Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Intrebare canasta
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
kum
Salutare ,
Mai oameni buni , explicati-mi si mie va rog frumos cum se joaca acest joc : canasta . Pe frigul asta ne mai strangem la niste prieteni de familie tot cu copii si vreau si eu sa jucam ceva mai rasarit decat obisnuitele jocuri de carti (tarnim sau cum s-o scrie , sau la rummy etalat ) . Din pacate doar eu stiu bridge si e prea complicat sa le explic . Ma ajutati si pe mine ?
Multam anticipat !
AL
Mai jos voi incerca sa scriu toate regulile(cat mai detaliate posibil) pe care le stiu. Daca am omis ceva, te rog intreaba.
-patru jucatori, doua echipe; coechipierii stau fata in fata;
-2 seturi de carti, cu 6 jokeri in total (jokerii si 2-arii reprzinta "valori", adica pot inlocui alte carti);
-se impart cate 14 carti la fiecare, iar cel din dreapta celui care a facut cartile primeste 15 si decarteaza primul;
-restul de carti se pun in mijloc, se intoarce prima si se aseaza alaturi...sub ea se pune "surpriza" alcatuita din tot ateatea carti cat indica numarul de pe cartea intoarsa prima (daca e "valoare" se ia urmatoarea carte);
-primul nu trage carte, doar lasa jos;
-in faza initiala, se etaleaza cu 50p (carti sau valori)
*valori: 2 si jokeri;
*punctajul cartilor: 4-7 au 5p; 8-14 au 10p; asul si 2-ul au cate 20p; jokerul 50p; 3-ul rosu 100p; 3-ul negru (cu care te prinde sfarsitul unei maini) : -100p.
-in momentul in care cineva se etaleaza (cu formatii de minim 3 carti... fara valori, acestea adaugandu-se doar de la a 4-a carte in sus), echipa respectiva poate lua pachetul=gramada de carti folosite din mijloc (in cazul in care acesta contine cel putin 3 carti), iar pentru asta, jucatorul in cauza trebuie sa aibe in mana 2 carti cu acelasi numar precum cea pe care a dat-o jucatorul dinaintea sa si este obligat (in cazul in care ia pachetul) sa etaleze cele 3 carti (cu acelasi nr);
-canasta:serie de 7 carti cu acelasi nr;
-canasta rosie: 7 casti cu acelasi nr - 500p;
-canasta neagra: carti cu valori - 300p;
-cansta de valori (jokeri + 2-ari) - 2000p;
-canasta de valori (numai din 2-ari) - 3000p;
-daca una din echipe are toti 3-arii rosii, punctajul acestora se dubleaza si vor valora 800p;
-etapele de etalare: cu 50p(numai carti sau numai valori) in cazul in care echipa are <1500p; cu 90p(numai carti, numai valori sau combinat) in cazul in care punctajul total este intre 1500 si 3000p; cu 120p(numai carti, numai valori sau combinat) daca punctajul total se incadreaza intre 3000p si 5000p; dupa ce s-a depasit pragul de 5000p, unul din jucatori trebuie sa se etaleze la urmatoarea mana cu canasta, facuta in mana (care poate fi de orice fel); daca se depasesc 10.000p, echipa se declara castigatoare, dar numai in cazul in care a si inchis mana respectiva!!
-daca se pune jos 3 negru, urmatorul nu poate lua pachetul;
-daca se lasa jos 3 rosu, pachetul este inchis pana vine din nou randul celui care a pus cartea;
-se mai poate "inchide" pachetul si cu valoare, dar asta e mai degraba o conditie:
se pune langa pachet o valoare(de cel care vrea sa inchida) si din acel moment, pentru a lua pachetul, trebuie sa ai atat 2 carti cu acelasi nr ca cea care este jos, cat si alte 2 valori care trebuiesc doar aratate celorlalti jucatori, iar valoarea care era deja jos, trebuie alipita cartilor etalate deja!!
-inchide pachetul cel care ramane primul fara carti, dar numai daca echipa resp are cel putin 2 canaste!! - valoreaza 100p
-se mai poate inchide pachetul si cu cei 4 treiari negrii, caz in car inchiderea valoreaza 1000p!
-etalarea se face cu minimum 3 carti (min 2 carti si o valoare);
-niciodata nr valorilor trebuie sa fie mai mic decat numarul cartilor la o etalare;
-coechipierul poate alipi carti la cele etalate deja, in vederea formarii de canaste;
-in cazul in care se termina cartile, se intoarce pachetul;
-daca un jucator trage 3 rosu(sau il are deja in mana), poate sa descopere cartea si astfel are posibilitatea sa mai traga inca una din pachet;
-daca un jucator trage 3 rosu dupa ce pachetul a fost intors, nu mai are voie sa schimbe cartea;
-daca pachetul s-a intors deja de 3 ori si nimeni nu reuseste sa inchida jocul , se declara "joc fara inchis" si se face bilantul punctelor in mom respectiv.

(am gasit pe net aceste reguli, ele fiuind cele "clasice"... mai exista diferinte variante care modifica regulile facand jocul ceva mai dificil... daca folosesti google poti gasi si regulile originale in engleza)
radian
Al ti-a explicat foarte detaliat, dar problema e ca teoria fara practica... E cam greu.

Incearca pe yahoo/games/canasta. Regulamentul il gasesti si acolo, dar in engleza.

Daca ai chef, cauta-ma pe PM si poate ne gasim putin timp pe net si facem o partida, doua.

In timpul studentiei mele (inainte de 1990) canasta era una din putinele distractii la care aveai acces, daca reuseai sa-ti formezi trupa de amici.

Pe net joc canasta de vreo 4 ani. Ma declar chiar un fan al acestui joc.

Daca nu poti intra pe varianta clasica yahoo / games / canasta / etc, incearca www.amishdonkey.com / yahoo games back door.

Bafta!
GABY IS BACK !
QUOTE(AL @ 23 Jan 2006, 10:35)
...
-canasta neagra: carti cu valori - 300p;
....
*



Din cate mai tin eu minte, canasta neagra trebuie sa aiba minim 4 carti si ( doar )restul valori. ( 4 / 3, 5 / 2 sau 6 / 1 ).
AL
Asa este Gaby. Numarul valorilor nu poate depasi nici in formatiile etalate si nici in canasta numarul cartilor de baza minus 1... adica la 3 carti etalate se pot lipi max 2 valori iar la canasta e cum a scris Gaby.
radian
QUOTE(AL @ 25 Jan 2006, 10:11)
Asa este Gaby. Numarul valorilor nu poate depasi nici in formatiile etalate si nici in canasta numarul cartilor de baza minus 1... adica la 3 carti etalate se pot lipi max 2 valori iar la canasta e cum a scris Gaby.
*



Depinde de conventie. Daca de exemplu joci canasta pe yahoo, ai sa constati ca poti lipi doua valori la un set de doua carti sau trei valori la un set de trei carti. Intradevar pentru a inchide o canasta negra poti completa maxim trei valori.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.