Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Dezactivarea vitezometrului la Dacia Logan 2015
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Logan > Diverse - Dacia Logan
DaciaLogan2015
Salutare tuturor, nu cunosc dacă scriu în locul potrivit, dacă nu o fac, cer scuze din start.
Aș dori să aflu cum aș putea opri vitezometrul mașinii (cu scopul să nu înregistreze odometrul kilometrii parcurși). Am citit în mai multe locuri, dar nu am găsit detalii despre Logan din 2015, am găsit la Loganuri mai vechi și mi se pare că e diferit.. Fără să deconectez bordul de tot (să văd turațiile, erorile etc). De la motor era o metodă, poate este cineva care cunoaște sau care a deconectat intenționat sau poate i-ar fi sărit ceva și a fost nevoit să o conecteze înapoi. Am mare nevoie de ajutor, vă mulțumesc mult și vă urez o zi frumoasa tuturor.
alfabit
Scoți siguranța de la blocul ABS, nu mai măsorară viteza dar nici kilometrajul, ABS și ESP de asemenea scoase din funcție, ... nu recomand

Tu ai întrebat, eu doar am răspuns ....
tatabobu
Ma, da' te bate tac-tu daca vede ca-i plimbi Loganu'? Ca de garantie nu poate fi vorba.
DaciaLogan2015
QUOTE(alfabit @ 28 Jul 2021, 18:51)
Scoți siguranța de la blocul ABS, nu mai măsorară viteza dar nici kilometrajul, ABS și ESP de asemenea scoase din funcție, ... nu recomand

Tu ai întrebat, eu doar am răspuns ....
*



Înțeleg că nu e sigur de făcut așa, mă gândeam că e posibil fără să scoți din funcțiune ABS-ul. Probabil și sunt, doar că e mai dificil, cu siguranța cum ai spus, e cel mai ușor. Merci mult.

29 Jul 2021, 13:33:
QUOTE(tatabobu @ 28 Jul 2021, 22:37)
Ma, da' te bate tac-tu daca vede ca-i plimbi Loganu'? Ca de garantie nu poate fi vorba.
*



Nu mă bate nimeni, sunt alte motive din care ai vrea să oprești odometrul, nu doar bătaia lui tata. Cât despre garanție, dacă scoți o siguranță cum a menționat cineva mai sus sau deconectezi vreun cablu de sub capotă, nu poate să îți anuleze nimeni garanția, pentru că nu are de unde ști. O siguranță se poate arde de la sine și să trebuiască înlocuită, un cablu tot poate păți ceva fară implicarea proprietarului. Plus la asta, crezi că un Logan de 6 ani mai are garanție?
tatabobu
Fix de-aia am si zis ca de garantie nu poate fi vorba, ca-i masina mai veche decat garantia maxima pe care e dispusa sa ti-o ofere marca Dacia.
Sincer, inafara de folosit o masina fara sa se prinda altul ca ai folosit-o ("te bate tata") sau prelungit distanta parcursa intre doua revizii fara sa vada dealerul ("garantia") nu vad alt motiv sa opresti inregistrarea kilometrilor. Nu ca mi s-ar parea acceptabil vreunul dintre cele doua motive pe care le pot vedea, doar eram curios care ar fi un altul care sa nu intre la "ma bate tata". Unde ar intra si "se prinde angajatorul ca am facut un ocol de TZ kilometri fata de drumul pe care aveam foaia de parcurs", de-aia l-am prezentat generic. E, acum zi, intra la "te bate tata" sau nu? Daca nu, poti sa ma luminezi cu privire la motiv?
psychoo
Valoarea la revanzare?
Gil26
De intrebat a tot intrebat dar nu cred ca va raspunde la intrebarea asta (sau ma rog nu o va face sincer radmasa.gif ) pentru ca pana la urma motivul tot o ”manereala” este.
elm
QUOTE(psychoo @ 29 Jul 2021, 19:22)
Valoarea la revanzare?
*


Din păcate, foarte probabil. Este mai greu cu cinstea în zilele astea...
einstein1984
sau masina de firma? desi mai toate au si gps azi....
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.