Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Dacia Sandero comfort 2021 SCE65
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Sandero > Diverse - Dacia Sandero
Lucian_Mihai24
Salut prieteni.
Sunt șofer începător și vreau sa vă adresez 6 întrebări:
1) As vrea să-mi iau o mașină nouă din reprezentantă Dacia Sandero Comfort 2021 Sce65. Ce părere ai despre ea?
2)Ce părere aveți de acest gen de motor SCE65?
3)Cum se prezintă oare mașina pe drum? Cât de bine se prezintă în cazul unei depășiri a unui obstacol sau vehicule?
4)Cam cât ar consuma în medie pe luna sau an aceasta masina.
Vreau sa menționez faptul ca nu-mi plac mașinile second hand. Eu când îmi cumpăr ceva îmi iau ceva nou nu second hand.
5) Cum se prezintă pe drumuri? La urcarea în panta cum se prezintă?
6) Alte detalii ce-mi puteți oferi despre ea.
Am dat comanda pe acest motor de SCE65 și numai pot schimba nimic dar sper sa fie bun.
Cei cu experienta în acest domeniu o sa va rog sa răspundeti.
Raspundeti cât mai sincer vă rog frumos.
Vă mulțumesc!
einstein1984
in ce zona stai ca sa ne dam seama ce rampe ai in fata? mergi cu masina incarcata des?
Lucian_Mihai24
Nu o sa car bagaje mai grele de 50kg.
Si stau în Abrud, Județul Alba.
einstein1984
cat timp nu ai 4 oameni la bord sau 300 kile de bagaje urca orice deal, doar ca o sa fie galagie ca trebuie turata si sa ai grija unde opresti.
La depasiri e mai cu cantec fiind si incepator, incearca sa te obisnuiesti intai cu reprizele ei si exerseaza pe tractoare sau alte chestii care merg sub 50 la ora. Daca o sa vrei sa treci de un tir care merge deja cu 80 sau 90.... ai nevoie de loc.
FRATELLO
"Am dat comanda pe acest motor de SCE65 și numai pot schimba nimic dar sper sa fie bun. "
Speranta moare ultima ... Mai bine te documentai temeinic inainte sa dai comanda !
BBC
Postez ca fost utilizator de Logan (2017) cu motorul de 1.0 SCE:

2) La ITP nu au iesit emisiile poluante. Trebuie facute niste artificii pentru a fi OK. (din ceea ce zicea inspectorul nu a fost singura masina). In rest, se misca acceptabil prin oras.
3) Daca vizibilitatea este buna si masina depasita nu merge prea tare, e OK. Cred ca este o masina cre merge foarte bine in ritmul traficului (nu am simtit ca pot depasi in forta).
4) Consumul lunar sau anual nimeni nu il poate estima. Fiind incepator as estima un consum de aproximativ +-9 l/100 km - urban.
5) Prin folosirea schimbatorului si a acceleratiei se descurca acceptabil (retrogradare din timp+accelerare pentru a incepe abordarea rampei cu o turatie peste cea de cuplu maxim.

Din punctul meu de vedere este o masina buna pentru un incepator care nu are dorinte de viteza si "talente" de aratat.
MoneyTalks
QUOTE(Lucian_Mihai24 @ 26 Aug 2021, 09:48)
4)Cam cât ar consuma în medie pe luna sau an aceasta masina.
*


Depinde de mai multi factori:
- cit mergi cu masina (citi km estimezi ca faci pe zi/luna/etc)
- pe unde mergi
- cit e de incarcata
- cit de grea ai talpa

Nimeni in afara de tine nu poate raspunde la aceste puncte. Daca ne raspunzi la ce ti-am scris, poate primesti un raspuns estimativ, ca sa iti faci o parere
piticot7000
1.0SCE 2018: consum mediu 7%. A mers preponderent la serviciu 10 Km dus-intors, si de cateva ori prin tara si in Bulgaria. Acum l-am pus pe GPL, inca nu pot spune cat consuma, e prea curand. Da, la depasiri sunt probleme, in oras e OK, bagi a 5-a la 50/ora si o lasi acolo.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.