Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Dat zapada!
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Statistici
Pages: 1, 2
asarban
Hai, aici sa va vad "mosnegutilor/lenesilor"

Cati dintre voi au iesit sa-si dea zapada de pe masina si de pe trotuar si strada?
asarban
Eu am dat de pe masina mea, de pe a lu tata (matiz, din 2 maturi ai terminat masina) de pe cele 2 locuri de parcare platite, de pe trotuar, pe strada in draptullocurilor de parcare si cam 1-1,5 mai in exterior sa pot sa o parchez lateral cum trebuie!
aviasol
io am dat de pe masina si asa fac in general dar am momente (mai ales cant se crizeaza babacu ca nu poate sa scoata masina de unde o are el parcata) cand dau zapada si de pe trotuar/strada laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif
aviasol
asarban,



mai tu ai juma de norma la ADP (asa ti-ai luat octavia, of of mai mai)



Da lasand gluma ar fi mult mau usor de circulat prin Buc daca fiacare si-ar face curat pe petratelul lui. Blocurile pe toata intinderea lor etc....



Dar sa nu-i uitam pe istetii care arunca zapada in mijlocul strazii. Pe aia personal i-as impusca! Nu se gandesc ca poti sa vi tare ca e uscat si sa intri pe zapada lui proaspat aruncata in mijlocul strazii si sa te faci muci mai ales daca la cativa metrii de unde da istetu zapada e o trecere de pietoni (am patit-o personal si am caxonat in draci sa nu traverseze pietonii si am trecut io dupa care am luptat cu greu sa-mi infranez instinctul ucigas si sa nu ma duc la ala sa-i crap capu in particule microscopice)
marius-gabriel
eu am dat-o doar de pe parbriz ca-mi inghetase mana si intarziam la serviciu...intra in categoria doar de pe masina biggrin.gif
alex
Eu stau geana sa va daca vin astia sa imi faca zapada din strada morman in spatele masinii. O sa fiu primu' care o da la loc in strada icon_twisted.gif icon_twisted.gif icon_twisted.gif

Oricum pana pe 26, 27 nu mai scot masina din parcare.



P.S. Am vrut sa dau zapada din usa blocului ca nu se mai deschide (si am vrut sa pun si solutie de dezgetat la broasca blocului) dar mi-am adus aminte brusc ca de aia are salariu administratorul biggrin.gif
asarban
QUOTE


eu am dat-o doar de pe parbriz ca-mi inghetase mana si intarziam la serviciu...intra in categoria doar de pe masina  

Sincer nu intri in nici o categorie!

Intri in categoria sinucigasilor care pleaca cu masina plina de zapada fara vizibilitate!

Data viitoare misca-ti si tu fundu mai devreme si da zapada calumea de pe masina!
marius-gabriel
pai la cat de inghetata era nu cred ca puteam sa iau zapada fara sa iau si vopseaua...

cata vreme am oglinzi nu ma deranjeaza si a mea oricum e alba si nu bate la ochi zapada de pe ea
ashu
Mie mi se pare foarte interesant fenomenu. Pe vremea lui ceasca cand eram copil, iesea tot blocu la dat zapada de pe stradutza, ii uram ca nu puteam sa ma dau cu saniuta. Ba nene, acu desi sunt de 10 ori mai multe masini nu vezi pe unu sa mai iasa, personal mi-e si frica sa merg pe la mama iarna ca aia o lasa pana se dezgheata de la mama natura. Probabil ca pe atunci se plictiseau in casa ca n-aveau nimik la televizor.

In alta ordine de idei, io acasa imi parchez masina pe trotuar, unde nu-s locurile nimanui, fiecare o lasa unde prinde loc. Anu trecut dupa o ninsoare d-asta mai zdravana am iesit si am dat zapada din jurul locului unde era parcata masina. Cand m-am intors de la munca surpriza: locul acela era ocupat, culmea de catre unu care avusese in ziua aia masina parcata putin mai in fatza. El s-a chinuit s-o scoata de acolo fara sa curete zapada din jur, asa ca io nu puteam s-o bag acolo. Celalte locuri de pe trotuarul respectiv erau in aceeasi situatie, oamenii isi facusera loc sa iasa fara sa curete zapada, asa ca daca as fi vrut s-o pun acolo trebuia sa curat io locu. Nu va spun cat m-am enervat, imi venea sa-i sparg toate cauciucele, p.... masii de puturos. Stiu ca nu e locu meu, da e de bun simt nu iti parchezi masina cu tupeu pe un loc curatat de altcineva cu cateva ore mai devreme. :x :x I-am lasat bilet in geam in care ii spuneam ca locul acela nu s-a curatat singur si ca nu e frumos ca in loc sa curete si el zapada de pe o bucata de trotuar si sa-si puna masina acolo a preferat sa ocupe un loc gata curatat. A doua zi cand m-am intors de la munca nu mai era el dar era altu. :x Culmea e ca asta avea loc platit (ca exista si o parcare cu locuri platite dar nu mai e nici un loc liber) si locul sau era liber, insa necuratat. Deci in nesimtirea si puturosenia lui, decat sa-si dezapezeasca locul sau platit a preferat sa ocupe unul gata curatat. I-am lasat si lu asta bilet dar cam degeaba ca in a treia zi deja se dezghetase zapada de pe locurile necuratate si se putea parca oriunde.

Sunt curios anu asta daca vecinii mei minunati vor fi la fel de nesimtiti.
Wolfmark
Pe mine m-a pus dracu' sa ies cu masina astazi in oras sad.gif



Bineinteles ca n-am avut lopata cu ce sa curat locul ... asa ca m-am chinuit o ora sa o scot din parcare (de fapt m-au impins gunoierii care aveau nevoie de loc sa treaca, ca altfel mai stateam o ora incercand sa ies dintre blocuri). Ca sa fie totul frumos, pe drum mi-a cazut zapada de pe masina pe parbriz ... si asa mi s-au dus stergatoarele sad.gif Sper din toata inima sa fie doar sigurantza dusa...



Asa ca m-am invatzat. Nu mai plec cu masina pana nu o curatz peste tot, nu numai parbriz/luneta/geamuri/oglinzi. Tot ... ca altfel apar surprize. Cat despre intors ... cu metroul smile.gif Mi-a ajuns :roll:
asarban
Hmm....asa ceva a patit si Marty!

Long live Dacia!
Marty
Andrei, o mica rectificare: eu imi curat masina COMPLET (nu-mi place sa-mi zboare cite o "felie" de zapada/gheata de la cel din fata mea, asa ca nu fac nici eu la altii), iar stergatoarele s-au dus dracu' DIN SENIN! Masina mergea si stergatoarele functionau de cel putin 3 ore, deci nu au fost inghetate si nu cazuse nici o bucata de gheata/zapada care sa le ingreuneze cursa!
AlexV
eu mi-am dat frumos zapada de pe masina si din jurul ei. am facut loc sa ies din curte, am dat zapada in curte. da cu masina din curte n-am iesit. ce sunt nebun. mai bine iei taxiuri de unde esti pana unde e binevoitor ala sa te duca si de acolo iei altu.

oricum eu plug cu lama in zapada nu am vazut. da nici strada curatata, asta la 24 de ore dupa ce nu mai ninge.





eu am o intrebare pt voi. este normal sa dai zapada in strada? am vazut multi care fac asta in ideea ca cica masinile o topesc. pai daca o topesc de ce mai avem nevoie de pluguri????



p.s. sarbatori fericite si de azi sunt iar cu voi. biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif
asarban
Normal...in gura! ca sa citez bancul!

I-as strange nitel de gat pe aia care arunca in strada!

Ii doare mana sa o arunce in gradina!

La mine pe strada sin cauza unor inteligenti d'astia s-au facut cateva cocoase de zapada de cca 20cm PENTRU CA NU CIRCULA MASINI SA O TOPEASCA!!!!!!!!!

Asa ca nici o sansa sa ies cu masina!
GeorgeB
am curatat toate masinile , am dat zapada de pe trotuar, si de la curte si de pe strada, am facut un morman imens intre mine si vecin, cu vreun metru juma' de loc pe langa gard . masinile le-am facut plinul , mai putin dacia. deci sunt un bun cetetean.
Marty
QUOTE
am curatat toate masinile , am dat zapada de pe trotuar,

Nu vi s-o dai si de la mine ??? Berlina zace sub un ditamai mormanu' de zapada......
Valentine
pai clar de pe masina si trotuar ca altfel cum naiba puteai sa pleci cu ea? biggrin.gif
Marty
Hm...... da' de ce trebuie sa dai zapada ca sa pleci cu masina ? Imi pare rau ca n-am o camera sa iti arat cum se face laugh.gif
litza
Eu fac parte in maniacii care-si curata masina de zapada chiar daca nu plec cu ea. In zilele cand ninge puternic o curat de 2-3 ori/zi. Dimineata si seara obligatoriu daca are zapada pe ea. Se mai intampla sa-mi fie lene, dar iarna trecuta o singura data am lasat-o necuratata si a doua zi dupa ce inghetase beton mi-a parut rau.



Anul asta n-a fost cazul. Inca nu s-a depus nici un cm de zapada prin TM.
alex
Am curatat-o si eu astazi. Si mi-am facut si loc de iesit. Desi spuneam ca o sa arunc zapada in strada, am facut-o morman langa masina. Nu fac parte din categoria nesimtitilor care o arunca la loc in strada, insa si daca anul asta mi-o faceau morman de 1m in spatele masinii sa mor de nu o aruncam la loc.

Astia de la ADP (sau de unde sunt astia cu utilajele de racait zapata de pe strada) stiu doar sa o faca morman, nu sa o si ia de acolo pe urma.



P.S. Ati vazut ca pe drumurile astea nou asfaltate tineau lama de la plug la 20cm de asfalt biggrin.gif

Aici la mine, pe strada pe care au terminat-o in octombrie, nici macar nu au trimis utilajele.
asarban
QUOTE


Ati vazut ca pe drumurile astea nou asfaltate tineau lama de la plug la 20cm de asfalt  

JUst!

Eu m-am luat la injuraturi cu un ADP-ist care "barbierea" zapada! Mergea cu 40km/h si in fata lamei avea zapada cat sa faci in bulgare!

mama lor de.....
dragOn
QUOTE


Eu m-am luat la injuraturi cu un ADP-ist care \"barbierea\" zapada! Mergea cu 40km/h si in fata lamei avea zapada cat sa faci in bulgare!  
mama lor de.....


Și dacă îți strică asfaltul iară plângi!
alex
dragOn, stai linistit ca oricum deja s-a stricat (e prost si sa-l lasi cu zapada pe el).
Bobo
m-am enervat tare de cand cu zapada..



prima data pe 24 cand trebuia sa plec la ai mei la buzau si nu puteam sa ies din spatele blocului.. adica io singur acasa cu 2 copii mici, pot sa imprumut lopata si sa cobor si sa dau zapada de pe masina, de pe locul meu, de pe trotuar (masina e parcata chiar in dreptul intrarii din spate a blocului) si mai curat si inca cativa metri ca sa pot iesi; au iesit vre-o 5 barbati culmea toti din blocul meu; nasol e ca io ca sa ies intruna din stradutele care sunt curatate de catre pluguri tre sa parcurg vre-o suta de metri pe aleile din spatele blocurilor, alei care sunt burdusite de masini; bai nene, unu nu am vazut sa dea zapada; chiar asa e de greu sa dai 1metru patrat de zapada la o parte, ca daca fiecare am iesi, nu am sta mai mult de 15 minute afara;

io m-am stresat ca erau aia mici in casa, i-am pus io la desene animate (altfel nu prea pupa ei televizor) sa stea lipiti in fotoliu, asa ca faceam du-te vino din sfert in sfert de ora; parca eram la biatlon, dat zapada, urcat scari, dat zapada urcat scari (nevasta era la serv., deh...trebuia sa munceasca cineva si pe 24, hehe);



drept pentru care pe 2 nu am putut iesi de pe strada;



da cata minte ai sa nu faci treaba asta atunci cand e cel mai usor; ca dupa ce ingheata sanatate.. si nu tre sa faci bec, dar cat de cat sa nu se formeze sleaurile alea..



aia care arunca zapada in strada ma calca pe nervi... ma gandeam sa opresc odata sa il iau la intrebari dar cred ca n-are rost...



ashu intr-adevar pe vremea lu ceasca ma enervam cand se curata zapada, acum sa tot fii scolar...



l-a vazut la tv pe nu stiu ce primar care se plangea ca nu are unde sa duca zapada ca nu-l lasa ecologistii sa o duca pe camp ca e cu saruri, alea, alea si trebuie tratata.. si tot pe el l-am auzit ca nu stie ce o sa se faca daca mai ninge peste ce s-a format acum, hehe.. si ia uitati ce frumos ninge... si ce nasol e ca cine stie ce o sa fie deseara cand ajung acasa, ca precis nu iese nimeni...



marty, si pe mine ma calca pe nervi ce-i care circula cu masina plina de gheata/zapada; era sa mi-o iau de la unul de la care mi-a sarit niste zapada pe parbriz. nici nu vreau sa ma gandesc ce s-ar fi intamplat daca era ghetaa; si era acum de sarbatori cand plecasem cu aia mici inspre harghia...

io nu-s maniac cu spalatul masinii, bai dar cu zapada da; daca a inghetat si nu pot sa o dau toata, cand ajung la destinatie si sa incalzit masina si s-a topit gheata o dau imediat jos...
GeorgeB
cel mai corect a procedat un vecin cu o octavia. cum? pai, a parcat pe locul unuia care isi cutratase toata zapada de pe masina si de pe locul de parcare, si a lasat acolo octavia vreo 2 saptamani , adica pana mai alalteieri cand s-a mai topit zapada si a reusit sa parcheze pe locul propriu. hmmm, acum ma intreb de ce boul care isi curatase locul nu i-a spus nimic nesimtitului cu octavia . :roll:
sstanescu
Si la mine au unii atractie netarmurita pt locul pe care l-am curatat luna. Mi se pare si normal. Decat sa pui masina pe un maldar de zapada, dupa ce treci un val de gheata format din cauza alora cu lama, mai bine intri frumos, fara stres, pe un loc unde e doar ciment ud. Corect? Si ghici cine este prostul care isi harjaie scutul de gheturi dupa ce l-au durut salele dand la lopata (la mine a viscolit nene acolo, de era zapada pana la genunchi)? Exact, eu! Traiasca nesimtirea romaneasca!
asarban
Si?

Nu ai un cui in casa?
sstanescu
Solutia iti spun eu care e. Loc platit la ADP. Imi pun dracu bariera, copertina, firma luminoasa, alarma. Ce dracu sa fac. Aaa, sa nu uit. fac in asa fel incat sa intru cat mai in strada, sa nu se trezeasca vreunul sa-mi blocheze intrarea/iesirea. Aaaa, sau mai bine imi iau o macara. O las pe locul alaturat. Daca locul meu de parcare e luat, ii pun aluia masina peste gard, pe trotuar sau in mijlocul drumului. Nu e mai buna ideea?
dragOn
Îi scriam cu flexu' pe ea "La mulți ani!"
laurh
Aprops de chestia asta cu ADP-ul, mai e valabila ?

Nu vreau sa supar pe nimeni, dar am auzit foarte multi bucuresteni figuranti ca ei au platit locul si bla bla bla.

Ca si cum provincialu` (sau cel cu numar de provincie) ar trebui sa isi lase masina la intrare in bucuresti.

Daca mai e valabila chestia cu ADP-ul, am dreptul sa ii cer unuia sa imi arate o dovada ca a platit ? Platesti pur si simplu pt un loc de parcare, sau pt un anumit loc de parcare, sau cum ?

Eu dc sunt din provincie (adica dc am masina de provincie ... inca) pot sa plaetsc ADp-ul asta ca sa le pot inchide gura bucurestenilor cu figuri in cap ?

Ma repet, intreab doar. Nu bag toti bucurestnii intr-o oala.
paulp
Eu recunosc cinstit ca am dat doar de pe masina, da chiar sa fi vrut nu aveam de unde sa dau mai mult icon_twisted.gif ca n-a nins chiar asa de mult.

In schimb am fost pedepsit cind am ajuns la tata ca era zapada de nu puteam intra in curte cu masina asa ca am luat lopata (impreuna cu finul meu) si am prestat toata curtea si trotuarul :wink: .
Marty
QUOTE
Aprops de chestia asta cu ADP-ul, mai e valabila ?

Nu vreau sa supar pe nimeni, dar am auzit foarte multi bucuresteni figuranti ca ei au platit locul si bla bla bla.

Daca mai e valabila chestia cu ADP-ul, am dreptul sa ii cer unuia sa imi arate o dovada ca a platit ?

Cere-mi mie asa ceva sa vezi ce pumn in cap iti iei (generalizam, bineinteles!)

1. Chestia cu ADP-ul este inca valabila;

2. Te duci cu toate actele necesare la ADP iar inspectorii de acolo vin si iti marcheaza locul (demarcare cu vopsea + specificare nr. autorizatie);

3. Odata cu Contractul, primesti si o fituica unde este specificat ca esti platitor de loc parcare, adresa si nr. masinii. Fituica respectiva ar trebui sa stea in parbrizul masinii.
asarban
QUOTE


Solutia iti spun eu care e. Loc platit la ADP. Imi pun dracu bariera, copertina, firma luminoasa, alarma. Ce dracu sa fac. Aaa, sa nu uit. fac in asa fel incat sa intru cat mai in strada, sa nu se trezeasca vreunul sa-mi blocheze intrarea/iesirea. Aaaa, sau mai bine imi iau o macara. O las pe locul alaturat. Daca locul meu de parcare e luat, ii pun aluia masina peste gard, pe trotuar sau in mijlocul drumului. Nu e mai buna ideea?



Din pacate nu! Desi platesc pentru doua locuri de parcare, legea nu ma apara de nesimtitii care pun masinile pe locul meu! Nu pot sa le salt sa lem mut, sa cer alora cu ridicare de masini sa o ia!

Doar sa ma injur cu ei sau ..mai nou... sa bag masina eu la 2 mm de bara lui din fata si tata la 2 mm de aia din spate! Ambele masini cu frana de mana trasa si bagate in viteza, cu sirenele de la alarme cuplate! Si asteptam sa ne caute baietasu ca sa poa sa plece!



NU ai voie sa ingradesti locul de parcare cu barire, lanturi stalpi sau altceva! Iti iei amenda!

La mine nici nu au vrut sa catadicseasca sa inlocuiasca stalpul cu parcare platita (ciordit de un cuplu de tigani..ziua in amiaza mare, sub privirile amuzat-ingaduitoare a 2 vecini)



Laurh, indiferent daca are sau nu pancarda, tre sa aiba o hartie de la ADP in care scrie ca are dreptul la "n" locuri de parcare de resedinta! Aia e dovada ca plateste, nu ca sta acolo de 2000 de ani!



Dar, ca si in problema Ardealului, daca ori romanasii ori ungurii ar fi platit la ADP taxa pe Ardeal..nu mai erau acuma probleme!
laurh
Deci cand platesti ADP-ul, asta iti da drept de parcare pe un loc anume marcat cu dungi pe asfalt si cu nr tau si doar acolo ?

Deci nu se poate lua nimeni de mine dc parchez pe un loc nemarcat ?

Altceva ... ce acte sunt necesare pt a plati asa ceva si cat costa ?

Poate scana cineva hartia aia de la ADP ... sa stiu dupa ce sa ma uit in parbrizul oamenilor ?
paulp
Heloo, domnilor, chestionarul era despre dat zapada :wink: si cit de harnici sintem, nu cum sa ne protejam locul de parcare icon_twisted.gif .

Please, on topic 8)
Ov
pe locul meu care este mai curat ca luna, nu trage nimeni masina in afara de mine, pt ca acel loc se afla sigur, la pastrare, la cald si la uscat, adapostit de 2 usi metalice, fix intr-un garaj. Asa ca, nu am avut unde sa votez, pt ca:

1. nu am avut zapada pe masina

2. merg totusi cu masina, deci varianta a 4 nu e valabila.



totusi, dupa ce a nins atunci nasol (parca pe 24), ma cam grabeam (greseala, ca oricum am facut 1 ora din d taberei in crangasi), asa ca am dat zapada cu usa de la garaj, astfel incat sa pot sa deschid larg usile, mi-am luat avant din garaj si am iesit pana pe straduta de unde am plecat. Dar cand am venit, am curatat in fata garajului si bonus, in dreptul scarii in spatele blocului, ca in fata curatase alcineva (deh, suntem numai vecini harnici).
asarban
QUOTE
Deci cand platesti ADP-ul, asta iti da drept de parcare pe un loc anume marcat cu dungi pe asfalt si cu nr tau si doar acolo ?

Deci nu se poate lua nimeni de mine dc parchez pe un loc nemarcat ?

Altceva ... ce acte sunt necesare pt a plati asa ceva si cat costa ?

Poate scana cineva hartia aia de la ADP ... sa stiu dupa ce sa ma uit in parbrizul oamenilor ?


LEgal nu se poate lua nimeni nici daca parchezi pe un loc marcat!

ADP-ul nu trage nici o dunga! Nu scrie nici un nr! Asta e ...treaba ta!

Hartia de la ADP e una A4 pe care nu o poti pune pe perbriz, e raspunsul la cererea ta de acordare a unui loc de parcare!



HAi gata cu ADP!



Ref la dat zapada:

Sellgross

Material antiderapant la pungi de 5 kg= 27000 lei!

Este o combinatie de zgura cu sare!

E bestial!

Am dat aseara 10 kg pe 2 locuri de parcare si nu numai ca asfaltul nu mai are gheata pe el dar zgura aia a facut sa nu inghete nici peste noapte!

Partea proasta e ca toti vecinii vin sa se curete de zapada de pe ghete acolo..asa ca va mai trebui sa dau odata!

Plus ca arata misto...un dreptunghi negru pe albul zapezii..plus ca poti urca bordura muuult mai bine!



Bine, ma injura pustii cu sanii dar si daca pun mana pe ei....
Bobo
misto ideea asta cu materialul antiderapant...habar n-aveam ca gasesti de cumparat;

unde in selgros ca imi iau si io...
FLEX
Macar o punguta de 1 kil sa ai in masina peste iarna, pentru cazuri extreme, pe linga o lopatica de genist ... zic si eu ... asa ...
CGDBZ
Daca tot vine iarna am dat si eu un vot , si anume la varianta masina , trotuar , strada .Eu procedez cam asa , dau zapada intai dupa masina , apoi dupa trotuar (o arunc in gradina) si la urma pe strada din fata si spatele masinii si putin pe lateral(tot in gradina o arunc).
sorin1983
Bravo domnu`... inca putin si dezgropai topicul dupa 6 ani smile.gif
p.s. am pus si eu la chestionar 2
hash
Am votat 3, dar de fapt masina e in garaj (asa ca nu am ce da). Prin natura imprejurarilor, trebuie sa curat si trotuarul si strada (!) in dreptul garajului ca sa pot iesi. Strada fiind in panta, mai pun si sare ca altfel iarasi nu pot iesi, daca e gheata.
BZN
Am votat 1.
Asta a fost de proba wink.gif
argon
de pe clanta de la garaj unsure.gif
marksman
Care zapada?
bobo77
De pe masina si din parcare am dat zapada.
Bre o sa ninga ai putina rabdare.Vechi topicul asta cine la dezgropat tongue.gif
criss4u
prezent am o curte mare , e sala mea pe timp de iarna
biggrin.gif
Almighty
deja am pregatit lopata:P
mr.squirrel
zapada? undei zapada, abia o astept:P
revelation
nu cred ca o sa mai avem ce da anu asta
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.