Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Problemă la împământare electrică
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Sandero > Probleme tehnice - Dacia Sandero
Gianmarco
Bună dimineața prietenilor forumului,
Imi cer imediat scuze pentru greselile de ortografie dar sunt italian si scriu din Italia cu google translate.
As dori sa cer un sfat:
Dacia Sandero 1400 8V mea din 2009 are o problemă cu stopul stâng. Cu luminile aprinse, daca apas pedala de frana se aprinde si sageata (indicatorul de directie). Sau daca pun sageata in stanga, lumina stop si cea din spate clipesc si ele in acelasi timp.
Există probleme cu împământarea electrică.
Daca pun sageata in stanga cu farul aprins, in acelasi timp clipeste si ceata spate de pe bord.

A avut cineva aceeasi problema?
alfabit
Se știe de mult timp problema asta, Logan / Sandero gen 1 toate au așa defect

Legătura la masă contact imperfect la stopul de care vorbești. Mufa de cuplare contacte imperfecte / oxidate.

Cel mai ușor de remediat cositorește firele în stopul respectiv pe cablaj direct și ai rezolvat definitiv problema asta.

Gianmarco
Bună, au fost contactele electrice ale ștecherului de plastic al luminii. Le-am curățat și le-am dat niște spray de contact electric. Acum totul merge bine. Mulțumesc !!!
DFA
Problema se va repeta la infinit până când nu o vei rezolva prin aducerea unei mase de bună calitate în blocul optic.
sorin1983
ai 2 tutoriale mai jos pe acest site:
https://playtech.ro/stiri/dacia-logan-probl...efectiuni-24220
e vorba de logan dar este fratele lui sandero. ca sa iti dai seama despre problema si cum o poti remedia daca se repeta.
Agrig
Se aprind alealalte deoarece se inchide circuitul prin ele spre masa.
Nu trebuie decit arcuita lamela din conector, ala de pe fire, doar aia de la masa ca-i una singura si in anumite momente duce pe ea ceata, pozitia, frina si semnalizarea, asa peste 50W pe un piciorus subtire, au gindit si aia ca electicienii la trifazic!
Acolo daca ai consum echilibrat pe nul e 0 curentul!
radmasa.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.