Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Recensamant 2022
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
radian
Am completat formularul de pre-inregistrare pentru autorecenzarea online. N-am inteles de ce imi cere de doua ori localitatea de rezidenta, odata la rubrica "Localitatea" si a ouda oara la "Satul/Sectorul Mun. Bucuresti". O alta ciudatenie, pe strada pe care locuiesc sunt 3 blocuri de locuinte: 4, 6 si 8. Pe formularul lor apare Bl. 4 4, Bl. 6 6 si Bl. 10 10.
einstein1984
Pentru ca poate fi comuna si satul, sau bucuresti si sectorul X.
Apoi in orasele adevarate blocurile aveau pe vremea lui ceasca litera si numer, gen M1, M2 , M3 si M4 sau S9, S10 etc, si au lasat loc pentru ambele tipuri de caractere.
radian
Ca au lasat loc pentru suficiente caractere perfect de acord. Dar de ce nevoie sa-mi completeze automat un numar de bloc gresit? In cazul meu e simpla chestiiunea, sunt doar trei blocuri dar la strazile / bulevardele mari cu multe blouri s-ar putea ajunge la confuzii.

In alta ordine de idei, onor guvernul a decis ca patronatul sa premieze cu o zi libera pe angajatii care se auto-recenzeaza online. E de treaba guvernul dar nu putea sa gaseasca o soutie sa-i premieze pe cei care se auto-recenzeze online din propriile fonduri? De ce sa bage pe gat patronatului chestia asta?

Si o alta nelamurire, formularul inca nu l-am completat, zic administratorii platformei ca dureaza 10 - 20 de minute. Plus cateva minute formularul de pre-inregistrare (la mine a durat vreo 2 minute pana mi-a incarcat datele la sectiunea "Sat / Sector mun. Bucuresti". Auto-recenzarea se poate face doar azi si maine. In ideea ca in RO totusi sunt cateva milioane de cetateni care au cunostintele minime necesare si macar un smartphone conectat la internet iar pe de alta parte, parcurgerea procedurii dureaza cateva zeci de minute, la ce s-au zgarcit la doar doua zile de functionare?
Victorine
Etapa de autorecenzaree dureaza pana în 15 MAI.
Apoi 16 Mai - 17 Iulie interviuri față în față.
einstein1984
https://www.recensamantromania.ro/recenzare-on-line/ se grabesc romanii la zi libera ca la ulei, nu pot intra pe site.
psychoo
Deci si tu te-ai ingramadit?
bion
Ady l-a scris la bibiloteca. laugh.gif
einstein1984
de pe fB INS
Până pe 15 mai puteți completa online chestionarul de recensământ accesând direct platforma de autorecenzare:
https://autorecenzare.insse.ro/
Un tutorial referitor la completarea chestionarului puteți găsi pe https://www.recensamantromania.ro/tutorial-completare.../
Spor la completat!

14 Mar 2022, 11:17:
QUOTE(bion @ 14 Mar 2022, 10:03)
Ady l-a scris la bibiloteca. laugh.gif
*


acolo are resedinta principala, blocul 6 e secundara.
radian
Am sa fiu rau cu mine insumi si nu o sa-mi acord ziua libera...
einstein1984
pai puteai astepta recenzorul, il chemai la biblioteca.
Victorine
Am completat eu. Ce am observat:
- modul de navigare în formular nu mi se pare prea intuitiv, în sensul că am completat toate câmpurile la rând într-un anumit capitol și am trecut la următorul. Am procedat la fel cu toate pe rand pana la capat și vad ca unele capitole au ramas albastre, nu s-au facut verzi. Ca urmare m-am intors si vad ca au aparut campuri noi. Completat si alea si s-a inverzit capitolul.
- pana la urma bara aia de progresie tot nu era completa, a ramas pe la 94%, desi m-am intors în fiecare capitol si nu am gasit intrebari ramase fara raspuns. Am închis formularul asa...
- pentru ca locul nasterii e diferit de cel in care am domiciliul, ma obliga sa completez si acolo domiciliu (doar oraș și județ). Desi a fost o chestie de proximitate, cand maica-mii ia venit sorocul ala era cel mai apropiat oras cu maternitate, n-am locuit acolo (cu exceptia catorva zile in maternitate, probabil, nu mai tin minte). Am scris un comentariu legat de anomalia asta in campul dedicat de la final.
- formularul e centrat pe inițiator (capu' la familie): muncă, studii, etc., pentru ceilalti membri informatiile solicitate sunt prea vagi ca sa fie relevante. Ma rog, locuința e comună.
- de cateva ori încercând sa revin la capitole anterioare am primit ceva eroare în colțul din dreapta sus, deși nu aveam erori în formular. Orele lucrate în săptămâna aia din Nov. 2021 nu mi le-a salvat din prima.
- foarte multe din informațiile solicitate ar trebui să existe deja în sistem dacă instituțiile ar comunica eficient într-un sistem centralizat... adică au dat o lege prin care nu mai au voie să-ți solicite info la care statul are deja acces prin instituțiile sale, iar acum pun întrebările alea la recensământ...
- mi se cam pare o prostie deocamdată.
einstein1984
au un spanac in sistem, pe ei intereseaza une stai cu adevarat, nu unde apare in sistem ca ai buletinul....
bucatzel
Wtf, care-i faza cu capulafamilie?

adica daca completeaza nevasta-mea, nu mai trebuie sa completez si eu?
Victorine
Ba da, se pare ca pentru fiecare membru declarat se generează un mail separat cu un formular arașat, în care sunt precompletate datele legate de locuință. My bad!
Ov
si daca soacra are buletinul la mine acasa, dar ea de fapt sta in alta parte, ii las p'aia de la tara s-o recenzeze sau o bag eu?
einstein1984
Tu declari pe aia care stau efectiv la tine in casa, sau au plecat de max 12 luni. Poti sa faci un alt cap de familie, pe cnpul ei sau al socrului si adresa aia daca vrei sa o scutesti de treaba.
Victorine
E o porcărie site-ul...
Am încercat acum să completăm și pentru nevastă-mea, că e dislexică și când vede atâta scris se blochează
Completat anul căsătoriei, completat nr copii, formularul s-a blocat. Am încercat să schimb câmpurile, eroare în dreapta sus - ceva cannot send data că formularul nu e în connected state sau ceva crap. Revin la câmpurile completate și văd că la anul căsătoriei apare 1800 (!) iar la nr copii născuți vii -1. Da, cu minus.
Închis pagina, reaccesat linkul din mail, Server error 502.
România lucrului bine făcut.
bucatzel
QUOTE(Victorine @ 14 Mar 2022, 16:43)
văd că la anul căsătoriei apare 1800
*



Deci il stie pe Bion de cand era june ?
GBX
Ai timp până în mai, de ce te grăbești in prima zi, când de regulă toți curioșii sunt "călare" pe site?
Agrig
Nici nu ma gindesc sa deschid sit-ul lor, vor recensamint? sa-l faca!
einstein1984
or sa vina si in vizita daca nu il faci acolo.

14 Mar 2022, 17:49:
QUOTE(bucatzel @ 14 Mar 2022, 15:48)
Wtf, care-i faza cu capulafamilie?

adica daca completeaza nevasta-mea, nu mai trebuie sa completez si eu?
*

daca te declara fara email, primeste si linkul tau si paote completa ea. FImiu inca nu are email, deci trebuie sa il fac eu smile.gif
Agrig
Sa vina, poate nu-s acasa sau dau drumul la catei pe ei!
radmasa.gif
radian
QUOTE(bucatzel @ 14 Mar 2022, 16:48)
Wtf, care-i faza cu capulafamilie?

adica daca completeaza nevasta-mea, nu mai trebuie sa completez si eu?
*




Hmmm, o intrebare menita sa induca discutii conjugale. Sau... Poate o ocazie sa puneti lucrurile la punct, Sa stabiliti cine-i cocosul in gospodarie...
Gil26
La mine in ograda lucrurile sunt bine puse la punct, eu sunt ”cucurigu” (stiti si voi) si am ultimul cuvant: ”Da draga asa este, ai (ca) intotdeauna dreptate!” biggrin.gif
Cat despre recensamantul asta bine ca este si o zi libera, tot online il voi face dar mai astept nitel, poate vor mai ”drege” putin si asta (iar in tara lucrului bine facut trebuie sa mai curga ceva apa pe Dambovita)... radmasa.gif
einstein1984
QUOTE(Agrig @ 14 Mar 2022, 17:52)
Sa vina, poate nu-s acasa sau dau drumul la catei pe ei!
radmasa.gif
*


periculosi soricarii aia, mai ales daca e vreunul cu glezna la vedere. radmasa.gif
Bicicleta galbena
Zi libera pentru ca ai ... completat online un formular de 20 minute?!? huh.gif

Victorine
QUOTE(einstein1984 @ 14 Mar 2022, 19:22)
periculosi soricarii aia, mai ales daca e vreunul cu glezna la vedere.  radmasa.gif
*


Dada, se pișă pe tine cum am pățit eu biggrin.gif În rest nu mișca în front șobolani, șoareci, mâțe în fața lor.

Io am intrat mai mult sa vad ce intrebari pun, pe urmă am văzut că nu poate fi prea greu și cunosc răspunsurile la majoritatea, așa că zic hai sa scap de-o grijă. Nu vreau sa socializez cu recenzorii autoinvitați vreo ora la mine acasă.
Agrig
Acuma e bine, face pe ea doar catelusa si n-are jet! mai trist era cind era catelul mai mic si-l mingiia cineva strain pe piept, ca de pune pe spate si asteapta. Un nepot a luat jetul fix in ochelari...noroc ca-i purta! radmasa.gif
Acuma riscul e ca te prinde catelul si-ti desface sireturile si poti aluneca pe umezeala lasata de catelusa.

Asta e marele risc la care se supun cei care vin pe la mine, n-ar latra la cineva cateii aia nici sa-i pici cu ceara, omul este cel mai bun prieten al lor, asa blinzi n-am mai avut.
sorin1983
un nou succes inregistrat de statul roman... faceti coada in continuare, doar ca acum la refresh
Victorine
Io nu am înghesuit pe nimeni și am si finalizat. Poate mai ajut și vârstnicii din familie. Mi-am făcut datoria de cetățean, la fel ca și cu votul. Nu-mi place sa o las pe ultima zi, în ultimele ore. Mi-am luat o grijă. Probleme? La benzină și la ulei n-am făcut coadă.
bucatzel
In mod normal, as zice si io asa, da' cand e vorba de onlain, statul roman "pateste" de fiecare data le fel. La fel e si in ziua in care se dau rezultatele la bac, la fel a fost si platforma de vaccinare in prima saptamana. Nu-i ca si cum ar fi o chestie care sa surprinda pe oricine care are vag idee de necesar resurse in functie de proiect , platforma folosita si publicitatea care i se face, nu-i ca si cum n-ar fi solutii ca sa nu se intample asta...

Mai rau e ca s-ar putea sa fi inregistrat ceva gresit. Si aia n-o s-o afle decat peste vreo saptamana. dupa care le mai ia 2-3 zile sa repare problemele. Asa ca prin aprilie o sa ma prezint si eu pe platforma pacii sa ma autocenzurez.

Cat de ziua aia libera, cu aia poate ca s-or aduna mai multi sa vada ca onlain e mai bine decat la ghiseu...
Victorine
Am uitat de motivul ăsta. Răspunsul prompt pe o platformă online îl văd și eu ca o încurajare pentru digitalizare. La fel am făcut imediat cum am avut posibilitatea să plătesc impozitul online sau facturile la utilități - când majoritatea celor din jurul meu încă mergeau la ghișeu și păstrau chitanțe. Bine, la cum implementează statul chestiile astea, vorba ta, să sperăm că nu răsuflă datele noastre spre alți "beneficiari"...
radian
Runda 2021...
Victorine
Altul care s-a înghesuit la coadă. smile.gif
radian
Simtul civic... rolleyes.gif

Dar, dau in scris, n-am camara plina cu ulei si nici boxa umpluta cu saci cu carburanti auto. smile.gif
bion
Vodka
Marty
Am incercat sa m aautorecenzez si eu ieri. Surpriza, Titu Maiorescu nu exista, doar Spiru si Fortuna. Nu pot sa trec mai departe, pot doar sa declar sesiunea neincheiata cu 9 intrebari neraspunse. Eu ce fac in cazul asta? huh.gif
einstein1984
QUOTE(radian @ 15 Mar 2022, 07:10)
Runda 2021...
*


MOMENT DE REFERINȚĂ AL RECENSĂMÂNTULUI
Datele care se înscriu în chestionarul de recensământ se referă la starea de fapt existentă la ora "0" din ziua de 1 Decembrie 2021.
Se înregistrează:
* un copil născut înainte de ora "0" din ziua de 1 Decembrie 2021;
* o persoană decedată după ora "0" din ziua de 1 Decembrie 2021 (întrucât era în viață la momentul de referință al recensământului).
Nu se înregistrează:
* un copil născut după ora "0" din ziua de 1 Decembrie 2021 (chiar dacă el există la data când se completează chestionarul);
* o persoană decedată înainte de ora "0" din ziua de 1 Decembrie 2021.

Nu stiu de ce, linkul meu a mers doar in edge, nu si chrome, desi a lui fimiu a mers in chrome.
Altfel experienta ok per total.
bion
QUOTE(Marty @ 24 Mar 2022, 13:24)
Am incercat sa m aautorecenzez si eu ieri. Surpriza, Titu Maiorescu nu exista, doar Spiru si Fortuna. Nu pot sa trec mai departe, pot doar sa declar sesiunea neincheiata cu 9 intrebari neraspunse. Eu ce fac in cazul asta?  huh.gif
*


Alea is adresele.?
einstein1984
cred ca ceva fabrici de diplome totusi, nu strazi.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.