Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Generatia III - Becuri LED after-market
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Logan > Probleme tehnice - Dacia Logan
paul_damian
Sunt relativ nemultumit de luminozitatea becurilor de pozitie si frana pe spate si aveam intentia sa le schimb cu unele LED. Nu ma intelegeti gresit, nu vreau sa prajesc ochii celor din spate, cocalareste, ci vreau un pic mai multa stralucire, un 25%, sa zicem. La Logan / Sandero oricum e un mic 'joc de glezne' fiindca exista un bec W5W si unul P21/5W. Pentru pozitie lumineaza cel mic, de 5W, impreuna cu filamentul de 5W din becul "mare". Sa gasesti unele care sa aiba acelasi grad de stralucire, ca sa arate si ok, e destul de delicat. Sa gasesti un bec LED corespunzator la P21/5W (socul BAY15D) care sa fie si ok in sensul de stralucire si diferenta sesizabila intre cele doua "filamente" e deja... noroc.
Dar nu asta am vrut sa intreb. Am incercat niste becuri LED care cica ar fi CANBUS error free si... pulseaza. Intensitate redusa si dau cate un flash mai intens la 0,5 secunde. E o problema cu becurile, sau...?
IRONICK
Intrucat ledurile sunt alimentate prin pwm, trebuie sa detecteze o anumita sarcina.
Adica un pwm (al masinii) alimenteaza un alt pwm (al led-ului). Din cauza asta.
La pozitie "CANBUS error free" inseamna schottky+electrolitici, la frana sarcina rezistiva (ca trebuie sa se aprinda instant).

Daca face scandal, inseamna ca CANBUS error free nu exista.
torquemada
Mașina știe că are becuri normale, deci orice bec canbus error free nu va funcționa corect.

Dacă ar ști că are leduri, aproape cu orice petardă chinezească va funcționa impecabil.


paul_damian
Va multumesc pentru raspunsuri.
Masina poate fi invatata?
Ma intreb daca exista becuri LED care sa aiba aceeasi parametri (presupun ca e vorba de consum) ca un bec clasic?
tatabobu
Dar nu există P21 și w5w cu mai mulți lumeni, cum sunt și alea pentru faruri care se lauda cu 'jde procente de lumina în plus?
Agrig
Mda, si cu viata la sfert...
IRONICK
QUOTE(paul_damian @ 23 Mar 2022, 21:16)
Va multumesc pentru raspunsuri.
Masina poate fi invatata?
Ma intreb daca exista becuri LED care sa aiba aceeasi parametri (presupun ca e vorba de consum) ca un bec clasic?
*


Este vorba de tipul de sarcina. Cel mai simplu, adaugi o sarcina rezistiva.
paul_damian
Hai, inca o intrebare si se poate inchide.
Stie cineva, pe undeva, niste becuri din astea, P21/5W?
- cu luminozitate ceva mai mare
- luminozitate distincta intre un "filament" si celalalt (teoretic de patru ori mai luminoase pe frana decat pe pozitie - 21W versus 5W la becul clasic)
- din punct de vedere electric compatibile cu generatia III
- Led, ca halogene nu am gasit
- rosii, ca alb cu dispersor rosu rezulta roz-bonbon
LE: PS: ofer recompensa biggrin.gif
paul_damian
Revin.
Am incercat multe P21/5W (BAY15D, 1157) pentru pozitie frana, si ma dau batut. Fara exceptie, toate fac "hyperflash", desi se lauda ca ar fi CANBUS. Solutia cu rezistenta de balast nu imi surade, acestea se incing si nu am chef de un incendiu. Poate exista solutia de a modifica in calculator valoarea de alarma ca sa nu mai indice eroare, dar nu stiu.
Asa ca ma intorc la becurile clasice.
alfabit
LED montate în stopuri -/- faruri la auto nu sînt aprinse în CC ci au sursă PWM

Nu cu balaste/rezistori, ce găsim noi prin comerț > net-/-magazine porcării chinezești bune doar să ridice poliția talonul mașinii.
paul_damian
Nu contest ce spui. Dar mi s-ar parea ciudat sa aprinda niste becuri clasice cu filament in PWM. Ma faci sa pun osciloscopul pe ele smile.gif
PS: becurile de semnalizare PY21W functioneaza foarte bine inlocuite cu unele cu LED.
alfabit
Știi că nu mi place să revin cu explicații,

Bec filament aprins pe CC, LED cu PWM, original de uzină.

Tu poți pune bec LED în stop, chinezărie ordinară, riști talon + ITP, faci cum dorești. Mașina ta, banii tăi. Eu nu.

Toată lumea întreabă "de ce nu LED în stopuri la toate mașinile", de aia, nu se montează LED pe CC trebuie PWM care sînt scumpe., nu mizerii chinezești .

rta
QUOTE(paul_damian @ 7 May 2022, 11:18)
Nu contest ce spui. Dar mi s-ar parea ciudat sa aprinda niste becuri clasice cu filament in PWM. Ma faci sa pun osciloscopul pe ele smile.gif
PS: becurile de semnalizare PY21W functioneaza foarte bine inlocuite cu unele cu LED.
*



Ce model de becuri PY21W LED ai folosit pentru semnalizare si functioneaza foarte bine?

Eu am incercat cu Osram (PY21W BAU15s) si am avut probleme cu:
(1) frecventa semnalizarii a devenit foarte rapida (frecventa avariilor nu era afectata) si
(2) sunetul de click al semnalizarii functiona doar cu 3 becuri LED si unul halogen - in momentul in care le-am pus pe toate 4 LED, nu mai auzeam clickul semnalizarii/avariilor desi becurile propriu-zise luminau (desi in bord nu lumina niciun martor)
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.