Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: dimensiuni placute frana
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Sandero > Probleme tehnice - Dacia Sandero
iulica1978
Salutare , trebuie sa schimb placutele de frana la un sandero stepway 0.9 tce /2018, am fost la mai multe magazine de piese auto si nu-mi pot spune ce placute sa cumpar ptr ca ar fi mai multe dimensiuni ( Lungime [mm]: 140,2 si 150 ) trebuie sa le dau jos pe cele vechi si sa ma duc cu ele . A mai intampinat careva aceasta problema ?
IRONICK
Salut!

Pai da-le codul VIN sa caute dupa el si asa le gasesti pe cele de pe masina ta.
iulica1978
normal ca dupa codul vin , dar toti mi-au spus ca sunt doua dimensiuni si nu stie care m-i se potrivesc pana nu vin cu placutele vechi.... blush.gif
torquemada
E si greu să faci o poză la etrier, 99% plăcuțe mari
iulica1978
cam asa banuiam si eu ca ar fi mari , dar momentan am niste probleme de sanatate ( trebuie sa ma operez )si nu prea pot sa umblu la roata
espacern
@iulica1978=Da-mi seria VIN si-ti spun exact ce placute ai pe masina....eventual poti posta pe topicul deschis de piese de schimb.
iulica1978
UU15SDL1C60149183 multumesc.
espacern
Placutele sunt de 140.2 si au cod 410602581R
iulica1978
am demontat placutele vechi si am mers astazi la magazin , pe baza codului de pe ele mi-au fost recomandate DELPHI LP3286 cu Lungime [mm]: 155
Gil26
In primul post ai intrebat despre cele doua dimensiuni (L=140.2 si 150mm) iar colegul @ espacern up.gif cu generozitatea binecunoscuta si multumirile de rigoare pentru timpul alocat ti-a oferit detaliile pe baza seriei VIN, apoi ai demontat placutele dar nu ai scris nimic despre codul lor OE si mai ales dimensiunile acestora (informatia poate este de folos si altor colegi) iar cei de la magazin ti-au recomandat o a treia lungime L=155mm ...

PS: atasat cateva capturi pentru placutele de frana si cateva valori de intretinere legate de asta poate sunt de ajutor si altora (si eu am tot Sandero Stepway dar 2017 B8AJ nu 02.2018 B8M1 AA10744 ca al colegului, deocamdata cele de prim montaj au 65k km mai ”duc bine” iar cand le voi schimba aleg tot OEM identice si cel mai bine\corect acestea se verifica fizic pe masina).
Drumuri bune si frane corespunzatoare!
iulica1978
i-am multumit colegului ptr ajutor daca asta te interesa si nu e vina mea ca producatorul are mai multe coduri pte acelasi VIN , am crezut ca fac un bine ca spun problemele intampinate ca sa ajut pe altii P.S. Am montat placutele si vin bine astea pe 155 , cat despre codul OE altul decat DELPHI LP3286 nu am , am vazut pe pagina cu placutele ca sunt vreo 5-6 . Daca te deranjeaza asa tare am sa-mi inchid contul ca vad ca supar.

2 Apr 2022, 09:53:
https://www.autodoc24.ro/delphi/12820321
IRONICK
Mmm, astia sunt etrierii mari de se puneau pe papuc la prima generatie. Cu discuri de 260x22.

Oare au ajuns sa ii puna din greseala pe standard sau cu intentie?

Iulica, Gil a facut doar rezumatul in stilul specific, cu multe amanunte.
iulica1978
sincer , nu e domeniul meu , dar daca se potrivesc ....ce sa zic , mare e gradina Domnului .... biggrin.gif
Gil26
@ iulica1978, chiar nu inteleg ce te-a ”deranjat” si suparat asa de tare, reciteste te rog frumos ceea ce am scris, ramane valabil si este corect, dovada ca nici macar acum nu ai scris ce cod OE si mai ales dimensiuni de placute frana de prim montaj ai avut pe masina daca tot ai scris ca ”am crezut ca fac un bine ca spun problemele intampinate ca sa ajut pe altii...” ai cerut ajutor dar nu ai oferit nimic concret in schimb ca sa ii ajuti pe ceilalti colegi (mai ales ca ai si demontat aceste placute). Iar faptul ca ”producatorul are mai multe coduri pte acelasi VIN...” este valabil si pentru alti producatori auto (iar asta o scrie unul care in peste 33 de ani a detinut diverse marci auto, dar inainte era mult mai simplu, plus ca Dacia\Renault "exceleaza" acum cu asta), apoi si producatorii de componente ex placute frana in cazul de fata au facut un talmes-balmes cu produsele lor tangential si la ” cat despre codul OE altul decat DELPHI LP3286 nu am...” ex Delphi are si placute de 140mm cod LP2479 pentru Sandero Stepway (si acestea "se potrivesc" biggrin.gif ) vezi captura atasata, iar referitor la ” am vazut pe pagina cu placutele ca sunt vreo 5-6...” mai adaug ca sunt si ”vanzatori” care nu stiu sa foloseasca programele acestora si mai adauga si ei ”variabile”, deci cred ca te-ai ”suparat” cam fara rost si sens.
dainese1100
Gil26 +1 , up.gif cheers.gif
Colegul doar ne ajuta,cu documentatii si info.
torquemada
O poză cât o mie de cuvinte,

placuțele mici se pun pe 0,9TCe 258x22mm și au vreo 3 coduri

plăcuțele mari se pun tot pe 0,9TCe 258x22m și au vreo 3 coduri

Unul din coduri e comun între cele 2 dimensiuni wacko.gif

etrierul de sus e pentru euro 5 cel de jos euro 6.
IRONICK
Nu ar trece de 260mm sa le faca cum trebuie.
La E6 pare ca si-au dat seama ca sunt boi. Usor nu inseamna bun.

Injinerii dah azi.
Gil26
Corect, asa este, iar cam toti acum tind spre "lightweight" insa cei de la Renault "exceleaza" si in aplicarea principiului: de ce sa fie simplu cand se poate sa fie complicat (si nu prea mai stiu nici de KISS= keep it simple stupid biggrin.gif ).
De aceea si "discutiile" despre coduri\dimensiuni inclusiv la placutele frana dar nu numai sunt in multe topice si forumuri, asa cum bine s-a scris anterior sunt mai multe coduri, le-am subliniat si eu prin capturi (e adevarat ca m-am si "lungit putin la vorba"), dar pana la urma ramane valabil ca verificarea pe masina este "sfanta".
dainese1100
QUOTE(Gil26 @ 2 Apr 2022, 15:54)
cei de la Renault "exceleaza" si in aplicarea principiului: de ce sa fie simplu cand se poate sa fie complicat (si nu prea mai stiu nici de KISS= keep it simple stupid  biggrin.gif  ).

+1 tongue.gif
Poate managementul prost, se gândește sa vina lumea la ei în service reprezentanta pentru orice caca de lucrare. De aia si face greu de schimbat filtrul de polen, etc
iulica1978
alt cod decat ce am atasat mai devreme (DELPHI LP3286 ) nu am , placutele noi sunt deja montate si nu pot citi ce scrie pe ele ( in cutie nu am gasit nimic altceva ) , iar codul de pe cele vechi este sters jumatate , baiatul de la magazin s-a chinuit pana a reusit sa-si dea seama ce sa comande , nu e reavointa , dincontra vreau sa ajut ptr ca si eu am fost ajutat dar nu stiu cum , daca eram rauvoitor nu mai spuneam ca le-am montat si taceam
Gil26
multumim mult pentru aceste informatii cheers.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.