Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Caraie treapta 2 Logan
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Logan > Probleme tehnice - Dacia Logan
AlexuGTX
Salutare,

Am un logan 1.5 DCI caruia i-a picat cilindrul receptor de pe cutie in mers (scapa presiunea).

Am dus-o pana la service ~30 km fara ambreiaj, schimbam fara pentru ca pedala de ambreiaj nu mai avea nici un efect.

Dupa ce mi-a schimbat kit-ul complet (disc, placa, rulmen cu cilindru, ulei cutie viteze) a inceput sa caraie cand bag in treapta a2-a in mers. Posibil unde a fost fortata.
Daca stau pe loc sau in mers la turatia de relanti, intra normal a2-a.

Care ar putea fi problema? Ma gandesc la un sincron.
Care ar fi procesul de reparatie?

Multumesc!
alfabit
Doar dacă demontezi singur cutia și înlocuiești tu personal inelul sincron tr 2 ieși mai ieftin decât o CV din dezmembrări

Banii tăi, alegerea ta.
AlexuGTX
Am găsit cutie începând de la 400 până la 800 lei la dezmembrări.

Totuși, am o oferta de la un mecanic cu 600 lei pentru reparația celei de pe masina.

Ce mă sfătuiți să fac?
sorin1983
repar-o pe a ta.... de la dezmembrari nu stii ce iei si e posibil sa platesti mai multe montari demontari smile.gif sau te duci inapoi la service-ul cu ambreiajul si ii intrebi pe ei.
AlexuGTX
Am dus-o azi la mecanic.
Revin zilele următoare cu problema identificată și soluția.
AlexuGTX
Azi am luat mașina de la mecanic.

Au fost vinovate: pinion treapta 2, inel sincron treapta 2 și sincronizator trepte 1-2. Costul lor era pe la 600 lei, iar manopera 600.
Pe mașina (versiunea de 85hp euro 4) era cutie JR5 147, dar nu cred că era cea originala.

Piesele menționate au fost comandate după seria de șasiu și nu s-au potrivit..nu am găsit cele necesar nici la reprezentanta, nici la alti distribuitori, nici la târg Vitan.

In cele din urmă am ajuns la dezmembrări de unde am luat o cutie JH3 160 de pe 1.5dci euro 4 de ~70hp
Costurile au fost: 350 cutia, 500 manopera (că a desfacut-o și pe cea veche) și 150 uleiul (motul 75w80).

Între cele două cutii sunt diferente la rapoartele treptelor 1,2 și 4, dar nu știu sa calculez ce ar trebui sa fie diferit. Sa zic că treapta 1 se simte diferit. Atașez un tabel, in caz ca dorește cineva sa explice.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.