Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Martor apa in motorina din bord se aprinde și se st
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Duster > Probleme tehnice - Dacia Duster
madluk
Bună seara. Am un Duster 1.5 dci-110 cp, an 2012. De câteva zile se aprinde martorul din bord care indică prezența apei in motorina și se stinge aleatoriu. Am schimbat filtrul de motorină dar problema persistă. Menționez că nu are senzor la filtrul de motorina( in parte inferioara a filtrului de motorina are doar un capac pentru purjare). Ceva sfaturi? Are un senzor in altă parte? Orice sfat este binevenit.
Saint666
Sugerez sa faci o diagnoza. Becul acela se poate aprinde din mai multe cauze, nu neaparat apa in motorina.
madluk
Revin cu problema mea. Am fost azi in service si au constatat ca exista senzor apa pentru filtrul de motorina. La ultimul schimb, cel care a schimbat filtrul a stricat filetul de plastic al senzorului considerand ca este mai bine sa nu-mi spuna si sa-l acopere cu o punga si banda izoler (l-a legat sub capota). mad.gif mad.gif
IRONICK
Nu are filet, se prinde prin rotire intre niste ghidaje.
Urata experienta.
torquemada
Când am scris, pe alt forum :

" Postat 3 August

Din ciclul ori - ori:

1. mașina a fost echipată cu senzor apă în filtrul de carburant

2. mașina a fost echipată cu senzor apă în filtrul de carburant dar filtrul montat e fără senzor - trebuie căutată mufa.

3. mașina NU a fost echipată cu senzor apă în filtrul de carburant - dar injecția a fost modificată - calibrare(soft) de pe o mașină cu senzor sau calculator de injecție schimbat "


a venit răspunsul inițiatorului :

Postat 3 August

Eu o am de 4 ani. Nu am avut niciodată problema asta. In fiecare an, la revizie, am schimbat filtrul de motorina și nu am observat o alta mufă langa filtru.

This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.