Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Problema cruise control dacia duster
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Duster > Discutii generale - Dacia Duster
petrishor99
Buna ziua!

Am o dacia duster din 2017 diesel 1.5 dci de 110cp,cand apăs butonul de cruise control imi apare martorul multifunctional galben(dreptunghiul cu linia frântă) si clipeste o data cu mesajul cruise de pe afisaj si sare din cruise control.

Ati mai intalnit asa ceva? Ma puteti ajuta ?

Va multumesc
einstein1984
mergi la diagnoza si iti zice ce are. Poate fi contactor de frana sau de ambreiaj, pot fi roti de alta dimensiune etc/
Gil26
Imi permit sa citez raspunsul (foarte corect) pe care l-a primit initiatorul si pe un alt forum:
QUOTE
E normal, e o problemă electrică și injecția nu autorizează folosirea CCSL.
Diagnoză pentru confirmare și înlocuire spiră și/sau butoane volan - asta așa din globul de cristal, că duster din 2017 diesel 1.5 dci de 110cp e foarte vag, poate mașina(Duster ph2) nu a avut CCSL, poate a avut dar cineva a schimbat volanul, etc.

Iar faptul ca injectia nu autorizeaza CCSL (implicit aprinderea martorului si mesajul) poate sa fie generat din cateva potentiale cauze iar o diagnoza facuta conform poate ajuta si in acest (ne)caz, altfel se pot face cel mult (doar) presupuneri...
petrishor99
Ce e ala CCSL? Masina nu a avut volanul schimbat,am luat-o de noua. Ea merge perfect. I-am inlocuit contactorul la pedala de ambreiaj. Stop pe frana am,4x4 merge. Trebuie o diagnoza,numai sa nu fie ceva grav la motor😒
Gil26
CCSL (cruise control and speed limiter) sau RV/LV =Regulator /Limitator de viteze.

PS: trei persoane ti-au recomandat sa faci o diagnoza (preferabil cu un tester dedicat la cineva care si stie sa il foloseasca) destul de probabil ca ai eroare sau erori DTCxxxxxx plus ca trebuie analizate configuratiile LCxxx si starile ETxxx aferente din injectie, etc... altfel sunt necesare mult-mult mai multe verificari (unele si inutile) si\sau se merge ”la ghici” ori se pot schimba componente fara ca neaparat sa se rezolve problema, etc... desigur insa ca pana la urma procedezi asa cum doresti.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.