Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Recomandare pivoti care sa reziste mai mult
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Logan > Piese auto - Dacia Logan
galeo
Am fost respins la ITP pentru joc in pivot, desi in urma cu 20.000 km am schimbat toata suspensia cu un kit de suspensie nou, original.
Sunt dezamagit ca un pivot nou original a tinut doar 20.000 km.
Se pare ca la logan pica cate ceva la auspensie si directie in fiecare an.
Recomandati-mi o marca de pivoti care sa ma tina mai mult.
robbie_ro
Eu pe Logan am inlocuit bratele cu totul, nu m-am complicat cu inlocuirea doar a pivotului. Am pus TRW si sunt pe masina de circa 6 ani (~45.000km).
galeo
In urma cu 2 ani am inlocuit si eu bratele cu totul, originale renault, si uite ca pivotul a tinut doar 20.000 km.
Deoarece bratele sunt relativ noi, as vrea sa inlocuiesc doar pivotul de data asta.
Bujor Stefan
Eu la aproape 160 mii km inca mai am bratul de pe stanga original, iar la cel de pe dreapta am un pivot Lemforder montat pe la 40 mii km.
De asemenea, capetele de bara mi-au cazut destul de repede, tot in jurul a 40 mii km, din cauza burdufelor slabe care au permis intrarea apei, prilej cu care am montat capete bara Lemforder, care isi fac treaba fara probleme.
stolniceanulucian

Lemforder recomand si eu sau brate cu totul
Atentie si la presiunea in pneuri sa nu fie prea mare si greutatea pusa pe masina.

Sarcina utila e destul de mica si articulatiile sunt de platforma mica (Clio)
galeo
QUOTE(stolniceanulucian @ 9 Oct 2022, 23:21)
Lemforder recomand si eu sau brate cu totul
Atentie si la presiunea in pneuri sa nu fie prea mare si greutatea pusa pe masina.

Sarcina utila e destul de mica si articulatiile sunt de platforma mica (Clio)
*



Corect, cred ca asta a fost problema la mine. Am un logan mcv care e mai greu si are presiune in roti recomandata 2.4 fata si 2.6 spate. Eu le-am unflat chiar mai tare de atat.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.