Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Tip benzina pentru Dacia 1300 in UK
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Imbunatatiri - Dacia Clasic
AdrianRosoga
Salutare.

Locuiesc la Londra - acum o saptamana a ajuns pe platforma Dacia 1300 din 1978!

Care este tipul de benzina cel mai potrivit si de la ce statie?
Benzina E5 de 97 de la BP imi trece prin minte.

Sunt interesat si de subiectul benzinei cu plumb - Dacia 1300 merge ok si cu benzina fara plumb, numai cifra octanica conteaza de fapt?

Multzam.

Adi
tatabobu
Baga de-aia de 99, nu te zgarci. Aia la Shell din cate-mi amintesc n-avea alcool in ea, si tu la 1300 n-ai cauciucaraia care sa reziste la alcool. Sau ma rog, schimba tot, da' nu stiu unde poti gasi membrana de pompa de sprit.
PS: motorul de R12/dacia 1300 era facut pentru benzina de 98 de atunci.
sobolan
benzina e5 nu e ok pentru carburator-ul,pompa de benzina,supape etc daciei...nici e10 ....cica exista un aditiv care se baga in ea tocmai pentru masinile vechi,nu sunt sigur dar astia nu mai tin cont de masinile vechi,e vorba de poluare si alte treburi gen petrol mai putin...in genere poti sa bagi si 100+ ,aici e vorba de compozitia ei chimica...
AdrianRosoga
Multzam pentru cele doua sfaturi, asa fac planul acum, benzina cu cifra octanica ridicata cu cat mai putin sau deloc etanol.

Adi
einstein1984
Ai avut chiulasa modificata pentru benzina fara plumb? Daca nu nu uita un aditiv substitut de plumb.
Dom Vasi
Nu mai speria omul degeaba. Pana in 2015 am circulat cu oltcitul folosind benzina normala de la Petrom 95 si 99, nici o problema.
Initiator daca vrei ia aditiv substituitor de Plumb,vezi ce gasesti la Londra de cumparat
tatabobu
Și avea alcool in ea? Că asta e problema principală acum.
Dom Vasi
Am vazut ca dai lovituri sub centura necolegiale.Nu e frumos cu nou venitii pe forum !
Spune tu la intrebarea care mi-ai adresato mie
bucatzel
*pe* care
einstein1984
QUOTE(Dom Vasi @ 6 Nov 2022, 07:31)
Nu mai speria omul degeaba. Pana in 2015 am circulat cu oltcitul folosind benzina normala de la Petrom 95 si 99, nici o problema.
Initiator daca vrei ia aditiv substituitor de Plumb,vezi ce gasesti la Londra de cumparat
*


oltictul nu e dacie 1300. Nu zic ca orice masina fabricata in era bennzinelor cu plumb necesita aditivul ala, unele au scaune de supapa care rezista si la benzina fara plumb, dar motoarele reno ale anilor 70 parca nu erau printre ele. Si nu-l sperii, il avertizez.
maho
Dacia mea s-a "nascut" in era benzinelor cu plumb, si de atunci n-a suferit nici o modificare sau adaptare pt. "fara Pb", nici la chiulasa nici la carb (credeam ca etilenul dauneaza grav, se pare ca nu-i cazul). Nu folosesc nici un aditiv si n-are nici o greata. Poate conteaza si regimul general de functionare.
Dom Vasi
Probabil ca la mers normal pe drum sa nu se intample nimic cu supapele si scaunele de supapa din chiulasa de dacie
tatabobu
Vasile, daca era sa fiu chiar necolegial si sa lovesc sub centura evidentiam celelalte 5-6 greseli de gramatica, ortografie si exprimare pe care bucatzel le-a ignorat cand s-a legat doar de "pe"-ul ala care-ti lipseste in postarea in care mi te-ai adresat.
Gil26
...mda, dar prin Jurnal se "dezbate" faptul ca Dom Vasi este clona lui Filip biggrin.gif
bucatzel
QUOTE(tatabobu @ 7 Nov 2022, 23:20)
bucatzel le-a ignorat
*


Ce vrei uai sa zici, ca-s ignorant?

In rest, non issue tot topicul. N-am vazut inca dacia aia care sa sufere de lipsa de plumb in benzina (mai trebuie sa te uiti cu macar un deceniu mai jos pentru de-astea). Posibil sa te lase vreun furtun de alimentare sau membrana de sprit din cauza trecerii la E10, da' si aia... va mai dura pana sa se intample. Oricum, e o dacie in hanglea, o va pali rugina inainte sa i se intample altceva...
tatabobu
Ignorator, uai, nu ignorant.
Nu cred.... Poate tata lu' filip, supărat pe oamenii rai care-i supără odrasla râzând de REMAT-ul din curte
Dom Vasi
georgstelsib din partea mea ai unda verde sa te iei de Gil26 oricand ai ocazia.
bucatzel
QUOTE(Gil26 @ 7 Nov 2022, 23:42)
...mda, dar prin Jurnal se "dezbate" faptul ca Dom Vasi este clona lui Filip  biggrin.gif
*



Nu e a lui Filip, Filip macar e in stare sa scrie corect. Stiu ca era unul care scria la fel de enervant, nu-mi aduc aminte cine era... mna, in sfarsit mi-o fi si mie utila lista de banari.
einstein1984
Nu va faceti voi topic la imbunatari-Gramatica? Aici parca era vorba de dacii.
Gil26
QUOTE(bucatzel @ 8 Nov 2022, 13:21)
Nu e a lui Filip, Filip macar e in stare sa scrie corect. Stiu ca era unul care scria la fel de enervant, nu-mi aduc aminte cine era... mna, in sfarsit mi-o fi si mie utila lista de banari.
*


up.gif Iegzact, cam acelasi "stil", iar ala daca tin bine minte avea vreo 3-4 clone, si nu au mai "aparut" de ceva vreme smile.gif , ramane de vazut wink.gif ....
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.