Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Sigurante 1310 Scurt
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
db
Masina batranului are un scurt, l-am gasit dar nu stiu specificatia sigurantei ca-l deserveste.

Am verificat fir cu fir circuitele electrice de la motor si sint OK. Alternator, demaror bobina, platini si 2 relee din compartimentul motor erau OK. Cind am trecut la verificare ptr restul masinii (faruri, claxon, aeroterma, etc) am scos pe rind cite o sigurantza sa vad care circuit este busit. Avind doar schema de la manualul daciei 1300 - foarte bun, dar ptr dacia 1300 de pina in 1975 - nu am semnificatzia sigurantelor pentru daciile de dupa 1975. Ptr asta imi trebuia cartzuluia aia micutza a masinii (care nu o am).

Ma puteti ajuta cu semnificatiile siguranteleor? Ma intereseaza sigurantza care se monteaza intre perechea de lamele no.3 incepind de la "top". Siguranta pentru prima pereche de lamele are conectate 3 fire rosii. Asta prima, este buna. Intre perechea de lamele no2. Nu este pusa nici o siguranta si nici nu sint fire trase (pe capac are semnul de 'Ac' -aer conditionat??). Problema este cu siguranta intre perechea a treia de lamele incepind de sus. Are un semn de '30' - cred amperi??. Asta este aia problematica. Asa ca in functie de cum o iei , este practic a doua sigurantza de sus, de pe perechea a treia de lamele. (a doua pereche de lamele nu este folosita). Sper ca m-am facut inteles. Restul sigurantelor sint OK dar au semnele de faruri e ele, deci pot fi de la lumini.



Partea rea e ca firul cu pricina se duce " undeva in bord ". Daca ajuta masina este din '87.



La Multi Ani!
Bad_Boy
Salut am gasit o schema electrica de Dacia 1300, sper sa-ti foloseasca.

Ceteva explicati am sa-ti dau, daca imi permiti :

La autoturismele cu tabloul de sigurante sub capota linga motor , au doar

4 sigurante si anume :

- intrare curent de la baterie si merge la blocul de lumini

- curent iesire alternator care merge la cheiea de contact.

-si doua sigurante lumini faza scurta si faza lunga .

Acum iti voi atasa doua scheme electrice de Dacie 1300.

Aastept raspunsul tau .
db
Salut, Am cartulia de la 1300, dar masina e 1310 si are bloc lung de sigurante in interior in stanga soferului. Schema de la 1310 imi lipseste. Ma poti ajuta?
Bad_Boy
am acasa un Cd cu toate schemele daci incepand de la 1300 pana la SuperNova, si unele sisteme de injectie de la alte masini.

Dami adresa de e-mail sa vad daca gasesc sa-ti trimit chema.
db
Ti-am trimis adresa de mail pe mp.
db
Revin... imi da si mie cineva schema electrica de la Dacia 1310 model '87 de aia cu bloc lung de sigurante plasate in stanga soferului? Nu de alta da merge tata fara electrica interioara, nu ca i-ar trebui, dar e bine sa fie.
paulp
DB, ia si tu un multimetru (poate fi si analogic) si masoara TOATE sigurantele. Asa o sa afli care e buba :idea: .

M-am uitat aseara in cartea de Dacia dar nu spune nimic de ordinea sigurantelor la tipul asta de tablou, iar cel de la Nova nu cred ca te ajuta. :?
northwood
Aceasta enumerare a fost postata de Nelu prima data in alt topic



Aceasta enumerare a fost postata de Nelu. No harm intended. And no value added smile.gif



Ordinea numerotarii este de sus in jos. Pentru daciile fara injectie sunt doua tipuri de cutii cu sigurante:

-Cutie cu 6 sigurante:

-1) 15A-> aparate bord, ventilator clima, stop frana, lampi mers inapoi;

-2) 15A-> rezistenta incalzire luneta;

-3) 15A-> stergator parbriz, bricheta, plafoniera, pompa spalator parbriz, plafoniera, accesorii;

-4) Liber;

-5) 8A-> semnalizare directie si avarii;

-6) 8A-> Lampi pozitie, numar, iluminare bord, cutie acte.



-Cutie cu 10 sigurante:

1) 15A-> aparate bord, ventilator clima, stop frana, lampi mers inapoi, martor avarie sis franare;

2) 15A-> rezistenta incalzire luneta;

3) 15A-> stergator + spalator parbriz, bricheta, plafoniera, accesorii;

4) 8A-> releu faruri;

5) 5A-> semnalizare directie si avarii;

6) 5A-> lampi: pozitie, nr, ceata, portbagaj, bord, scrumiera, bricheta, cutie acte;

7) 8A-> faza lunga stanga;

8A-> faza lunga dreapta;

9) 8A-> faza scurta stanga;

10) 8A-> faza scurta dreapta;
nelu
Era bine sa spui si cine a scris prima data.
ghc
CORECT



Sa citeasca si ce scrie jos de tot pe pagina cu rosu
paulp
Totusi, cine a scris prima data informatia :shock: .

O rezolv eu daca e o problema :wink:
Marty
Prima si prima data a scris-o Renault. Pe urma Dacia si mai apoi Mondiru.... laugh.gif
ghc
Vezi topicul "ordinea shi valorile sigurantzelor la berlina!!!!", raspuns scris de nelu
cristu
QUOTE(northwood @ 6 Jan 2004, 10:22)
Aceasta enumerare a fost postata de Nelu prima data in alt topic
Aceasta enumerare a fost postata de Nelu. No harm intended. And no value added smile.gif
Ordinea numerotarii este de sus in jos. Pentru daciile fara injectie sunt doua tipuri de cutii cu sigurante:
-Cutie cu 6 sigurante:
-1) 15A-> aparate bord, ventilator clima, stop frana, lampi mers inapoi;
-2) 15A-> rezistenta incalzire luneta;
-3) 15A-> stergator parbriz, bricheta, plafoniera, pompa spalator parbriz, plafoniera, accesorii;
-4) Liber;
-5) 8A-> semnalizare directie si avarii;
-6) 8A-> Lampi pozitie, numar, iluminare bord, cutie acte.
-Cutie cu 10 sigurante:
1) 15A-> aparate bord, ventilator clima, stop frana, lampi mers inapoi, martor avarie sis franare;
2) 15A-> rezistenta incalzire luneta;
3) 15A-> stergator + spalator parbriz, bricheta, plafoniera, accesorii;
4) 8A-> releu faruri;
5) 5A-> semnalizare directie si avarii;
6) 5A-> lampi: pozitie, nr, ceata, portbagaj, bord, scrumiera, bricheta, cutie acte;
7) 8A-> faza lunga stanga;
8A-> faza lunga dreapta;
9) 8A-> faza scurta stanga;
10) 8A-> faza scurta dreapta;
*



Salut,
Am si eu o problema cu martorii din bord si ma gandeam ca-i de la sigurante. Cutia e cu 6 sigurante.
Problema e ca in afara de martorul ce indica frana de māna trasa, nu se mai aprinde nici un led/bec din bord si ma gandeam sa nu fie din cauza sigurantelor. Care ar fi la mine siguranta care se "ocupa" de functionarea martorilor in bord ?
-1) 15A-> aparate bord sau -6) 8A-> Lampi pozitie, numar, iluminare bord, cutie acte. ?
Sau sa fie alta problema ? Sa nu fie din cauza sigurantelor ? Se pot arde ledurile/becurile din bord ?

P.S. Am incercat sa ma uit sub bord, dar e foate dificil accesul la "ceasuri"
Dacia 1300, 81, 3 ceasuri (nu stiu cum se numeste bordul pentru modelul meu)
OCEBE
QUOTE(northwood @ 6 Jan 2004, 11:22)
Aceasta enumerare a fost postata de Nelu prima data in alt topic
Aceasta enumerare a fost postata de Nelu. No harm intended. And no value added smile.gif
Ordinea numerotarii este de sus in jos. Pentru daciile fara injectie sunt doua tipuri de cutii cu sigurante:
-Cutie cu 6 sigurante:
-1) 15A-> aparate bord, ventilator clima, stop frana, lampi mers inapoi;
-2) 15A-> rezistenta incalzire luneta;
-3) 15A-> stergator parbriz, bricheta, plafoniera, pompa spalator parbriz, plafoniera, accesorii;
-4) Liber;
-5) 8A-> semnalizare directie si avarii;
-6) 8A-> Lampi pozitie, numar, iluminare bord, cutie acte.
*


ce fel de cutie de sigurante e asta ? la mine (D1300/1980) tot sase sigurante sunt numai ca ca au cu totul altfel functiile:
2 faza lunga ( stg+dr), 2 faza scurta (stg+dr), 1 plus contact, 1 plus direct
asa ca, pana se lamureste configuratia sigurantelor, cristu, mai astepta oleaca
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.