Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Aer conditionat pe Rapsodie si Europa
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia SuperNova > Imbunatatiri - Dacia SuperNova
octavian82
Se poate monta aer conditionat pe rapsodie?
Cat?
Unde?

Multumesc
costi
Da.
cca 1000 USD
Nu stiu dar poti cauta pe forum dar fa-o repede ca ai calcat pe bec: http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopi...re++conditionat
octavian82
Am calcat pe beculetele voastre albastre?
Costi ma faci sa rad.........
Oricum multumesc pt raspuns
costi
Intr-cit vad ca topicul exista inca, pot sa concluzionez cu "da se poate dar nu renteaza".
De altfel nimeni nu a postat pina acum "am dat mia si mi-am pus A/C".
octavian82
Am incercat sa caut dar nu am gasit nimic care sa ma ajute.
Daca ati putea sa postati niste link-uri pt mine ar fi perfect.
Multumesc
marius80_eugen
Incearca la dezmembrari . In principiu nu se merita sa cumperi separat instalatia . Incearca la Al Padrino ca au instalatie universala de A/C !!!! Dai o bere !
Ake
Eu am postat chiar un link catre o firma care se ocupa cu asa ceva.
cauta dupa posturile mele sau cu google . firma se chema ceva cu "matrix"
Ake
QUOTE(Ake @ 2 Feb 2006, 16:29)
Eu am postat chiar un link catre o firma care se ocupa cu asa ceva.
cauta dupa posturile mele sau cu google . firma se chema ceva cu "matrix"
*



P.S. acum am vazut asta
QUOTE(octavian82 @ 31 Jan 2006, 14:30)
Daca ati putea sa postati niste link-uri pt mine ar fi perfect.

O cafea nu doreste domnu? Sa va trimitem niste flori? tongue.gif
Ugly
"LiviuN Posted 1 Feb 2006, 17:26
SE POATE
http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopi...994&st=30"

Poti spune te rog cine, unde si cu cit ti-a montat instalatia de aer conditionat ?
LiviuN
QUOTE(Ugly's @ 22 May 2006, 22:08)
"LiviuN Posted 1 Feb 2006, 17:26
SE POATE
http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopi...994&st=30"

Poti spune te rog cine, unde si cu cit ti-a montat instalatia de aer conditionat ?
*



Salut
Montajul a fost facut la IATSA Stefanesti;
lucrarea a durat 2 zile (supraveghiati non-stop);
instalatia AC luata de pe alta masina; cost confidential wink.gif si oricum ar fi irelevant pentru ca operatia a avut loc acum 4 ani.
dadu221
am auzit un zvon ca in bucuresti se monteaza cu 300 euroi instalatie de ac pe solenze si supernove . Cum nu sunt de pe acolo si nu am nici sanse sa ajung prea curand nu-mi ramane decat sa intreb daca a mai auzit cineva de asa ceva sau daca a vazut. Eventual o confirmare de pret si toate cele. Daca fac legatura si la calc ai acesta sa poata face modificarea relantiului, daca se pune si filtrul de polen etc etc . Va multumesc!
Ugly
Multumesc, "LiviuN".
clr

La 300Euro ma duc si eu si pun imediat smile.gif numai sa nu fie aiureala.

Pana la urma eu am observat o chestie: s - a tot spus ca se poate dar nu renteaza.
Dar pana acum pe forum eu nu am vazut la nimeni o informatie de genul: da domnule, e scump, dar daca n-ai ce face cu banii uite, te duci la firma X si ei pun.

SYL
Eu cred ca 300 euro costa montajul, in cazul in care spre exemplu faci rost de o instalatie de AC de pe alta masina lovita.
dadu221
QUOTE(SYL @ 24 May 2006, 14:05)
Eu cred ca 300 euro costa montajul, in cazul in care spre exemplu faci rost de o instalatie de AC de pe alta masina lovita.
*


l-am rugat pe cel care mi-a spus asta sa imi faca rost de o adresa de net sau un nr de tel. CAt despre partea cu rentabilitatea .... Chir mori de cald in masina cu aerul conditionat sau care e problema????
SYL
Nu mori de cald, AC de pe DSN poate fi facut sa raceasca bine, dar pt asta trebuie ca instalatia sa fie umpluta cu cat freon trebuie, si izolata (tevile, vaporizatorul). De asemenea unii si-a pus si robinet la calorifer, dar eu nu recomand asa ceva pt ca nu isi mai face antigelul circuitul....trebuie facut un circuit de by-pass.
Si inca ceva, caldura trebuie sa fie perfect inchisa, trrebuie avut grija ca comutatorul din bord sa inchida perfect caldura.

Iata ce am facut eu la DSN-ul meu:
DragosP
QUOTE(SYL @ 24 May 2006, 17:42)
De asemenea unii si-a pus si robinet la calorifer, dar eu nu recomand asa ceva pt ca nu isi mai face antigelul circuitul....trebuie facut un circuit de by-pass.

JFYI
ZaiR
QUOTE(SYL @ 24 May 2006, 19:42)
Nu mori de cald, AC de pe DSN poate fi facut sa raceasca bine, dar pt asta trebuie ca instalatia sa fie umpluta cu cat freon trebuie, si izolata (tevile, vaporizatorul). De asemenea unii si-a pus si robinet la calorifer, dar eu nu recomand asa ceva pt ca nu isi mai face antigelul circuitul....trebuie facut un circuit de by-pass.
Si inca ceva, caldura trebuie sa fie perfect inchisa, trrebuie avut grija ca comutatorul din bord sa inchida perfect caldura.

Iata ce am facut eu la DSN-ul meu:
*




ai facut un lucru bun ca ai acperit tevile dar...nu trebuia decat cea de sus ,cea de jos e tot timpul calda...cat despre robinetul pe calorifer sa stii ca de unde se face alegerea din masina a aerului (rece/cald) are un robinet care opreste total apa in radiatorul interior,deci nu e nici o prbl. sa mai pui unul in fata sa il opreasca total...la mine tin minte ca din cauza finisarilor celor de la dacia nu re rotea de tot comutatorul din habitaclu si ramanea foarte putin deschis...binenteles ca,conta...bafta
SYL
NU exista nici un robinet la calorifer, apa circula tot timpul prin calorifer (numai la berlina exista robinet la calorifer).
Referitor la tevi trebuie izolate amandoua, chair si cea mai calda; si eu credeam ca trebuie izolata numai cea rece, dar de fapt trebuie izolate amandoua.....Uite spre exemplu la AC de apartament sunt izolate amandoua.
Si oricum nu izolarea tevilor e asa de importanta (personal in afara de Daewoo, nu am vazut la nici o masian sa aibe tevile de la AC izolate), ci izolarea vaporizatorului.
dadu221
la intrarea oin bucuresti venind dinspre ploiesti prin chitila . acolo a zis cineva ca a vazut montare de ac pt dsn, slz si lgn. Are careva drum pe acolo ?
ZaiR
QUOTE(SYL @ 26 May 2006, 15:17)
NU exista nici un robinet la calorifer, apa circula tot timpul prin calorifer (numai la berlina exista robinet la calorifer).
*


pai da numai ca la DSN in momentul comutari pe rece se opreste si apa care trece prin calorifer,uitete cand motorul este cald si acul mai are putin si trece pe rosu comuta fara sa dai drumul la aeroterma de pe rece pe cald sa vezi cum iti scade pt 30sec 1 min temp apei(f.putin oricum)
SYL
Nu se opreste nici o apa care trece prin calorifer, apa trece CONTINUU prin calorifer, si daca chiar nu crezi pune mana pe carcasa caloriferului, in dreapta consolei centrale, jos si in spre fata...
klaus
QUOTE(ZaiR @ 8 Jun 2006, 10:19)
pai da numai ca la DSN in momentul comutari pe rece se opreste si apa care trece prin calorifer,
*
Pai da, numai ca la DSN in momentul comutarii pe rece, se modifica clapeta fluture de aer din aeroterma, si aerul nu mai trece prin radiatorul de incalzire ci pe langa.
Nu are nici o treaba (nici una, nici una) cu vreun robinet imaginar din povestile cu zane care s-ar afla pe instalatie.
Prin circuitul mic antigelul trece TOT TIMPUL. D-aia se chinuia lumea pe aici sa faca robinet la circuitul mic, ca vara sa nu se mai incalzeasca radiatorul ala din carcasa aerotermei.
Crezi tu ca se mai agita lumea daca acel robinet exista?
dennys20_04
nu stie nimeni cum se leaga electrica la ac pe o DSN care a fost rapsodie
yonache
sunt printre putinii care am reusit sa-mi montez ac pe europa mea ,am gasit pe o dsn de pe taxi care avea foarte multi km la bord o instalatie completa i-am dat baiatului 5 mil pe toata instalatia am luat masina de la el si am tras-o langa a mea mi-am fact curaj si am inceput sa mut dupa una pe alta am mutat toata partea mecanica singur,toate bune pana la partea electrica cand a trebuit sa apelez la un electr. dacia care mi-a mutat toata instalatia dupa una pe alta ma refer la instalatia electrica de la motor si care mi-a bagat si freon in instalatie electricianul ma mai costat 2,5 mil.ce bine a fost la racoare pana cand am ramas in drum ca nu am stiut ca alternatorul de clima are 80 de amp ei pe asta nu am mai stiut-o si am fost nevoit sa cumpar alternator cu 2,5 mil +500 mii transportul.asta este acum este foarte racoare in masina sunt multumit.deci toata distractia ma costat cam 10 mil dar merita.
costi
esti tare mey yonache mey !
puiu82
Bravo,domnule!
AR-18-MOS
Pacat ca nu ai facut niste poze din timpul montajului, si sa faci un tutorial mai lung. Sigur ar fi fost de ajutor.
argon
bai nene..atunci cand ai tras masinile una langa alta de ce nu ai mutat si alternatorul?
cristio_79
QUOTE(yonache @ 16 Jul 2008, 15:20)
nu am stiut ca alternatorul de clima are 80 de amp
*


Respectivul i-a dat doar instalatia de AC cu 500 de lei,nu toata masina.
yonache
pai daca imi spunea cineva ca ac-ul consuma atat de mult crezi ca nu il schimbam fara nici un leu ca doar omul mi-a dat tot ce a tinut de functionarea impecabila a ac-ului dar daca le-am stii pe toate atunci nu am mai gresii deci nu le putem stii pe toate.oricum zece mil eu nu cred ca este prea mult.

17 Jul 2008, 13:11:
AR 18 MOS,daca ai nevoie de ajutor si iti gasesti instalatia de ac si vrei sa te ajut sa o transferi de pe una pe alta sau pur si simplu sa o montezi cu cea mai mare placere sa stii ca nu este greu deloc,daca ai nevoie de vreun sfat nr meu este 0767218263 sau 0747202694.IONUT
costin_bad
QUOTE
daca le-am stii pe toate atunci nu am mai gresi

QUOTE
la partea electrica cand a trebuit sa apelez la un electr. dacia care mi-a mutat toata instalatia dupa una pe alta ma refer la instalatia electrica

Pai tu ca tu, dar domn' electrician auto dacia ce pazea?
yonache
am uita sa-l intreb si asa mi-a mutat instalatia de pe una pe cealalata in 4 ore +bagat freon in a mea ce sa zic super meserias nu stiu cati electricieni muta doua instalatii de pe o masina pe alta in 4 ore +modificarile aferente dar nu este vina lui este a mea ca nu am intrebat ca aveam pe cine asta e esti ,,imprastiat'' platesti ce vina are el ca eu i-am dus masina cu toata partea mecanica montata,el a mutat doar partea electrica si a bagat freon.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.