Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Transfer baza de date de pe Communicator pe 6680
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Marty
Problema: am schimbat mobilele si as vrea sa transfer baza de date (contactele) de pe Communicator pe 6680. Ideea este ca de pe Communicator imi salveaza in format *.ctx si 6680 vrea format *.nbf (sau ceva de genul). Nu exista nici un program care sa converteasca fisierele dintru-n format in celalalt.
Mi-a zis cineva ca pot face smecheria cu functia Synchronise din PCSuite. Faza mai nasoala e ca-mi zice sa-mi configurez un client Outlook Express si eu habar n-am cum sa fac asta.
Ma poate ajuta si pe mine cu ceva sfaturi ?

Merci anticipat!
Liviu
Marty .. instaleaza-ti pe communicator programelul numit SmartVcard (in versiune trial sau full)

Programelul asta iti exporta toata baza de contacte intr-un fisier unic in format VCF.

Iei acest fisier si il trimiti via IR/Bluetooth/PC in 6680 (care stie formatul vcf si il transforma instant in ce foloseste el intern.

Am testat treaba asta si merge. daca te pot ajuta cu alte lucruri, MP sau YM wink.gif .
Marty
Da, merci! Am instalat si acu' nu stiu de unde dracu-l iau sa-l lansez.... Doar stii ca-s cel putin talimb! sad.gif
Valentine
Cea mai simpla solutie este intr-adevar cea indicata de Liviu.

Dar cel mai bine ar fi (si pentru viitor) sa iti tii contactele in Outlook pe calculatorul personal. Aproape toate mobilele din ziua de azi stiu sa isi syncronizeze agenda cu Outlook, si este deci simplu transferul. In plus ai si un backup pe calculator in caz ca iti pierzi (a se citi iti fura baietasii) mobilu. Vezi ca iti trebuie Outlook full cred, ca Outlook Express nu este pe lista generala de programe cu care sa faci sync.
Marty
1. Am reusit sa salvez contactele din Communicator
2. Fisierul *.vcf oricum ramine pe comp
3. Tot nu stiu sa setez nici un fel de outlook.
Smiley
3. google is your friend

http://www.google.ro/search?hl=ro&q=how+to...ng_it%7Clang_ro
Marty
Merci Smiley! La asta chiar nu ma gindisem.
sleep.gif wub.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.