Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Marire poza
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
St
Pentru o firma trebuie sa fac un afis de 6m2 care sa aiba L=3m si l=2m. Problema este urmatoarea: Eu am poza la maxim 4 mii si ceva cu 3 mii pixeli si minim 2500 cu 1900. Cu ce program o modific, ca atunci cand este printata(la o tipografie) sa aiba o calitate de la buna la foarte buna?

EDit: Programul exista dar respectivul care fac e asta cere 1,5 mil... Si chestia asta se intampla de 5-6 ori pe an..
bertro
faci rost de un program de manipulare grafica (photoshop, paint shop pro) si o maresti folosind un algoritm de interpolare care pastreaza cat mai mult din calitate, de genul Lanczos, Bicubic Resample, etc. In functie de rezultate e posibil sa necesite aplicarea unui unsharp mask sau alte corectii.

sau poti folosi aplicatii specializate pe marirea imaginilor, gen Genuine Fractals sau PhotoZoom Pro (S-spline 2)
Smeagol
Urmeaza sfatul lui Berto.

Totusi, sa nu-ti imaginezi ca o poti mari la dimensiunile specificate, 'dara nu vrei sa-ti ocupe un hard toata poza. Daca reusesti sa scoti un 100 DPI sa fii multumit. La aceasta rezolutie vei avea niste dimensiuni de aprox 12000 per 8500 pixeli si ar ocupa pana in 390 MB.

Si oricum, la banner-ul respectiv 100 DPI este OK.
dragos.avramescu
http://www.greyc.ensicaen.fr/~dtschump/gre...onstration.html

Evident, nici asta nu face minuni, dar rezultatele sunt bunicele... vezi demonstratia cu iepurele (stanga jos de tot) in care compara cu interpolarea cubica
St
QUOTE(bertro @ 31 Jan 2006, 09:16)
faci rost de un program de manipulare grafica (photoshop, paint shop pro) si o maresti folosind un algoritm de interpolare care pastreaza cat mai mult din calitate, de genul Lanczos, Bicubic Resample, etc. In functie de rezultate e posibil sa necesite aplicarea unui unsharp mask sau alte corectii.

sau poti folosi aplicatii specializate pe marirea imaginilor, gen Genuine Fractals sau PhotoZoom Pro (S-spline 2)
*




Bonn. Am inteles cate ceva.. Diseara cand vin acasa instalez Photoshop 7.0, ca pe asta il am pe comp.. si fac o proba cu o poza..daca o sa gasesc pe acolo ce zici tu..

Si crezi ca e mai buna a doua varianta?
os
@St:

eu nu sunt grafician, dar am legaturi destul de intense cu lumea prelucrarii informatiei. Asta ma duce din capul locului la intrebarea: "La ce trebuie?".

Adica: este extrem de putin probabil ca bannerul tau de 3x2m va fi privit de foarte aproape. Mai degraba el este destinat a fi privit de la macar 2 m distanta. In aceste conditii nu ai nevoie de rezolutie prea buna; probabil ca 8MegaPix ar fi de fapt de ajuns.

Inainte sa-mi sariti in cap: repet, in functie de distanta de la care trebuie privit bannerul. Sa nu uitam ca ai 4MegaPix de informatie (si nu mai multa), restul sunt interpolari - adica imaginea dupa interpolare nu va contine mai multa informatie.

bertro
QUOTE(St @ 31 Jan 2006, 12:28)
Si crezi ca e mai buna a doua varianta?
*


mai, e clar mai buna a 2-a varianta. adica pui pe un photoshop cs2 plug-in ul Genuine Fractals si iti iese o redimensionare cu mult mai putine artefacte decat in cazul filtrelor incluse standard. treaba e ca: 1. nu stiu daca iti merge pluginul asta pe photoshop 7 si 2: costa destul de multisor.

photozoom e aplicatie de sine statatoare si e mai ieftina. calitatea e 95% ca la pluginul G.F. de care ziceam mai sus.
St
Aha, dar zi-mi exact unde trebuie sa ma duc la photoshop 7 sa fac redimensionare ca n-am gasit ce trebuie. Daca nu merge incerc sa fac rost de photozoom.

@OS Banner-ul este pentru o firma, de fapt sunt vre-o 5 banere pt. 5 firme si vor fi expuse intr-un stand de max. 9m2, bannerul fiind pe peretele din spate si va fi privit de la minim 1-1.5 m.
Pai da, dar de unde iau eu poza cu 8MPixeli??
os
Fa o experienta: imprima un fragment de imagine la rezolutia corespunzatoare, aseaza-te la 1 m de ea si vezi daca simti vreo diferenta.

Asa te orientezi daca nu cumva (ceea ce eu cred) rezolutia de 4 MPix pe care o ai e suficienta (imi vine sa cred ca da).

"rezolutia corespunzatoare" se poate calcula... in clipa asta n-am timp, dar daca-mi dai datele precise (rezolutia actuala a imaginii si marimea bannerului) o sa socotesc pentru tine in cursul zilei de azi. STIU ca datele sunt undeva aici mai sus dar mi-e lene sa caut, si - repet - n-am timp.
bertro
QUOTE(St @ 2 Feb 2006, 10:47)
Aha, dar zi-mi exact unde trebuie sa ma duc la photoshop 7 sa fac redimensionare ca n-am gasit ce trebuie.
*


man, eu unul folosesc paintshop pro, nu photoshop. si pentru ce imagini prelucrez eu bicubic resample mi-a fost mereu suficient. poate se gaseste vreun "photochopper" sa te ajute aici smile.gif
os
@St:

ma refer aici la reztolutia mai slaba (2500x1900), pe care vrei s-o intinzi pe 3x2 m. Poti sa refaci calculul pentru alte dimensiuni.

Avem:
2500pix/3000mm*25.4 mm/inch = 21,17 DPI... intr-adevar cam putin - probabil adecvat numai pentru privirea de o distanta la care 1mm sa se vada ca un punct.

Calculul se ragseste liniar si pentru alte rezolutii. Cred ca mai trebuie sa raspundem la intrebarea: care e rezolutia necesara? Vezi comentariul de mai sus...

St
@bertro. Sa inteleg ca nici in paintshop pro nu ma poti indruma exact?

@OS. In ultimul post te referi la faptul ca 1mm va fi reprezentat de un pixel?
os
Yep. La asta ma refer. cam asta e ordinul de marime.
St
Pai e acceptabil
mars
In functie de grafica, mai exista posibilitatea sa o vectorizezi in Corel si atunci nu mai conteaza la ce dimensiuni o duci. Printurile de mari dimensiuni se pot face si la 1200 dpi, depinde unde se vor expune, dar minim 300 dpi cer cei ce tiparesc, pentru a scoate ceva de calitate.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.