Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Avortul, orfelinii, Biserica si....noi
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Marty
QUOTE(sinaxis @ 30 Jan 2006, 22:23)
Hai sa zic si eu...  sad.gif
Sufletul unui singur OM valoreaza infinit mai mult decat toti maidanezii din lume!
Ne facem mila de ei da uitam voit ca numai in 1990 in Ro am avut peste UN MILION de avorturi! Dar despre asta nu striga nimeni... sau mai striga cate o feminista ca-i stapana pe trupul ei, poate sa si-l vanda, prostitueze dar nu sa nasca ca pruncul e un atentat la silueta ei...
Tinem caine in casa (in cusca de garsoniera) care consuma cat ar consuma 2 copii orfani.  E plina Ro de ei prin orfelinate.

Si mai am o vorba: fiecare se aduna cu cine se aseamana!

*



Mi-am permis sa deschid un nou topic plecind de la un citat dintr-un distins co-forumist. Pentru a nu face un talmes balmes din topicul cu maidanezii, voi incerca sa creez aici o discutie. Am zis DISCUTIE si nu FLAME!
Stimate Domn (as spune "Parinte" da' mi-e sa nu gresesc), hai sa disecam un pic cele spuse de domnia voastra:

1. Suflteul unui om valoreaza infinit mai mult decit toti maidanezii din lume? Aveti dreptate intr-o oarecare masura, dar imi aduc aminte ca Dumnezeu a lasat lumea asa cum e: cu oameni, cu flora si cu fauna. Nu-mi aduc aminte ca cineva sa fi propovaduit ca pamintul exista exclusiv pentru oameni, restul fiind disposable waste. Cainii comunitari sunt creatia omului modern, rapit la rindul lui din intimitatea mahalalelor demolate de pe la marginile oraselor.
Inca ceva, faza asta-mi aminteste de razboaiele cruciate, unde se spunea ca paginii trebuie crestinati indiferent de mijloacele folosite. N-a contat ca erau tot oameni, ca aveau un sufle, ca aveau familii, NU!

2. Asa, si? Care-i legatura cu un milion de avorturi in 1990? Eu as spune ca ar trebui sa multumesti din toti rarunchii ca acei 1 milion de copii nu s-au nascut! Ce te faceai cu inca 500 de mii (o cifra la intimplare, puteau fi mai multi sau mai putini) de aurolaci pe strazi sau de orfelini cazati prin diverse stabilimente? Te-ai gindit vreo secunda? Stii doar ca nu e etic/moral sa faci avort, ca neaparat trebuie sa nasti copilul, rodul dragostei, bla bla. Da' nu te gindesti ca poate acel copil ar fi dus un trai chinuit, lipsit de bucurii si fericire. Si aici nu ma refer neaparat la vagabondaj, ma refer la familiile cu situatii financiare precare.

3. Fiecare e stapin pe trupul lui! Daca nu ma-nsel, Biblia zice despre Liberul Arbitru. Cum ramine cu ala? Daca aia vrea sa faca avort, vrea sa-si acopere trupul cu tatuaje si piercing, vrea sa devina dansatoare, vrea sa faca o cariera de succes din curvasareala....care-i problema Bisericii??? Nu mai intervine Liberul Arbitru?

4. In casa tin ce vreau eu atit timp cit nu deranjez vecinii! Cind o sa-mi cumperi tu mie casa, atunci sa-mi zici ce sa tin in casa! De asemeni, cu viata mea fac ce vreau eu! Sa-mi zici ce sa fac cu viata mea cind imi vei suporta tu mie toate cheltuielile!
Si vad ca te legi de copiii care zac prin orfelinate.
bertro
ca fapt divers: stiu pe cineva care l-a votat pe Bush in defavoare lui Kerry nu pentru ca ar fi fost de acord cu platforma lui Bush ci pt ca nu e de acord cu faptul ca J. Kerry se opunea interzicerii avorturilor (adicatelea era "pro choice", cum zic ei).

mi se pare absolut aberant ca in sec 21, cand planeta este si asa suprapopulata si multi se scalda in saracie, sa limitezi dreptul unei persoane de a repara in timp o greseala si de a decide ce sa faca cu propriul corp si propria viata. sa nu uitam ca totusi legea specifica un termen rezonabil dupa care nu mai ai voie sa intrerupi sarcina. deci se recunoaste faptul ca in primele stadii ale dezvoltarii unui embrion nu putem vorbi de o crima. lucru care mi se pare absolut logic.
dacicuss
Mda, asta mi-a amintit de ceva: sunt ortodox si am de multe ori mumente cand ma enervez si mi-e rusine ca-s ortodox: cand vad anunturi la TV, radio, etc in care apare cate un popa si-ti cere sa donezi bani pentru ridicarea nu stiu carei noi biserici, manastiri etc. Nici macar o data nu i-am vazut cerand pentru a ridica vreun orfelinat, un camin de batrani. Catolicii, protestantii fac asta, la noi de ce nu se poate? ca suntem romani.
Mai zilele trecute m-am lovit in benzinarie de unul d-esta in sutana...avea un brau rosu si un crucioc mare la gat...nu le stiu gradele, era intr-un A8 negru, nr de TM...de unde puii mei bani? Via Sf. Petru?
miki
Cam cite orfelinate sau camine de batrini s-ar putea construi ciu banii pt Catedrala Grijaniei Nemului Lor???? mad.gif

Cam cite orfelinate sau camine de batrini s-ar putea construi cu banii strinsi de toti popii si fii de popi care si-au ridicat biserici prin parcurile din Bucuresti?

Ba... se inmultira bisericile ceva de speriat... parca in acelasi ritm cu spalatoriile auto...!
Isi fac tapii loc de munca.....!
Huooooooooooooo! 243.gif
maddan
QUOTE
Apropo de orfelinii respectivi, Biserica ce face in acest sens? De ce nu face Biserica cite un asezamint pentru copiii orfani pe linga fiecare asezamint de cult mai important, sa fie educati cu frica de Dumnezeu, sa nu fie brutalizati si sa primeasca un tratament omenesc, in spiritul ecumenic? De ce trebuie sa-i lase pe mina statului care esueaza lamentabil in incercarea de a oferi o educatie nefericitilor alora?


Din pacate nu doar BOR face prea putin in acest sens.
Mai toate cultele religioase fac foarte putin in acest sens. Mine included.

Asta e realitatea... Suntem prea preocupati de binele nostru decat de a le asigura un viitor decent acestor copii nefericiti.

Este de fapt ceva mai rau aici.... Devenim atat de nepasatori incat ni se pare deja ceva normal ca un copil sa cerseasca printre noi la metrou sau pe strazi.

Tin minte ca britanicii n-au fost socati cand au venit tigancile sa cerseasca pe strazi. Caci au si ei cersetorii lor.
Dar cand au aparut tiganci cu puradei in brate, la cersit, a fost un scandal monstru si au aparut poze pe prima pagina a ziarelor. Pentru ei era ceva de negandit sa implici un copil in cersetorie.

Iata marea diferenta intre popoarele cu "apa calda" si noi.

Cat despre avort... pana la avort s-au inventat jdemii de metode contraceptive, mult mai putin invazive si care nu implica distrugerea nici unei fiinte. Daca populatia ar fi educata cu privire la acelea, atunci si numarul de avorturi ar scadea dramatic.

Dar ce sa mai zic cand femei "cu scoala" se stramba cand aud de pilula, ca fiind ceva jenant: "cum draga, ca ma-ngrasa, las' ca fac io un chiuretaj daca trebuie, ce sa ma incurc eu cu pilulele?"

Hai, ca ma intorc la lucru, ca prea ma binedispun astazi... wink.gif


ps.
Marty are perfecta dreptate - cu ce drept intreaba cineva ce fac eu sau altul la mine in casa? Daca vreau sa am copii sau animale de companie sau sa stau singur cuc e treaba mea, si a nimanui altcuiva. A, a ajuta pe alte cai orfanii si fiintele oropsite, asta e altceva.
Toata stima fata de cei care au adoptat orfani.
Nu toata lumea are insa disponibilitatea de a adopta copii, din varii motive.
Marty
@Dacicuss: Asta e un alt aspect al problemei pe care-l tineam de-o parte momentan. Atita timp cit eu nu intreb de ce smecherii din BOR isi transporta zveltele trupuri cu mertoaie, bemvee si audiuri , de ce-i intereseaza pe ei ca eu intretin un caine si nu doi copii orfani ?
Danielle
QUOTE(Marty @ 31 Jan 2006, 10:40)
................................................................................................
1. Suflteul unui om valoreaza infinit mai mult decit toti maidanezii din lume?Cainii comunitari sunt creatia omului modern, rapit la rindul lui din intimitatea mahalalelor demolate de pe la marginile oraselor.

Aici as mai adauga si ursii care coboara in oras la tomberoane si salbaticiunile care ataca omul peste tot prin lume,pentru simplul fapt ca OMUL a intrat peste habitatul lui natural.Nu va suparati dar D-zeu nu s-a referit cand a zis |Sa stapanesti toate cele pe pamant in cer si apa| la a face rau.Pentru ca noi asta am facut in goana noastra dupa spatiu si resurse.

Inca ceva, faza asta-mi aminteste de razboaiele cruciate, unde se spunea ca paginii trebuie crestinati indiferent de mijloacele folosite. N-a contat ca erau tot oameni, ca aveau un sufle, ca aveau familii, NU!

De asemenea D-zeu nu a zis OMORATI oamenii care nu cred in mine,asta a facut-o o biserica care a vrut sa-si impuna VOINTA nu RELIGIA.Aceeasi biserica care are tupeul sa spuna ca liderul ei este trimisul Domnului.FALS si BLASFEMIE Unul singur a fost Trimisul Domnului,el insusi.

2....Ce te faceai cu inca 500 de mii (o cifra la intimplare, puteau fi mai multi sau mai putini) de aurolaci pe strazi sau de orfelini cazati prin diverse stabilimente? Te-ai gindit vreo secunda? Stii doar ca nu e etic/moral sa faci avort, ca neaparat trebuie sa nasti copilul, rodul dragostei, bla bla. Da' nu te gindesti ca poate acel copil ar fi dus un trai chinuit, lipsit de bucurii si fericire. Si aici nu ma refer neaparat la vagabondaj, ma refer la familiile cu situatii financiare precare.

Exista metode contraceptive dar suntem destul de inpoiati ca sa stim care sunt acelea si cum se folosesc,in schimb stim cum arata o sticla de vodka si nimerim usa de la birtu' din sat.Dupa ce ne satisfacem setea venim acasa si in batatura o prindem pe Leana si ne descarcam nervii/supararile si samanta in ea.Asta se numeste "rodul dragostei"?NU,este rodul nebuniei temporare (provocata de alcool) si al incapacitatii noastre de a gandi mai departe de ziua de maine.Este vina amandorura si (credeti-ma) pe undeva este mai bine ca acel copil nu s-a nascut.

3. Fiecare e stapin pe trupul lui! Daca nu ma-nsel, Biblia zice despre Liberul Arbitru. Cum ramine cu ala? Daca aia vrea sa faca avort, vrea sa-si acopere trupul cu tatuaje si piercing, vrea sa devina dansatoare, vrea sa faca o cariera de succes din curvasareala....care-i problema Bisericii??? Nu mai intervine Liberul Arbitru?

Oameni buni s-a pierdut adevaratul sens al Bibliei,atata timp cat niste oameni de nimic vor sa ajunga ce au fost odinioara (puterea no1 in lume).Unirea celor doua biserici cu ce scopuri credeti voi ca se face?Biserica...biserica e prima care ia in desart Numele Domnului,cine le da lor dreptul sa se autoproclame iertatori de pacate?

4....Apropo de orfelinii respectivi, Biserica ce face in acest sens? De ce nu face Biserica cite un asezamint pentru copiii orfani pe linga fiecare asezamint de cult mai important, sa fie educati cu frica de Dumnezeu, sa nu fie brutalizati si sa primeasca un tratament omenesc, in spiritul ecumenic? De ce trebuie sa-i lase pe mina statului care esueaza lamentabil in incercarea de a oferi o educatie nefericitilor alora?

Ma faci sa rad...biserica ce face?Se lupta pentru putere,terenuri de recuperat,investitii (materiale?) in obiecte (de cult?) din aur si argint,cum poate ea sa ajute?Prin ce?Cate donatii a facut biserica catre cei napastuiti?Ce avere are biserica si noi nu trebuie sa stim?Ce face biserica cu banii stransi de la fraieri (ups,enoriasi?).Domnilor popi mai uitati-va si in ograda voastra,v-ati cam indepartat de la cuvantul Domnului.

5. Curata si inteleapta vorba! Cind o sa-mi mai aud prietenii ca-l mai injura pe jigodia aia de popa din cartier, o sa le zic vorba asta, sa stie ca s-a adunat cu Prea-enervant-de-fericitul Teoctist, sa-l injure p-ala!

Adevar graisi fiule.

*



Hai dati cu pietre...
madalina
QUOTE(maddan @ 31 Jan 2006, 11:13)
pana la avort s-au inventat jdemii de metode contraceptive, mult mai putin invazive si care nu implica distrugerea nici unei fiinte. Daca populatia ar fi educata cu privire la acelea, atunci si numarul de avorturi ar scadea dramatic.


Dar ce faci cand o religie considera metodele contraceptive egale cu avortul? Eu, personal, considera ca ar trebui sa se ajunga la avort numai in situatii limita, sa fie o ultima solutie, insa sunt pentru educatie. Dar ce faci cand gasesti in mediul rural cate un doctor ce se zbate sa educe oamenii s anu se mai inmulteasca precum iepurii, iar copii aceia sa fie needucati, subnutriti, explotati, iar preotul din aceeasi localitate urla si blesteama orice familie ce foloseste orice metoda contraceptiva?

In plus, ce ajutor ofera BOR unei familii ce nu isis poate creste copiii?
maddan
madalina, ai pus punctul pe i...

Eu pot spune doar atat, celor credinciosi care au urechi sa auda: Biblia nu vorbeste decat despre avort, doar pe ala il considera crima.
Restul... e tacere, asa ca daca cineva isi permite sa puna in gura lui Dumnezeu ceea ce El n-a spus, asta e!

Din pacate trebuie sa treaca inca doua generatii de romani pana sa se normalizeze situatia...

Referindu-ne la ce putem schimba insa: putem da bani acelor asezaminte - religioase sau laice - care se ocupa deja de orfani.

Puteti alege de aici http://www.donatiionline.ro/ asociatiile despre care stiti ca se ocupa realmente cu ocrotirea copiiilor.
Eu unul sunt prea ocupat ca sa ma pot dedica personal acestora. Dar bani pot sa dau, si daca sa ma duc la banca mi-ar fi prea greu, vine netul la mine si pot plati de pe card.

Asta ca sa nu mai ne tot lamentam fara sa facem nimic.
dizzy
Am remarcat si eu mesajul respectiv si vroiam sa fac un comentariu, asa ca topicul deschis de Marty vine numai bine.
Pe langa ceea ce a zis Marty (cu care sunt total de acord) as mai vrea sa adaug urmatoarele:
La nr 1) Stiu oameni cu un suflet atat de negru incat nu valoreaza nici jumate din sufletul unui maidanez, asa ca treaba asta e tare subtire in opinia mea !
La nr 3) Mi se pare o crima mai mare sa nasti un copil si sa-l abandonezi sau sa il cresti in conditii de mizerie crasa, fara apa, caldura, lumina, sa nu-i dai o educatie, sa traiesti din alocatia lui si sa iti cheltuiesti toti banii pe bautura. Sau sa fii prostituata si sa te regulezi de fata cu copilul ca sa produci o paine! Mai bine il executi din faza de embrion si gata. E greu sa cresti un copil si atunci cand ti-l doresti!
As vrea sa stiu ce parere are dl Sinaxis de mamele care au dat nascare acelor copii care sunt in orfelinate acuma sau pe strada!
Si sa ne spuna parerea dânsului despre ce soarta ar trebui sa aiba copii nenascuti proveniti dintr-un viol colectiv?
Nu cumva ar trebui sa interzicem si vasectomia si prezervativele si contraceptivele - numite de niste clerici "pesticide umane"?
La nr 4) Un caine rar va musca mana care l-a hranit, in schimb oamenii rar nu o vor musca, ca doar nici o fapta buna nu ramane nepedepsita. Ai vazut vreodata cum face un caine cand vii acasa? Oricat ai fi de suparat, chiar daca l-ai certat, cand vii acasa iti sare in brate si se bucura mult mai sincer decat o face un om vreodata. Or fi ei fiare dar au sufletul mai curat decat multi oameni pe care ii cunosc!

Si ca incheiere: The more people I know, the more I love my dog!!!
apunake
QUOTE(madalina @ 31 Jan 2006, 11:21)
In plus, ce ajutor ofera BOR unei familii ce nu isis poate creste copiii?
*


La acest gen de intrebari, popii au gasit un raspuns foaaaaaaaarte elegant: biserica ortodoxa se ocupa de suflete. Trupul nu e parohia lor. Prin urmare, poti sa mori linistit de foame, ca la ei in job description scrie ca tre' sa iti salveze sufletelul. Ca nici asta nu prea le iese, e partea a doua.

Ceea ce ma sperie pe mine foarte tare este resurectia bigotismului in randul unor paturi ale populatiei pana acum imune si incapacitatea bisericii (ca institutie) de a se adapta noilor realitati cotidiene. Atata orgoliu si impietrire nu credeam ca voi vedea la niste oameni care ar trebui sa fie cei dintai practianti ai smereniei. Vezi recenta poveste cu Anania si schisma partiala din Ardeal.

Cam off ce scriu eu aici, dar sper sa nu fie sters.
maddan
Ca sa fiu mai pragmatic, va dau mura-n gura cateva asociatii despre care stiu ca se folosesc de bani chiar pentru a ajuta.

Caci in titlul lui Marty era vorba, undeva pe la sfarsit si de ... noi!:

Asociatia Sf Ana - se ocupa de ajutorarea a 38 de copii cu handicap sever.
http://www.donatiionline.ro/?ong=36

Fundatia Phillip - ajutorarea a peste 1000 de copii pentru reintegrarea sociala, in special a copiiilor romi dar nu numai (96 copii foarte saraci din Valea Nehoiasului –judetul Buzau sunt sprijiniti in Centrul de Zi, unde se asigura supravegherea lectiilor, hrana zilnica si asistenta sociala si educationala pentru familiile acestora. )
http://www.donatiionline.ro/?ong=128

Fundatia CHANCE FOR LIFE - sustine dezvoltarea normala a copiilor in risc de excluziune sociala. Sustine financiar si nu numai copiii din familii foarte sarace, permitandu-le sa isi continue studiile. Sustine copiii bolnavi de SIDA
http://www.donatiionline.ro/?ong=111


Fundatia “ Totul pentru copii “ - centre de ocrotire pentru copiii strazii.
http://www.donatiionline.ro/?ong=50


Sunt MULTE alte asociatii. Donatia poate insemna si un 250.000 de lei pe luna. E mult, e putin - pentru noi?

Daca doar 1000 de oameni din Bucuresti ar dona 250k pe luna, s-ar strange 7000EUR pe luna. Daca doar 10.000 de oameni din Romania, cu acces la Internet, ar dona 250k lei pe luna, s-ar strange aproape 1 milion de euro pe an.

E mult, e putin?

Eu zic ca e minimum-ul a ceea ce putem face. Si ca inseamna mult mai mult decat cei 10 lei dati unui copil al strazii care cerseste.
dizzy
Cred ca una din marile probleme de care se lovesc copii saraci este urmatoarea:
- din cauza lipsurilor materiale, trebuie sa munceasca de mici sau sa cerseasca!
- abandoneaza scoala devreme
- nu au studii nu pot obtine o slujba bine platita
- raman in mizerie, se iau de bautura sau fura sau altele mai grave!
Ce putem face? Ati veni sa le predati copiilor saraci informatica sau o meserie pe timpul vostru, fara plata? Ati da bani sau aparatura pt dotarea unui astfel de centru cu calculatoare performante?
Marty
Eu unul m-as oferi sa le predau cite ceva din ceea ce stiu eu. Dar asta nu necesita prezenta unui computer. smile.gif
St
..astept cu interes interventia co-forumust-ului sinaxis.

madalina are dreptate 1000%(nu, nu e un 0 in plus) in ceea ce spune in ultimul ei post de pe acest topic..

Problema este de educatie pana la urma. Ca si daca ar zice preotul sa nu fosloseasca metode contraceptive oamenii le-ar folosi dc. ar realiza cu adevarat cat de folositoare sunt in unele momente..

Ce "mama ciorilor"(copyright stiti voi cine..) e BOR asta ??
Marty
Biserica Ortodoxa Romana.
bertro
...aia cu multe mercedesuri si din ce in ce mai multe episcopii smile.gif
dantes
QUOTE(dacicuss @ 31 Jan 2006, 11:03)
Mai zilele trecute m-am lovit in benzinarie de unul d-esta in sutana...avea un brau rosu si un crucioc mare la gat...nu le stiu gradele, era intr-un A8 negru, nr de TM...de unde puii mei bani? Via Sf. Petru?
*



Asta vine odata cu job-ul...doar ca cei in cauza nu stau "doar 4 ani"... Si eu stiu multe cazuri de genul acesta, dar nu sunt mediatizate, nu sunt supuse DNA-ului...etc...

QUOTE(dizzy @ 31 Jan 2006, 11:27)
La nr 4) Un caine rar va musca  mana care l-a hranit, in schimb oamenii rar nu o vor musca, ca doar nici o fapta buna nu ramane nepedepsita. Ai vazut vreodata cum face un caine cand vii acasa? Oricat ai fi de suparat, chiar daca l-ai certat, cand vii acasa iti sare in brate si se bucura mult mai sincer decat o face un om vreodata. Or fi ei fiare dar au sufletul mai curat decat multi oameni pe care ii cunosc!

Si ca incheiere: The more people I know, the more I love my dog!!!
*


PERFECT de acord!!! si din pacate sunt prea multi oameni de genul descris de tine...

QUOTE(apunake @ 31 Jan 2006, 11:35)
La acest gen de intrebari, popii au gasit un raspuns foaaaaaaaarte elegant: biserica ortodoxa se ocupa de suflete. Trupul nu e parohia lor. Prin urmare, poti sa mori linistit de foame, ca la ei in job description scrie ca tre' sa iti salveze sufletelul. Ca nici asta nu prea le iese, e partea a doua.
*


Nu cred ca e vorba doar de biserica ortodoxa... ca toate iti "hranesc" spiritul.. Ei trebuie sa-si hraneasca propriile ambitii (merturi, vile, etc) iar pentru nevoiasi....ciuciu. Sunt mai rai ca politicienii...ca aia pe langa o autostrada de ex. castiga un ban, dar ramane autostrada...In cazul nostru, ramai si cu banii luati si in *** gol.

QUOTE(maddan @ 31 Jan 2006, 11:42)
Sunt MULTE alte asociatii. Donatia poate insemna si un 250.000 de lei pe luna. E mult, e putin - pentru noi?
...
E mult, e putin?
Eu zic ca e minimum-ul a ceea ce putem face. Si ca inseamna mult mai mult decat cei 10 lei dati unui copil al strazii care cerseste.
*


ASTA e adevarata solutie! In special pentru cei ca noi care nu au timpul necesar sa desfasoare astfel de acte de caritate! Cand eram mai tanar, eram la Crucea Rosie voluntar, si nu-ti poti inchipui fata unui amarat de copil cand i se dadea.....o portocala, o masa calda, o papusa!!!
De atunci am ramas cu "sechelele" sa mai donez cat pot...si sa stiti ca nu ma doare degetul cand bag la atm cardul si apas inca 2-3 butoane!


Ca o concluzie... in primul rand sunt mai multe etape sa se ajunga la orfelini..
1. conceptia -care e cel mai usor de combatut prin contraceptie..doar ca sunt fffff multi care nu stiu, ignora, folosesc neadecvat metodele sau aleg solutia cea mai proasta.
2. in cazul in care conceptia nu a putut fi combatuta, exista avortul...care e o solutie mai rea decat pct. 1 dar mai buna ca pct.2 INSA in nici un caz desfiintata!!!
3. Copilul... care poate fi in familii dezbinate, sau prin orfelinate...

Ce face biserica? Nu ai voie sa folosesti d-astea contraceptive, n-ai voie sa faci avort, nu se ingrijesc de copiii sarmani sau fara parinti... ATUNCI CE PUII MEI FACE in privinta asta????
kaspersky
Ce face? Cum ce face? Catedrala Mintuirii Neamului o sa faca ca doar au bani! Oare o sa-i traga si un heliport?
In ultimul timp am observat ca este o inflatie de popi, care fiecare vrea parohia lui, rezultatul este o gramada de biserici, bisericute de cartier, de strada, de bloc. Cu atite constructii ridicate eu cred ca BOR dispune de ceva bani dositi, nu cred sa-i suga legal pe toti de la Ministerul Cultelor!
dacicuss
Asa...mi-ai amintit faza cu masurile centraceptive si Biserica. Mai acu 2 ani povesteam cu-n amic d'alor mei, neamt batran, nascut in Namibia si care merge des pe acolo ca mai are proprietati, rude, etc. Un procent f. mare din populatie e infectata HIV/SIDA. Un important aport in acest lucru l-au avut preotii si misionarii catolici ce le spuneau bastinasilor ca-i mare pacat sa foloseasca prezervativul, etc....ca te bate Doamne-Doamne...omul simplu, ignorant de felul lui gandea: "OK Doamne, o dam la pace atunci, io nu folosesc gumita, Tu inchizi ochii ca ma giugiulesc si io". blink.gif Il cred pe tip ca nu fabuleaza. Mie-mi pare faza asta de parca astia conspira sa depopuleze arealuri pentru viitorul omului alb...fabulez acum wacko.gif
apunake
QUOTE(dantes @ 31 Jan 2006, 13:17)
Ce face biserica? Nu ai voie sa folosesti d-astea contraceptive, n-ai voie sa faci avort, nu se ingrijesc de copiii sarmani sau fara parinti... ATUNCI CE PUII MEI FACE in privinta asta????
*


Biserica nu este o organizatie sociala care isi propune sa influenteze viata de aici si de acum.
Biserica nu abordeaza problema avortului si a contraceptiei din punctul de vedere al autorilor de recensaminte sau al sociologilor ci din punct de vedere al vietii de dupa. Nu are legatura cu lumea mundana ci cu mantuirea.
Cred ca iarasi ne indreptam atentia catre un fals vinovat, pentru ca religia nu te afecteaza decat daca consimti sa fii un om religios.
Pentru inapoierea crunta in modul nostru de gandire si pentru conceptiile medievale nu este in nici un caz de vina biserica.

Si ca sa arunc primul cu piatra, sa ridice mana cei ale caror sotii au facut cel putin un avort. Sotii, prietene, iubite, ma rog, nu conteaza. Faptele vorbeste.
einstein1984
Nu ca fac misto, dar daca contracepria e un pacat, masturbarea ar fi deja genocid, care te-ar lasa fara cea mai mica sansa de a intra in rai.
Oricum, am impresia ca discutia asta a luat o directie cam aiurea.
Marty
Pai daca nu-i intereseaza viata de aici si de acum, de ce mama ciorilor se destrabaleaza in masini inaccesibile fraierului de rind? Ar putea merge pe jos, cu bicicleta, cu taxiul sau c-o Dacie. Parerea mea...
madalina
QUOTE(apunake @ 31 Jan 2006, 15:59)
Biserica nu este o organizatie sociala care isi propune sa influenteze viata de aici si de acum. s.
Pentru inapoierea crunta in modul nostru de gandire si pentru conceptiile medievale nu este in nici un caz de vina biserica.
*



Stimate Domn, care este instutia in acre au cea mai mare incredere romanii? care sunt sursele de informare ale celor din mediul rural si urban cu legaturi foarte stranse cu mediul rural?

Cum se implica Biserica in evenimente petrecute in aceasta viata, materiale? De cate ori nu s-a raliat BOR pozitiei unui partid politic? de cate ori nu au participat preoti in campanii electorale?

Daca nu are legatura cu viata, actuala, de ce solicita preotii unor batrani amarati, cu pensii de mizerie, sa isi plateasca spovedania?

Care este rolul Bisericii in istorie? cate evenimente din istorie nu au drept cauza principala biserica?

Biserica imi cere mie, credincios, sa am grija de orfani, vaduve si saraci. Dar ea nu face acest lucru.
Marty
QUOTE(madalina @ 31 Jan 2006, 16:06)
Care este rolul Bisericii in istorie? cate evenimente din istorie nu au drept cauza principala biserica?
*


Scuze da' ce legatura are....BOR cu asta? blink.gif
einstein1984
O sa radeti, dar si Biserica ortodoxa romana are operele ei de caritate. O sa fac cateva cecetari sa va exemplific cateva.
Marty
Poate are opere de calitate. Si sa stii ca ma mir sincer ca nu cunosti pe de rost operele de calitate facute de BOR, tocmai tu, om de MENSA.
dantes
QUOTE(einstein1984 @ 31 Jan 2006, 16:04)
Nu ca fac misto, dar daca contracepria e un pacat, masturbarea ar fi deja genocid, care te-ar lasa fara cea mai mica sansa de a intra in rai.
*


radmasa.gif radmasa.gif Iti dai seama cate milioane de puradei erau acolo!

QUOTE(Marty @ 31 Jan 2006, 16:05)
Pai daca nu-i intereseaza viata de aici si de acum, de ce mama ciorilor se destrabaleaza in masini inaccesibile fraierului de rind? Ar putea merge pe jos, cu bicicleta, cu taxiul sau c-o Dacie. Parerea mea...
*


Pentru ca pot! Si au de unde!

QUOTE(madalina @ 31 Jan 2006, 16:06)
Stimate Domn, care este instutia in acre au cea mai mare incredere romanii? care sunt sursele de informare ale celor din mediul rural si urban cu legaturi foarte stranse cu mediul rural?
*


Drept rasplata te indeamna sa nu te feresti de bolile mondene, sa nu ai parte de planning familial, etc... si nu doar romanii..si altii gen musulmanii, etc...Puradei la greu (10-11 buc. asa de control), femeia sa stea la cratita, etc...Iar orfanii ...au cel mai mult de suferit, si din randurile lor provin destul de multi talhari, violatori, criminali etc..Nu mai zic de faptul ca sunt tratati ca o paria a societatii, iar ei stau si dau "sfaturi"!

Pacat ca in religie au intrat oameni ca astia...nu mai zic de d-alde bin laden cu jihadul lor, cruciatii cu prostiile lor...etc...
madalina
QUOTE(Marty @ 31 Jan 2006, 16:07)
Scuze da' ce legatura are....BOR cu asta?  blink.gif
*



Legionarii, un exemplu.
MariusI
Nu va mai faceti iluzii cu biserica, BOR din momentul de fata este perfectul echivalent al unei institutii de stat, cu aceleasi obiceiuri si cu aceiasi oameni. Sunt convins ca probabilitatea de a intalni un preot *adevarat* este, inca, mai mare decat cea de a intalni un functionar public binevoitor, dar cred ca lucrurile tind sa se egalizeze foarte repede.

Cine are inca dubii, sa se duca la orice institutie de invatamant teologic, sa stea pe o banca in curte si sa asculte discutiile dintre studenti. Cine mai are dubii si dupa asta, sa se duca la 'negocieri' pentru un loc de veci, sau pentru o nunta/un botez/o inmormantare.

Cine mai are dubii si dupa asta, sa-mi recomande si mie, pe PM, preotul, ca inseamna ca e unul din putinii care mai stiu care e esenta lucrurilor.
RIon
Hm....
nici eu nu sunt credincios, pe undeva Agnostic, si sunt de aceeasi parere cu cel care a zis ca in numele crucii s-au dus multe razboaie - cine nu e cu noi e impotriva noastra si trebuie sa piara.... damn.
La manastiri vezi masini foarte scumpe...au numar ... BRU.
Si inca ceva...
un mare jurnalist francez, care a ajuns la un moment dat in RO a spus (in 2005): aveti masini foarte scumpe, bisericile se renoveaza non stop si preotii sunt grasi, iar vis-a-vis de biserica, Dispensarul e in ruina....

Made in RO.
J o h n n y


BRU as Biserica Romana Unita. Aici ar fi o intreaga poveste de zis... rolleyes.gif
ache2
QUOTE(dacicuss @ 31 Jan 2006, 15:47)
Asa...mi-ai amintit faza cu masurile centraceptive si Biserica. Mai acu 2 ani povesteam cu-n amic d'alor mei, neamt batran, nascut in Namibia si care merge des pe acolo ca mai are proprietati, rude, etc. Un procent f. mare din populatie e infectata HIV/SIDA. Un important aport in acest lucru l-au avut preotii si misionarii catolici ce le spuneau bastinasilor ca-i mare pacat sa foloseasca prezervativul, etc....ca te bate Doamne-Doamne...omul simplu, ignorant de felul lui gandea: "OK Doamne, o dam la pace atunci, io nu folosesc gumita, Tu inchizi ochii ca ma giugiulesc si io".  blink.gif  Il cred pe tip ca nu fabuleaza. Mie-mi pare faza asta de parca astia conspira sa depopuleze arealuri pentru viitorul omului alb...fabulez acum wacko.gif
*


asta e un pic de aberatie, scuza-ma ! acolo treaba e cam asa: daca un barbat nu-si lasa saminta intr-o femeie e un mare pacat, etc, s.a.m.d !
sa dai vina HIV pe misionari e, iarta-ma, alaaaaaturi rau de tot !

iar o dam in balarii cu BOR, frate ! sa mor io, forumul asta (ma rog, Cafeneaua) incepe sa semene cu un site ati-ortodoxie, zau !
ce nasoala e BOR, ce nasoi sunt popii, cum nu face biserica nimic, etc !
pe cuvintul meu, si cind face ceva BOR, tot prost face !
a devenit de bonton sa fie cih BOR !
daca spunem ca e naspa, nu ne mai comparam cu babele alea bigote si cu taranii ai nespalati si inculti !

iarasi se uita ca sunt toti oameni si undeva in Biblie, CINEVA zice sa ridice piatra acela care n-a pacatuit !
hmmm, citi sfinti sunt pe site-ul asta !
sinaxis
Ce sa zic?!
Ma asteptam la o asa reactie, chiar daca nu asa de virulenta.
Greseala e numai a mea, trebuia sa ma limitez strict la discutii pe marginea autoturismului Dacia (daca ceva ma tine sa nu parasesc forumul acesta e tocmai faptul ca il gasesc, inca, folositor, si multumesc tututror celor care, real, mi-au dat sfaturi bune, de mare ajutor). Totusi detinerea unui anumit tip de autoturism nu o sa ne faca sa gandim la fel, sau sa fim o comunitate-comuniune reala... Dar am macar atat bun simt, din cei 7 ani de acasa, ca in problemele pe care nu le cunosc sa nu ma bag... (vezi cum isi dau unii cu parerea vis-a vis de: doctrina, istorie bisericeasca, administratia si actele social caritative ale Bisericii... nu mai vorbesc de Scriptura...)
Nu am sa intru in polemica cu nimeni, nu din mandrie sau sentiment de superioritate, din contra, ci pentru ca ar fi superflu. Vorbim limbi diferite. Fiecare isi traieste credinta lui, daca e fericit bravo lui!

Sa va dea Domnul la fiecare dupa inima voastra! Amin.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.