Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: ce parere aveti?
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
urduban
pe 24 februarie implinesc 18 ani si vreau sa ma apuc de scoala ...smile.gif

vreau sa merg mai din timp sa dau un avans sa fiu programati in jurul datei de 24...


ca scoala am ales Bidi trans :aproape de mine ,testul psihologic se face la ei , si ore de pregatire suplimentara tot la ei.

Ma interseaza daca a mai facut cineva de curand la ei si ce pareri sunt:)


Daca ati mai facut : la ce scoala a lor ?? si cu ce intructor?? (eu as vrea sa merg la cea de pe calea rahovei)
einstein1984
Cred ca trebuia sa te apuci din decembrie. Nu cred ca apuci sa faci orele si depui si dosarul pana pe 24.
Sony
Cu putina bunavointa orele se pot face si in 2 saptamani.
urduban
pai eu pe 24 implinesc varsta cand este legal sa pot face scoala..

si ma intreb daca trebuie sa merg de pe acum sa ma inscriu ca sa ma programeze in jurul datei de 24 pentru inceprea orelor
SiloS
Haha . Eu am facut scoala in vara . Si fac 18 ani la vara . Deci se poate face scoala si de la 17 .
Deci du-te maine .
TMihai
Art.55. – (1) Persoana care solicita examinarea īn vederea obtinerii permisului de conducere trebuie sa īndeplineasca urmatoarele conditii:
(........) b ) sa aiba vārsta de cel putin 18 ani īmpliniti, pentru categoriile A, B, BE, Tr, C si CE precum si pentru subcategoria C1 si C1E;
d) sa fie apta din punct de vedere medical si psihologic pentru conducerea autovehiculelor din categoriile si subcategoriile pentru care solicita examinarea;
e) sa faca dovada absolvirii, cel putin, a cursurilor primare ;

Inteleg ca actele se pot elibera inainte sa pui picioru' in masina de scoala si ca poti sa faci scoala si la 15 ani, dar depunerea actelor pare mai dificila la 17 ani.
einstein1984
Scuze, eu credeam ca vrei sa dai examenul pe 28-02. Eu am facut scoala pe la 20 de ani asa ca nu stiu cum e.
Dar poti sa te faci scoala si la 17 ani (am avut cativa colegi care asa au facut).
Oricum, cand inveti sa conduci e obositor sa mergi mai mult de 2 ore legat. Dupa o ora in poligon aveam piciorul stang in flacari.
urduban
@Silos: nu stiu cum ai facut tu scoala de la 17 dar ..."totul e posibil "

pana acum nu mi-a spus nimeni ce parere are despre scoala Bidi Trans...

kta
Eu mai am 3 sedinte si termin la ei scoala. M-am inscris in juma de ora, a doua zi au inceput orele. Orele de legislatie se pot "sari", la fiecare sedinta se da un mini test de 10 intrebari.

Ce sa zic, numai de bine. Instructorul cu care fac (Bogdan Ilie - tipul mare) e super ok.

Masini: Matiz, Solenza, Logan. Misto ca au AC.

A durat cam o luna.

Am uitat sa spun: am facut la cea din Militari.
St
Eu nu mai inteleg nimic. Unii au facut la 17 ani, legislatia zice ca trebuie sa ai minim 18...
Ciumonk
Pana la urma se poate face scoala la 17 ani?
Vip3r
Deci terminati-va cu povestile astea de adormit copii & legende.


1.Scoala se poate incepe cel mai devreme in ziua in care ai implinit 18 ani.
2.Scoala poate tine minim 1 luna.
3.Orele de legislatie pot fi ''sarite'' in functie de scoala de soferi ( eu am facut cu un instructor care apartinea de Teo si nu am facut nici o ora de legislatie, daca va mananca sa va duceti la autogeneral, trebuie sa faceti obligatoriu vreo 12 mi se pare )
4.Dupa 1 luna puteti sa depuneti dosarul, programarea se face in cam 1 luna juma depinde de cate persoane sunt.
5.TOT CE AM SCRIS MAI SUS IN AFARA DE PROGRAMARE CARE E DUPA NOROC NU SE DISCUTA.


Asa ca lasati povestile astea ca , daca nu aveti 18 ani e delict si cu instructoru, ia si amenda.... Mai disperat cum am fost eu dupa carnet nu e nici unu dintre voi, nici pe departe.Am incercat si am intrebat in 100 de locuri ....


P.S. AH CE BINE E CU PLASTICU IN PORTOFEL icon_mrgreen.gif wub.gif icon_mrgreen.gif icon_mrgreen.gif
einstein1984
Instructorul scrie in fisa ca tu ai inceput cu 2 saptamani mai devreme si termini scoala in 2 saptamani. Asa cum scrie in fisa ca ai fost la legislatie la toate orele si tu nu te duci deloc.
Ciumonk
Vip3r.....te inseli...eu am fost mult mai disperat.......pentru carnet B1 de la 16 ani am umblat prin toata tara,de la Oradea pana la Bucuresti,in primul rand ca sa gasesc masina sub 550 kg si in al doilea rand ca sa vad cu cine pot sa fac scoala....si pana la urma am lasat-o balta din lipsa de bani...asta este.....nici nu stii tu cate nopti mi-am mancat eu cu treaba asta....
einstein1984
Mega fac masini pentru B1, se importa si la noi. Dar sunt mai scumpe decat o dacie.
tarzy
QUOTE(St @ 2 Feb 2006, 22:57)
Eu nu mai inteleg nimic. Unii au facut la 17 ani, legislatia zice ca trebuie sa ai minim 18...
*




legislatia spune ca poti depune actele in vederea examinarii (examenului) cand ai varsta de 18 ani - scoala este valabila 1an, prin aplicarea cunostinelorde aritmetica invatate in cilul primare se reziulta destul de clar ca poti face scoala la 17ani, dar te prezinti cu actele de examinare numai dupa 18 ani



DRE
tarzy a citit si inteles legea. Scrie clar de persoana care solicita EXAMINAREA, nu inscrierea la scoala! sleep.gif
ydaniel
fff proasta,din toti pretenii mei care au fost la bidi toti au luat a 2,3 oara:))
urduban
va multumesc pentru raspunsuri la toti!!

ma-s duce la ei pentru ca sunt aproape de mine....

au si solenza (eu am mai mers cu DSN si nu cred ca e mare diferenta in afara de ambreiajul hidraulic)..

nu conteaza unde fac dar vreau sa-l iau cat mai repede ..


ce parere aveti: am cartea galbena din 2005, a aparut cea din 2006?Nu cred ca este vreo problema daca invat de pe ea...

..toata lumea m-a sfatuit sa invat de pe ea si sa fac toate testele de acolo de cateva ori (peste 5 ori)

totusi o sa le fac o vizita sapt. viitoare sa ma informez mai bine si numai ramane decat sa implinesc varsta ... cool.gif

tarzy
parerea mea ar fi ca nu cat de apreoape esti de scoala conteaza,

oricum te poti intelege cu instructorul sa te ia dintr-o anumita locatie

daca vrei un criteriu cu adevart important este cel al procentului de promovabilitate ... iar aici cred ca cei de la autogeneral (daca se considera reclama rog moderatorii sa stearga acest pasaj) conduc de la distanta - tocmai ptr ca ei iau in serios treaba cu legislatia

totodata sfatul meu ar mai fi sa nu "suntezi" orele de legislatie, macar acum in scoala sa-ti explice cineva ce si cum, o sa constientizezi mai bine semnificatia indicatoarele si "justificarea" legilor

ptr sala eu sunt de parere ca cel mai bine inveti facand chestionare si nu din "manual", de ce? in chestionare exista o ordine a intrebarilor, mai intai cele de legislatie, apoi cele de prioritate, cele de prim ajutor, etc, - pe cand in manual sunt date pe capitole la rand - adica 50 de intrebari de legislatie, 50 de prioritate, ... etc


ydaniel
eu m-am dus la dinu din sebastian,eu stau la lujerului,am dat de un instructor tare de tot.si am facut cu 1310 li.a fost fain.du-te la orele de legislatie
urduban
pai as putea sa merg si la dinu ca e la fel de aproape ca bidi (ma refer la cel din sebastian)


o sa merg si la orele de legislatie...
steph
eu ma facut la dinu sebastian cu Ispas Ion.

cat m-am chinuit sa incep mai devreme NU S-A PUTUT.

totusi pe 4 faceam 18 ani si am avut prima sedinta pe 2, asta doar ca nu au fost atente secretarele la data exacta.

nu e legal si nimeni nu isi risca piele ca vrei tu sa faci mai repede, si chiar daca ar fi asa nu iti dai seama cum te sictireste politistu la traseu cand tu dai examen la o sapt dupa ce ai implinit 18 ani???
ydaniel
ha si eu tot cu ispas am facut:))) ce iti povestea?smile.gif))
ICET
QUOTE(tarzy @ 3 Feb 2006, 08:17)
legislatia spune ca poti depune actele in vederea examinarii (examenului) cand ai varsta de 18 ani - scoala este valabila 1an,rezulta destul de clar ca poti face scoala la 17ani, dar te prezinti cu actele de examinare numai dupa 18 ani
*


Se pare ca nu s-a schimbat nimic in privinta asta,cu toate ca au trecut mai bine de 10 ani de cand am facut eu scoala.Mi s-a spus atunci(la inscriere)destul de clar ca nu pot intra la examen daca nu am impliniti 18 ani(eu aveam 18 fara 1luna),asa ca in timp ce am urmat cursurile scolii,am indeplinit conditiile de examinare biggrin.gif .
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.