Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Top Gear (BBC)
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
hash
Va place emisiunea ? (e drept ca acum se difuzeaza episoade in reluare, pe Antena3)
Mi se par delicioase comentariile lui Clarkson, asa ca postez aici un link pentru cine e interesat:

http://driving.timesonline.co.uk/article/0...2012846,00.html

Este singurul motiv pentru care dau drumul la TV duminica tongue.gif
Stie cineva daca Antena 3 mai are de gand sa cumpere si alte episoade?
Como
Da, e o emisiune spectaculoasa, o urmaream si pe BBC World. Imi place cum desfiinteaza multe masini de fite. Ai uitat sa-l pomenesti pe The Stig wink.gif
DFA
E o emisiune interesantă, dar este mai degrabă distractivă decât informativă...
Nu e genul de emisiune din care să poți afla o părere obiectivă despre ceva anume, uneori snobismul tipic englezesc denaturează imaginea despre o mașină.

Dar chiar e plăcut să afli și altceva despre o mașină decât informațiile standard pe care oricum le găsești și din alte surse.

Eu o urmăresc cu plăcere atâta timp cât sunt episoade noi. Sper ca A3 să mai cumpere și alte episoade!
dragos.avramescu
Ce stire tare...
satori
DFA, la emisiunea asta afli chestii pe care altii pur si simplu, nu au curaj sa le spuna.
Mai vezi tu pe cineva luand un MC12 si facandu-l de rahat? Sau un M5? Sau un Enzo?

video.google.com -> top gear.
ssilviu
eu ma uit la antena 3 nu pentru a vedea episoadele, alea le vad cand apar prima oara, ci pentru a ma amuza de traducere...sunt pe jos de ras..

"brembo" tradus = rambo...
torvalds
Da' Momo cum au tradus ?
einstein1984
Sunt traduse de o femeie. Ce vrei si tu......
madalina
QUOTE(einstein1984 @ 2 Feb 2006, 19:41)
Sunt traduse de o femeie. Ce vrei si tu......
*



Si relevanta acestui fapt este?

E traducere de... sau subtitrare de....?
Marius
QUOTE(DFA @ 2 Feb 2006, 17:30)
... uneori snobismul tipic englezesc denaturează imaginea despre o mașină.

Intradevar, si mie mi se pare ca uneori exagereaza. Ca sa nu mai spunem ca in opinia lor nu s-a inventat masini mai bune decat Range Rover si Aston Martin. laugh.gif
Dar asa cum e, cu umorul lor englezesc, cu "regula" de a face turul cronometrat cu mai toate masinile testate, cu "experimentele" lor autoturism vs. avion sau autoturism vs. vapor (ma rog, barci cu motor) si cu alte "intreceri" in trei, e o emisiune reusita. Nu trebuie luat chiar totul ca litera de lege, mai citim si printre randuri. wink.gif
Vip3r
Toate ca toate , aveti dreptate ca mai infloresc masinile lor cateodata , dar au niste idei foarte originale si in privinta traseului unde le testeaza si intrecerile (Ex: car vs. tanc , car vs. mig , car vs. o echipa de lunetisti ).Dar ce imi place cel mai mult e ca spun lucrurilor pe nume , spre deosebire de sumedenia de emisiuni din romania care toate la un loc si nu fac cat o emiusiune de-a lui Clarkson, care are curaj sa zica si defectele unei masini ...

Oricum recomand emisiunea in care testeaza Ferrari F430 wub.gif (Top Gear - [06x08] - 2005.07.17 ) am ramas marcat si de felul in care a prezentat masina si de masin ph34r.gif .


P.S. NU ca nu are avea cu ce masini sa se laude icon_mrgreen.gif Aston Martin,Land Rover , MGM ,TVR , MINI,Bentley, Rolls Royce
einstein1984
Si oricum masini mai bune decat Range Rover sau Rolls Royce nu s-au facut.
SiloS
Ba da . mercedes . orice model . biggrin.gif . Deh , e greu sa fii obiectiv .
laca820
mie mi-ar placea sa vad loganul la emisiunea lor dar cred ca sunt slabe sanse pt ca ei testeaza masini luxoase asta ma cam deranjeaza dar in rest top gear rulles
ssilviu
il poti vedea...la incercarile din alea caterinca...gen se dau 8000 de euro sa va luati o masina cu abs...smile.gif)
Vip3r
QUOTE(ssilviu @ 2 Feb 2006, 22:12)
il poti vedea...la incercarile din alea caterinca...gen se dau 8000 de euro sa va luati o masina cu abs...smile.gif)
*




Poate nu o sa iti vina sa crezi dar am vazut o emisiune , in care ei aveau in mana diferite poze cu masini si le puneau pe panoul ala la Cool , Uncool si Sub-zero mi se pare. Uitati exact ce a zis Clarkson cand a scos poza cu Golanu : It's a good car , it deserves to be saled in UK'' wink.gif ohmy.gif cool.gif
ovidiusoft
QUOTE(Vip3r @ 3 Feb 2006, 00:06)
Poate nu o sa iti vina sa crezi dar am vazut o emisiune , in care ei aveau in mana diferite poze cu masini si le puneau pe panoul ala la Cool , Uncool si Sub-zero mi se pare. Uitati exact ce a zis Clarkson cand a scos poza cu Golanu : It's a good car , it deserves to be saled in UK''  wink.gif  ohmy.gif  cool.gif
*



Unde? Ce episod? Asta chiar merita vazut!
Vip3r
QUOTE(ovidiusoft @ 2 Feb 2006, 23:07)
Unde? Ce episod? Asta chiar merita vazut!
*



Imi pare rau , emisiunea aia cu F430 am putu sa spun data ca inca o mai am in calc .. am avut toata seria , dar deh HDD de 60 G , am avut si toata seria de la PIMP my Ride ... a trebuit sa le sterg . No space icon_mrgreen.gif
eminescu0
intr-adevar s-a zis ceva si de logan intr-unul din episoade...
l-ati vazut pe-ala cu Veyron-ul ?
Arhimede
QUOTE(eminescu0 @ 3 Feb 2006, 05:30)
intr-adevar s-a zis ceva si de logan intr-unul din episoade...
l-ati vazut pe-ala cu Veyron-ul ?
*


S-A zis, am filmulet,i a fost trecut la cool
JK a zis ca e interesanta si ca ar tebui sa o aiba in emisiune
dizzy
Asa e, am vazut emisiunea cu Loganul si o am acasa. Am sa pun diseara data ei.
O compara cu un telefon mobil gen Nokia 3410.
"E exact ce vrei de la un telefon: Sa vorbesti, nu sa-ti faci poze si filmulete cu organele genitale si sa le distribui pe Internet in Italia." citat aprox. in traducere proprie.
J K zicea ca ar fi o gramada de oameni in GB care sa cumpere o masina fara directie asistata, fara geamuri electrice, fara brizbrizuri la pretul de 3200 sau 3500 GBP (nu mai stiu exact suma).
In cadrul acelei emisiuni spuneau ca nu vor in GB masini ca Pontiac Solstice (ca seamana cu TVR), Mustang (ca are punte rigida pe spate), etc.
Emisiunea imi place fiindca are acea doza de subiectivism care o face umana. Mi-a placut cum au desfiintat VW Touareg, Merc SLR MCLAREN.
Imi place sa cred ca exista oameni care nu se sfiesc sa critice un Merc, un BMW, si sa laude un Hyundai Coupe atunci cand este cazul.
ydaniel
90% imi place
Arhimede
e o emisune care imi place foarte mut,dar,totusi sa fim seriosi....e o distanta cam mare de la subiectivism la a desfinta o masina....Si in plus....sa desfintezi masini doar pt vizibilitatea spate.....ex... filmul in care a pus o manechina langa un enzo.....jeremy.clarkson.heaven.and.hell.2005 parca...biggrin.gif
O puteau spune cu titlul de,,parere,, dar nu ca adevar absolut.....sau poate e si asta un secret....
Mai exista si alte variante poat cu un mai mare grad de obiectivitate Fifth Gear:D....acolo nu poti sa nu apreciezi bucuria lui Tiff la fiecare intalniere cu o masina.....asa cum trebuie sa fie:)
dizzy
Data prezentariiLoganului este:

2004-06-13

Stiti voi si singuri unde sa gasiti emisiunea

This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.