Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: interzisa circulatia mopedelor&scuterelor pe DN
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
ydaniel
vA INtreb si eu ceva!se poate circula pe dn1 cu mopede si cu scutere?
Sony
E drum european si nu ai voie cu genul asta de vehicule. Teoretic.
Tot teoretic nici carutele nu au ce cauta acolo.
ydaniel
pai de ce nu as avea voie?smile.gif am de gand mai la vara sa ma duc la predeal, ca la mare am fost smile.gif
Sony
Intra la categoria vehicule lente si incurca traficul.
stoianco
incurci traficul pe DN1 radmasa.gif sau se oftica Big Brother ca nu are cui sa dea amenda cand depasesti coloana radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif

ydaniel
deci sa risc sau nu?smile.gif
Sony
Daca esti mai "bronzat" poti incerca. laugh.gif
ydaniel
care e faza?smile.gif) sunt alb ,vara ma bronzez
Sony
Atunci lanseaza-te pe DN vara. Ia-ti un ghiul si lant gros de aur si nu cred ca te va deranja politia.
ydaniel
si un casetofon cu manelel:))))
Sony
Ce manele? Un taraf de baieti cu dintii de aur sa-ti cante de jale si de duca. radmasa.gif De aceea te-a apucat dorul de duca. laugh.gif
ydaniel
gata lasa gluma sa nu luam ban-uri:)
Smudo
Si nu spun aia citi cmc minim trebuie sa aiba scuterul? Ca din cite stiu eu sint si scutere la vreo 650 cmc. Iar aici ai voie pe autobahn cu scuter de 80 cmc, pentru ca poate sa mearga cu viteza minima admisa acolo (pe autobahn adica).

Iar un scuter de 50 cmc se poate modifica asa incit sa atinga si 110-115 km/h, la vitezele astea berlinele cam incep sa tuseasca. Deci numai vehicul lent nu e. Si pot sa pun pariu ca garcea acolo nu deosebeste un scuter modificat de unul stock.
paulp
Io zic ca poti merge linistit.
Daca te opreste care ii spui ca din cauza vitezei reduse a coloanei, credeai ca e parcare smile.gif
Smudo
ydaniel, ca uitai sa te-ntreb mai devreme: citi cmc are scuterul tau? E vreun indicator pe drumul ala referitor la viteza minima cu care trebuie sa circuli? E vreun indicator ca nu ai voie cu scuterul pe-acolo?

Daca sint indicatoare cu viteza minima, (repet) iar scuterul tau in certificatul de inmatriculare sau ce-o avea el are o viteza maxima mai mica decit viteza minima admisa pe DN, atunci se pare ca nu ai voie. Dar numai daca sint indicatoarele alea de care zic.
In locul tau io m-as baga cu el pe acolo.
Sony
Daca nu-ti mai amintesti, in Romania sunt restrictii in ceea ce priveste accesul unor anumite tipuri de vehicule pe anumite drumuri. La intrarea pe drumuri nationale sau europene nu este viteza minima.
ottoMan
din cate stiu, la intrarea pe DN1, inainte de aeroportul Baneasa, e un indicator de interzicere a bicicletelor.
nu e semnalizat nimic cu privire la scutere (sau ciclomotoare, cum se numesc ele la lege, daca tin minte bine).
asa ca nu vad de ce sa nu fie voie.
bomicabomic
Daca pe DN-uri se poate circula cu caruta in voie, nu vad de ce cu scuterul nu s-ar putea. biggrin.gif
GeorgeB
legal o cum ' ?
alex275
Bai! Legal sau ilegal, mie mi se pare letal! smile.gif
Cum naiba sa mergi cu jucaria aia pe unde circula Loganul lui alex275 cu 240km/h?
Lasand gluma la o parte, eu nu m-as baga cu asa ceva pe acolo. Sincer sa fiu, nici la mare nu m-as fi bagat!
Una e sa ai 140cp/doua roti sub tine si cu totul alta sa ai cateva zeci de martoage nehranite!
Mie mi se pare sinucidere.
Apoi se urca TIR-ul pe tine cand ajungi pe serpentine. Mai gasesti mazga pe jos...
Plus ca ne stim bine gradul de educatie cand e vorba de "doua roti" in trafic! Habar nu avem sa conducem in paralel cu ei!
Eu m-as da cu jucaria aia numai prin oras.
Parerea mea.
ottoMan
vroiam sa zic (da' iar sint probleme tehnice):
tirul te trage sub el si pe motor, nu numai pe scuter. trebuie sa te tii foarte bine.
da' daca omului ii plac sporturile extreme, de ce vrei sa-i strici placerea ?
AND
Offtopic , dar alex , daca spui ca Subaru lui george prinde 240 , inseamna ca are MULT , dar MULT peste 140cp. Nu ma deranjez sa ma uit pe vreun site , dar o masina grea precum un legacy , fara mai mult de 200 cai nici nu atinge 200km/h reali.
GeorgeB
legacy 2.5 : 1385kg hidroformare + panouri de grosimi diferite smile.gif sef mai informeaza-te ca esti total pe dinafara .
St
Pe autostrada nu e voie sigur cu scutere! De DN nu stiu..
alex275
test
AND
george smile.gif 1.3 tone este mult .. iar 140cp nici azi si nici maine nu-ti ofera o viteza reala de 240km/h.

Suspiciunile mele s-au adeverit intrucat dupa ce-am intrebat subaru.co.uk , am aflat urmatoarele :

Legacy 2.5i are 165cp si o viteza maxima de 214km/h .

Sunt taaaare pe dinafara rolleyes.gif
alex275
AND!

Nu m-am referit la persoana lui George!
Din pacate tu asta ai inteles!
Nu-l cunosc nici pe el si nici masina lui!
Era un exemplu aleatoriu!!!

AND, ai observat cuvintele "lasand gluma la o parte"?
alex275
Din pacate, forumul nu-mi ofera in acest moment un drept deplin la replica!
Hai s-o lasam pe mai tarziu!
Nu vreau sa postez de 7 ori consecutiv!!!

P.S. Ca sa explic ce am de spus, trebuie sa fac uz de vreo 3-4 posturi consecutive si n-am chef de asa ceva!!!

Scuze moderatorilor si le multumesc de intelegere!!!
AND
Pardon , eu am gresit. Am crezut ca te referi la george.. wink.gif
alex275
Pana la urma, te-ai baga cu motoreta pe DN1? wink.gif
GeorgeB
QUOTE(AND @ 7 Feb 2006, 21:54)
Offtopic , dar alex , daca spui ca Subaru lui george prinde 240 , inseamna ca are MULT , dar MULT peste 140cp. Nu ma deranjez sa ma uit pe vreun site , dar o masina grea precum un legacy , fara mai mult de 200 cai nici nu atinge 200km/h reali.
*


ESTI PE DINAFARA !!!
Marty
QUOTE(AND @ 7 Feb 2006, 21:54)
Offtopic , dar alex , daca spui ca Subaru lui george prinde 240 , inseamna ca are MULT , dar MULT peste 140cp. Nu ma deranjez sa ma uit pe vreun site , dar o masina grea precum un legacy , fara mai mult de 200 cai nici nu atinge 200km/h reali.
*



1300 de kg., 135 cp, 5 trepte, 220 km/h viteza maxima constuctiva
Daca-i arunc un pinion de diesel pe a 5-a, sunt in stare sa pun pariu cu tine ca ma duc in 240. wink.gif
GeorgeB
shhhhttt ca mama andomida stie tot wink.gif

tot el face reviewuri la masini gen A8 , Quattroporte samd wink.gif cum te indoiesti de spusele lui
alex275
Eu am generat discutia. Na ca mi-am editat postul! icon_mrgreen.gif
avathan
e adevarat ca s-a modificat viteza pe autoturisme LEGALA pe DN1 in localitati la 70km/h?
stiu ca nu are legatura...
alex275
Esenta (care trebuia extrasa) din postul meu era urmatoarea:
Mergi cu motoreta (40km/h) pe DN1
Trece un bolid cu 240km/h pe langa tine.
Crezand ca stai pe loc, te vei da jos de pe motoreta.
Te vei accidenta serios!
Iata de ce nu e bine sa circule motoretele pe DN1! tongue.gif
Sony
QUOTE(avathan @ 8 Feb 2006, 11:32)
e adevarat ca s-a modificat viteza LEGALA pe DN1 in localitati la 70km/h?
*


Nu!
Como
QUOTE(Sony @ 8 Feb 2006, 11:39)
Nu!
*



Au zis la Guerilla ca ar fi aparut un comunicat de presa despre marirea vitezei la 70 km/h in localitati, dar pana or pune/inlocui indicatoarele... Eu n-am gasit nimic cu google.
alex275
Lasa indicatoarele.
Trebuie sa apara mai intai in Monitorul Oficial.
Mache
Pe anumite sectoare de drum din interiorul localităților, administratorul drumului poate stabili pentru autoturisme și limite de viteză superioare, dar nu mai mult de 80 km/h. Limitele de viteză mai mari de 50 km/h se stabilesc numai cu acordul poliției.

Asa zice art. 155 din Regulamentul in vigoare. De unde e treaba cu Monitorul Oficial?
alex275
Daca se da vreo lege, trebuie sa apara in M.O.
Asta cred eu, n-o lua de buna!

Apoi exista anumite limitari (sau cum s-or chema) de viteza, temporare, care sunt afisate pe culoarea galbena. Asta nu cred ca-i opreste nimeni s-o faca.

Eu doar ma gandeam, ca daca se va stipula in Decret expres ca pe DN1, in localitati, se poate circula cu 70km/h, trebuie sa faca o lege pe care sa o publice.

Repet, ma gandeam eu . Imi dau seama ce poate iesi din asta! tongue.gif
AND
Marty ..impresionant , nu stiu ce masina ai tu insa ESTE MAI TARE decat Lagacy-ul lui George ! cool.gif ..pentru ca un Legacy de 1345kg , cu 137cp (este modelul 2.0l) atinge o viteza maxima reala de 197km/h.

Ma cam indoiesc eu de cateva chestii... dar nu acuz pe nimeni. smile.gif
Marty
QUOTE(AND @ 8 Feb 2006, 14:55)
Marty ..impresionant , nu stiu ce masina ai tu insa ESTE MAI TARE decat Lagacy-ul lui George !  cool.gif  ..pentru ca un Legacy de 1345kg , cu 137cp (este modelul 2.0l) atinge o viteza maxima reala de 197km/h.

Ma cam indoiesc eu de cateva chestii... dar nu acuz pe nimeni. smile.gif
*



George poseda un 2.5, nu un 2.0! Asta 1. A doua faza e ca multe din masinile azi, chiar avind 6 trepte, cu aceeasi putere a motoarelor, nu se apropie prea mult de 220 km/h. Nu stiu sa-ti explic de ce.
ydaniel
QUOTE(Smudo @ 7 Feb 2006, 19:07)
ydaniel, ca uitai sa te-ntreb mai devreme: citi cmc are scuterul tau? E vreun indicator pe drumul ala referitor la viteza minima cu care trebuie sa circuli? E vreun indicator ca nu ai voie cu scuterul pe-acolo?

Daca sint indicatoare cu viteza minima, (repet) iar scuterul tau in certificatul de inmatriculare sau ce-o avea el are o viteza maxima mai mica decit viteza minima admisa pe DN, atunci se pare ca nu ai voie. Dar numai daca sint indicatoarele alea de care zic.
In locul tau io m-as baga cu el pe acolo.
*


50 cmc tunat smile.gif ele e de fapt ciclomotor,ce o fi nu stiu,smile.gif)
da sunt un mare amator de senzatii tari de tot.de multe ori era sa fiu calcat culmea nu de tiristi ci de cetateni cu masini mici,asta ca sa nu vb urat,cea mai tare faza era ca ,odata era sa ma infing in portiera uneia cu un tico,pt ca a oprit da nu s-a uitat...frana+ injuraturi de bine.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.