Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: HMM stiti ceva de viteza pe dn1 ?
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2
cosmin_m
Stim
cosmin_m
Ziceau ca cica au facut 70km/h in localitati
nairam
Am auzit si eu azi de dimineata la radio ca au majorat viteza de deplasare pe DN1 la 70 km/h in localitate ... Concluzia ar fi ca ne putem deplasa cam cu 79 km/h....
stoianco
ATENTIE: 70 Km/h doar pe raza Buc+Ilfov...se pare ca PH inca a ramas pe 50 Km/h...
Oricum recomand sa fiti cu ochii pe indicatoare...ele sunt singurele care reglementeaza viteza...nu reportajele TV si nici zvonurile.
Gaby
QUOTE(stoianco @ 8 Feb 2006, 15:31)
ATENTIE: 70 Km/h doar pe raza Buc+Ilfov...se pare ca PH inca a ramas pe 50 Km/h...
*


In PH e 60 de multisor ...
Sony
Nu este in tot judetul limita la 60.
Lexy
...uraaaaaaaaaaaaaaaaa!

Da doamne sa se fi resetat ceasul lor acu o saptamana cand am fost eu!!!
AND
In sfarsit imi pot elibera herghelia de cai ..toti 75 ! blush.gif sad.gif .. la naiba!
avathan
QUOTE(Gaby @ 8 Feb 2006, 14:51)
In PH e 60 de multisor ...
*


Da dar in Ilfov era 50 in 2 sau 3 localitati...
Lexy
QUOTE(AND @ 8 Feb 2006, 16:14)
In sfarsit imi pot elibera herghelia de cai ..toti 75 !  blush.gif  sad.gif  .. la naiba!
*



radmasa.gif radmasa.gif
Kunzite
Fericitule! Eu am numai 61.5 sad.gif tongue.gif
Mda, fara indicatoarele de rigoare eu as sta cuminte. Pariu ca-s zone in care viteza e tot aia, si taman acolo stau baietii la panda?
GABY IS BACK !
Stiam ca pleaca un prieten la Brasov azi dimineata, l-am sunat si mi-a spus ca au aparut indicatoare "70 pt turisme si 50 pt camioane". Nu stie daca in toate localitatile, ca a inceput sa se uite dupa ele abia dupa ce l-am sunat ( blink.gif ), dar la Barcanesti era pus.
Deci, atat timp cat este pus indicator, este oficial ( acolo unde e pus indicator excl.gif )
bogdan3l
Am auzit si eu la Europa Fm. A ramas o singura localitate cu restrictie la 50 ...dar nu mai tin minte care .
Motivul schimbarii : fluidizarea traficului .
Cornel001
Nu stiam, dar am aflat.
Cred ca multi colegi de forum au avut orgasme multiple cand au aflat. Eu am avut doar unul, ca nu merg prea des pe acolo.
GABONE77
au aparut deja indicatoare cu limitare de 70km/h la pod la otopeni. am inteles ca numai in posada si timisul de sus ramane la fel. cel mai bine e sa mergi dupa indicatoare.
shefful
Poate n-am citit eu cu atentie... limita de 70km/h se aplica si in orasele de pana la Brasov? Adica in Comarnic / Busteni / Predeal o sa se mearga cu 70? Sincer, mi se pare cam mult. In schimb, la Timis sunt km intregi fara case, asa ca iarasi nu inteleg. unsure.gif
Bursu
E aberant ...mai les cand iesi incolo spre Afumati->Urziceni ditamai drumul european(doua benzi pe sens) dintr-o data intrii in sat si pur si simplu nu te lasa inima sa incetinesti de la 120 la 50-60, e demoralizant mai ales ca rulezi pe o sosea foarte buna.

Offtopic:cat mai e un antiradar ieftin si bun....si unde?
Sony
Ieftin si bun nu prea ai cum sa gasesti. wink.gif
avathan
Data:

09.02.2006

Sursa:

IGPR
A fost mărită viteza de deplasare pe tronsonul cuprins între București și Brașov, in interiorul localităților, de la 50 la 70 km/h pentru autoturisme

Pe tronsonul cuprins între București și Brașov, în interiorul localităților, a fost mărită limita vitezei de deplasare de la 50 la 70 km/h pentru autoturisme.

Noua reglementare este semnalizată prin indicatoare rutiere amplasate pe același suport cu indicatoare “intrare în localitate”.

Acesta măsură a fost luată, în conformitate cu prevederile articolului 155 din Regulamentul de aplicare a Ordonanței de Urgență a Guvernului nr.195/2002 privind circulația pe drumurile publice, de către Compania Națională de Autostrăzi și Drumuri Naționale din România cu acordul Direcției Poliției Rutiere. Scopul este acela de a îmbunătăți fluenței circulației pe Drumul Național 1.

Mărirea limitei de viteză NU SE APLICĂ în localitatea POSADA și pe sectorul de drum în zona localității TIMIȘUL DE SUS, unde, din cauza elementelor geometrice ale drumului, s-au păstrat restricțiile de circulație.

Pentru celelalte categorii de vehicule, viteza de circulație în localități rămâne neschimbată, respectiv 50 km./h.

Recomandăm conducătorilor de vehicule care utilizează tronsonul București-Brașov, să respecte viteza legală instituită și să o adapteze la condițiile de drum și trafic, în vederea prevenirii accidentelor de circulație.
bogdan3l
Cred ca pana acum au scos banii investiti in sistemul de supraveghere si isi permit sa creasca limita de viteza smile.gif
Ca la reduceri smile.gif
SYL
QUOTE(nairam @ 8 Feb 2006, 12:50)
Am auzit si eu azi de dimineata la radio ca au majorat viteza de deplasare pe DN1 la 70 km/h in localitate ... Concluzia ar fi ca ne putem deplasa cam cu 79 km/h....
*



Deci sa inteleg ca la 79km/h nu te amendeaza, trebuie depasita viteza legala cu peste 10km/h pt a lua amenda ?
pastrama
QUOTE(SYL @ 11 Feb 2006, 02:01)
Deci sa inteleg ca la 79km/h nu te amendeaza, trebuie depasita viteza legala cu peste 10km/h pt a lua amenda ?
*


Da, cam asa...marja de eroare zic ei.
GABONE77
dar daca e 70 de ce sa nu mergem cu 70? de ce trebuie sa ciupim mereu? oricum vitezometrele arata nitel mai mult decat in realitate asa ca hai sa incercam sa respectam legile, sau daca nu vrem, sa fim constienti ca platim din buzunar pt nerespectarea lor. numai asa putem sa ne educam, legea e lege chit ca ne convine sau nu.
horsewhisperer27
da, corect!
nu ai decat sa te educi!
succese!
alex_axn
QUOTE(pastrama_stelistu @ 11 Feb 2006, 02:04)
Da, cam asa...marja de eroare zic ei.
*




eu nu stiu nimic de aceasta marja de eroare.. cel putin in lege nu am gasit asa ceva. e alta treba ca domnu politai te iarta uneori pt 1, 2, 3 km in plus, insa daca are exces de zel.. te poate amenda si la 51 km/h (acolo unde e limita 50.. bineinteles smile.gif )
ATM
O fi vreo chestie interna de-a lor sau ceva... Ca de ceva definit la modul "daca nu depaseste cu 10+ km limita de viteza, nu se ia in considerare" nu am auzit nici eu pe la oficiale.
Sony
Am o intrebare pentru cei care au mers pe DN1: pe sectorul Baneasa-Otopeni cat este acum limita de viteza? 60 sau 70 km/h?
Multumesc anticipat!
pastrama
QUOTE(alex_axn @ 11 Feb 2006, 13:12)
eu nu stiu nimic de aceasta marja de eroare.. cel putin in lege nu am gasit asa ceva. e alta treba ca domnu politai te iarta uneori pt 1, 2, 3 km in plus, insa daca are exces de zel.. te poate amenda si la 51 km/h (acolo unde e limita 50.. bineinteles smile.gif )
*


Oficial, nu stiu daca e vreo lege. Dar n-am auzit pe nimeni sa ia amenda pentru viteza mai mica de 60. Si io am trecut de destule ori pe langa radare cu vreo 55 si n-au zis nimic.
tatabobu
Nu confundati "ingaduinta" pe care o arata organul cand mergeti cu maxim 59 intr-o zona cu limitare la 60 cu vreun drept. Se ia amenda pentru mers cu 61 in zona cu limitare la 60, asa ca daca vreti sa riscati - mergeti cu 79 unde-i limitarea la 70. Ce sa mai zici de "dat un deget si luat toata mana"....
costi
ce tot vorbiti acolo ?
SYL are dreptate.
vedeti art 92.a.4 sau pe acolo....
Se pedepseste depasirea vitezei legale cu 10-20 km /h.
nairam
Pai parca stiam ca in lege este scris ca se aplica amenda pentru depasirea limitei de viteza cam asa
Pt. depasirea cu peste 10 km / h amenda este de .......
deci rezulta ca pentru depasirea cu 9 km /h nu iei amenda ....
Deci rezulta iarasi ca daca limita legala de deplasare este de 70 km/h noi putem merge cu 79 km/h si nu au voie sa ne dea amenda .... Iar pricipiul asta il aplic si in oras adica in general merg cu 60 Km/h
Si consider ca NU incalc nici cu un "milimetru" legea (referitor la ce am spus mai sus nu si in alte conditii biggrin.gif )
Sony
QUOTE(nairam @ 12 Feb 2006, 22:14)
Pt. depasirea cu peste 10 km / h amenda este de .......
deci rezulta ca pentru depasirea cu 9 km /h nu iei amenda ....
Deci rezulta iarasi ca daca limita legala de deplasare este de 70 km/h noi putem merge cu 79 km/h si nu au voie sa ne dea amenda ....
*


Chiar cu 80 km/h. wink.gif
nairam
Da ... Avand in vedere si "factorul psihologic" pe care l-au bagat astia in masini atunci cand au "masluit kilometrajul" de arata un pic mai mare viteza de deplasare.. poti merge si cu 84-85 dar e parca prea pe muchie.. biggrin.gif
alex_axn
QUOTE(nairam @ 12 Feb 2006, 22:14)
Pai parca stiam ca in lege este scris ca se aplica amenda pentru depasirea limitei de viteza cam asa
Pt. depasirea cu peste 10 km / h amenda este de .......
deci rezulta ca pentru depasirea cu 9 km /h nu iei amenda ....
Deci rezulta iarasi ca daca limita legala de deplasare este de 70 km/h noi putem merge cu 79 km/h si nu au voie sa ne dea amenda .... Iar pricipiul asta il aplic si in oras adica in general merg cu 60 Km/h
Si consider ca NU incalc nici cu un "milimetru" legea (referitor la ce am spus mai sus nu si in alte conditii  biggrin.gif  )
*



nu ai/ati citit corect.. am inteles ca in noul regulament are sa fie cu praguri din 10 in 10 km.. deocamdata e cu pragul de 30 km peste viteza legala si 50 peste unde se retine permisul pe loc. revenind la cei 10 km treaba sta in felul urmator: e limitare 50 si tu ai 51, sau 55 sau chiar 59 intri la o amenda (sa zicem 50 de roni), alta situatie e aceeasi limitare de 50 insa tu ai 61, 65 sau 69 intri la adoua categorie de amenda (sa zicem 100 roni) si tot asa.. deci ideea e ca daca depasteti cu "doar" 9 km adica < 10 km sunteti sanctionati cu cea mai mica amenda (si nicidecum iertati), iar daca depasiti acest prag de 10 km peste(adica 11, 14, 19 peste) intrati la a 2-a categorie de amenzi si tot asa.. deci daca aveti doar 5 km peste o sa aveti parte de o amenda mai mica decat daca ati fi depasit cu 12 km de exemplu, insa nicidecum nu sunteti "iertati"..
dragos.avramescu
AFAIR, cand au introdus camerele pe DN1 cu toata valva de la TV, cineva de la politie a 'scapat' ceva de cei 10 km/h peste, a spus ca nu se da amenda pentru depasirea cu mai putin de 10 km/h
Lexy
QUOTE(alex_axn @ 12 Feb 2006, 23:53)
nu ai/ati citit corect.. am inteles ca in noul regulament are sa fie cu praguri din 10 in 10 km.. deocamdata e cu pragul de 30 km peste viteza legala si 50 peste unde se retine permisul pe loc. revenind la cei 10 km treaba sta in felul urmator: e limitare 50 si tu ai 51, sau 55 sau chiar 59 intri la o amenda (sa zicem 50 de roni), alta situatie e aceeasi limitare de 50 insa tu ai 61, 65 sau 69 intri la adoua categorie de amenda (sa zicem 100 roni) si tot asa.. deci ideea e ca daca depasteti cu "doar" 9 km adica < 10 km sunteti sanctionati cu cea mai mica amenda (si nicidecum iertati), iar daca depasiti acest prag de 10 km peste(adica 11, 14, 19 peste) intrati la a 2-a categorie de amenzi si tot asa.. deci daca aveti doar 5 km peste o sa aveti parte de o amenda mai mica decat daca ati fi depasit cu 12 km de exemplu, insa nicidecum nu sunteti "iertati"..
*



Adica..daca in oras unde e 50km ..daca merg cu 61km sau 80 km amenda e la fel??? rolleyes.gif rolleyes.gif rolleyes.gif
alex_axn
deci deocamndata nu e in vigoare, si asa ca da, e aceeasi amenda (bine ar fi mai bine sa ai 79, sa nu fie 30 peste..)acum deoarece e un singur prag de 30 km peste. insa atunci nu va fi asa, si pt 61 e o amenda, pt 80 e alta..
GABY IS BACK !
QUOTE(nairam @ 12 Feb 2006, 22:14)
Pai parca stiam ca in lege este scris ca se aplica amenda pentru depasirea limitei de viteza cam asa
Pt. depasirea cu peste 10 km / h amenda este de .......
deci rezulta ca pentru depasirea cu 9 km /h nu iei amenda ....
Deci rezulta iarasi ca daca limita legala de deplasare este de 70 km/h noi putem merge cu 79 km/h si nu au voie sa ne dea amenda .... Iar pricipiul asta il aplic si in oras adica in general merg cu 60 Km/h
Si consider ca NU incalc nici cu un "milimetru" legea (referitor la ce am spus mai sus nu si in alte conditii  biggrin.gif  )
*



Extras din "Regulamentul de aplicare a OUG 195.2002"

...
"Art. 154. - (1) Conducatorii de vehicule sunt obligati sa respecte viteza maxima admisa pe sectorul de drum pe care circula si pentru categoria din care face parte vehiculul condus, precum si cea impusa prin mijloacele de semnalizare."
...
Art. 226. - Constituie contraventie si se sanctioneaza dupa cum urmeaza:
...
B ) nerespectarea prevederilor art. 17-19, art. 42, art. 50 alin. (2) lit. e), art. 51 alin. (2), art. 65 alin. (2), art. 66 alin. (2), art. 82 alin. (2), art. 84 alin. (1), art. 87 alin. (2), art. 106 alin. (2)-(4), art. 117 alin. (1) lit. c) si d), art. 125, art. 127 alin. (2), art. 130-132, art. 134, art 135 alin. (2) teza a 2-a si alin. (3), art. 136, art. 137 alin. (1)-(3), art. 138-140, art. 143 alin. (1) si (3), art. 145, art.154 alin. (1), art. 157, art. 158, art. 163, art. 164, art. 165, art. 173, art. 176 alin. (1), art. 179, art. 180 pct. 8, 10, 11 si 14, art. 181 pct. 2, 3, 7, 8, 9, 13, 17 si 19, art. 188, art. 189, art. 190 alin. (1) lit. B )-d) si alin. (2)-(4), art. 191 alin. (2), art. 192, art. 194 alin. (1), (2) si (4), art. 195, art. 197 alin. (5), art. 200-202, art. 211 si art. 215, cu avertisment sau cu amenda de la 600.000 lei la 800.000 lei;

Dupa cum vedeti, in lege nu exista 10km/h "marja de iertare"....

Cum viteza maxima admisa este clara, si reglementata, mie imi pare logic ca ei pot da amenzi si la 51 km/h in momentul in care maxima admisa e 50, si la 61km/h in momentul cand maxima admisa e 60, etc...
Nu apare nicaieri in lege ca ca se sanctioneaza de la 60 km/h daca limita e 50 si tot asa.... deci, daca acei "10 km/h" iertati, nu sunt stipulati in lege, inseamna ca nu au obligatia sa ne ierte, si ca noi de fapt, nu avem voie sa mergem cu 60 unde e 50, cu 70 unde e 60, etc
Nu dau amenzile astea, dar pot sa le dea, "cu legea in mana"....

deci NU rezulta ca pentru depasirea cu 9 km /h nu iei amenda ....
Lexy
E lege "nescrisa" faza asta cu cei 10km peste permisi de ei...dar se APLICA!
Cred ca m-as certa pana'n panzele albe daca s-ar trezi un politist sa-mi dea amenda in marja aia...
GABY IS BACK !
QUOTE(Lexy @ 13 Feb 2006, 14:04)
E lege "nescrisa" faza asta cu cei 10km peste permisi de ei...dar se APLICA!
Cred ca m-as certa pana'n panzele albe daca s-ar trezi un politist sa-mi dea amenda in marja aia...
*



In general, "legile nescrise" nu poti sa le invoci in favoarea ta, in situatia cand nu se doreste aplicarea lor...
Faptul ca ei lasa acei "10 km/h", este o bunavointa care trebuie tratata ca atare...nu este un drept al nostru de a beneficia de ei..
Uneori, lasa mai mult...cand pun radar pe Schitu Magureanu, desi este reducere de 30 ( in rampa ), nu ii opresc/sanctioneaza decat pe cei cu viteza peste 50km/h. Este bunavointa lor, dar eu nu m-as baza pe ea, si mai ales nu m-as certa pentru ea...
i96nds
QUOTE(Lexy @ 13 Feb 2006, 15:04)
E lege "nescrisa" faza asta cu cei 10km peste permisi de ei...dar se APLICA!


Asa e, legea asta nescrisa functioneaza pe plan international si de aceea e si in Romania.

Imi spunea cineva ca in USA poti merge cu 10 MILE peste limita legala si nu iei amenda - asta inseamna cam 16 km/h in plus. E chiar misto.

Motivul e simplu: poti spune ca acul tau era pe la 50, nu aveai cum sa apreciezi ca e 51 sau 50. Deci nicaieri in lumea asta civilizata nu se da amenda daca depasesti cu 1-9 km/h viteza legala.


Inca ceva: A aparut minunatul indicator cu 70 ora maxim si pe anumite bucati din centura orasului FOCSANI, lucru imbucurator pentru cei ce merg pe DN2. Chiar apreciez pozitiv aceste schimbari facute de politie impreuna cu administratorul drumului.
GABY IS BACK !
Ce imi place mie e ca o chestie de genul asta se transforma repede in :
"eu am dreptul sa incalc macar un picut legea ... iar ei nu au voie sa ma sanctioneze deloc...
rolleyes.gif
BAFTA MULTA !
PS: sa nu credeti ca vreau sa pozez ...ca eu nu incalc din cand in cand regulamentul....sau ca nu merg mai tare....dar nu pot sa consider ca e dreptul meu sa fiu iertat....si nici nu o sa spun vreodata : "au dat drumul cu 70 pe DN1, deci am voie si pot sa merg cu 80...."
tatabobu
QUOTE(i96nds @ 13 Feb 2006, 15:46)
... Deci nicaieri in lumea asta civilizata nu se da amenda daca depasesti cu 1-9 km/h viteza legala....
*



Te4 intreb un singur lucru: Marea Britanie este civilizata? Ca acolo, daca-i limitare la 30 de mile si tu ai 34 de mile iti iei amenda. Iar 4 mile inseamna 6 kilometri si un pic..
Robin
In lege scrie foarte clar ca intre 1-10km/h peste nu se da amenda.
Prima categorie de amenzi intra de la 11km/h peste
tatabobu
Robin, arata-mi! Ca nu te cred.
avathan
mai sunt cateva topice unde se discuta despre amenzi...
costi
Info de pe forum/forum/..... Se pare ca se verifica


"Pe DN1 se afla in total 21 camere ( cea de la inter. Brasov -Sacele nu este in lista din Download )
Dintre ele doar 7 au posibilitatea de a amenda si fotografia pt viteza
Aceste 7 au camere fixe la nivelul solului ( 1.5-2m ) activate de senzori din asfalt
Acesti sezori sunt pozitionati cam la 5-7m pe banda 1 , la inca 1-2 m pe banda 2
si la inca 1-2m pe banda 3 in fata camerei ( respectiv dupa ce treceti de ea )
Evident , pozele pt radar se fac doar cu numarul din spate al masinii
Singurul radar cu 3 benzi este la Metro Baneasa pe directia spre Bucuresti
Fisierele ovl si bmp pt TomTom grupate separat in camere si radare sunt aici :
http://rapidshare.de/files/11181490/Camere_DN1.rar.html
Am folosit pt fiecare grup POI alt sunet de avertizare
Teoretic s-ar putea folosi si camerele de supraveghere pt a depista viteza de deplasare
folosind metoda de frame by frame calibrata pe o portiune + autotracking insa metoda
nu este legala din cauza erorilor mari . Exemplu de autotracking la :
http://193.226.118.238/
Rog toti cei amendati sau care au cunostinte care au fost amendate pe DN1 cu aceste camere
sa mentioneze cauza pt care au fost amendati si camera respectiva ( eventual poza )
Totodata rog pe cei care stiu exact cum functioneaza senzorii sa posteze aici
Cele 7 camere cu radar sunt, in ordinea Buc - Brasov :
Metro Baneasa, Balotesti, Ciolpani, Puchenii Mari, Barcanesti, Comarnic, Sinaia inter. DN Targoviste"
Lexy
Cu ce se deschide ovl-ul ala? blink.gif
DRE
Sunt fisiere speciale pt. aplicatia de GPS Tom Tom Navigator. Daca n-ai un PDA cu GPS, nu prea ai ce face cu ele. smile.gif
Lexy
M-am prins,thx! rolleyes.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.