Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: furt radiocd - casco
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia - Diverse > Diverse
stasi
acum vreo ora eram la antrenament, masina in fata salii. la plecare, portiera deschisa, radiocd lipsa. am full casco. n-am alarma. intrebarea mea este daca, furandu-se cu tot cu fata detasabila, am vreo sansa sa iau ceva bani de la asigurari. fata era blocata pt ca se defectase sistemul ala de prindere. de-aia o si lasam acolo.
semit
in mod normal n-ar trebui sa-ti dea nici un ban pentru ca fata era pusa. incearca si tu
kum
Eu am patit asta acum vreo 2 ani (radiocasetofon) . Lasam fata sub bancheta si cred ca m-au vazut "bajetii" . Am avut (si mai am inca) CASCO la ARDAF si , pentru ca eram client vechi si fidel mi-au dat banii . Bine , in loc de 2 mil cat era evaluat am luat 1,5 mil pt. ca n-am prezentat fata . Asa ca te sfatuiesc sa te duci la agentul responsabil cu daunele de la societatea la care esti asigurat si sa vorbesti omeneste cu el (if you know what I mean) si poate se va rezolva .
Multa bafta !
argon
QUOTE(stasi @ 8 Feb 2006, 22:40)
acum vreo ora eram la antrenament, masina in fata salii. la plecare, portiera deschisa, radiocd lipsa. am full casco. n-am alarma. intrebarea mea este daca, furandu-se cu tot cu fata detasabila, am vreo sansa sa iau ceva bani de la asigurari. fata era blocata pt ca se defectase sistemul ala de prindere. de-aia o si lasam acolo.
*



PE polita e trecut casetofonul? daca e trecut si nu ai fata nu primesti nimic, daca nu e trecut la fel nu primesti nimic, fie ca ai fata fie ca nu wink.gif
Nu te lua dupa povesti de geunul anterioarei, una sunt regulile si alta e sa ai pile wink.gif
stasi
am fost la omniasig, unde am casco. n-au zis nimic de fata detasabila. insa au spus ca daca politia nu stabileste ca a fost intrarie prin efractie, nu ma servesc cu banii. adica daca hotul a intrat cu chei potrivite si n-a fortat, n-a spart geamul. de parca la dacie e asa greu sa se deschida portiera. daca bate vantul putin mai tare, se deschide oricum. m-am uitat in contract, nu scrie nimic de furt cu intrare prin efractie. este ceva cu efractia dar doar in cazul in care iti fura din garaj.
marafetu_80
Astia de la Omniasig sunt destul de jegosi , sunt cu un picior in groapa si cauta orice chichita sa te arda, pe mine m-au tinut o saptamana cu masina gata in service pana a venit confirmarea de plata , eventual forteaza putin butucul cu ceva, dar cel mai bine vorbesti cu cineva din politie poate-ti da vreun sfat.
stuiberv
Hmm, adica dupa ce ii dispare casetofonul cu tot cu fata detasabila, tot aia sunt jegosi daca vor intrare prin efractie???
Hai sa fim totusi mai corecti.
Eu azi trebuie sa ma duc la asigurari pt niste zgarieturi.
Din pacate le-am observat tarziu si una a ruginit.
Sper sa nu ma puna sa o repar singur.
Dar daca ma pun, nu o sa spun ca sunt jegosi.
Pur si simplu ar avea dreptate, pentru ca scrie ca trebuie anuntat in x ore.
stasi
daca nu-mi dau banii pt ca n-a fost efractie, voi spune si eu ca sunt 'jegosi'. adica daca hotul a intrat cu chei potrivite, gata, e vina mea? trebuia neaparat sa sparga si un geam, altfel furtul nu e furt? pai sa-mi dea si-o foaie cu indicatii, s-o las hotului, sa faca furtul ca la carte data viitoare.
alex275
De jegosi, sunt jegosi! Mi-e lene sa explic acum de ce! Poate mai tarziu smile.gif

Iar tu mai Stasi, n-ai auzit de caramida? Daca vor efractie, da-le efractie!
Nu l-ai vazut pe JJ cum manuia ranga? Fa si tu la fel!
Te-ai dus la politie? Aia, ca sa scape de tine, au sa-ti scrie ce vrei tu pe dovada! Ca doar nu le-a luat Dumnezeu mintile, sa-ti inregistreze tie furtul!
smile.gif
Bafta!
stasi
prea tarziu. ca un bun cetatean, am fost deja la politie. insa oricum nu as fi stricat nimic la masina. in primul rand ca nu pot sa dau cu o caramida in masina si in al doilea rand pt ca nu merita riscul. nici nu stii ce pensionara zacea la geam sau era cu potaia la plimbare cand aruncam caramida-n parbriz. si ma mai forta naibii sa-i fac cine stie ce ca sa nu ma spuna.

revenind la problema, in contractele voastre casco de la omniasig, ati gasit ceva legat de patrunderea prin efractie?
alex275
La dacie e absurd sa spuna ca n-are urme de efractie. Se deschide cu orice varf de cheie! Nu stiu ce dracu' sa zic! sad.gif

Ce ti-a scris politia pe dovada?
kum
Vezi ca s-ar putea ca la Dacia sa nu fie nevoie de "fortare" , depinde cum te intelegi cu agentul de la pagube . Dar asta tine de bunul simt al celor de la societatea de asigurari . Parerea mea este sa vorbesti cu agentul de la pagube , sa-i "dai" ceva si lui pentru ca oricum , dac te uiti in contract se pare ca e stipulat ca la aparatele cu fata detasabila , daca nu prezinti fata , nu-ti dau banii . Asa ca tu ai gresit din start . Daca te duci cu aceasta premisa acolo S-AR PUTEA sa iei ceva ; daca te duci la ei : " nu-mi pasa , eu am CASCO la voi si tre' sa-mi dati banii" s-ar putea sa nu iei nimic . Parerea mea .
alex275
Pe langa ce-a spus Kum, intreb iar
QUOTE
Ce ti-a scris politia pe dovada?
marius80_eugen
O treaba "cu mainile curate" : te duci cu fata unui Player ca al tau si spui ca fata o aveai si ca ti-au furat doar aparatul si asa scapi de treaba . De obicei nu au de ce sa spuna nimic ca ai uitat fata , pentru ca tu ai Casco pe tot si nu specifica explicit ca trebuie sa iei fata la aparat in casa . Tot furt se considera , este din masina si este asupra unui bun asigurat .
alex275
Ba in polita specifica, dar depinde daca asiguratorul a trecut sau nu seria casului. Daca a facut-o.......
naturall
Eu am intrebat personal la Omniasig cand am asigurat masina si mi-au spus ca nu trebuie sa am fata in cazul furtului mp3-ului. Dar acum cred ca depinde de la agent la agent.
Anyway, keep in mind: everythig is possible wink.gif
stasi
n-a trecut nici o serie, nimic. oricum, deocamdata nu m-a intrebat de fata. politia a spus ca intr-o saptamana ma vor servi cu dovada aia. cam pe miercuri, asa, daca-s baieti seriosi.
kum
QUOTE(naturall @ 13 Feb 2006, 17:55)
Eu am intrebat personal la Omniasig cand am asigurat masina si mi-au spus ca nu trebuie sa am fata in cazul furtului mp3-ului.
*


Hint : ia cititi contractul !
Andrew's father
Fa-ti rost de o fata de casetofon(cd-player) din Targul Vitan si cu o atentie mica la agentul de asigurari se rezolva!
Bafta,
stasi
am fost astazi si-am luat adeverinta de la politie. nici n-a durat mult pana au 'rezolvat' cazul. doar vreo 2 luni jumate. a scris ca s-a patruns in masina "folosind chei potrivite". ala de la asigurari a spus ca nu plateste pt ca nu e efractie. cam asta e si cu omniasig.
marksman
Cum puii mei nu e intrare prin efractie?

Efractie = Spargere a zidurilor, forțare a încuietorilor sau a oricărui dispozitiv de închidere, ca mijloc pentru săvârșirea unei infracțiuni.

Pai daca a folosit un speraclu nu-i tot fortare? Nu-i cheia originala a masinii, a luat una bruta si-a pilit-o pana s-a potrivit! Da' daca tu ai lasat masina descuiata, atunci nu poti emite pretentii.
klaus
Efractie inseamna FORTARE.
Daca incuietorile nu au fost fortate (apropo... trebuiau sa fie, ca sa zic asa..), se cheama "utilizare de chei potrivite".
Utilizarea de chei potrivite este pe fond un caz fundamentat pentru refuzul despagubirii (daca a avut chei potrivite, inseamna ca nu ai avut grija de cheile tale si ai permis copierea lor sau chiar ... utilizarea lor), insa practic, avand in vedere potrivirea cheilor si usurinta de deschiderea a usilor la gama dacia nu e decat o gaselnita pentru a nu despagubi astfel de cazuri.
Daca yala la masinile dacia era cu amprenta, sau era cu cartela etc, atunci mai era cum mai era cu invocarea acestei exceptii...
marksman
klaus, daca borfasu foloseste doua sarme ca sa pacaleasca dintii yalei, aia nu-i fortare? 2 sarme = cheie potrivita?
klaus
Pai eu ce zic...
La Dacia, cu cheile supersofisticate e posibil si cazul 2 sarme (sau pila de unghii) = chei potrivite.
La efractie TREBUIE sa existe urme de fortare (zgarieturi, indoituri etc)
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.