Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Cum se scot stergatoarele la Solenza?
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Solenza > Probleme tehnice - Dacia Solenza
Vlad Georgescu
Stiu ca e o intrebare timpita, dar nu reusesc deloc sa scot stergatoarele de la Solenza ca sa le inlocuiesc cu altele.

Cum fac?

Am incercat sa trag de "tzimburusul" care e sub locul de prindere al stergatorului si dupa aia sa trag de ele in toate directiile posibile si imposibile. Pur si simplu nu le pot scoate.

Cum se scot?

Poate cineva sa-mi explice?

Mi-e rusine sa intreb asa ceva, dar... :-( :-( :-(
cosad
ridici stergatoarele , apoi le basculezi in '' T'' , deblochezi piedica si impingi catre baza bratului
marius80_eugen
Daca nu ai reusit inca , iti mai spun si eu cate ceva . Se roteste lama stergatorului la 90' de brat , contrar acelor de ceasornic . Se apasa incet siguranta de plastic , care se afla exact la prinderea dintre brat si lama . Se trage lama catre baza bratului .
Verifica noile lame de stergator sa aiba adaptoarele pentru bratul tip Solenza . Daca adaptoarele de plastic nu se gasesc in cutia noilor lame , atunci se pot desface cele vechi de pe vechile lame , dar isi vor jocul datorita uzurii . Adaptoarele de pe vechile lame se scot prin tragere la 90' fata de linia lamei stergatorului .
Unele stergatoare au un sens de instalare si functionare . In cazul in care noile lame de stergator nu sterg bine , pe toata suprafata , merita incercat sa le schimbati cu 180' sau sa inversati cu cel de pe partea opusa !
Sfat : pastrati lamele vechi , puteti inlocui doar cauciucul , se gasesc in comert si se ajusteaza dupa lungimea partii de fier . ( aprox 50.000 / buc lama cauciuc 80 cm )
Ca firme va recomand din inima ALCA ( Germania ) !!! Nu scartaie , sunt grafitate , de 4 luni le folosesc si sunt ca noi . Au costat intre 65.000 - 75.000 / buc . La Solenza se potrivesc perfect unul de 18'' si unul de 19'' . Cel de 19'' este pe partea soferului . Ramane o portiune de aprox doar 2-3 cm intre stergatoare !
Bafta !
Vlad Georgescu
QUOTE(marius80_eugen @ 12 Feb 2006, 21:16)
Daca nu ai reusit inca , iti mai spun si eu cate ceva . Se roteste lama stergatorului la 90' de brat , contrar acelor de ceasornic . Se apasa incet siguranta de plastic , care se afla exact la prinderea dintre brat si lama . Se trage lama catre baza bratului .
*

Fir-ar ma-sa de viata! :-(

Exact asa am incercat si eu, si n-am reusit deloc. Probabil trebuie aplicata forta bruta. M-am gindit sa nu stric ceva.

Multumesc pentru lamuriri.
vallig
QUOTE(Vlad Georgescu @ 13 Feb 2006, 17:27)
Fir-ar ma-sa de viata! :-(

Exact asa am incercat si eu, si n-am reusit deloc. Probabil trebuie aplicata forta bruta. M-am gindit sa nu stric ceva.

Multumesc pentru lamuriri.
*




Daca ai incercat sa le scoti pe vremea asta (si vad ca stii cum se scot, deci nu asta e problema)...e posibil sa fi inghetat putina apa pe-acolo si daca insisiti in continuare s-ar putea sa le cam rupi. Incearca sa dai cu un spray antinghet sau cu un lubrifiant-ceva, trebuie sa iasa pana la urma.
La mine au iesit usor cand le-am schimbat, dar am facut operatiunea asta mai demult. Atentie si dupa ce le montezi pe cele noi, sa fie fixate bine (cred ca ar trebui chiar verificate din cand in cand), pentru ca mi s-a intamplat odata, cand am dat o stergere, sa sara din siguranta aia cel din dreapta si sa se miste de nebun pe parbriz, pana si-a facut numarul... Bine ca nu l-a zgariat...
marius80_eugen
Ce sa se lubrefieze mai pe acolo ca e tabla + plastic + tabla ? Nu sunt suruburi sau alte prostii . Ia baga tu lubrefiere pe acoo si apoi iti va ajunge pe parbriz si mai scoti tu uleiul ala de pe parbriz cand o zbura porcusorul ! E bine daca incalzesti putin suprafetele pe acolo ( cu o bricheta ceva , dar nu exagerat ) , pentru a fi mai flexibil adaptorul de plastic , dar in rest , atentie multa si forta aplicata corect . Bafta !
Vlad Georgescu
Cred ca stergatoarele nu ieseau pentru ca fiind foarte frig, inghetase putina apa in partile alea de prindere.

Am incercat astazi, cind sint 10 grade afara, si a mers foarte simplu si usor.

Multumesc mult pentru lamuriri.
costi
124.gif 124.gif 124.gif valuri.gif
marius80_eugen
Ii dam un premiu ? biggrin.gif

E pe drumul cel bun cu Dacia ! radmasa.gif Si uite-asa mai iesi un inginer ... la lumina !
costi
Pai chiar merita pt perseverenta.
Vlad e cel mai simpatic "nestiutor" de pe forum si are si el problema cu stergatoarele smile.gif.
Dupa asta insa cred ca e expert.
b64chr
Se pare ca toata lumea s-a lamurit, deci se poate inchide.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.