Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: esti militar daca nu ai depus juramantul ?
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
blegomanu
un militar care nu a depus juramantul ..(daca se mai numeste militar ) poate sa lipseasca mai mult de 3 zile din unitate .stiu ca un militar daca lipseste mai mult de 3 zile se da la dezertor si primeste inchisoare de la 1-7 ani ..
Care stii sa imi spui :-?

CITESTE REGULAMENTUL !!!!!
AL

indiferent de juramant, o persoana care executa serviciu militar e declarata dezertor daca lipseste din unitate fara a fi in drept sa o faca... declararea ca dezertor se poate face si mai repede de trei zile in anumite cazuri... de exemplu daca nu se stie nimic despre persoana, dupa x zile e declarat dezertor... daca se stie din capul locului ca e dezertor prin faptele comise, poate fi declarat imediat.

P.S. mergi inapoi la unitate cu tot cu pusca si munitia cu care ai plecat!!! radmasa.gif ... mai ai o sansa! ph34r.gif
GABY IS BACK !
Esti militar din momentul primirii ordinului de incorporare....pana la lasarea la vatra...
GABONE77
iti recomand sa asculti status quo - in the army now biggrin.gif
Altis
Ultima oara cand m-am interesat, problema era in felul urmator :
Nu esti militar, decat dupa ce ai depus juramantul.Urmarea - te supui tribunaluilui militar, curtea martiala adica.Dar, pana la depunerea juramantului, esti judecat de parchetul civil, existand legi care reglementeaza neprezentarea la incorporare sau alte chestii de acest gen, ori, sper sa nu gresesc esti judecat de tribunalul militar dar ca civil.
Sper sa nu aberez, dar parca asa am retinut eu.oricum ar sta lucrurile, consecintele sunt grave.
blegomanu
QUOTE(AL @ 13 Feb 2006, 12:06)
indiferent de juramant, o persoana care executa serviciu militar e declarata dezertor daca lipseste din unitate fara a fi in drept sa o faca... declararea ca dezertor se poate face si mai repede de trei zile in anumite cazuri... de exemplu daca nu se stie nimic despre persoana, dupa x zile e declarat dezertor... daca se stie din capul locului ca e dezertor prin faptele comise, poate fi declarat imediat.

P.S. mergi inapoi la unitate cu tot cu pusca si munitia cu care ai plecat!!!  radmasa.gif ... mai ai o sansa!  ph34r.gif
*



deci daca un militar care nu a depus juramantul si absenteaza mai mult de 3 zile de la unitate (serviciu) este declarat dezertor ?
date exacte ---nu stiu ---
eudin_umarian
mai blegomanu',tu nu cumva ai dezertat?! icon_mrgreen.gif

fugi iute la unitate,caci ai incurcato! lasa netul ca te baga aia la "bulau"! tongue.gif
Rigor
Da'...daca nu te duci la unitate...da-mi mie pusca.
Cr3ativ3
Oricum ai luao tot e extrem de grav! Dar iti dau un raspuns sigur maine cand vine tata acasa k e plecat sa dea niste examene pe la bucuresti! Si el o avut un dezertor luna trecuta dar din fericire nu o plecat bou cu armament si munitie! L-au gasit dupa o saptamana si ceva! Consecintze: 2 ani cu suspendare ( parca tot maine va spun sigur)
nairam
Bunn pe asta o spun din patitelea... Adica ehheeei taica pe vremea mea ... cand am facut eu armata ..... acum vreo 9 ani.... phhuiiiiiiiiiiiiii taica ce de vreme a trecut ... dry.gif
Eram de garda cand au venit "bibanii", au trecut vreo doua saptamani dupa care unu a luat decizia sa se care ... ca lui nu-i placea in armata din motive personale ... Bun zis si facut a plecat omu (eu fiind in garda).
Se stia de catre toti comandantii ca numai cine nu vroia sa plece din unitate nu pleca mai ales cu noi in garda... Dar la apelul de dimineata s-a facut prezenta si a iesit un "biban" lipsa.. l-am cautat prin toata unitate si nu am dat de el ... s-au organizat patrule in oras (Timisoara) si intr-un final au dat de el pe la gara... Buuuunn l-au bagat la arest ... si il tot amenintau cu "curtea martiala" dar nu erau nici ei convinsi ca o sa-l trimita acolo si erau hotarati sa musamalizeze chestiunea .... ph34r.gif
In timp ce era asta arestat in corpul de garda, eu fiind in perioada de odihna intre doua garzi, tot in corpul de garda am facut si eu o boacana: m-am dus si am baut o bere vis-a-vis de unitate ... pe la 3 noaptea (deh caldura mare) eram 3 "gardisti"... "Norocul" nostru a fost ca ne-a gasit un capitanas pe care-l cunosteam si nu ne-a spus decat "Ne intalnim la corpul de garda" buunnn Si uite asa am ajuns coleg de celula cu cel care dezertase pe bune.... sad.gif
Ala Nu depusese juramantul iar eu mai aveam vreo 2 luni pana terminam porcaria ... Eram cam morcovit ca aia tot spuneau ca o sa fiu coleg de celula cu bibanu pentru vreo 3-4 ani... Nasol .....Dar Norocul mi-a zambit cu adevarat in momentul in care "bibanul" a dezertat din corpul de garda din arest .... ohmy.gif
Nu stia nimeni cum, dar a reusit sa fuga iar (era perseverent baiatul)... De data asta au trecut vreo 3 zile de cautare si nu era de gasit .... Au anuntat Politia Militara ... S-a facut ancheta ca cine a fost de serviciu in fata corpului de garda in momentul disparitiei etc... Si uite asa au mai bagat doi "gardisti" la arest pentru neglijenta in serviciu ... unsure.gif
Ei acum vine surpriza: in corpul de garda erau 2 closete si capacul de la canalizare ... La un moment data unul dintre arestati cere sa se duca la WC si cum statea ala pe tron i se pare ca aude zgomot in canalul de scurgere... Isi termina gagiul treaba trage apa si .. tot auzea zgomote din canalizare ... Nu are de treaba si ridica acel capac de canalizare ... ei bine "evadatul" se afla acolo ... El de fapt nu plecase nici o secunda din unitate ... dar a stat vreo 3 zile in canal nu pot sa va spun in ce hal era ... l-au scos au pus furtunul pe el l-au schimbat i-au dat sa manance si a doua zi l-au dus in spital cu garda si catuse la maini ... Am auzit ca nu l-au judecat pentru dezertare dar l-au bagat la un spital de nebuni .... ceea ce este cam acelasi lucru .... Tot a doua zi ne-au "eliberat" si pe noi astia care mai eram arestati si din arest am trecut din nou in garda iar alora care fusesem prinsi "la bere" ne-au spus ca daca vrem sa mergem sa mai bem cate o bere sa cerem voie ca nu-i problema numa sa nu plecam si cu AK47 dupa noi ca ei o au pe inventar.... cool.gif
Concluzia este ca nu esti dezertor pana nu depui juramantul dar nici nu scapi, pentru ca odata ce ai plecat din unitate creezei o gramada de probleme si au ei grija sa te aranjeze intr-un fel sau altul ....
Asa ca Go back din proprie initiativa ca altfel daca nu ai pile mari vrun general de armata ceva esti in pom si pomu in aer ....
bilone
statutul de militar il "il dobandesti " in momentul incorporarii , nu dupa depunerea juramantului!!!!!!! asa ca , tribunalul militar te papa daca faci vreo buba!
Ciumonk
In concluzie,'te-a f*t*t baetii'...
vsvali
Măi băieți, imi permiteți? S-o luăm ca la armată:
1. Bilone are dreptate(bv., men) meletar esti din momentul în care ai pașit în unitatea militară. (Și nu vă fie cu supărare, că văd inclusiv în mass-media că se aberează cu nonșalanță-militari sunt toți cei care îmbracă o haină militară-de la soldat care-i primul grad, până la mareșal - care-i cel mai mare).
2. Până la depunerea jurământului militar nici un recrut (așa te numești până atunci) nu părăsește unitatea decât în cazuri excepționale (pb personale grave, îmbolnăvire etc.).
3.Dacă totuși ai luat-o pe arătură (Leana se dă in Dăcii cu altu, don caporal face instrucție mai entuziast cu tine că nu-i place de fața ta sau io stiu ce necaz crezi tu că ai) Codului Penal nu prea îi pasă și ești trimis în fața Tribunaluilui Militar (Curtea Marțială se constituie doar la război, băieți - și Doamne fere de așa ceva).
4. Codul Penal zice cam asa: până în 3 zile ești absent nemotivat iar peste esti dezertor (și cadrele militare pot să dezerteze, cunosc un caz recent). Pedepsele nu le cunosc, imi pare rău.
5. Pt Blegomanu - men, nu se mai face bulău în armata română în clipa de față (îmi pare rău pt. tine dacă ai făcut armata și ai pățit așa ceva - dar știi doar că ce nu ne omoară ne face mai puternici smile.gif ).
6. Cel care a plecat cu armamentul din dotare și cu muniției- Dumnezeu să-l aibă în pază - se supune rigorilor Legii 17 referitoare la regimul armelor, munițiilor și materialelor explozive.
7. Io vă mulțumesc pentru că ați avut răbdare cu mine și sper că am lămurit câteva chestii legate de armată (vă mărturisesc faptul că mă distrez în această instituție de la o varstă destul de fragedă. Și distracția continuă încăsmile.gif )
Mă gândesc cu destul de multă compătimire la ce care vor fi ultimul contingent încorporat anul astă în octombrie. Dar speranța moare ultima...și AMR-ul e în scădere.

sandocan
te cred! dar ce-o sa te faci fara soldati? wink.gif
tarzy
@nairam

pai ... eu inteleg ca tipul nu parasise tehnic vorbind unitate, radmasa.gif deci ... nu se poate pune pba de dezertare.
apropo, gardisti pedepsiti au primit macar 1/2 zi de permisie in compensare?

@sandocan

pai de acum in colo sa aiba numai profesionisti, pe alese, numai 1 si 1

poate or mai scadea numarul alora de incerca couterstrikeul pe viu si pe colegi
Cr3ativ3
Deci treaba sta asea! Cand te-ai dus in unitate te-or pus sa semnezi o chartie prin care tu cutarescu de buna voie ai venit la unitate si vrei sa faci armata! Din momentul ala nu mai ai voie sa parasesti unitatea fara aprobare! Deci esti numit dezertor!
mircea-daniel
Pana la urma ce s-a ajuns de dezertorul forumului? L-au prins baietii 'n albastru? blush.gif tongue.gif
Kunzite
QUOTE(Cr3ativ3 @ 15 Feb 2006, 22:37)
Deci treaba sta asea! Cand te-ai dus in unitate te-or pus sa semnezi o chartie prin care tu cutarescu de buna voie ai venit la unitate si vrei sa faci armata! Din momentul ala nu mai ai voie sa parasesti unitatea fara aprobare! Deci esti numit dezertor!
*



Pai cum sa semnezi ca vrei sa faci armata cand de fapt nu vrei, esti acolo ca te-au inhatat aia? smile.gif
nairam
QUOTE(tarzy @ 15 Feb 2006, 22:28)
@nairam

pai ... eu inteleg ca tipul nu parasise tehnic vorbind unitate,  radmasa.gif deci ... nu se poate pune pba de dezertare.
apropo, gardisti pedepsiti au primit macar 1/2 zi de permisie in compensare?
*



Da de unde nici macar 1/2 de ora, cand am iesit din arest am ramas in corpul de garda.... ca "gardisti" ca deh erau foarte putini "veterani" (vreo 50) in toata unitatea si aveau nevoie de oameni pentru garda ....

Off topic: In ultimele 4 luni de armata am facut numai garda, cam 2 saptamani de garda si una pe liber ... Da era mai bine pentru ca asa trecea timpul mai repede 3 ore post, 6 ore somn pentru ca peste veghe saream ... ca sa nu mai spun ca toata lumea din unitate era la "picioarele" noastre pentru ca atunci cand NU vroiam sa iasa cineva din unitate chiar nu putea .... biggrin.gif Dar eram "baieti buni" lasam pe toata lumea .... bineinteles .. contra a diverse ... mici avantaje.... blush.gif
bertro
QUOTE(mircea-daniel @ 15 Feb 2006, 23:46)
Pana la urma ce s-a ajuns de dezertorul forumului? L-au prins baietii 'n albastru? blush.gif  tongue.gif
*


pai avand in vedere ca nu a mai dat nici un reply de la primul mesaj... icon_mrgreen.gif
iulik
QUOTE(bertro @ 16 Feb 2006, 14:55)
pai avand in vedere ca nu a mai dat nici un reply de la primul mesaj... icon_mrgreen.gif
*



Urmariti stirile de la ora 5 radmasa.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.