Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Cea mai jalnica metoda de a respandi un virus ?
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
bogdan3l
Uite ce am primit acum o jumatate de ora . Chiar nu stiu ce sa cred .....este putin probabil sa fi gresit omul adresa ....plus ca nu stiu ce antivirus ar avea numai 46k.

Alte pareri ? unsure.gif
klaus
Eu zic sa-l deschizi... Da sa fii pe calculatorul dusmanului...
bertro
miroase a teapa de la 1 posta. ce antivir are 46k? ...sa fim seriosi.
chiar daca il stii pe "expeditor" si esti sigur ca nu e tepar, nu ai de unde sa fii sigur ca nu i-a impersonat cineva userul de mail pentru a trimite acest mesaj. e foarte simplu sa trimiti mesaje in numele altuia.
eu zic sa nu-l executi si sa-i spui amicului ca e posibil sa aiba calculatorul virusat (sunt virusi care cauta adrese de mail prin calculatorul gazda, impersoneaza una din ele si se autotrimite la celelalte ca si cum ar veni din partea adresei impersonate) wink.gif
bogdan3l
Am uitat sa spun ca nu cunosc adresa de la care a fost trimis blush.gif
Mache
Poti sa-l stergi linistit.
alex_axn
cre ca e teapa pe fata.. am si eu 5 mailuri cu acelasi titlu, de la aceeasi persoana, si cu atachement de vreo 13 k insa cu toate ca ma roade foarte tare sa le deschid m-am abtinut, si astept sa ajung pe la o sala de net sa le citesc de acolo .. 243.gif poate sa imi strice ceva daca le am in inbox insa nu le-am deschis? si daca se dovesc a fi infectate si le deschid (nu de pe pc-ul meu) poate sa-mi afecteze in vre-un fel pc-ul meu? s-ar utea ca odata cu deschiderea respectivului mail sa trimita automat mailuri asemanatoare celor din lista mea? (in cazul in care este un virus acel email..)
bertro
"codul malitios" din acel fisier nu poate fi executat daca nu rulezi acel exe. deci poti sa il tii in mailbox cat vrei tu ca nu o sa se intample nimic. poti si sa-l salvezi pe HDD ca tot nu o sa se intample nimic. insa din secunda in care l-ai executat, nu prea iti poate spune nimeni ce o sa se petreaca (decat daca afli numele virusului care se ascunde acolo si il cauti prin knowledge base-ul unui producator de antivirusi). In principiu, daca il rulezi pe alt sistem, nu are cum sa-ti afecteze calculatorul tau de acasa.
Este foarte posibil (si o practica des intalnita la virusii de azi) ca in momentul in care l-ai rulat sa iti caute adrese de mail peste tot pe unde poate (documente, address book, fisiere din cache-ul browser-ului, etc) si sa se autoexpedieze la acele adrese.

Recomand sa nu rulati niciodata atasamente nesolicitate (chiar de la persoane cunoscute). Daca verificati mailul in internet explorer sau outlook express, recomand nici macar sa nu deschideti mesaje ciudate, intrucat pot avea scripturi care sa ruleze la afisare si sa profite de diversele vulnerabilitati cunoscute in respectivele aplicatii.
DRE
Am primit mailuri de genul asta de haaaaaaa haaaaaaa.... Eu avand Linux, am avut curaj sa descarc faimosul atasament. Va sigur ca Yahoo Mail scaneaza fisierul, vede virusul din el si nu permite downloadarea acestuia. Asa ca daca din greseala dati "Save", nu se va intampla nimic rau.
florindu
Dar salvat si scanat cu toate neamurile de antivirusi nu e mai sigur?
bertro
e o solutie, numai sa nu te increzi atat de tare mesajul "no infection found" incat sa si rulezi respectivul exe biggrin.gif exista mereu sansa sa fie un virus nou pe care nu au avut inca timp producatorii sa-l introduca in update-urile de definitii.
avathan
QUOTE(DRE @ 15 Feb 2006, 16:36)
Am primit mailuri de genul asta de haaaaaaa haaaaaaa.... Eu avand Linux, am avut curaj sa descarc faimosul atasament. Va sigur ca Yahoo Mail scaneaza fisierul, vede virusul din el si nu permite downloadarea acestuia. Asa ca daca din greseala dati "Save", nu se va intampla nimic  rau.
*


ca sa nu zic ca si scrie ca fisierele atasate sunt scanate cu NORTON ANTIVIRUS undeva in dreapta...(cred ca se vede si pe imagine biggrin.gif )
si Norton e un antivirus excelent in varianata Enterprise inclusiv la update-uri ...
bertro se poate rula si altfel decat daca dai tu enter pe el smile.gif
liviu_lb
QUOTE(avathan @ 15 Feb 2006, 17:19)
ca sa nu zic ca si scrie ca fisierele atasate sunt scanate cu NORTON ANTIVIRUS undeva in dreapta...(cred ca se vede si pe imagine biggrin.gif )
si Norton e un antivirus excelent in varianata Enterprise inclusiv la update-uri ...
bertro se poate rula si altfel decat daca dai tu enter pe el smile.gif
*


Da. Este virus.
http://www.bitdefender.ro/VIRUS-117972-ro-...timan.A@mm.html
E ala anti-manele.
Utilitar de desinfectie gratuit aici:
http://www.bitdefender.ro/site/Download/do...emovalTool/387/
bertro
QUOTE(avathan @ 15 Feb 2006, 16:19)
bertro se poate rula si altfel decat daca dai tu enter pe el smile.gif
*


in situatia data nu prea cred wink.gif
avathan
QUOTE(bertro @ 15 Feb 2006, 17:44)
in situatia data nu prea cred wink.gif
*


in situatia data l-ar fi bocat linistit Nortonul si nu te-ar fi lasat sa-l downloadezi...
dar iti pot rula un attachament cand iti deschizi email-ul ... ma rog tre sa-l deschizi...
dragos.avramescu
46k... Unde-s vremurile cand un virus de 500 de bytes era considerat mare biggrin.gif
R19/16v
daca ie ala antimanele ruleaza-l si mai da-l si altora! familie! prieteni! cunoscuti si necunoscuti!! smile.gif
XMihai
QUOTE(bogdan3l @ 15 Feb 2006, 15:17)
Uite ce am primit acum o jumatate de ora . Chiar nu stiu ce sa cred .....este putin probabil sa fi gresit omul adresa ....plus ca nu stiu ce antivirus ar avea numai 46k.

Alte pareri ?  unsure.gif
*



Dai forward la mine ii schimb eu denumirea, il mai maresc un pic si apoi il trimit si lui wink.gif
DAR ANTIVIRUS nu e 100%, eu am luat o gramada de virusi din .exe (erau convertore)
bogdan3l
QUOTE(liviu_lb @ 15 Feb 2006, 17:38)


Hmm...nu m-a nimerit ca nu ascult manele ...

XMihai, deja l-am sters sad.gif. Oricum spunea cineva mai sus ca l-a primt si el . Poate il mai are 243.gif
Sclaud
Asta seamana cu ala care cica iti spune cum sa descoperi parola unui cont de mail la Yahoo smile.gif)
iulik
QUOTE(avathan @ 15 Feb 2006, 17:55)
in situatia data l-ar fi bocat linistit Nortonul si nu te-ar fi lasat sa-l downloadezi...
dar iti pot rula un attachament cand iti deschizi email-ul ... ma rog tre sa-l deschizi...
*



Cum sa-l rulezi ca trebuie intai downloadat pe calcul tau ca sa-l poti rula!
avathan
QUOTE(iulik @ 16 Feb 2006, 17:09)
Cum sa-l rulezi ca trebuie intai downloadat pe calcul tau ca sa-l poti rula!
*


smile.gif si daca iti iei mailul cu Outlook-ul sau alt client de pop3/imap ?
atunci nu se numeste ca l-ai downloadat ?
bertro
pai am zis si eu mai sus ca daca foloseste omul IE sau Outlook, are sanse mari ca la deschiderea mesajului (nu a attach) sa dea cu nasul de un script care sa ruleze si sa faca magariile de pe lume sau sa execute atasamentul. Vbs kicks ass biggrin.gif
GABY IS BACK !
Exista virus antimanele ?
Daca da....imi schimb parerea despre baietii care concep virusii.....
Daca-l aveti....raspanditi-l.....
nairam
ideea este ca vecinul meu de la etajul 2 nu are computer dar asculta manele la greu ... Are careva idee cum as putea sa-l infestez cu virusu asta? biggrin.gif
Edit:
Parca parca as incerca sa-l raspandesc si prin diverse autoturisme "tunate"....
nik
Unul dintre cei mai tari virusi........facut de roman pt roman biggrin.gif
XMihai
QUOTE(nairam @ 16 Feb 2006, 18:37)
ideea este ca vecinul meu de la etajul 2 nu are computer dar asculta manele la greu ... Are careva idee cum as putea sa-l infestez cu virusu asta?  biggrin.gif
Edit:
Parca parca as incerca sa-l raspandesc si prin diverse autoturisme "tunate"....
*



Downloadezi virusu in calculator, ii schimbi numele (ceva de genu: CREAZA SI TU O MANEA) daca zici ca-i manelist si apoi ii dai pe un CD, alaturi de alte programele si il dai si vecinului....si gata radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif

LE: Acum am citit cu atentie, NU ARE COMPUTER, am inteles ca nu are NET.
Scuze, se poate sterge postul
Daedalus
E bine mereu sa folosesti un antivirus cunoscut dintr-o sursa sigura, iar ca metoda de prevenire, cea mai buna este sa nu deschizi niciodata un fisier executabil, batch, command, sau alt gen de program, daca nu il cunosti si nu stii despre ce e vorba. Sunt satul de cei care trimit virusi pe mail, pe IRC, yahoo messenger sau alte metode care mai de care mai ingenioase.
liviu_lb
QUOTE(nairam @ 16 Feb 2006, 18:37)
ideea este ca vecinul meu de la etajul 2 nu are computer dar asculta manele la greu ... Are careva idee cum as putea sa-l infestez cu virusu asta?  biggrin.gif
*



Incearca sa i-l bagi pe sub usa. radmasa.gif
Altis
QUOTE(liviu_lb @ 15 Feb 2006, 16:38)


AH, e ala antimanele?F bine, pot primi un fov. va rog? Stiu eu cui l-as da... wub.gif
Asi
vreau si eu acest utilitar.
daca se poate sa sterga si manelele de pe mobil as fi foarte fericit sa dau cateva sms-uri mms-uri ems-uri sau ce-o mai fi biggrin.gif
bertro
QUOTE(nairam @ 16 Feb 2006, 17:37)
ideea este ca vecinul meu de la etajul 2 nu are computer dar asculta manele la greu ... Are careva idee cum as putea sa-l infestez cu virusu asta?  biggrin.gif
*


folosind un generator de EMP plasat strategic biggrin.gif
Altis
De ce fix virusul asta? la o otita ceva te-ai gandit? Eventual provocata cu un obiect contondent?!?! 017.gif
XMihai
Tocmai l-am primit si eu....
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.