Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: placute frana
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Logan > Piese auto - Dacia Logan
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19
Alecs_TGA
in curand o sa trebuiasca sa schimb placutele de frana si am laureate fara ABS ! este vre-o diferenta intre placutele pentru modelul cu abs si cela pt modelele fara abs??
niste poze se poate sa stiu ce cumpar nu de alta dar nu am de gand sa le schimb la service DACIA ca nu sunt sanatosi cu preturile alea!!!
mariachi
Nici eu nu le-am schimbat la service. Am cumparat de la piese auto, si am iesit la 1/3 din pretul de service.
horsewhisperer27
pai zii omului cat ai dat pe ele!!!!
andreic
Le-am schimbat eu nu cu cele originale in cutie albastra, ci cu unele pe care scria Renault si costa 1,4 mil lei setul. Pe ele scrie ca sunt pentru Clio si Modus. Sunt marca Ferodo si aveau un cod 3380. Marea surpriza a fost pentru mine ca placutele inlocuite pe masina mea erau tot Ferodo dar in service costau 2 mil lei.
mariachi
QUOTE(horsewhisperer27 @ 17 Feb 2006, 23:19)
pai zii omului cat ai dat pe ele!!!!
*


Chiar nu mai tin minte, s-a intamplat de mult, si nu vreau sa pun informatii eronate. Atat doar, mai tin minte, ca am iesit aproape la o treime din pretul de la reprezentanta. Mi le-a schimbat un mecanic de la service, dar,... la el acasa. Cu el am fost si cand am cumparat placutele si de aceea nu mai stiu marca.
horsewhisperer27
la cati km s-au dus placutele?
mariachi
QUOTE(horsewhisperer27 @ 18 Feb 2006, 10:16)
la cati km s-au dus placutele?
*


Eu le-am schimbat la 75.000, dar mecanicul a zis ca mai pot merge inca vreo 5.000. Oricum, era socat cand i-am zis ca e prima oara cand le schimb. Adevarul e ca 80% din km sunt facuti pe autostrada (afara) si de aceea nu aveau de ce sa se uzeze.
horsewhisperer27
mama!!nici la vw nu tin atata!!!!!la solnita tineau cate 10-20 de mii!
mariachi
QUOTE(horsewhisperer27 @ 18 Feb 2006, 10:24)
mama!!nici la vw nu tin atata!!!!!la solnita tineau cate 10-20 de mii!
*


Repet: aproape toti km sunt facuti afara, pe autostrada, unde franezi foarte rar. Daca km erau facuti in oras, trebuia sa le schimb de 3 ori pana atunci. La fel si cauciucurile, montanele originale arata inca bine si le-am schimbat cu cele de iarna pe la vreo 90.000.
horsewhisperer27
astea ce legatura au?cu placutele sigur ca e de inteles, da montanele te-au tinut 90 de mii? blink.gif
mariachi
Nu ca m-au tinut 90.000... atunci le-am schimbat cu cele de iarna. tongue.gif Montanele sunt uzate doar cam 50%, o sa le repun pe masina la primavara.

Nu e totuna sa rulezi constant aproape drept (fara curbe), sau, mergand prin oras, din 50 in 50 m faci o curba, mai parchezi... Gandeste-te ce frecare mare este intre cauciuc si carosabil in curbe, de aici rezultand si uzura anvelopei.
Nu doresc sa ma laud cu cat m-au tinut pe mine placutele si cauciucurile - oricine ar fi fost in locul meu (am avut doar drumuri externe: Cluj-Barcelona-Cluj si de vreo 40 ori Cluj-Italia-Cluj) ar fi avut cel putin aceleasi rezultate, eu nu am nici un merit in prelungirea vietii placutelor sau anvelopelor.
Nu vreau sa laud montanele (ba chiar sunt de ka..t) cred ca alte cauciucuri ar fi durat mult mai mult, oricum o sa le mai folosesc cat mai pot.
Dar aici e vorba de placute frana, asa ca...
horsewhisperer27
e offtopic, dar cu cauciucurile este absolut incredibil....
si eu merg ff mult pe autostrada, dar acolo viteza de rulare compenseaza economia de uzura pe care o faci prin lipsa curbelor si a parcarilor...
si ca sa te tina niste montane 150000 deja e putin sf...no offence!
tazzz
stiam ca placutele se schimba cam la fiecare 30.000 intr-un regim normal de circulatie...eu le-am schimbat la 15.000 din varii motive happy.gif

dar parca erau si inscrise in cartea de garantie cum ca se schimba la fiecare 30.000 huh.gif

iar ca sa faci atatia 70.000 cu montanele alea e nebunie curata dry.gif ia-ti ceva mai bun tongue.gif daca tot tin asa mult la tine iti permiti ceva chiar foarte bun fara sa simti ca dai banii aiurea...mi se pare o investitie buna sa iei cauciucuri de 500 euro si sa te tina 100.000 happy.gif
mariachi
QUOTE(horsewhisperer27 @ 20 Feb 2006, 01:50)
e offtopic, dar cu cauciucurile este absolut incredibil....
si eu merg ff mult pe autostrada, dar acolo viteza de rulare compenseaza economia de uzura pe care o faci prin lipsa curbelor si a parcarilor...
si ca sa te tina niste montane 150000 deja e putin sf...no offence!
*



de ce crezi ca mint? ce castig as avea? sau crezi ca m-au platit cei de la montana sa le fac reclama? eu am scris pur si simplu niste fapte, ramane la latitudinea fiecaruia sa creada sau nu...

QUOTE(tazzz @ 20 Feb 2006, 04:17)

dar parca erau si inscrise in cartea de garantie cum ca se schimba la fiecare 30.000  huh.gif

*


eu am fost in service pt revizie, doar la 15.000 km, restul reviziilor (din 15.000 in 15.000km) le-am facut la mecanic ... acasa, pt a nu mi le trece in carnetul de service. De ce? Ganditi-va voi... (@ tazzz: vezi pm)
Daca mecanicul ar fi fost de parere ca trebuie sa le schimb, crezi ca nu le-as fi schimbat?
bassfreak
placutele de frana au cumva senzor de uzura?
adica se aprinde in bord martorul cand sunt uzate ?
pentru ca la mine a inceput sa faca un zgomot de harjaiala cand franez (23500km, placute neschimbate, mers 90% bucuresti)
Hannddy

din cate stiu eu nu au senzor..... nu am vazut nici un fir pe acolo.... se schimba dupa ochi..sau se masoara.... la mie la revizia de 30000 inca erau OK...a zis mecanicul ca ma mai ma tin vreo 8-10 mii
Alecs_TGA
poate cineva sa posteze poze cu placute??? poate om gasi pe cineva care are poze cu unele pentru ABS si unele pentru moidelul fara ABS!!
ati gasit prin bucuresti placute ferodo???? daca da unde???
stiu ca masina este dotata cu placute LUCAS!! ma mir cum spunea cineva mai sus ca el a avut placute ferodo!!!
andreic
Eu am spus asta si o sustin. Ma ateptam sa rup gura targului cu noile placute Ferodo si am conststat ca sunt identice cu cele de pe masina.
suri
placutele de frana standard de la logan NU au martor de uzura. sunt disponibile in reteaua dacia placute cu senzor de uzura. pentru variantele care au martor pentru asa ceva.
Alecs_TGA
ai simtit vre-o diferenta dup[a ce ai schimbat placutele?? sunt cumva alea in cutie galbena cu gri cu sigla renault????
andreic
QUOTE(Alecs_TGA @ 23 Feb 2006, 21:19)
ai simtit vre-o diferenta dup[a ce ai schimbat placutele?? sunt cumva alea in cutie galbena cu gri cu sigla renault????
*


Nu am simtit nici o diferenta fata de vechile mele placute si da sunt cele in cutie galbena.
Alecs_TGA
am inteles de pe la magazine de piese dacia ca nu mai exista cutia albastra acum toate piesele sunt in cutie galbena cel putin asa am cumparat filtru de aer, filtru de ulei.
Hannddy
QUOTE(suri @ 23 Feb 2006, 15:49)
placutele de frana standard de la logan NU au martor de uzura. sunt disponibile in reteaua dacia placute cu senzor de uzura. pentru variantele care au martor pentru asa ceva.
*


martor pt asa ceva????? pai nu se aprinde becul ala care indica si frana de mana ???? eu cred ca ideea nu e daca au sau nu martor...ci daca au sau nu firele trase..senzorii aia ar trebui sa se cupleze la ceva fire..care merg undeva..nu stiu unde
bassfreak
asa ma gandeam si eu, ca se aprinde martorul existent (!)
un prieten si-a cumparat din vitan placute, in cutie albastra - deci de origine, si AU senzor pe ele. nu le-a montat inca..

avand in vedere ca se apropie clipa in care va trebui sa le schimb, as vrea sa stiu din timp ce placute sa cumpar, cu sau fara senzor

voi face cateva investigatii.
cei care ati schimbat placutele, puteti sa ne spuneti daca placutele au senzor si/sau firul tras pe undeva?
Hannddy
a vazut cineva sa fie fire pentru senzori de la placutele de frana?
soryn
Nu are cablu tras pentru placute cu senzor.
Hannddy
daca nu are nici macar cablu tras...e nasol....degeaba se pun placute cu senzori....unde legam senzorii ????
bassfreak
tragem cablu..
uite eu acu stau cu emotii pentru ca la franare imi fac un zgomot urat si n-am chef pe vremea asta sa dau roata jos doar ca sa verific..
Hannddy
si cum propui sa facem cu cablu?????
bassfreak
trebuie vazut cum este facut la masinile care au.
din pacate momentan nu am documentatie.. daca are cineva informatii despre cum este la megane (banuiesc ca ar avea..)..
eu caut..
bassfreak
am gasit cateva poze, cam asa ar fi la bmw..
http://hock.net/m-brake-pads-step-1.php
Smeagol
La Logan, pe langa etrier am vazut doar linia de presiune pentru frana si cablul de la senzorul de ABS.

Nimic pe la etrier pentru senzor la placute. Daca ar avea, este pentru tarile in care legislatia cere asa ceva. Logic ar fi sa fie legat la UCH. Poate ne ajuta Klaus cu ceva documentatie ? - are UCH-ul de Logan vreo functie pentru martorul sistemului de franare ?
DFA
QUOTE(Smeagol @ 1 Mar 2006, 14:50)
.......are UCH-ul de Logan vreo functie pentru martorul sistemului de franare ?
*


În mod specific nu, dar sunt vreo 8 pini liberi pe conectorul EHI de 40 de pini ai UCH-ului, care nu se știe ce fac...
bassfreak
aprinderea martorului se face prin punerea la masa a pinului 16 din mufa neagra a tabloului de bord

asta face si contactorul de la frana de mana si senzorul de nivel lichid de frana. legaturile cred ca sunt facute prin uch.
klaus
Legaturile la masinile cu senzori de placute sunt facute... pe direct.
Adica senzorul este o tabla chioara care intra in contact cu discul cand se manaca placuta si astfel este pus la masa.
Si masa senzorului se duce direct (fara UCH-uri sau alti interpusi) la ledul/becul (in functie de bord) de avertizare.
Deci toate firele se aduna la un fir comun, si firul ala comun se duce direct la martor, pe care il pune la masa daca placuta e uzata.
Nu e mare filozofie.
Alecs_TGA
deci in concluzie loganul nu are martor de uzura al placutelor??? pana si la berlina aveam asa ceva ....... sau nimeni nu s-a riscat sa lasa placutele pana cand se duce tot de pe ele?? sa vada daca se aprinde ceva pe bord...
Danco
QUOTE(Alecs_TGA @ 1 Mar 2006, 19:17)
deci in concluzie loganul nu are martor de uzura al placutelor??? pana si la berlina aveam asa ceva ....... sau nimeni nu s-a riscat sa lasa placutele pana cand se duce tot de pe ele?? sa vada daca se aprinde ceva pe bord...
*


Mai, pe ce berlina aveai tu asa ceva, vreun model de BMW berlina, poate?
Alecs_TGA
pe berlina nu stiu daca era fir tras asa dar cand se duceau placutele mi se aprindea un bec pe bord rosu wink.gif
klaus
Pe berlina, ti se aprindea becul cand puneai frana sau statea aprins tot timpul?
bassfreak
QUOTE
Si masa senzorului se duce direct (fara UCH-uri sau alti interpusi) la ledul/becul (in functie de bord) de avertizare.
Deci toate firele se aduna la un fir comun, si firul ala comun se duce direct la martor


da, asa este, dar eu banuiesc ca firele se aduna chiar in UCH ?! adica cum sunt ele unite, ca doar nu sunt infasurate cu izolir band.. banuiesc ca sunt puse impreuna undeva frumos.. in uch..
DFA
Nu se "adună" în UCH..., pentru că nu are nici o treabă cu UCH-ul. UCH-ul nu are nici intrare și nici ieșire dedicată pentru așa ceva.
ICET
QUOTE(Alecs_TGA @ 22 Feb 2006, 21:40)
poate om gasi pe cineva care are poze cu unele pentru ABS si unele pentru moidelul fara ABS!!
*


Palcutele de frana sunt identice la logan,atat pentru achipare cu ABS cat si fara.Se schimba super usor si repede.Trebuie desfacut doar un surub si se rebateaza etrierul,lasand placutele da frana libere.Ele au un arc pe mijloc in partea superioara.I-mi pare rau ca nu am fost pregatit cu aparatul foto sa le fac o poza ca sa vedeti.......
Logan_Galben
Am vb cu un prieten...si`a schimbat placutele si el...400 000 a dat dar nu mai tin minte marca...lea luat de pe poporului..(cei din cta stiu) si a zis ca aveau senzor pe ele....si la taiat....bla bla...cand ma intalnesc cu el o sa-i cer mai multe detalii....eu am 38400 si nam schimbat inca placutele....scartaie usor cand calc frana...in curand tre sa le schimb si eu
liviu2004
Dar ce se intampla cand nu calc frana? Se mai aprinde martorul? Ca pe la masini vestice nu am vazut sa se stinga/aprinda martorul tot timpul.
YRX
Eu am schimbat placutele cu un set Bosch care contine si senzori de uzura.
In esenta este un fir cu ceva la un cap care se monteaza in fantele placutelor din partea de jos (din colt).
La Break-ul pe care-l aveam inainte acesti senzori se conectau in paralel (sau serie!?) cu indicatorul de lichid de frana din pompa. Personal inca nu i-am conectat dar cred ca este doar treaba de tras fir pana la vasul de expansiune frana.
A, era sa uit, prin manual am gasit o legatura intre calculatorul ABS si senzorul de lichid de frana (pinul 7 cred); sa fie ceva probleme?
C@talin
nici macar laguna 1 nare senzori la placutele de frana,asa ca nu mai visati la logan chestia asta
jjcage
E normal ca la aproximativ 30.000Km sa fie uzat putin si discul de frana (marginea exterioara este cu 1-2mm mai ridicata ca si restul suprafetei discului)?
Sony
Nu mai visati la Logan, ca are si DSN! wink.gif Am aflat azi de la Liviu. smile.gif
asus
are si n-are...mai exact are un rahat de fir care dupa 1000 de km era mancat ca vai de el...dar oficial are.
YRX
[attachmentid=30968]Cam asa arata senzorul si placuta. Senzorul se "agata" in una dintre gaurile din colturile de jos.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.