Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Care-i faza?
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Lexy
Mi-am facut un cd cu muzica ptr masina. Toate bune si frumoase. Il ascult sarea la unele melodii. Hmm nu s-a tras bine. Mai trag unul..la fel. Zic s-a stricat cdplayerul de la masina. Pun alte cduri ok... Hai mai incerc odata ca s-a stricat cdriterul. Evident la fel...zic ok e pe butuci ghinion, e plextor si inca nu si-a trait viata din plin.
Trag alt cd pe dvdwriter(asus 1608P) de data asta si STUPOARE..face la fel. Ce naibii se intampla???Ascult cdul la job la fel face, deci clar nu e de vina cdpl din masina.

Ficeare cd s-a scris cu succes,neinregistrand nici o eroare.Melodiile sunt mp3-uri care se aud bine,fara probleme.

Idei?
Asi
http://www.daciaclub.ro/https://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=34435
citeste ce am zis eu al rubrica de ozn.... e cam tot aia
ai incercat sa le pui in alta ordine pe cd? sau probabil le arzi la viteza prea mare... sa ceva destul de comun e distanta dintre piste diferite de la unitate la unitate.. dar cum ai incercat pe 2 unitati asta cred ca iese din calcul, sau poate e de cd.. poate blankurile pe care tragi nu se pupa cu ceva si ies prost.. am incercat sa trag e un cd 703mb cu overburn.. pe cd-urile imation.. nu a vrut sa faca overburn.. deloc pe nici un cd-writer (3la numar)sau dvd-writer (inca 2) sau pe combo-drive(inca una).. de ce oare.. dunnow dar pe un traxdata.. a mers perfect.
Lexy
Chestia e ca pana acum nu am avut probleme. Cdle le trag la 24x special ca sa nu am probleme later. Blancurile sunt Verbatim. Nero este ultima versiune (7 parca). Ordinea da am schimbat-o.
horiajam
Cd-urile audio e bine sa le faci la viteza mai mica . Astfel vor avea o calitate mai buna. Eu le fac 8x, poate si mai putin .. depinde de cd.
Am patit si eu la fel , cum zici tu , cand le faceam la viteze mari. Acum merg toate ( viteza mica e cheia !! )

GoGu
E cd cu mp3-uri sau audio?
Daca e cu mp3-uri, poate sunt dintr-alea cu bitrate variabil sau prea mare si unele playere fac figuri la decodare.
Daca e cd audio s-ar putea sa faca nero figuri la conversia in timp real mp3 ->cda. Converteste intai mp3 la wav, verifica daca wav-urile se aud bine apoi fa cd-ul audio din wav-uri. Redu viteza la macar 16x.
marksman
QUOTE(Lexy @ 17 Feb 2006, 10:22)
Chestia e ca pana acum nu am avut probleme. Cdle le trag la 24x special ca sa nu am probleme later. Blancurile sunt Verbatim. Nero este ultima versiune (7 parca). Ordinea da am schimbat-o.
*



Incearca sa scrii CD-uri audio la viteza minima permisa de blank sau de writer. Toate CD-urile audio le-am scris la 8x si n-am avut nici o problema, inclusiv cu CD-uri noname. Mai poti incerca sa schimbi si softul de scriere.
nairam
Hop si eu: Scrie CD-urile cu viteze mici, un 8X este perfect ... Asa ca daca mai multi iti spun sa faci asta cred ca ar trebui sa incerci .... biggrin.gif
Geo
24X este enorm... trebuie sa ai blancuri bune, si un player foarte bun, ca sa ai sanse sa asculti un cd audio tras la 24x... sau sa zicem, ti-l citeste o luna, doua, dar pe urma gata...
8x am scris mereu si n-am avut nici o problema, chiar si pe playere vechi (2001, 2002).
dizzy
Hai sa-ti povestesc cum procedez eu.
Convertesc mp3->wav.
Scriu pe cd cu viteza cea mai mica posibila, in cazul meu 4x sau 8x.
Functioneaza fara grije asa, pot sa iti dau un cd facut asa, merge perfect!
Asi
daca tot se fac cd audio ar fi pacat sa ne rezumam la calitatea mp3.. cel mai bine este un format lossless de tip flac sau altul, sau un mpc (desi e format lossy e foarte eficient) ... se converta flac/mpc/etc.. in wav si se arde cu nero..low-speed => un cd audio superb din punct de vedere audiofil
Radduu
sau mai poate sa fie o varianta....Eu am avut proasta inspiratie sa scriu pe cd doua litere cu markerul , iar cand bagam cd-ul in casetofonul de la masina (mp3) se bloca, sareau melodiile, se aprindeau toate elementele de afisas...am crezut ca era de la casetofon. M-am uitat putin prin cartea lui si era specificat sa nu se scrie pe cd cu markerul. Am aruncat acel cd, iar acum toate cd-urile pe care le-am tras merg perfect. Si bineinteles toate trase la viteza cat mai mica.
avathan
QUOTE(GoGu @ 17 Feb 2006, 10:30)
E cd cu mp3-uri sau audio?
Daca e cu mp3-uri, poate sunt dintr-alea cu bitrate variabil sau prea mare si unele playere fac figuri la decodare.
Daca e cd audio s-ar putea sa faca nero figuri la conversia in timp real mp3 ->cda. Converteste intai mp3 la wav, verifica daca wav-urile se aud bine apoi fa cd-ul audio din wav-uri. Redu viteza la macar 16x.
*



subscriu la ce a zis d-l Gogu ... am patit-o si eu... si de atunci m-am invatat minte smile.gif
nik1965
QUOTE(Radduu @ 17 Feb 2006, 11:34)
....Eu am avut proasta inspiratie sa scriu pe cd doua litere cu markerul , iar cand bagam cd-ul in casetofonul de la masina (mp3) se bloca, sareau melodiile, se aprindeau toate elementele de afisas....
*


Poti sa scrii linistit cu markerul pe CD insa nu pe partea inscriptionata!!!!
GoGu
QUOTE(Radduu @ 17 Feb 2006, 12:34)
iar cand bagam cd-ul in casetofonul de la masina (mp3)
*



blink.gif
XMihai
Eu zic sa schimbi nero, aceeasi problema ca si la tine a patit-o un amic si a procedat exact-exact ca tine. Avea aceeasi versiune de nero(7 sau care e asta ultimu), acum are Nero 6 si trage mp3-urile la 24x-32x si nu sar deloc....
dragOn
Vezi că problema e specifică pt Nero 7!!!
Există un pack pt asta sau treci la Nero 6!
florindu
Poti incerca sa cureti lentila de la player cu un cd de curatare.
Lexy
QUOTE(Geo @ 17 Feb 2006, 12:10)
24X este enorm... trebuie sa ai blancuri bune, si un player foarte bun, ca sa ai sanse sa asculti un cd audio tras la 24x... sau sa zicem, ti-l citeste o luna, doua, dar pe urma gata...
8x am scris mereu si n-am avut nici o problema, chiar si pe playere vechi (2001, 2002).
*


La masina merg fara probleme cduri audio facute acum 8 luni plus un rw zgariat vai de mama lui pe care mi-am tras melodii.

Cdplayerul de la masina citeste wave-uri sorry de eroarea de mai sus.

O sa incerc la 8x cu toate ca toate cduri cu muzica facute so far au fost facute la 24x.Incerc asa si daca nu fac un downgrade pe nero 6.

Multumesc.
XMihai
QUOTE(Lexy @ 17 Feb 2006, 15:46)
La masina merg fara probleme cduri audio facute acum 8 luni plus un rw zgariat vai de mama lui pe care mi-am tras melodii.

Cdplayerul de la masina citeste wave-uri sorry de eroarea de mai sus.

O sa incerc la 8x cu toate ca toate cduri cu muzica facute so far au fost facute la 24x.Incerc asa si daca nu fac un downgrade pe nero 6.
Multumesc.
*



Cel mai sigur.
Bafta si sper sa-ti mearga.
TheSaiLor
Vezi si cand scrii cd-ul cum se plimba bufferul. La mine ultima data a scazut de vreo 3 ori la minim in timp ce ardea cd-ul si stupoare ... am 3 pauze pe cd smile.gif.
Nu curata lentila la cd-player decat daca este neaparat nevoie!
Lexy
Clar este de la versiunea de Nero!
dragOn
QUOTE(Lexy @ 19 Feb 2006, 20:56)
Clar este de la versiunea de Nero!
*


Deci s-a rezolvat, nu?
Lexy
99% da. INca nu am pus vesiune veche de nero dar am tras un cd la 8x si face la fel.Asadar altceva n-are cum sa fie!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.