Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: dezaburire luneta
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia - Diverse > Tutoriale, Tips & Tricks
hawkeye
de ceva vreme nu mai functioneaza decat vreo 4 linii. am citit ce trebuie sa fac, dar n-am avut niciodata destul timp.

cert e ca de vreo 2 zile nu mai merge deloc.

apas pe butonul de dezaburire, se aude un fel de releu care cupleaza/decupleaza cand mai apas inca o data dar nu se aprinde becul de dezaburire de pe bord.

idei?
paulp
ia-le pe rind.

1. Siguranta de la dezaburitor.

2. Releul

3. Intrerupatorul

4. contactul de la luneta



Pentru repararea firelor intrerupte: "Puta de sticluta" :wink:



Bafta
bgs
Daca se aprinde becul in bord la dezaburire, dar nu se aude nici un click nimic..de fapt nici nu cred ca s-a auzit vreodata (nova), iar dezaburirea nu merge ? Inainte mai mergea daca mai miscam contactele de la luneta..acum de loc.

N-am avut chef sa ma uit nici la siguranta nici la contactele de la luneta.



Am vz ca exista o chestie nu stiu cum sa-i spun ce face contactul acolo... intr-o parte se scoate e prinsa cu un surub in cruce, iar cealalta e directa, vine un fir direct de sub masca. cum pot sa-mi dau seama ce are ? Contactele de la luneta cred ca sunt bune.
paulp
Pai nici la mine nu se aude nimic, dar se aprinde becul de la bord si merge.

S-ar putea sa se fi intrerupt contactul de la luneta (ala cu papuc).

Ia si tu un multimetru si verifica daca ai continuitate si eventual daca vine curent la papuc (ala e +).
irinel75
QUOTE
ia-le pe rind.

1. Siguranta de la dezaburitor.

2. Releul

3. Intrerupatorul

4. contactul de la luneta



Pentru repararea firelor intrerupte: \"Puta de sticluta\" :wink:  


Bafta

e eficienta "Puta de sticluta"??cite linii poti repara , cit costa si unde se gaseste?
bgs
Aha..deci cu multimetru sa verific..cred ca are un vecin.

Asa....si daca vine curent ce fac ? Iar daca nu vine de la ce poate fi ?



Nu stiu dar am impresia ca acei papuci nu fac bine contactul, asa la ochi. Mai ales ca inainte mai miscam de ei si mergea.



Deci papucul ala cu surub e plusul nu ? ca mai am unul de rezerva.
paulp
Irinel, puta de sticluta poate repara destul de mult (pina acum sticla lui Sod a reparat vreo 3 masini, a lui, a mea, a lui Gogu :wink: )

Foarte eficienta, dar am observat ca trebuie sa dai exact cit e linia, altfel iti face acolo o zona calda iar restul se dezabureste mai greu.

Costa 350K si se gaseste la Autocenter.

Daca vii simbata la intilnire te ajutam sa cauti locurile de intrerupere.
irinel75
merci paul , le-am gasit..se vad cu ochiul liber biggrin.gif ..am alimentat un bec la plus si cu capatul becului am mers pe linie si am vazut...dec sa iau de aia da??merci mult...
paulp
bgs, daca vine curent la papuci (ai 12V intre + si masa) atunci ai 3 posibilitati.

1. iei un patent si stringi papucii sa nu mai joace.

2. ai firele intrerupte (ca greu sa fie toate, dar nu imposibil)

3. ai unul din contactii unde vin papucii intrerupt chiar linga geam



ultimele 2 se rezolva cu "puta de sticluta"



bafta
hawkeye
am gasit problema.

intr-o dimineata am apasat butonul de dezaburire fara sa-mi dau seama ca e stricat, obisnuinta.

cu stupoare am observat peste cateva minute ca se dezabureau (ce-i drept, cele 4 linii dar oricum).



se pare ca s-a ars becul din bord care asa va muri pana cand vand masina... wink.gif
bogdan_i
>ia-le pe rind.

>1. Siguranta de la dezaburitor.

>2. Releul

>3. Intrerupatorul

>4. contactul de la luneta





O intrebare mai de incepator, asa: Despre care releu este vorba?
Maverik
QUOTE
O intrebare mai de incepator ...

Începătorii învățăcei sunt bineveniți !!!



QUOTE
...Despre care releu este vorba?

Depinde cum șede instalația ta electrică. Dacă este ok și nu și-o băgat deștele oarecine prin ea, în spiritul românesc "mere ș-așa", atunci pentru majoritatea comenzilor electrice, mai de putere, ar trebui să ai câte un releu de comanda: faruri, ștergătoare, ....., dezaburitor.
mihaitacudacia
Am si eu aceeasi problema: nu mai functioneaza decat cateva linii la instalatia de dezaburire. Cum se poate rezolva? Ce e aia puta de sticluta? ohmy.gif
irinel75
e o sticluta cit o "puta" mai mica decit un de oja, care are o solutie conductoare..la pretul de 364 mii lei..aici in iasi...si are un sablon, se aseaza sablonul ala pe o dunga unde e intrerupta si se da acolo..se reface contactul..si evrikaaa...ai dezaburire..dar io pt inca 500 mii in plus mi-as lua o luneta noua..
mihaitacudacia
multumesc mult irinel!
Maverik
Uite, pt ca esti incepator, am facut eu o cautare pentru tine. O sa-mi permit sa fac cateva citari din "Clasici in viata", adica membrii acestui forum:

1. OV a spus

e o solutie argintie, facuta uneori de Bison (eu d'aia am avut), e ceva pe baza de argint pentru refacerea contactelor electrice. Asta ceri!



solutie se cheama "BISON ELECTRO"





2. Maestrul PaulP a scris:

Solutia se numeste argint coloidal. Marcile sin Bison sau Loctite. Costa in jur de 350K.

Nu reface toata grila ci maxim 10 cm continuu.

Se gaseste in magazine de piese auto mai mari (gen Autocenter, Augsburg).

Preferabil sa refaceti traseul intr-un loc incalzit.

Atentie, linia de refecere sa aiba cam aceeasi grosime cu linia originala. Altfel veti avea surpriza sa vedeti doar niste gauri de dezaburire



3. van den plas a scris:

Solutia, pe baza de saruri de argint, se gaseste in targ la Vitan si costa 390000 lei. Desi sunt si eu interesat,am ezitat pana acum sa-mi cumpar,din cauza pretului cam piperat.Am inteles totusi ca o sticluta ajunge cel putin pentru 2-3 masini.Asa ca cea mai buna solutie pentru reducerea costurilor este asocierea.Astept amatori.





Pentru conformitate , a se vizita http://www.daciaclub.ro/viewtopic.php?p=51...ighlight=#51362



Ati vazut ce corect sunt ? Fara acuza de plagiat si .... alea alea, clar ?
paulp
Maverick, cred ca toata suflatea iti multumeste pentru conciziune :roll: asa ca topicul se inchide si se face o copie a lui la Tutoriale pentru cei care mai au nevoie de informatiile astea :wink:
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.