Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: "upgrade" la fetele usilor
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Imbunatatiri - Dacia Clasic
eXtenSion
E vorba de fetele usilor sau cum se zice, panoul acela de carton acoperit cu ceva negru de pe partea interioara a usilor. Asa urate mi se par astea de dacia.... Am incercat sa le vopsesc etc, dar tot din topor par.. Iar culoarea manerelor difera de cea a panourilor... Sa nu vorbim de cum arata incinta pentru difuzor. "incinta" ..

Am vazut la unele dacii ca erau puse de pe alte masini(inclusiv manere) si ma gandeam sa fac si eu ceva asemanator(motive estetice + sistem audio), doar ca nu stiu de care s`ar potrivi, iar sa incerc din banii mei de toate parca nu merge..


Stiti voi cumva? blush.gif
Tonyus
fete usi,dacia 1310


Daca dadeai "Cauta" si mai rasfoiai un pic paginile gaseai topicul cu numele "fete usi, dacia 1310".Nu dureaza mai mult decat sa astepti sa-ti raspunda cineva...
Sa nu o iei in parere de rau dar chiar exista functia cautare (si mai e si buna la ceva).Succes la modificare!!
geti
ti le poti face singur din spuma poliuritanica un pic de fibra si ceva indemanare iar la sfarsit le capitonezi.Pentru mai multe detalii ca tot m-au mai intrebat si altii cum, cat si ce as propune un topic cu,conditia sa fiu lasat de moderatori.Daca e nevoie de ceva detalii rog moderatorii sa imi permita initierea unui topic pe aceasta tema smile.gif
amc
QUOTE(geti @ 20 Feb 2006, 21:18)
ti le poti face singur din spuma poliuritanica un pic de fibra si ceva indemanare iar la sfarsit le capitonezi.
*


De fapt "capitonatu" ala e cel mai important!
cum si cu ce.
sleep.gif
eXtenSion
Da, si in topicul acela am aflat de la ce masini se potrivesc sau se pot adapta? Eu ziceam ca erau adaptate de pe alte masini.. Nu conteaza :\
cei7pitici
La Pitesti si Mioveni se gaseste in comert asa ceva pt. berlina:
cristu
QUOTE(cei7pitici @ 22 Feb 2006, 12:47)
La Pitesti si Mioveni se gaseste in comert asa ceva pt. berlina:
*


cei7pitici merg si pe Dacia 1300, 81 ? Doar la pitesti se gasesc ?
driverx
Ar arata ca curu, mai ales pe 1300. NU se potriveste deloc cu toata linia interiorului, ce sa mai zic de toata masina.

Oameni buni, sfat prietenesc, incercati si va mai cultivati bunul gust....ca nu strica.
eXtenSion
cei7piti - si cat costa toate 4? decat astea de acum, arata mai bine..
hunedoreanul
si pe mine mar interesa asa ceva. cine ma poate ajuta si pe mine???
Muttley
Offf... s-a mai discutat... cautati pe la magazine, in IS am vazut la cel putin 2, problema e pretul... Peste 3 mil, e destul de mult. Si, parerea mea, trebuie musai refacut capitonajul pe negru. Griul ala nu se potriveste cu nimic din masina. Si driverx are dreptate, pe 1300 vin ca nuca-n perete alea. Ar arata cat de cat intr-o Dacie cu interior mai nou (bord CN, scaune model recent...).
cei7pitici
Pretul lor e in jur de 3 mil cu tot cu accesorii ( de la incuietori si manere).
De potriveala pe 1300 nu stiu ce sa zic, daca merg pe 1310 de ce n-ar merge si pe 1300?
iulik
QUOTE(cei7pitici @ 23 Feb 2006, 10:10)
Pretul lor e in jur de 3 mil cu tot cu accesorii ( de la incuietori si manere).
De potriveala pe 1300 nu stiu ce sa zic, daca merg pe 1310 de ce n-ar merge si pe 1300?
*


Nu se potrivesc din punct de vedere estetic.
eXtenSion
Uite panou adaptat, e de bmw?
B30KDT
da e de ursulet,si bordu si volanu tot de ursulet sunt(bmw e30 an 1983-1992)
Dani_E21
mai bine iti faci din fibra si gata sti ca ai unicat
cu interior de la alte modele de masini iese kitch tuning
si dupa parerea mea dacia cu bord si volan de bmw e culmea kitch-ului
oare cu bordul si volanul de bmw te simiti ca in bmw?
cel mai bine la dacie tot CN e baza
iulik
QUOTE(Dani_E21 @ 24 Feb 2006, 15:19)
mai bine iti faci din fibra si gata sti ca ai unicat
cu interior de la alte modele de masini iese  kitch tuning
si dupa parerea mea dacia cu bord si volan de bmw e culmea kitch-ului
oare cu bordul si volanul de bmw te simiti ca in bmw?
cel mai bine la dacie tot CN e baza
*


Descrie procesul de fabricare.
Smeagol
Par OK.

Le iei, le vopsesti negru (50 RON) si gata !
Dani_E21
QUOTE(iulik @ 24 Feb 2006, 14:34)
Descrie procesul de fabricare.
*




cumperi rasina +intaritor + accelerator + panza de fibra de sticla si pe fata originala de usa iti faci de ex un buzunar mai dragut un loc special pt. boxa formele l-e faci din ipsos sau spuma polueritanica sau polistiren peste care dai cu niste ipsos sa nu il topeasca rasina si pe urma aplici un strat de gel peste toata tafa de usa , momentan nu stiu cum ii zice si asa ti-ai facut matrita si pe urma ..............

eXtenSion
Ce vrea el se spuna e ca pentru un obisnuit sa isi faca usile acasa e aproape imposibil si ar dura f mult. Am mai aflat ca s-ar putea sa mearga cele de pe renaulturile mai vechi, dar cu mici modificari.

As vrea sa profit de ocazie ca sa multumesc romaniei pentru drumurile ei, astazi a mers tata cam 1 km pe janta..A dat omu intr`o groapa(astea se intamplau la 12pm) astfel incat janta s`a indoit si a facut pana. Am incercat sa schimbam roata,dar pe marginea drumului era noroi si se afunda cricul. Incercand sa o ridicam cu cricul pus pe topor cricul a cedat.. Asa ca ne`am tarat pana la satul urmator.Si culmea, mergeam la manastire... Frumos!
eXtenSion
unsure.gif Si cele de pe cielo merg daca tai din ele, dar atunci si arata putin mai ciudat.. Sau putem sa le facem ca la enzo, le scoatem cu totul rolleyes.gif
Dani_E21
QUOTE(eXtenSion @ 25 Feb 2006, 02:15)
Ce vrea el se spuna e ca pentru un obisnuit sa isi faca usile acasa e aproape imposibil si ar dura f mult. Am mai aflat ca s-ar putea sa mearga cele de pe renaulturile mai vechi, dar cu mici modificari.

As vrea sa profit de ocazie ca sa multumesc romaniei pentru drumurile ei, astazi a mers tata cam 1 km pe janta..A dat omu intr`o groapa(astea se intamplau la 12pm) astfel incat janta s`a indoit si a facut pana. Am incercat sa schimbam roata,dar pe marginea drumului era noroi si se afunda cricul. Incercand sa o ridicam cu cricul pus pe topor cricul a cedat.. Asa ca ne`am tarat pana la satul urmator.Si culmea, mergeam la manastire... Frumos!
*




nu stiu cat de mult ar dura eu o sa ma apuc cand s-o incalzi
cat despre drumuri
intr-o tara de ....... totu-i pe dos:)
seb
ai o idee cam cat ar costa ale de bmw?arata f.bine in comparatie cu ce este pe dacie.ce anume ai modificat la ele?
seb
macaraua unde vine,deschizatorul de la usa?
eXtenSion
Masina aceea nu este a mea smile.gif .. La deschizator ma gandesc ca il poti adapta ca cel din poza, iar la macara ii faci o gaura si ii pui manivela care o dai cu vopsea asemanatoare dupa ce inainte o faci cu plastic primer<grund pt plastic>(stiti voi, orice culoare pe negru cam tot a negru duce).

De ce zic eu ca dureaza mult procesul de modelare a fibrei de sticla? Pai daca vrei sa faci ceva rotund e dezastru pana iti iasa matrita, iar sa faci aceiasi curbura in oglinda nu stiu cat e de greu, dar nu pare ceva ce poti face in 2 zile.
B30KDT
smile.gif)ma faci sa rad,cat de usor pare ce spui tu acolo
teoria e usoara practica ne omoara,o sa vezi cat timp si cat material o sa irosesti si o sa-ti iasa ceva super aiurea,nici pe jumatate la ce te astepti
ca sa faci o fata de usa din fibra de sticla tre sa ai putina experienta in lucru cu fibra ,orice defect pe matrita apare in produs si ca sa nu consumi prea multe materiale si sa pierzi timp la smirghel tre sa fie perfecta,cel mai des incepatorii in faza aceea se grabesc
in principal ideea nu e rea insa e consumatoare de timp materiale si nervi si nu se merita ca doar nu poti sa faci din dacie masina straina
zolygas
am vazut la o cunostinta...avea pe usile din fata de pe renault 19 chamade...bineinteles trebuiau capitonate iar partea de sus a fetei de usa a ramas tot de la dacie...intr-un cuvant...o combinatie dintre dintre cea de dacie si cea de la renault...
in fine...vreau sa zic ca arata bine,chiar daca eu le-am vazut in faza in care ele nu erau inca capitonate,ci erau doar montate provizoriu...cat despre partea din spate...chiar nu stiu...
Cele despre care ati mentionat mai sus(tip SN)intradevar sunt foarte frumoase...sunt la fel si greu de gasit in comert,iar cea mai mare problema ramane...pretul!
ROBY 06-TFA
QUOTE(Dani_E21 @ 25 Feb 2006, 11:12)
nu stiu cat de mult ar dura eu o sa ma apuc cand s-o incalzi
cat despre drumuri
intr-o tara de ....... totu-i pe dos:)
*


Dani_E21,caldura a venit.Si caldura de caldura,ce mai!Daca te-ai apucat de treaba da-ne si noua de stire sa vedem cer ti-a iesit.Ideea pare destul de adevarata!
sorin1983
alea tip sn au aceeasi nuca chioara de deschis din interior si plus ca au gaurile de sigurante fata... deci pe 1300 ar ramane gauri de aerisire smile.gif oricum vin urat si sunt urate! am un vecin care are asa ceva! la 3.5 mil.... sunt de toata jena!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.