Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Eliberare pasport
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
einstein1984
Azi ma duc si eu la sectia 12 , cu toate actele, in vederea eliberarii pasaportului turistic. Cum programul de primiri acte incepe la 8.30 ajung si eu pe la 8 si 5 minute. Inauntru mare de oameni. Pe lista daca ma treceam eram al 85-lea, iar in ziua anterioara numarul 35 a fost ultimul primit.
Primul de pe lista ocupase locul la ora 11 PM a zilei anterioare. Dupa ce platesc 950 000 pentru pasaportul asta, cred ca e cam ciudat sa fie nevoie sa dormi in masina parcata in fata sectiei pentru a obtine mult doritul carnetel. Partea buna e ca nu ma grabesc sa plec nicaieri.
Alta chestie ciudata e ca Sectia 12 e singura care elibereaza pasaporate in sectorul 3 , dar are program de primit acte 2 zile! Marti de la 8.30 la 12 si Joi de la 14 la 17.30 sunt singurele ocazii cand se pot depune actele. Avand in vedere ca nu mai suntem in epoca comunismului si pasaportul a devenit o necesitate nu un privilegiu, programul asta e aberant.
La "urgente" pe Nicolae Iorga cica sunt de 3 ori mai multi oameni.
Daca are cineva o pila sunt dispus la colaborari.
AL
Mergi la iorga... prietena mea s-a dus si si-a depus dupa 2 ore de coada, fara liste si alte asemenea...

pentru program intra aici:
http://www.dgeip.kappa.ro
sau
http://www.prefecturabucuresti.ro/eKontent...arte/index.html (aici gasesti info mai detaliate despre sectiile de politie, acte etc.)
einstein1984
Merci, o sa bat drumul si pana acolo sa vad daca se poate ceva.
Asi
mi-am facut pasaport in octombrie la renumita sectie 12 de politie.. stau pe langa ea.. m-am dus pe la ora 9juma cu maicamea.. la 11 am terminat.. 2 saptamani mai incolo m-am dus .. eram singur la giseu si am ridicat minunatul carnetel..
poate am prins eu program lejer.. nu stiu.. dar merge bine lista aia.. adica eu eram 100si ceva si mai mult de jumate au venit s-au trecut pe lista.. n-au mai venit.. si trebuie sa stea doar 2min de caciula.. adica facand un calcul.. nu e asa un capat de tara.
Ake
Merge mult mai repede la Iorga. La sectia 12 am intrebat un nene daca nu se poate face ceva cu cozile , ca mai sunt si oameni care au servici intre orele alea. Mi-a zis ca pasaportul nu e obligatoriu. Avea si el dreptate, chair daca bun simt n-avea. Totusi si pentru buletin am stat la fel de mult, si ala e obligatoriu. sad.gif
AL
si eu am beneficiat de binefacerile sectiei 12... e singura sectie de evidenta a populatiei /pasapoarte unde exista asemenea tratament aberant... program mult redus, un singur ghiseu... iar la un calcul simplu asupra populatiei si nevoii de incoluire a cartilor de identitate in mod natural, plus schibmari de adresa, nume, casatorie etc. se poate vedea ca acel ghiseu nu re capacitatea necesara!... ma intreb atunci cum dracu sa fii in legalitate in rahatul asta de RO?.. solutia este bombardarea cu sesizari a IGP-ului, Politiei capitalei si Ministerului... cu indicarea directa a situatiei de la sectia 12... la 20-30 de sesizari sigur se va face ceva!.. se poate folosi si site-ul Prefecturii...
luxcor
einstein ... du-te draga intr-o dimineata la sectia 8 - Mihai Bravu - eu am fost de doua ori sapt. trecuta si erau 3-4 persoane ... adica maxim maximorum 1 ora ... mai ales ca poti sa depui oriunde in buc nu numai la sectia 12 ... la Iorga e mai rau asa ca nu te sfatuiesc decat daca nu cumva trebuia sa pleci afara ieri biggrin.gif
einstein1984
Am fost la Iorga si dupa 2ore si 40 de min am depus actele (3 minute a durat). Am avut si ghinion ca unii in fata mea mai scriau cate o declaratie sau mai venea cate unul care mai avea de adus alta hartie (se putea face in 2 ore coada).
Merci Al de sfat. Luxcor, asta a zis si un baiat la sectia 12, ca e multa lume, ca sunt 2-3 liste dar era mai putina lume ca la sectia 12 si 2 ghisee nu unul.
In concluzie, daca puteti, feriti-va de circa 12!!!!!!!!!
ydaniel
ce liste? la urgenta "urgenta" in 20 de h e gata.unde pleci ma?smile.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.