Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Tatuaj provizoriu
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2
Lexy
Am primit accordul nesperat rolleyes.gif da a-mi face un tatuaj provizoriu din acela care tine 1-2 ani si se stege in timp.

Ce ar trebui sa stiu? Unde se face,ce licente sa aibe(mi-e tare frica de ace, sida etc)..cu ce sa fie(henna?), in cat timp se sterge, cate zile nu ma spal dupa si etc.
Daca are cineva adrese din buc sau orce informatie reala e binevenita.

Multumesc.
eudin_umarian
hehe tata,eu mi-am facut unul permanent prin armata...(nu din acela la care se gandesc carcotasii,gen:sirene,ancore,etc),ci un tribal f frumos batut,de care sunt multumit si in ziua de azi.


in privinta durerii,depinde unde ti-l faci...wink.gif pe umar(acolo l-am eu) nu a fost mare chin.

acul trebuie sa fie obligatoriu steril,sunt atatea saloane de tatuaje,daca vii prin c-ta,te ajut cu un nr de tel unde lucreaza un baiat foarte priceput.


dupa ce a fost batut,tr sa te ungi cu ceva...(unguent)
de spalat te poti spala,doar nu o sa stai nespalata! icon_mrgreen.gif doar zona unde il bati e recomandat sa nu o speli pana nu se cicatrizeaza...
Lexy
Eu ma refer la cele provizorii, da banuiesc ca dor la fel de tare ca cele definitive. Si mai banuiesc ca daca ti-l faci pe os ca sa zic asa doare mai tare decat pe muschi.

In fine, astept detalii de la cine stie ceva exact.
ache2
cel mai putin dor alea care sunt facute pe piciorul de lemn !
la asa ceva te ajut eu, cu o dalta si un grund de lemn (marca la alegerea ta) radmasa.gif !
pe care os vrei sa-l faci ? pe acarita, ciocan sau nicovala ?
GABONE77
nu-ti face tatuaj. te plictisesti relativ repede de el plus ca tu nu faci armata ca sa ai cu ce sa te falesti. uita-te si tu cine isi face tatuaje. think twice!
totusi daca tii mortis intra intr-un salon de tatuaje serios din oras si afli tot acolo.
p.s. : de la cine ai luat acordul ? blush.gif
bertro
lexy, daca ai bani baga unul "permanent" acu iar peste 1-2 ani cand te saturi de el/expira "licenta" biggrin.gif il dai jos cu laser. nu doare, curata tot si nu e o avere (de laser vb).
Lexy
Nope.Vreau provizoriu. Nu vad sensul la unul permanent(ptr mine ma refer)
anpop
QUOTE(bertro @ 24 Feb 2006, 09:15)
lexy, daca ai bani baga unul "permanent" acu iar peste 1-2 ani cand te saturi de el/expira "licenta" biggrin.gif il dai jos cu laser. nu doare, curata tot si nu e o avere (de laser vb).
*


nu curata tot, rosul iese foarte greu, si de ramas, ramane o cicatice usor vizibila (ca de arsura superficiala) cu forma tatuajului vechi. daca te plictisesti de el cel mai bine e sa-ti faci unul peste...insa trebuie sa fie facut de unu' priceput smile.gif...dar numarul maxim de suprapuneri e cam 3, asa ca trebuie sa te gandesti bine inainte de a-ti face un tatuaj.
cat despre cele cu hena, nu dor si ies destul de repede
argon
QUOTE(GABONE77 @ 24 Feb 2006, 09:15)
p.s. : de la cine ai luat acordul ?  blush.gif
*



De la mine smile.gif

Unde il faci? ma refer la partea anatomica 243.gif
Como
QUOTE(argon @ 24 Feb 2006, 09:27)
Unde il faci? ma refer la partea anatomica  243.gif
*



Ne arati si noua poze? rolleyes.gif
Danielle
QUOTE(thecagero @ 24 Feb 2006, 09:40)
Ne arati si noua poze? rolleyes.gif
*



@thecagero quote argon nu quote lexy.

Deci tu poze de la cine vrei argon sau lexy ? Si hotaraste-te repede ca sa puna oamenii mana pe un aparat sa-ti satisfaca curiozitatea biggrin.gif
Lexy
Pana la poze mai e haaat drum lung...

Chiar nu stie nimeni detalii(unde,cum,cu ce,cat,etc etc?! )
Manuel
Ai putea pune poze doar cu locul, ca sa ne pronuntam asupra oportunitatii. Chiar daca e temporar, consider ca e o chestiune prea serioasa ca sa fie facuta la voia intamplarii.
Como
QUOTE(Danielle @ 24 Feb 2006, 09:46)
@thecagero quote argon nu quote lexy.
*



Aoleu, asa e... ca ne-o pune argon vreo poza cu un ficat, rinichi, tibie sau peroneu de n-o sa pot sa ma uit la poze vreo 2 ani, pana trece socul.
anpop
unde: pagini aurii sau google, ca nu vreau sa fac reclama tongue.gif
cum: cum doreste clientul! radmasa.gif
cu ce: depinde! wink.gif
cat: depinde de "cum" tongue.gif
etc etc: DA! smile.gif
Lexy
F folositoarele informatiile,multumesc. unsure.gif
In afara ca poti contacta hepatita C nu am aflat nimic folositor...
Danielle
Din categoria "No pain but satisfaction guarantee" ai putea incerca asa ceva.

P.S. - Si sa nu sariti acum cu gura pe mine ca astea sunt la fel ca alea din pungile de pufuleti radmasa.gif din prezentare reiese ca au un mare avantaj...pot fi comandate prin sms si costa numai 6$ (+TVA).
Ca bonus daca il cumperi pe primul mai primesti un al 2lea gratuit (acum la asta nu zice daca e cu PopeyeTheSailor sau cu TomitaCruse) biggrin.gif
MoneyTalks
Da la ce iti trebe tatuaj, totusi? Vei fi mai desteapta cumva? Ca mai frumoasa sigur NU vei fi... icon_mrgreen.gif
argon
QUOTE(MoneyTalks @ 24 Feb 2006, 10:16)
Da la ce iti trebe tatuaj, totusi? Vei fi mai desteapta cumva? ..
*




radmasa.gif vorbesti ca un pensionar care habar nu are de ce e trendy icon_mrgreen.gif
MoneyTalks
Argon >> deci tu esti ala cu tatuaj pe limba... radmasa.gif
Lexy
Danielle c'mon eu ziceam de niste chestii mai serioase smile.gif ,provizorii dar serioase.

MoneyTalks...il vreau si punct.O sa-ti zic dupa daca m-a facut intr-un fel sau altul rolleyes.gif
driverx
Lexy draga....lasa prostioarele. Bine zicea cineva mai sus....uita-te cine isi face tatuaje. Uita-te bine...CINE isi face tatuaje.

Sfat prietenesc....las-o balta, chiar daca ei fi cochetat ceva timp cu idea.
Lexy
Ca vad ca unii n-au inteles si au postat repede la bula..tatuajul pe"os" inseamna de ex la fund fix pe noada ca sa zic asa sau pe gat la ceafa,tibie etc ...got the point ??????

@driverx: nu-mi fac tatuaj pe biceps cu o pereche de catuse si scris a ta forever,veta tongue.gif ..exista si chestii finute,care se pot vedea sau nu si plus daca nu e ostentativ si prea saritor...who will know?! Plus ca e provizoriu.
adso
buahahaha...

si sor'mea face diferente intre telenovele. parol.
MoneyTalks
QUOTE(Lexy @ 24 Feb 2006, 09:11)
In afara ca poti contacta hepatita C nu am aflat nimic folositor...
*


Numai atit poti lua? blink.gif Inseama ca ai noroc... icon_mrgreen.gif
Ake
Deoarece stii foarte bine ca nu se poate face un proiect fara releveu, studiu topo, geomorfologic, etc..eu zic sa ne prezinti situl pentru a-ti putea da o idee despre proiect si solutiiile constructive, materiale de finisaj, structura, intalatii, etc...

Acte necesare pentru intocmiea documentatiei:
-fotografii detaliate ale locatiei
-acordul beneficiarului si al consortului acestuia
-studiul topogeomorfologic cu indicarea locurilor unde se fac forajele
-date despre structura solului in conormitate cu STAS-ul Institutului INCERC-prelevate prin pipait, miros, etc...

Dupa aia mai discutam...
driverx
QUOTE(Lexy @ 24 Feb 2006, 10:36)
@driverx: nu-mi fac tatuaj pe biceps cu o pereche de catuse si scris a ta forever,veta tongue.gif
*



radmasa.gif radmasa.gif

OK. Tu stii.....daca stii... tongue.gif
Danielle
radmasa.gif Tare Ake.
Lexy mama asa o fi,nu te contrazic. Ehh maica alte vremuri alte fete alte pretentii. icon_mrgreen.gif (mutulica iti place?sa nu-mi zici ca nu)
eudin_umarian
eu fiind un puscarias care deabea s-a liberat de la zdup,vin cu o intrebare pentru acei domni de societate care au osu' fin si nu accepta notiunea de tatuaj: cine isi face tatuaje?!

am vazut medici,juristi,si toate categoriile sociale avand tatuat ceva frumos,in diferite locuri...dar adevarul e ca nu erau inchistati in idei preconcepute gen:vai,cum sa te tatuezi ?! nu vezi ca doar scursurile societati au tatuaje?! tu esti un dinozaur care-si poate pierde prestanta de incuiat daca faci asta!
Lexy
radmasa.gif Ai fost tare Ake...da locatia si eventualele detalii le aleg eu tongue.gif , voi ajutati-ma cu informatii..daca stiti.Desi banuiesc ca nu prea...sau nu le oferiti...zgarcitilor!
Danielle
Lexy eu zic sa-l asculti pe domnu' asta ca stie el ce zice...

QUOTE(eudin_umarian @ 24 Feb 2006, 11:03)
eu fiind un puscarias care deabea s-a liberat de la zdup....am vazut avand tatuat ceva frumos,in diferite locuri...
*


....inseamna ca chiar a vazut acele locuri (mai ascunse decat de obicei marinica? biggrin.gif ) dar in contextul povestioarei banuiesc ca la dus nu a fost singur.

Iar daca vrei cu adevarat sa faci ceea ce ti-ai propus du-te la un salon in oras (nu mai stiu sigur dar cred ca am vazut unul si pe Calea Victoriei,de lux evident) ia o prietena doua cu tine (sau prieten) si vezi ce ti se asorteaza.
Dupa ce te-ai hotarat ce vrei, ai grija ca tot instrumentarul cu care se umbla pe pielea (sau osul) ta sa fie steril (scos in fata ta din tipla de protectie).
argon
Lexy...uite cateva idei
Lexy
Haideti mai copii ce naiba ati dat-o in diverse?!!?

si btw exemplele de mai sus sunt oribile si far far away de ideea mea. Asa ca no thanks,nu primim sugestii, da multumim de intentie(iac) unsure.gif

Danielle
QUOTE(argon @ 24 Feb 2006, 11:21)
si o idee pentru eudin_marian
*


pwahahaha asta a fost chiar rea radmasa.gif
romulus
Si acum incepe cearta....
Lexy, ceva finut, in locuri pe care muuuulti si-ar dori sa le vada, sporeste farmecul unei aventuri. Sincer Lasa-i in pace sa zica ce vor ceilalti. du-te si fa-ti unul care sa-ti placa. Daca te duci la o firma specializata, teoretic esti in siguranta. Mai cauta, mai intreaba si pana gasesti un raspuns, poate te razgandesti.
Stii, mai ziceam ceva intr-un alt topic, referitor la femei....
MoneyTalks
QUOTE(Lexy @ 24 Feb 2006, 10:07)
locatia si eventualele detalii le aleg eu
*


Pai le alegi tu, da dupa aia pui o poza cu ele inainte, da? ca sa iti spunem ce s-ar potrivi acolo cel mai bine, si dupa, ca sa vedem ce a iesit...
anpop
@driverx
nu e politicos sa refuzi o doamna! daca te-a rugat, te rog sa-ti dai silinta sa-i satifaci dorinta! radmasa.gif
LE: sorry pt offtopic, intre timp disparu postu'
Lexy
@moneytalks:Da,da....uite si raspunsul : [-( (iconita in messenger) smile.gif
Conteaza sa-mi placa mie,pe principiul asta merg.
eudin_umarian
QUOTE(Danielle @ 24 Feb 2006, 11:11)
Lexy eu zic sa-l asculti pe domnu' asta ca stie el ce zice...
....inseamna ca chiar a vazut acele locuri (mai ascunse decat de obicei marinica? biggrin.gif ) dar in contextul povestioarei banuiesc ca la dus nu a fost singur.

*





tanti,nu fi carcotasa! nu umbla cu insinuari perverse! sau doar la asta ti-e mintea?! 184.gif
Danielle
dungatu' uite ca sa te citez si eu din ceva ce nu mai e "inseamna ca citesti posturile mele nebunatecule"
Tu ai spus, eu am pus in ordine biggrin.gif ce este in reply-ul tau (ca eu nu mai dau ca vine nenea lau sa zica ca dau copy&paste cu reply si ma cearta)
vis-a-vis
QUOTE

 
 
 
    Ce zici de un tatuaj? 


Cand vezi un tatuaj sexy si discret pe spatele unei femei la fel de atragatoare, mai ca iti surade ideea de a-ti face si tu unul... Insa de la tentatie si pana sa "o comiti" este un drum relativ lung si anevoios. Afla ce eforturi implica un tatuaj.

Cum sa-ti alegi un tatuaj





Depinde de inspiratie... "Majoritatea clientelei este constituita din fete, nu din barbati, cum s-ar putea crede", spune John, de la Body Art Tattoo, Bucuresti Mall, "iar cele mai cerute modele sunt cele tribale simetrice de spate". Daca ar fi sa luam in considerare gusturile lui Britney Spears si ale Anastaciei, spatele pare intr-adevar locul ideal pentru a te tatua. Daca vrei sa te inspiri dupa alte vedete, poti opta pentru tatuarea piciorului, ca Heather Lockhart, sau a incheieturii - Christina Aguilera. Sau poate vei opta pentru cea mai simpla varianta - sa-ti tatuezi pe antebrat numele iubitului, precum Melanie Griffith. Dar acest lucru se poate dovedi a fi o greseala; Angelina Jolie si-a sters tatuajul cu numele fostului sot, iar Johnny Depp, care isi tatuase "Winona Forever", a ramas cu "Wino Forever" (vinul pentru totdeauna) dupa despartirea de Winona Rider.

Ce implica un tatuaj





In functie de marime, culori si complexitate, tatuajul poate dura de la 20 de minute pana... cand vrei tu (depinde cat de mare il doresti). Pretul celui mai simplu tatuaj este de 500.000 lei, insa acesta poate varia in functie de aceiasi factori care determina si durata. Iar daca te saturi de el, peste ani... fii pregatita sa faci un mic efort financiar, deoarece stergerea unui tatuaj cu laserul este mult mai costisitoare decat aplicarea lui. Daca nu ai gusturi "permanente", varianta cea mai sigura este sa optezi pentru un tatuaj semipermanent cu henna, care implica mult mai putina bataie de cap...

Cum se ingrijeste tatuajul



Dupa efectuarea tatuajului da jos bandajul dupa patru ore si spala zona cu apa si sapun; imediat dupa, incepe sa ungi tatuajul cu bepanthen unguent timp de 10 zile, de cate ori pe zi e nevoie pentru ca acesta sa fie permanent uns. Timp de cel putin cinci zile nu mai uda zona tatuata, iar timp de cel putin o luna nu expune tatuajul la lumina directa a soarelui sau a altor ultraviolete artificiale (solar). Daca totusi trebuie sa-l expui la soare, foloseste crema protectoare cu factor maxim de protectie.


de Lavinia Gogu




Deci, cei din Bucuresti Mall sunt meseriasi si nu si-ar permite sa foloseasca instrumentar nesterilizat.
Iarna ii gasesti in mall si vara la mare.
Dupa mine cele mai sexy locuri pt un tatuaj la o fata sunt pe sanul stang undeva in decolteu, pe fesa sau pe gamba.
Daca va hotarati pt tatuaj permanent aveti grija ca nu exista nici o metoda care sa nu lase urme.

eudin_umarian
probabil am gresit ptr ca nu am pus ghilimelele de rigoare la chestia cu puscaria.
vad ca unii au luat-o de buna,nu au auzit de "figura de stil" care se mai foloseste in limba romana, scrisa si vorbita.


deci,nu facui puscarie, era o gluma! radmasa.gif sa ma inteleaga toata lumea,tanti ai inteles?! icon_mrgreen.gif
Danielle
Serios ?
Pe bune ?
Si io care credeam ca e ceva serios deja ma gandeam ia uite mah ce useri vero p'aici. Hmm, m-ai dezamagit erai mai adevarat cu tatuajul ala din jail (pe muschiu' de rigoare off course) si cu grozaviile pe care credeam ca le-ai vazut p'acolo, pe cand asa esti un simplu marinica radmasa.gif si nu mai prezinti cine stie ce interes .
P.S. - Ma asteptam sa ne povestesti cate ceva din....stii tu. biggrin.gif
Pe cand asa tu vii aici cu ce ai vrea sa ti se intample (hai mai copile deschide ochii ca s-a facut dimineata)
eudin_umarian
lexy,in privinta tatuajelor o sa gasesti mereu pareri pro si contra.
daca vrei cu adevarat sa-ti faci un tatuaj,nu trebuie sa asculti parerea diferitilor oameni(mai ales de pe net,caterinca e in floare pe aici),il faci si gata,acolo unde-ti place tie si unde-i place si partenerului...saloane gasesti peste tot prin Bucuresti,numai sa vrei sa faci pasul asta.


ca off topic:danielle,stii de ce ,cand doi politisti se aseaza pe o banca,se rupe banca?!



cel mai destept cedeaza primul! excl.gif
Lexy
Singurul motiv ptr care am postat e ca sa aflu diferite riscuri,implicatii,metode sa te protejezi care poate nu le aflii dintr-o vizita la un salon(si aflii eventual patanii/sfaturi de la alti clienti).Ca o sa-ti zica ca toate's bune si frumoase, ca nu ai cum sa te infectezi de nimic si ca au licenta si bla bla, etc,etc.

In rest sugestii locatii si modele si alte impresii chiar ma lasa rece ca e decizia mea si gustul meu. rolleyes.gif
argon
Ai postat la cafenea..deci din start caterinca..daca vroiai ceva serios trebuia sa postezi la Probleme tehnice CLT spre exemplu...erai lamurita deja si scapai de caterinca wink.gif
eudin_umarian
QUOTE(Lexy @ 24 Feb 2006, 13:49)
Singurul motiv ptr care am postat e ca sa aflu diferite riscuri,implicatii,metode sa te protejezi care poate nu le aflii dintr-o vizita la un salon(si aflii eventual patanii/sfaturi de la alti clienti).Ca o sa-ti zica ca toate's bune si frumoase, ca nu ai cum sa te infectezi de nimic si ca au licenta si bla bla, etc,etc.

In rest sugestii locatii si modele si alte impresii chiar ma lasa rece ca e decizia mea si gustul meu. rolleyes.gif
*




iti spun clar ca nu exista riscuri de nici un fel daca mergi intr-un salon acreditat unde se foloseste un ac steril... dupa ce ti-l bate, nu e bine sa-l expui razelor solare,sau sa-l speli....in rest nu ai de ce-ti face griji. wink.gif
Lexy
Mda dar acul ala se baga intr-o culoare care imi inchipui ca nu e virgina.Daca in culoarea aia s-a mai inmuiat un alt ac ?(implicit alta persoana )
argon
QUOTE(Lexy @ 24 Feb 2006, 13:59)
Mda dar acul ala se baga intr-o culoare care imi inchipui ca nu e virgina.Daca in culoarea aia s-a mai inmuiat un alt ac ?(implicit alta persoana )
*




eudin_marian poate sa-ti spuna compozitia vopselei..asa cum se face la jail...ceva de genul tapla de bocanc macerata amestecata cu urina si crema de ghete...
vis-a-vis
Se vede ca habar n-ai de arta tatuajului.
Intai ne ceri niste pareri si pe urma vii si ne faci cu oua si cu otet.
tu crezi ca tatuajele se mai fac ca pe vremea lu' Pazvante, cu ace de cusut?
Daca erai fata finuta, iti ziceam ce patesti in primele zile si cum sa ai grija de el sa nu se decoloreze, dar vad c-o dai si tu in caterinca si banuiesc ca ai aruncat topicu asta doar asa, sa vezi ce zice lumea.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.