Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: roti de papuc pe berlina
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Imbunatatiri - Dacia Clasic
dex0906
vreau sa schimb rotile, tehnic nu sint probleme (sint jenti pe 14 cu 3 prezoane), ma intereseaza daca a facut asta si daca se pot omologa - cu probleme sau fara smile.gif
eXtenSion
Si la ce te ajuta asta ?

Eu cred ca s`ar putea sa iti loveasca, daca nu le iei cu talon mai mic. Dar de ce nu le masori, adaugi talonul si dupa vezi daca loveste sau nu ?

Oricum, daca nu iei anvelopele asa, o sa iti arate prost vitezometrul.
dex0906
vreau ca capete ceva caracteristici de masina mai de teren - pun si teurile de amortizoare de papuc mai inalte pe fatza, si rezolv si pe spate cumva - ... problemete tehnice le rezolv (o sa loveasca daca nu cele de pe spate), nu-mi fac griji de asta, mai degraba de modificare acceptata sau nu in talon de rar ...si ce probleme au intimpinat altii care au mai schimbat rotile standard
amc
QUOTE(eXtenSion @ 26 Feb 2006, 19:01)
Si la ce te ajuta asta ?

*



Ajuta la multe!
Dar nu ma refer la ideea lui "masina mai de teren"
tuner
nu merge jentile pe 14 cu 3 gauri au alta distanta la prezoane fata de jentiile pe 13 cu 3 gauri sad.gif
argon
QUOTE(tuner @ 26 Feb 2006, 21:10)
nu merge jentile pe 14 cu 3 gauri au alta distanta la prezoane fata de jentiile pe 13 cu 3 gauri sad.gif
*




esti sigur?
dex0906
in fine smile.gif , schimb fuzete, schimb tamburi, le fac sa se potriveasca pina la urma , nu-mi fac probleme dinastea, sint doar niste fiare, nustiu insa cu oamenii de la rar ce probleme pot avea sa mi le treaca in talon .. (intotdeauna cu fiarele se lucreaza mai usor decit cu oamenii biggrin.gif)
ps. cred ca distanta e aceiasi intre prezoane, dar sint prezoane mai groase; daca merge usor cu rar-ul, fac modificarile necesare si voi posta problemele aparute, si ce trebuie schimbat
sobolan
QUOTE(tuner @ 26 Feb 2006, 22:10)
nu merge jentile pe 14 cu 3 gauri au alta distanta la prezoane fata de jentiile pe 13 cu 3 gauri sad.gif
*



corect! nu au ce cauta jantele de papuc la berlina
hremus
Daca pui jenti de 14 ar trebui sa-ti pui si cauciucuri cu talie joasa ca sa nu modifici diametrul rotii. si atunci nu o sa ai nici o pb cu oamenii biggrin.gif
Ciumonk
Baaaiiii....omul vorbeste de omologare!Comprende?Omologarea il intereseaza,nu problemele tehnice!
sobolan
QUOTE(Ciumonk @ 18 Apr 2006, 15:44)
Baaaiiii....omul vorbeste de omologare!Comprende?Omologarea il intereseaza,nu problemele tehnice!
*



nu trece de itp cu jante de alea....
vis-a-vis
Bai frate, numai pareri una si una si toate bazate pe "practica".

Merg linistit jantele de papuc, au exact aceleasi prinderi.

Mai rezistente sunt cele de Aro 10 (si pe 14' si pe 15")
Cele de 15" ar putea atinge aripa din spate, dar gasesti tu o solutie sa le decupezi sau sa le umflii.

Ca s-o ridici, pe fata pune-i arcuri de papuc (au o spira in plus) iar pe spate pune-i arcurile care le ai acum pe fata.

Atentie cu T-urile pe fata!
Daca ai planetare cu tija groasa intre burdufuri, o sa-ti atinga in prezonul ala lung care bascula inferioara prinde de caroserie.
sobolan
QUOTE(vis-a-vis @ 21 Apr 2006, 10:00)
Bai frate, numai pareri una si una si toate bazate pe "practica".

Merg linistit jantele de papuc, au exact aceleasi prinderi.

Mai rezistente sunt cele de Aro 10 (si pe 14' si pe 15")
Cele de 15" ar putea atinge aripa din spate, dar gasesti tu o solutie sa le decupezi sau sa le umflii.

Ca s-o ridici, pe fata pune-i arcuri de papuc (au o spira in plus) iar pe spate pune-i arcurile care le ai acum pe fata.

Atentie cu T-urile pe fata!
Daca ai planetare cu tija groasa intre burdufuri, o sa-ti atinga in prezonul ala lung care bascula inferioara prinde de caroserie.
*



bai oameni eu am incercat ,pe bune ,nu se potrivesc la gaurile prezoane ...or fi mai multe tipuri de papuc cu 3 prez. ?????nu cred...
amc
Unul din voi doi ar trebui pedepsit pentru informatii false! mad.gif
hadrian_
nu se potrivesc din cauza diametrului prezonului,mai mare la papuc.din cate stiu diamentrul de dispunere e acelasi,parca 150.ar trebui ceva modificari.
1...sa schimbi prezoanele actuale...cam neindicat...nu pare gtreu,dar este
2 sa adaptezi piulite noi..mai simplu
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.