Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Taxa pe viciu
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
SiloS
Cica o sa bage astia de la 1 martie taxa pe viciu la tigari si tarie . Singurele bauturi netaxate sunt berea si vinul .

Din cate stiu , pall mall mare o sa creasca de la 34k lei la 51k lei ohmy.gif
Unirea o sa creasca de la 77 la ~120 .

Voi ce ati auzit de asta ?

Trebuie sa aflu daca e pe bune sau nu [ ne-au mai amenintat nebunii astia de la guvern ca o sa le scumpeasca , da' a fost teapa ] ca vreau sa imi fac un stoc de tigari icon_mrgreen.gif

La cat de nebuni sunt astia cu taxa lor pe viciu ma mir ca nu au scumpit si prezervativele . unsure.gif
bertro
cica da, e pe foarte bune. s-a anuntat oficial de mai multe saptamani treaba asta (imediat dupa gogoasa aia cu 90.000 pachetul de tigari - lovitura psihologica: dupa ce au anuntat 90k si au speriat oamenii, acu au bagat 50k astfel incat lumea sa fie linistita ca "bine macar ca nu-i 90" - ceva de genul: "zi merci ca numai ti-am luat banii si nu ti-am dat si-n cap").

de spirtoase mi se rupe in 14 ca oricum beau numai bere si vinisor, care nu se vor scumpi. iar pt tigari sa traiasca baietii de peste prut! 243.gif

PS: eu auzisem ca se baga de la 15 martie.
Danielle
Najpa, uite ca guvernul se gandeste si la sanatatea romanului (va mai amintiti de soia? biggrin.gif ).
Eu zic ca o sa va lasati de fumat sau nevestele de voi (deh bani multi viciu' asta) si ca o sa mergeti mai des la wc in carciuma (daca se scumpesc spirtoasele icon_mrgreen.gif )
Ake
Mai Silos, la varsta ta mi-as face mai putine probleme cu taxele pe tigari si bautura. In locul tau m-as rezuma la prezervative.
Adrian_Solenza
Sa fie si 10 lei pachetu de tigari! Sa fie si taria de 3 ori mai scumpa! Nu o sa mai aibe din ce sa ia taxe si o sa ia din... BENZINA!
Doamne, o sa se lase romanii de fumat, pe bune! Da ce ne facem daca se dubleaza benzina?
R19/16v
ne apucam de mers pe jos smile.gif
TDK
Ahaaaaaaaaaaa sa traiti bineeeeee!
ovidiusoft
Prevad ca daciaclub o sa-si pierda brusc din trafic si o sa apara trascauclub.ro, bauturicalatineacasa.ro, tigarifacutemanual.ro, cefumamazi.ro si alte asemenea biggrin.gif

Acum serios, nu ma afecteaza ca se scumpesc, ca nu fumez si nici prea mult nu beau. Oricum, cand o sa pot sa ma duc si eu intr-un club/pub/orice fara sa ies de acolo cu ochii inlacrimati si cu hainele putind o sa fiu fericit.
stoianco
Ovidiusoft....subscriu!
Valentine
QUOTE(ovidiusoft @ 27 Feb 2006, 23:43)
Oricum, cand o sa pot sa ma duc si eu intr-un club/pub/orice fara sa ies de acolo cu ochii inlacrimati si cu hainele putind o sa fiu fericit.
*


Aveau englezii o vorba: When hell freezes over smile.gif
rtulea
Din cate stiu eu parca la englezi s-a data o lege prin care este interzis fumatul in pub-uri si alte crasme.
Lexy
Foarte bine nene!Sa se puna taxe si para taxe..trebuie sa traiasca si statul asta! Oricum pentru nivelul nostru de trai(plus civizizatia lipsa) se bea si fumeaza mult prea mult!

Sunt nenorociti care la 7 dimineata sunt deja beti..si-si plang de mila ca n-au de lucru si alea alea. Dar nici nu vor sa munceasca!

Cat despre carciumi mi se pare normal sa existe si pentru fumatori. E alegerea lor si mi s epare nedrept sa nu existe locatii ptr fumatori!
stuiberv
Am fumat 10 ani, de ceva timp am renuntat.
Vreau sa pot merge in bar fara sa plang de la fumul de tigara.
Totusi, nici sa interzici nu cred ca e corect. La urma urmei, daca omul vrea sa fumeze, treaba lui.
Doar sa faca spatii separate pt. fumatori si pt. nefumatori.
MariusI
La ce haos e in tara asta, puneti pariu ca la fix un an dupa intrarea in vigoare a legii incasarile la buget o sa fie exact aceleasi ? Si consumul n-o sa scada deloc, dar minoritarii aia care vand facturi la colt o sa se reprofileze pe tigari.. sad.gif
Kunzite
Nu stiu in Marea Britanie, dar in Irlanda legea asta exista de ceva vreme (parca ei au fost primii, urmand Spania?). Culmea, irlandezii nu par a se plange; cand le 'arde buza' ies frumos afara si-aprind tigara. Iar pachetul de tigari costa suficient cat sa-ti burdusesti geamantanele (chiar renuntand la o parte din haine) cand pleci de-acasa smile.gif

Cat despre spatii separate, teoretic legea (noastra) asa spune. Practic insa...
In caz ca nu-i evident, eu sunt pentru interzicerea totala fumatului in spatii publice inchise.
bogdan3l
La mai mare !!! Poate asa nu se vor mai apuca copiii sa fumeze de la 13 ani.
Unchiul meu s-a lasat de fumat dupa 40 de ani /2 pachete pe zi , deci unde e vointa sau constrangere ( din punct de vedere financiar cum se intampla acum ) se poate . Acum sa speram ca nu va creste contrabanda ....
Lexy
Hehe stati linistiti ca romanii au ban de vicii.N-au ce pune pe masa la copii dar nu le lipseste bauturica din pahar si carpatiul din mana mad.gif
CristianH
Cred ca va trebui sa reluam la studiu acest topic : http://www.daciaclub.ro/https://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=20689 , pentru ca altfel e de rau.
150-200 lei pe tigari in fiecare luna e cam mult. Oare toti cei care s-au laudat pe acolo ca s-au lasat au rezistat tentatiei ?
SiloS
Am venit de la cumparaturi . M-am intors acasa cu 30 de pachete mari . Economia pe care am facut-o este de 500 mii icon_mrgreen.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.