Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Probleme planetara
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
mishu312005
Salut. Anul trecut am achizitionat o Dacie Berlina din1999 cu 35.000 km efectuati.De curand am observat la ea ca in curbe stranse bate planetara din partea dreapta. Am o intrebare la voi: sie careva care este costul unei planetare noi, sau si-a reconditionat careva planearele la firma aceea faimoasa din Tunari.Daca da as vrea sa stiu si eu daca sunteti multumiti de felul cum a fost remediata problema si cat a costat. Va multumesc anticipat.
rtulea
O planetara noua trece de 300 RON. Reconditionarea o poti face si tu daca sti cum sa schimbi laleaua si tripoda.
Si te va costa aprox 50 RON.
dyogenes
In Tg.Mures o planetara scurta (cutie cu 5 viteze) rde Pitesti costa 2,5 milioane lei vechi. Eu mi-am luat una AutoDepart cu 2,9 milioane si una bizara, "General Ricambi" cu 2,7 mil (ca nu am mai gasit AutoDepart). Cea AutoDepart e OK, fara nici un mm de joc, cea "General Ricambi" are de noua un mic joc (foarte mic, dar il are). De rectificat, sunt firme care fac asta ff bine, un prieten a facut deja 25000 Km cu una si inca nu ii bate. L-a costat sub 1 mil toata treaba.
workarea
QUOTE(mishu312005 @ 1 Mar 2006, 10:18)
si-a reconditionat careva planearele la firma aceea faimoasa din Tunari.Daca da as vrea sa stiu si eu daca sunteti multumiti de felul cum a fost remediata problema si cat a costat.
*


discutat aici>
http://www.daciaclub.ro/https://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=18500&hl=
adumitrachy
Daca nu ai bani, poti sa inversezi planetarele intre ele.
andutzu
Explicati si voi cum se schimba tripoda si laleaua. (acasa)
seb
da ar fi super daca ar detalia cineva care a mai facut-o.
danilis
Stie cineva unde se pot rectifica planetare in Brasov?
electric
QUOTE(mishu312005 @ 1 Mar 2006, 09:18)
Salut. Anul trecut am achizitionat o Dacie Berlina din1999 cu 35.000 km efectuati.De curand am observat la ea ca in curbe stranse bate planetara din partea dreapta. Am o intrebare la voi: sie careva care este costul unei planetare noi, sau si-a reconditionat careva planearele la firma aceea faimoasa din Tunari.Daca da as vrea sa stiu si eu daca sunteti multumiti de felul cum a fost remediata problema si cat a costat. Va multumesc anticipat.
*


pretul unei planetare reconditionate la tunari este 130 + 20 manopera garantie 18 luni. am mai reconditionat la ei si sint multumit de lucrare.
argon
QUOTE(mishu312005 @ 1 Mar 2006, 09:18)
Salut. Anul trecut am achizitionat o Dacie Berlina din1999 cu 35.000 km efectuati.De curand am observat la ea ca in curbe stranse bate planetara din partea dreapta. Am o intrebare la voi: sie careva care este costul unei planetare noi, sau si-a reconditionat careva planearele la firma aceea faimoasa din Tunari.Daca da as vrea sa stiu si eu daca sunteti multumiti de felul cum a fost remediata problema si cat a costat. Va multumesc anticipat.
*



nenea....esti sigur ca masina avea 35 000 km si nu 135 000? cam repede sa bata planetara blink.gif
Mie una a inceput sa bata pe la 80 000, pe la 90 000 am schimbat-o..(cea din dreapta)...cealalta e originala...are 120 000 km tongue.gif
adumitrachy
QUOTE(argon @ 6 Mar 2006, 21:05)
nenea....esti sigur ca masina avea 35 000 km si nu 135 000?  cam repede sa bata planetara blink.gif
Mie una a inceput sa bata pe la 80 000, pe la 90 000 am schimbat-o..(cea din dreapta)...cealalta e originala...are 120 000 km tongue.gif
*


La mine batranu era soferu ideal ca sa spun asa...Fara scartaituri, accelerari in curbe si lista continua.Dar, cu toate astea, la 22.000km a schimbat planetara de pe partea dreapta.Sa nu uitam totusi ca traim in Romania. wacko.gif
harbulet



Planetare schimbate in Tunari in Oct 2005 a picat cea din drepta, dupa multe discutii si probe au schimbat tripoda - avea joc pe ax-

motive invocate de ei:
- d-le nu poti auzi dumneata zgomotul produs de acest joc
- d-le nu vezi ce joc ai in diferential - cutie refacuta in toamna
- d-le ai joc in articulatie - a tras de tot ce se poate pe fata sa le rupa, nu a gasit nimic - toata bucsareia schimbata in oct 2005

m-a tinut o ora cu masina suspendata la constatare sa vada daca ma poate gasi cu ceva

dupa cara la sfarsit imi pune la plata un burduf si manopera demontata montat planetara

daca demonteza o planetarea nu se mai poare refolosi burduful cica !?

sunt total nemultumit de abordarea lor, sunt pusi pe facut bani doar...




This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.