Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Vames
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
sddragos
Stie cineva ce studii tre' sa faci pentru a fi vames?
Ma uimesc baietii astia! Am vazut aseara la stiri pe unul care isi cumparase 7 locuinte (apartamente+garsoniere) in doar doi ani de munca.
Cred ca mi-am ales gresit meseria.... am facut-o cu sufletul, nu cu mintea.
driverx
Cat crezi ca mai merge cu asta? POate cu ceva noroc (sau ghinion) intram in UE. Chiar crezi ca o sa mai mearga prostiile astea?
sddragos
Mai merg 2-3 ani dupa integrare.
bertro
si crezi ca prinzi post asa cu una cu doua?
hehe, toate posturile de unde se pot scoate bani multi, se si cumpara pe bani multi wink.gif
sddragos
QUOTE(bertro @ 1 Mar 2006, 10:56)
si crezi ca prinzi post asa cu una cu doua?
hehe, toate posturile de unde se pot scoate bani multi, se si cumpara pe bani multi wink.gif
*



Dau, ca mi-i iau inapoi. Desi, nu prea sunt facut eu pentru spaga. Dar, cu ingineria asta mecanica nu prea fac mare branza, nu prea gasesc bani prin buzunare, cred ca mi-i ia careva unsure.gif
CIPTUNING
QUOTE(sddragos @ 1 Mar 2006, 10:01)
Dau, ca mi-i iau inapoi...unsure.gif
*


Si uite asa perpetuam coruptia la nesfarsit..S-ar putea sa mearga si dupa integrare, ca daca ramanem singuri p'acilea, tot ce stim noi facem, si unul din sloganele romanesti este "PREFA-TE CA MUNCESTI". NEOFICIAL, pentru un sef de vama, cheltuielile ar fi 100.000 euroi. Si eu dc as alege cu sufletul mi-as lua un WRX STI sau LANCER din banii aia, dar trebuie sa alegi ce e mai rentabil in viitor.
Sa vedeti gandire de om in slujba statului: cand am sondat opinia unuia din Garda Financiara in privinta angajarilor, mi s-a spus ca daca vreau sa fac treaba "sa incerc la Bucuresti, ca un coleg de-al lor ajuns aici, si-a facut o vila intr-un an de zile" blink.gif Cu ajutorul socrilor agricultori, desigur! biggrin.gif Ce sa-i faci, pe de o parte ii inteleg. Sunt multe tentatii in ziua de azi si astea costa..
LATER: http://www.nudaspaga.ro/
nicolau.cosmin
QUOTE(sddragos @ 1 Mar 2006, 11:26)
Stie cineva ce studii tre' sa faci pentru a fi vames?
Ma uimesc baietii astia! Am vazut aseara la stiri pe unul care isi cumparase 7 locuinte (apartamente+garsoniere) in doar doi ani de munca.
Cred ca mi-am ales gresit meseria.... am facut-o cu sufletul, nu cu mintea.
*




Ala nu era VAMES!!!!!!!!!!!!!!!!! Era POLITIST DE FRONTIERA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Daca vrei bani degeaba, fa-te politist de frontiera! Au salarii mari direct de la angajare!
CIPTUNING
QUOTE(nicolau.cosmin @ 2 Mar 2006, 00:17)
Ala nu era VAMES!!!!!!!!!!!!!!!!! Era POLITIST DE FRONTIERA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Daca vrei bani degeaba, fa-te politist de frontiera! Au salarii mari direct de la angajare!
*


Salariu bun s-ar zice ca e in jur de 10 pentru inceput. Ce spaga sa ia unu care pazeste fasia de granita cu ATV-ul si cu arma in spate zi si noapte? Cei mai multi angajati prin concurs au fost agenti pentru asa ceva, mai putini ca ofiteri. Si nu se ajunge peste noapte sa ai atatea imobile la fel cum sus-numitul nu prea cred sa fi fost simplu agent... biggrin.gif Pentru angajare se face concurs anuntat de catre Insp. Judetene de Politie de Frontiera din toata tara(judete de granita). 1 an e scolarizarea din care 6 luni practica pe fasie. Abia dupa nu stiu cat timp se face concurs intern de cadre, pentru ridicarea de la gradul de "granicer". Deci, nu e pre rapida imbogatirea.
moshulik
Partea cea mai amuzanta din reportajul respectiv era ca individul nici macar nu se obosise sa treaca pe la banca pentru a-si ridica salariul radmasa.gif , era maruntis pe langa ceea ce scotea el. Matematica e esenta aici, faptul ca inmultesti o suma mica (5-10Euro) cu numarul de masini care trec granita intr-o zi. Si daca zici 10Euro * 1000 de masini ajungi la 10.000 de Euro pe zi. Ca se imparte la 5, la 10 sau cati or fi intr-o zi in echipa, tot raman vreo 5-600 Euro pe zi. Daca ii inmultesti cu 20 de zile lucratoare, se atinge fabuloasa suma de 10.000 E pe luna. Deci e de inteles ca ti-e lene sa pierzi timul sa te duci la banca sa-ti iei salariul..... Am auzit ca "taxa de participare la concurs" este cam un apartament, in jur de 40-50.000 de E.

Oricum, intrarea in "casta vamesilor" nu cred ca e asa usoara, adica nu e suficient sa ai banii, trebuie probabil si o legatura sociala mai stransa. Cam acelasi fenomen este si la "casta notarilor" - incercati sa faceti niste calcule inmultind "dezonorariul" ala pentru o vanzare/cumparare de apartament cu numarul de vanzari/cumparari dintr-o zi si ajungeti pe la aceleasi sume fabuloase.

Iarasi, si astia sunt tot bani "aiurea", mostenire feudala... de ce la o vanzare/cumparare de automobil (sa zicem unu de 25.000 E) te costa fix 60.000 lei contractul de vanzare/cumparare, insa la o vanzare/cumparare de garsoniera de 25.000 de E te costa 1-2.000 de Euro respectivul contract ?

Multe chestii primitive au ramas in tara, chiar ma apuca rasul gandindu-ma cum o sa se adapteze sistemul de dinozauri cu notari si vamesi la UE biggrin.gif .
Radduu
QUOTE(CIPTUNING @ 2 Mar 2006, 14:51)
Salariu bun s-ar zice ca e in jur de 10 pentru inceput. Ce spaga sa ia unu care pazeste fasia de granita cu ATV-ul si cu arma in spate zi si noapte? Cei mai multi angajati prin concurs au fost agenti pentru asa ceva, mai putini ca ofiteri. Si nu se ajunge peste noapte sa ai atatea imobile la fel cum sus-numitul nu prea cred sa fi fost simplu agent... biggrin.gif Pentru angajare se face concurs anuntat de catre Insp. Judetene de Politie de Frontiera din toata tara(judete de granita). 1 an e scolarizarea din care 6 luni practica pe fasie. Abia dupa nu stiu cat timp se face concurs intern de cadre, pentru ridicarea  de la gradul de  "granicer". Deci, nu e pre rapida imbogatirea.
*


Se angajeaza si din sursa externa, nu trebuie sa faci nici o scoala. Dar aici e mai nasol pt ca prioritate au nevestele si amantele cadrelor de acolo.
nairam
Eu de mult am spus ca ma ofer voluntar (lucrez fara salariu) la una din urmatoarele institutii: Vama, Garda Financiara, Administratia financiara, garda de mediu, inspectia muncii ... etc.... , bine inteles la departamentul de control al acestor institutii ... biggrin.gif
Radduu
Un fost fotbalist parca zicea ca s-a angajat la vama si a recunoscut ca a dat spaga 100.000 de dolari ca sa il bage acolo.
SilviuB
In aceasta perioada se desfasoara concursul pt ocuparea unui numar destul de mare posturi de politisti de frontiera, atat agenti ( o multime ) cat si ofiteri (in numar mai mic), la nivel national, adica la toate inspectoratele de politie de frontiera. Pt. ofiteri se accepta orice studii superioare. Salariile pt ofiteri nu sunt extraordinari de mari (pt detalii consultati declaratiile de avere ale politistilor de frontiera de pe site-ul politiadefrontiera.ro).


... completari la mesaj #15. smile.gif
CIPTUNING
QUOTE(Radduu @ 2 Mar 2006, 17:08)
Se angajeaza si din sursa externa, nu trebuie sa faci nici o scoala. Dar aici e mai nasol pt ca prioritate au nevestele si amantele cadrelor de acolo.
*


Ma refeream la scolarizarea care se face la ei dupa ce ai castigat concursul de incadrare din sursa externa, si care se face in paralel cu serviciul propriu-zis. Mai ales ca primesc si fara armata, cel putin la manuirea armei trebuie nitica practica. E si scoala special pentru "frontieristi" la ARAD sau ORADEA parca.
@ NAIRAM esti tare laugh.gif
Radduu
Concursul pt angajare din sursa externa este pt amantele si nevestele cadrelor de acolo si pt cei cu relatii in domeniu
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.