Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Avertisment vs Amenda
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
rendiuc
Ma poate lamuri si pe mine cineva care este diferenta dintre cele doua?
E adevarat ca avertismentele nu trebuie achitate?

Multam fain.
tatabobu
Oooo, ba trebuie! ca altfel, la trei avertismente neachitate iti suspenda bracinarii.
klaus
La avertismente se achita in special suma care scrie in dreptului avertismentului.
Si cu regim de urgenta se platesc avertismentele verbale. La CEC, nu la politist...

Ma scuzati, nu m-am putut abtine.
IRONICK
Vai de capu' nostru.
tatabobu
Acum serios, amenda e ca atunci cand spargi un pahar si iei o palma, iar avertismentul e ca atunci cand ti se spune "nu-i frumos, muica!"
eudin_umarian
radmasa.gif of...

excl.gif fii atent pe viitor! sa nu acumulezi prea multe avertismente...
logic
eu cred ca domnu' a vrut sa posteze la "1 banc" blink.gif
nairam
Da io vreau sa platesc numai avertismentele si nu amenzile... Iar chestia aia cu suspendatul bracinarilor ... hmmm ma mai gandesc ... de obicei mi-i suspenda nevasta ... si nu imi doresc sa ii suspende nea garcea .... biggrin.gif
os
Neee... uite o analogie: e asa, ca diferenta intre Warn si Ban.
eudin_umarian
QUOTE(os @ 2 Mar 2006, 18:56)
Neee... uite o analogie: e asa, ca diferenta intre Warn si Ban.
*





radmasa.gif buna si asta! de ce te-ai gandit exact la exemplu' asta?! tongue.gif



ps: cum te simti cand poti da "bani"?! tongue.gif sincer!
os
@eudin_umarian: la ultima ta intrebare: nu e nici o diferenta. Poate si fiindca-s mai batrin si am vazut unele pe lumea asta. Fiindca insa intrebarea tinteste la analogia mea - am ales exemplul ca fiind transpunerea lumii reale in acest forum. Mi se pare ca initiatorul rendiuc nu prea are habar pe ce lume traieste.
andu911
QUOTE(os @ 2 Mar 2006, 19:09)
Mi se pare ca initiatorul rendiuc nu prea are habar pe ce lume traieste.
*



Pai ai putea sa-i inchizi si lui topicu.
os
O sa-l inchid eu cindva... ziceam ca deocamdata sa mai las lumea sa zica. In fond, nici "1 Banc" nu se inchide asa, cu una-cu doua.
bj
QUOTE(rendiuc @ 2 Mar 2006, 17:39)
Ma poate lamuri si pe mine cineva care este diferenta dintre cele doua?
E adevarat ca avertismentele nu trebuie achitate?

Multam fain.
*



Fii capitanul nostru!!! charge.gif
apunake
Neplata unei amenzi contraventionale atrage dupa sine inchisoare contraventionala.
Neplata unui avertisment atrage dupa sine inchisoare de avertisment.
Am zis. icon_mrgreen.gif
teodor
Da halatul cat e halatul................
Avertisment pt. emisiuni de tv : cu acordul parintilor....... radmasa.gif
sebybv
Sa zic si eu:

Au pus "astia" la o intersectie in BV un indicator "Obligatoriu Inainte si la Dreapta" - la stanga era si o statie de TAXI...acolo astepta masina Mili..Politiei. Cred ca a dat vreo 15 amenzi la tot atatia taximetristi.
Unde vreau sa ajung?
Era un taximetrist care se ruga:
- Va rog, domnu agent, nu-mi dati amenda, dati-mi avertisment...
- Nu mai am, mi s-au terminat!...

Eu atunci am scapat...cred ca pe ochii mei frumosi.. (ptiu... sa nu ma deochi)

PS. Era sa uit...dupa vreo saptamana au dat jos indicatorul...
rendiuc
Mda....
Se pare ca postul a fost privit ca o gluma ...desi nu era.
Eu am intrebat foarte serios. Din punct de vedere juridic
care este diferenta dintre ele? Ce consecinte determina
fiecare in parte? Asa cum penalul este diferit de civil, la fel
trebuie sa existe o diferenta si intre amenda si avertisment.
Din pacate nu am studii juridice pentru a da un raspuns si
ma asteptam la cineva avizat sa lamureasca mai sus numita
problema. Din pacate 90% din raspunsuri nu au avut legatura
cu intrebarea. Daca vroiam sa aberez incercam in alta parte.
Deci, daca cineva chiar are habar de rapsunsul intrebarii il
rog sa posteze, la fel si orice comentariu avizat legat de topic.
Altfel sa o lasam mai moale...... 090.gif
tatabobu
Daca n-ai inteles inca, uite (citeste sensul doi):

AVERTISMÉNT, avertismente, s.n. 1. Înștiințare prealabilă, prevenire, semnal (asupra unui risc sau a unei primejdii). 2. Sancțiune administrativă aplicată unui angajat pentru o abatere disciplinară și prin care se atrage atenția acestuia că va fi sancționat mai aspru la o nouă abatere. ◊ Expr. A da cuiva un avertisment = a atrage atenția cuiva să nu repete o greșeală. ♦ Sancțiune aplicată de arbitru unui sportiv pentru joc neregulamentar și care, la repetarea abaterii, poate fi urmată de eliminarea din joc a sportivului. – Din fr. avertissement.

Daca nici dupa ce citesti asta nu-ti dai seama care-i diferenta, presupunand ca stii ce e aia o amenda, nu cred ca reuseste cineva sa te faca sa intelegi.
rendiuc
QUOTE(tatabobu @ 3 Mar 2006, 11:19)
Daca nici dupa ce citesti asta nu-ti dai seama care-i diferenta, presupunand ca stii ce e aia o amenda, nu cred ca reuseste cineva sa te faca sa intelegi.
*




Din punct de vedere juridic care este diferenta dintre ele?
maxiK
smile.gif consecinte: avertisment - nu platesti; amenda - platesti
kaspersky
lurk0000.gif
da' juridic, da' juridic, care e diferenta? radmasa.gif
afh
diferențe: avertismentul se poate da și verbal, amenda nu.
avertismentul poate fi aplicat și în situația în care actul de stabilire și sancționare a contavenției nu prevede această sancțiune.
klaus
Pe romana inseamna ca avertismentul nu este insotit de amenda.
Sanctiunea pecuniara nu exista in cadrul avertismentului.

Si in urma unor mentiuni de la prieteni din ultimul timp, care si-au luat si ei ... avertismente (si care m-au intrebat exact treab din acest topic, de era sa ma tavalesc pe jos de ras), cred ca e o politica mai recenta de-a politiei de a nu mai da amenzi ci avertismente pentru incalcarile mai usoare ale regulamentului (cel putin pentru centura)
Si cum romanul nu prea s-a lovit de avertismente la viata lui ci doar de amenzi (eu de ex. cand eram la o "discutie" cu politistul dupa ce scria juma de proces verbal si ma intreba "e, acu ce sa scriem aici" si statea cu pixul pe rubrica de sanctiune eu ziceam "pai sa incercam sa scriem avertisment", treaba care tinea de extrem de multe cazuri, pentru ca nu multi soferi stiau ca se poate da si avertisment si politistul intelegea ce trebuie...), nu stie de unde sa ia treaba cu avertismentul...
tatabobu
QUOTE(rendiuc @ 3 Mar 2006, 12:29)
Din punct de vedere juridic care este diferenta dintre ele?
*




Din categoria "nu stiu, dar ma bag" incerc sa dau o iecsplicatie: Probabil nici una. Au fix aceeasi valoare, de "pedepsire" a unei "fapte". Din moment ce avertismentele se dau numai pentru incalcari minore ale regulamentului de circulatie, inseamna ca sunt echivalente cu o amenda contraventionala, dar suma de plata este 0.
os
Domnilor,

dupa cite imi amintesc, avertismentul este exact ceea ce ii spune numele: organul constatator iti atrage atentia ca ai gresit si renunta sa te pedepseasca in speranta ca ai sa inveti si n-ai sa mai faci.

Din nou dupa cite imi amintesc: avertismentul nu are nici o alta implicatie. Poate sa se mai fi schimbat legislatia insa (desi nu cred).

@klaus: avertismentul exista de mai multa vreme (eu insumi am fost "sanctionat" cu avertisment prin 1993-1994.. nu mai stiu ce gresisem).
klaus
sa va citez din hg 195/2002:
QUOTE
Art. 87.  (1) Încãlcarea dispozitiilor prezentei ordonante de urgentã, altele decât cele care întrunesc elementele constitutive ale unei infractiuni, constituie contraventie si se sanctioneazã cu avertisment ori cu amendã ca sanctiune principalã si, dupã caz, cu una dintre sanctiunile contraventionale complementare prevãzute de prezenta
ordonantã de urgentã.
(2) Sanctiunile contraventionale prevãzute la alin. (1) se aplicã contravenientilor, persoane fizice ori juridice.


Deci ori amenda, ori avertisment.

iar la art. 226 din regulament veti gasi si contraventiile la care se pot aplica avertismente. ca nu la toate se pot...
GABY IS BACK !
QUOTE(os @ 2 Mar 2006, 18:56)
Neee... uite o analogie: e asa, ca diferenta intre Warn si Ban.
*



Nu e corecta analogia....
La mai multe "warn"-uri.....se agraveaza situatia...
La mai multe avertismente....nu se intampla nimic...doar daca ai (ne)sansa sa te avertizeze de fiecare data acelasi garcea...atunci, sigur se satura de indulgenta... sad.gif

Si oricum, nu am auzit de vreo reducere a "ban"-ului, legata in vreun fel de "termenul de 48 de ore"..... tongue.gif
florindu
Conform explicatiilor unui politist, avertismentul poate fi dat pentru orice contraventie, la libera alegere a agentului constatator (inclusiv depasirea vitezei legale!), dar, in principal, atunci cand abaterea constatata nu este o fapta atat de grava, care sa reprezinte un pericol public.
Avertismentele se contabilizeaza, insa, in fisa conducatorului auto, avand aceeasi valoare ca si amenda, documentul (Procesul-verbal de contraventie) fiind cel care conteaza si nu pedeapsa stabilita. Asadar, la doua depasiri ale vitezei legale (peste 20km/h) penalizate cu avertisment, permisul devine suspendat.
os
He he... si la mai multe avertismente ar putea (si dupa mine ar trebui) sa se intoarca foaia - de exemplu, daca avertismentele ar fi centralizate intr-o baza de date. "Ei" n-au asa ceva - sau n-au asa ceva *inca*.

Off topic, dar cred ca interesant ca sa invatam si sa ne fie pina la urma tot noua mai bine: Ma intorc la o discutie mai veche, in care era vorba despre "cum sa te porti cu politistul" - iata inca un argument pentru care acesta nu trebuie tratat cu dusmanie. Oare ce alege - daca te porti dusmanos - intre "amenda" si "avertisment"? Sa ne intelegem: nu e vorba de servilism (de care am vazut din pacate adesea); e vorba de a-i recunoaste lui calitatea de om, si de a recunoaste noi ca mai putem si gresi.
klaus
QUOTE(florindu @ 3 Mar 2006, 12:34)
Conform explicatiilor unui politist, avertismentul poate fi dat pentru orice contraventie, la libera alegere a agentului constatator (inclusiv depasirea vitezei legale!)

Eu i-as recomanda domnului politist sa mai citeasca regulamentul de aplicare a OG 195/2002, in special art. 226 lit. c, d, e si f, care sanctioneaza OBLIGATORIU cu amenda (nu si cu avertisment).
QUOTE(florindu @ 3 Mar 2006, 12:34)
Asadar, la doua depasiri ale vitezei legale (peste 20km/h) penalizate cu avertisment, permisul devine suspendat.
*

Permite-mi sa zic, momentan, pana la intrarea in vigoare a contabilizarii punctelor si in viata reala, si pana ce se va suspenda suspendarea aplicarii contabilizarii punctelor: radmasa.gif
afh
QUOTE(klaus @ 3 Mar 2006, 12:46)
Eu i-as recomanda domnului politist sa mai citeasca regulamentul de aplicare a OG 195/2002, in special art. 226 lit. c, d, e si f, care sanctioneaza OBLIGATORIU cu amenda (nu si cu avertisment).
*



în og 2/2001, care este cadrul general de reglementare al contravenției, se zice să poți să aplici avertisment chiar dacă acesta nu e prevăzut expres în actul normativ care sancționează.
art. 226 de care vorbești e dintr-o hg, care nu poate deroga de la o ordonanță. chiar dacă ar fi avut aceeași putere legală, ca să deroge de la regula de mai sus ar fi trebuit să spună expres acest lucru.
deci nu cred că ai dreptate.
klaus
Dar daca actul de sanctionare prevede expres cand se aplica avertismentul?
Ca in cazul dat (og 195 si regulamentul ei), actul prevede (deci prevede) ca se poate aplica avertisment in anumite cazuri exprese.
Si la alte cazuri prevede doar amenda.
Se poate aplica avertisment si la cazurile unde nu e prevazut expres, desi legiuitorul le-a mentionat in clar pe cele la care se poate aplica si avertismentul?
Parca la cele la care nu este mentionat expres avertismentul, mi se pare ca fapta nu ar fi de "gravitate redusa", motiv pentru care legiuitorul a facut distinctie clara intre sanctiunile la care se poate aplica avertisment si cele la care nu.
Zic si eu...


PS: si textul de lege care mentioneaza clar ce este avertismentul:
QUOTE(OG 2/2001)
Art. 6. - (1) Avertismentul și amenda contravențională se pot aplica oricărui contravenient persoană fizică sau juridică.
   (2) Prestarea unei activități în folosul comunității se poate aplica numai contravenienților persoane fizice.
   Art. 7. - (1) Avertismentul constă în atenționarea verbală sau scrisă a contravenientului asupra pericolului social al faptei săvârșite, însoțită de recomandarea de a respecta dispozițiile legale.
   (2) Avertismentul se aplică în cazul în care fapta este de gravitate redusă.
   (3) Avertismentul se poate aplica și în cazul în care actul normativ de stabilire și sancționare a contravenției nu prevede această sancțiune.
afh
conform art 7 din og 2/2001, care, așa cum am spus, este reglementarea generală a contravenției, deci nu numai în domeniul circulației, "avertismentul se poate aplica și în cazul în care actul normativ de stabilire și sancționare nu prevede această sancțiune". din modul ăsta de redactare eu zic că se înțelege că poți aplica avertismentul și în cazul în care se prevede expres că pentru o anumită contravenție se aplică amenda. oricum ca să aplici o sancțiune trebuie să existe o faptă incriminată ca contravenție. cu alte cuvinte tocmai această situație acoperă textul de mai sus, pentru că altfel ar însemna să aplici textul de mai sus în sensul că avertismentul se aplică în acele situații în care polițistului i s-a părut că ai încălcat o regulă pentru care însă nu există prezută o contravenție. sper că am fost clar. eu așa interpretez textul ăsta.
oricum eu nu am găsit regula că polițistul e obligat să te sancționeze contravențional atunci când ai încălcat o regulă de circulație, dar mai caut.
florindu
Am primit un avertisment pentru radar in localitate, cu 72km/h.
Cel care m-a tras pe dreapta nu stia ca, in masina de la rutiera, persoana care intocmea procesele verbale e o fosta colega de facultate de-a mea...
Ghinionul lui!
Asa am aflat ca avertismentul e in pixul agentului constatator, dar numai "daca vrea mujchii lui".
klaus
As avea rugamintea sa va uitati ce zice art. 154 din regulament si ce zice art. 226 lit. b (in care se regaseste sanctiunea nerespectarii art. 154) pe la sfarsit.
Cred ca o sa observati ca nerespectarea limitei de viteza legala se sanctioneaza cu ... avertisment sau amenda.
Deci in cazul depasirii cu pana in 30 km/h a vitezei legale sanctiunea este... avertismentul sau amenda...
daca se depaseste cu mai mult de 30 km/h este doar amenda (lucru mentionat de altfel si in OG 195.
Ia uitati-va prin regulament, si o sa vedeti...
Ca pe baza celor ce se zic pe aici si celor care sunt prinsi bauti la volan, cei care trec pe la barierele lasate, neoprirea la semnele agentului de circulatie, in cazuri de accident etc, ar fi posibila acordarea doar a unui avertisment (ca sanctiune principala). Ca celelalte sunt sanctiuni complementare (retinerea carnetului, a talonului etc)
Ia intrebati un politist, poate face asa ceva?
afh
QUOTE(klaus @ 3 Mar 2006, 20:35)
Ia uitati-va prin regulament, si o sa vedeti...
Ca pe baza celor ce se zic pe aici si celor care sunt prinsi bauti la volan, cei care trec pe la barierele lasate, neoprirea la semnele agentului de circulatie, in cazuri de accident etc, ar fi posibila acordarea doar a unui avertisment (ca sanctiune principala). Ca celelalte sunt sanctiuni complementare (retinerea carnetului, a talonului etc)
Ia intrebati un politist, poate face asa ceva?
*


aici ai dreptate. avertismentul se aplică doar pentru contravenții mai puțin grave. deci concluzia finală e că poți să aplici un avertisment chiar dacă acesta nu e prevăzut ca sancțiune pentru o anumită contravenție, dar numai dacă această faptă este totuși de gravitate mică.
mai trebuie să ne lămurim dacă polițistul e obligat să te sancționeze când ai comis o contravenție...
OCEBE
QUOTE(tatabobu @ 3 Mar 2006, 13:09)
Au fix aceeasi valoare, de "pedepsire" a unei "fapte"... avertismentele... sunt echivalente cu o amenda contraventionala, dar suma de plata este 0.
*



...deci pana la urma te duci sa-ti taie chitanta pe care sa scrie 0 (zero) RON, chitanta pe care pe urma o prezinti organului! wacko.gif
Sony
O prezinti organului sa se stearga cu ea cand mai are secretii. biggrin.gif
einstein1984
Diferenta intre avertisment si amenda e cam ca cea intre warn si ban. Nu?
eudin_umarian
QUOTE(einstein1984 @ 4 Mar 2006, 23:00)
Diferenta intre avertisment si amenda e cam ca cea intre warn si ban. Nu?
*




frate,unde e originalitatea?! sau vrei si tu sa fii moderator?! tongue.gif

vezi ca mai sus s-a mai zis asta....sau faceai o gluma?!(daca da,scuzele mele!)
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.