Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: S-au scos vizele cu Elvetia!!!
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Stiri > Stiri (Non-Auto)
asarban
HG 1531/2003 publicată în MOF 20 din 12 ianuarie 2004!

Se scot vizele cu Elveția si Lichtenstein!



Ca sa nu va bucurati de pomana art. 13 (de ce nu ma mir!!) prevede ca:



"Prezentul acord intra in vigoare la 30 de zile dupa comunicarea reciproca intre partile contractante prin care acestea confrma ca procedurile interne pentru intrarea sa in vigoare au fost indeplinite"



Adica mai avem ceva!
MoneyTalks
Pai eu am fost acum 2 ani jumate in Elvetia fara viza... cu pasaport romanesc
asarban
Sa o crezi matale!

Ia uita-te in pasaportul ala romanesc sa vezi viza aplicata!

Sau daca ai fost cu pasaport de serviciu aia e altceva ca viza ti-a fost obtinuta de angajator

Sau daca ai fost cu turma la specializare aveati viza multipla/comuna!
Marty
Probabil c-ai fost in tranzit si ti-au dat aia o viza temporara, in frontiera
asarban
Sau asa!

Vizele de Elvetia se obtineau cel mai greu!

Te frecau aia ca pe infractori!
Marty
Nu e adevarat, vizele de Elvetia se obtineau cel mai usor! Azi la 10 depuneai actele, maine dupa 12 le luai.
miki
QUOTE


Azi la 10 depuneai actele, maine dupa 12 le luai.


Cind se intipla asta? :roll:

Eu stiu ca in principiu roman=infractor pentru ei!
Marty
Noiembrie 2000, Decembrie 2000, August 2001 (la asta am facut eu invitatia si nu aveam rezidenta permanenta).
miki
Exempu:

Data cererii: Iunie 2002

Subiect: Sofer, 23 ani, soacra cu CETATENIE Elvetia

Data obtinerii: Septembrie 2002

PS Nu mai zic ca era sa nu obtina tranzit Austria
MoneyTalks
Oameni buni, nu am avut viza de Elvetia! In septembrie 2001 am fost in Elvetia fara viza, cu pasaport romanesc! Daca nu vreti sa credeti, e treaba voastra :wink:



PS. Aveam rezidenta austriaca si pentru rezidentii statelor Shengen NU e nevoie de viza... :wink:
miki
Pai in acest caz mi se pare normal sa te accepte fara viza, pentru ei tu ai fost considerat "austriac"
EEN
QUOTE


Nu e adevarat, vizele de Elvetia se obtineau cel mai usor! Azi la 10 depuneai actele, maine dupa 12 le luai.


La fel a fost si la mine: eu aveam invitatie de la o companie Elvetiana. Ce mi s-a parut interesant a fost ca ulterior, cind treceam vama in alte tari vestice, pe mine ma frecau mai putin decit pe colegii mei ce nu aveau viza de Elvetia (viza de elvetia se recunoaste usor, e lipita)- poate placebo dar pare credibil.



Oarecum offtopic: am auzit ca daca ai viza de Israel nu primest viza pentru Arabia Saudita? Stiti ceva?
Ov
QUOTE


Oarecum offtopic: am auzit ca daca ai viza de Israel nu primest viza pentru Arabia Saudita? Stiti ceva?


si reciproca e valabila
barzanv
QUOTE
QUOTE


Oarecum offtopic: am auzit ca daca ai viza de Israel nu primest viza pentru Arabia Saudita? Stiti ceva?


si reciproca e valabila


2 pasapoarte si gata. Faci cerere care ti se va aproba sigur.
EEN
QUOTE


2 pasapoarte si gata. Faci cerere care ti se va aproba sigur.


Serios? Merge asa ceva?
Marty
QUOTE
Oarecum offtopic: am auzit ca daca ai viza de Israel nu primest viza pentru Arabia Saudita? Stiti ceva?


La mine la firma, pe comenzile venite din tarile arabe, exista urmatorul text:" Marfa sa nu fie produsa sau cumparata si revinduta de la o firma israeliana!"

Cred ca nu mai e nevoie de comentarii.
nicolau.cosmin
" Marfa sa nu fie produsa sau cumparata si revinduta de la o firma israeliana!"



La transportul naval, pe conosamentele si/sau pe manifestele de marfa, exista chiar o stampila cu formularea de mai sus la care se adauga si faptul ca nava nu va acosta in vreun port israelian.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.