Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Stopuri cu LED-uri
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia SuperNova > Imbunatatiri - Dacia SuperNova
Bursu
vreau sa imi pun in stopurile standard(care tot blocu e vopsit in rosu) LED-uri,am vazut la targul publicitar o firma care produce blocuri cu led-uri la orice dimensiune,si ma gandeam ca in fiecare patrat din blocul de stopuri(in locul fiecarui bec) sa pun cate un minibloc cu leduri(toate rosii).Acuma ma gandesc si la pb de alimentare.Voi ce ziceti?
dadu221
se poate , vroiam sa imi fac si eu dar ii lenea mare (chiar daca eu nu dau decat banu ) iar ca si consum iesi bine, mai bine decat pe becuri

Edit: "Limba noastră-i o comoară", nu-i așa?
madkat
am trecut si eu prin faza asta - si am facut stopul central de frana (ala de sub tavan) cu leduri superbright si cateva rezistente - a iesit ok dar mi-a luat timp destul de mult - ulterior am dat jos stopul din motive de vizibilitate in oglinda centrala - il caut pe acasa si pun o poza
StefanT
Hai nu te supara pe mine, poate te-am luat cam tare smile.gif
Insa:
Ledurile in general au tensiune de alimentare intre 3-4,5 V.
Can ai mai multi consumatori mici si vrei sa alimentezi la o tensiune mult mai mare decat cea nominala, inseriezi. Astfel se imparte curentul disponibil in mod egal.

E mai bine cu rezistente. De ce?

Avem tensiunea U=12 V si 4 bucati leduri cu alimentare la 3,6 V => 3V/ buc. Asta inseamna putina luminozitate (ledurile dupa cum se stie sunt practic niste diode, cu un prag sensibil al tensiunii, acum se aprind, acum se sting, daca nu le dai tensiunea necesara. Nu-s ca becurile cu incandescenta, ii dai oricat si el lumineaza proportional).

Apoi dam la cheie, si avem 14,4 ( sa zicem ca avem incarcarea buna) => 13,6 V/buc. Luminozitate maxima.

Ce vreau sa zic? Ca prin inseriere, cu motorul oprit vom avea o luminozitatea mult insuficienta. Pe cand cu rezistente e alta viata.
O rezistenta de 540 ohmi/ bucata si gata. e 500 de lei una. Plus ca mai protejeaza si ledurile de varfuri de tensiune.


Hai bafta!
Bursu
Da mai eu gasisem o firma care facea panouri publicitare din led-uri de diferite culori,in diverse marimi.Acuma nu stiu cum sa fac ca stopul pe frana sa se aprinda aceleasi led-uri dar mult mai tare,si asta cred ca e mai greu de pus in practica,chiar daca gasim o solutie de alimentare,nu cred ca vor fi foarte fiabile,si sa inceapa sa t-i se arda unul cate unul ,avand in vedere ca eu voiam sa pun cam 16led-uri in loc de un bec...
Cr|sTy
nu vreau sa para reclama..dar vindea lucius stopuri spate pentru nova....si aratau asemanator cu astea

user posted image
user posted image
madcos
alea sunt stopuri clare.noi vrem cu leduri.
Cr|sTy
stiu ca sunt clare...dar parca erau si cu led`uri
Andu
Dupa putin cautare, exact in aceeasi sectiune a rezultat: http://www.daciaclub.ro/https://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=10640

Mai e o chestie pentru care ledurile functioneaza in majoritatea covarsitoare a circuitelor cu rezistente. Ele fiind diode, lasa sa treaca in voie curentul prin ele, ceea ce duce la intensitate prea mare si le cam arde. Rezistenta se pune acolo pentru a limita consumul ledului la 15-20 mA. Sariti-mi in cap vreunul daca valoare e alta, dar eu pe asta o stiu. Ca sa afli ce rezistenta iti trebuie, se aplica vestita lege a lui Ohm (nu, nu e vorba de: esti om cu mine sunt om cu tine). I=U/R deci R=U/I. In cazul nostru, U=12 V iar I=0.02A. De aici obtinem ca avem nevoie de o rezistenta de 600Ohm. Credeati ca am terminat, nu? Gresit! Rezistentele sunt si ele imartite dupa mai multe criterii, unul dintre acestea fiind puterea disipata (sau maxima disiapta....) Folosind o alta formula, P=U*I aflam ca P= 0.24W. Cum o valoare uzuala pentru rezistente este 0.25W veti putea da fuguta sa le cumparati si sa le utilizati in liniste.
Valoarea intensitatii maxime de functionare a unui led este valoare de catalog, la fel cum sunt si tensiunile minime si maxime de functionare, asa ca ar fi bine sa va interesati si sa faceti calculele pentru cazul vostru.
StefanT
In mare parte sunt de acord cu tine. Insa 15-20 mA consumau ledurilea alea colorate.
Astea cu sticla clara, super-luminoase, de care ne trebuie noua, merg cam pe 35 mA. Eu am recomandat 540 ohmi pt luminozitate maxima, insa pt siguranta se pot pune si nitel mai mari. Asta depinde si de masina, cum incarca. A mea de ex nu trece de 14,2 V. Alta s-ar putea sa ajunga la 14,5 iar ledurile sunt f sensibile.
Bafta!
DragosP
Și Andu și Steffyx sunt pe aproape; calculul corect este:
R = (14,4 - Ud)/I, unde
- 14,4 = tensiunea la bornele bateriei, presupunând că regulatorul de tensiune funcțîonează corect;
- Ud = căderea de tensiune directă pe LED; n-o subestimați, la unele tipuri de superbright poate ajunge la 2,5..2,7V;
- I = curentul dorit prin LED.
Pentru Ud și I nu strică să consultați foile de catalog ale LED-urilor folosite.
Dacă n-aș avea ce face și m-aș apuca de așa ceva, aș pune câte patru led-uri în serie cu o rezistență, apoi câte grupulețe de-astea aș avea nevoie în paralel.
Pentru o astfel de configurație, rezultă R = (14,4 - 4x2,5)/25mA = 176 ohmi. Se poate pune o rezistență de 150 ohmi, caz în care I ~ 29,3mA. Puterea disipată de rezistență în aceste condiții va fi P = RxIxI = 128mW, deci se poate alege fără grijă 150ohmi/0,25W.
nick_florin
QUOTE(DragosP @ 7 Mar 2006, 08:02)
Și Andu și Steffyx sunt pe aproape; calculul corect este:
R = (14,4 - Ud)/I, unde
- 14,4 = tensiunea la bornele bateriei, presupunând că regulatorul de tensiune funcțîonează corect;
- Ud = căderea de tensiune directă pe LED; n-o subestimați, la unele tipuri de superbright poate ajunge la 2,5..2,7V;
- I = curentul dorit prin LED.
Pentru Ud și I nu strică să consultați foile de catalog ale LED-urilor folosite.
Dacă n-aș avea ce face și m-aș apuca de așa ceva, aș pune câte patru led-uri în serie cu o rezistență, apoi câte grupulețe de-astea aș avea nevoie în paralel.
Pentru o astfel de configurație, rezultă R = (14,4 - 4x2,5)/25mA = 176 ohmi. Se poate pune o rezistență de 150 ohmi, caz în care I ~ 29,3mA. Puterea disipată de rezistență în aceste condiții va fi P = RxIxI = 128mW, deci se poate alege fără grijă 150ohmi/0,25W.
*



salut...mdea ....bazele electrotehnici cu formule si prostii.....si eu am calculat ca si tine ca am dat examenul la bazele electrotehnicii de 3 ori biggrin.gif tot din circuite de genul asta(grea facultatea asta:D) ...si am ajuns la concluzia ca pana la urma sa intreb un electronist...si uite ce mi-a zis: cel mai bine ar fi sa pui rezistenta de 470 OHMI pe fiecare led si sa le legi in paralel...pt ca daca se arde unul osa mearga celelalte...daca ar fi in serie si se arde unul restul nu mai ard ...simplu ca buna ziua....
andu si steffyx au dreptate....sa fie puti nmai mare nu ar strica...dar tipu care e de meserie electronist si lucreaza in domeniu si se pricepe mi-a zis ca de 470 e cea mai buna....apoi daca el ca lucreaza in domeniu nu stie apoi io ma las de meserie biggrin.gif si nu mai fac nimik biggrin.gif ....
QUOTE(DragosP @ 7 Mar 2006, 08:02)
deci se poate alege fără grijă 150ohmi/0,25W.
*

dupa parerea mea e prea mica de 150 dar treaba voastra...eu v-am dar raspunsul primit de la cineva specializat in electronica asa ca voi decideti ce veti face biggrin.gif... bafta
Ronnie
Salutare, am un amic care si-a facut singur stopuri pe leduri pe o Nova. O sa revin cat de curand cu niste poze&detalii, insa va pot spune ca arata superb biggrin.gif si schema nu e cine stie ce. De asemenea tipul si-a instalat pe turometru, leduri care se aprind in functie de turatie smile.gif
vyalli
Salut Cristi.As vrea sa te intreb cat costa stourile acelea de nova si daca merg puse si la supernova ca arata beton de tot tongue.gif
pitic24
am si eu o intrebare de unde pot saiau stopuri cu sticla clara?
am avut montate pe masina leduri,nu se vedeau bine din cauza sticlei colorate
asa ca le-am dat jos
DECI....am muncit degeaba.....!!!!!!!!!!! mad.gif
tud.
Stopui clare se gasesc in militari,la 1 milion bucata...deci 2 milioane amandoua,daca esti interesat iti dau si un numar de telefon.
2dor
De Solenza sunt?
OVIDIUS
Cum arata "stopurile clare"? Au sticla colorata, doar ca este transparenta? De cine sunt facute?
Maff_77
mai era un baiat parca din craiva care facea stopuri vezi ca am impresia ca s-a mai discutat despre asta.
bolek_bolek
Eu zic ca daca ai fi pus LED-uri tip super-bright (si de diametru mare, gen 12mm) , si alimentate cu curentul maxim pe care il permit, s-ar fi vazut si prin mama stopurilor colorate ! Pentru cei care vor sa vada cum arata asa ceva, va recomad cu caldura semafoarele de la Grozavesti,langa Carrefour Orhideea, intersectia Splai cu Vasile Milea !
pitic24
au fost super luminoase,se vedeau mai ales noaptea se vedeau perfect
nu se vedeau ziua bine cand era soare.....risti sa te "buleasca" unu in spate cand pui frana
eu sunt din bistrita si la noi sunt semafoare cu leduri dar sticla din fata e
ca si la un geam de camera,deci foarte transparenta....ceva de genul asta ar trebui sa fie stopul!!!
PS:un stop la un milion cam scump...nu?
AlinREHAU
http://www.zexstar.com/index.php?cat=23
Citeste si tu pe site-ul asta chestii legate de leduri , unde chiar explica si cum finctioneaza ledul...
Daca ai pus leduri normale si ieftine , este normal sa nu iti lumineze cine stie ce , nu zic sa iti iei leduri de 120 cd, dar cat de cat , au module de leduri cate 3 care se alimenteaza direct la 12V. Tipul de led super flux este folosit in stopul de pe eleronul de la DSN . La mine cand am luat masina nu imi mergea ala si l-am desfacut pt relipirea unor fire , cu ocazia asta am zis ca sa fac un " upgrade " si am luat o lanterna din aia cu leduri la 12 RON cu 7 leduri albe ultra bright . A fost o mare dezamagire , ledurile superflux de pe circuit erau mult mai bune , in poza ledurile albe au concentrare pe raza de 30 grade si super fluxul de 120 grade , deci cu toate ca lumina este mai disipata la super flux este mai puternic ledul [attachmentid=42632]
SORAN
Pune LED-uri K2 tot de la zexstar. O sa fie o mare diferenta.
pitic24
ludurile au fost comandate de la zexstar si au fost destul de scumpe pt. niste leduri
deci.....trebuie neaparat sticla clara
AlinREHAU
Daca puneai cate un led K2 , cu alimentare calumea pe fiecare stop in parte era indeajuns ...
Si de ce sticla de la stopul de pe eleron nu e clara , si totusi e foarte puternic ?
sukaclc
se mai gasesc stopuri de dsn clare?
Relu_GTT
dar s-au gasit vreodata...
Bogyciu
Are Melomanu pe masina wink.gif
Maskatu
QUOTE(sukaclc @ 30 Jul 2010, 23:56)
se mai gasesc stopuri de dsn clare?
*


Unde naiba sa se gaseasca? La taraba in piata? Ce ai vazut tu prin poze sunt stopuri facute la COMANDA. Asa ceva nu se gaseste de cumparat la nici un magazin.
djasu82
cred ca acest topic a deviat de la leduri in stopuri la stopuri transparente.
and_rei
ar trebui redenumit "Stopuri - discutii ,modificari"
melomanuu
Eu am stopuri, nu clare dar albe si sunt de origine, scrie mare ELBA pe ele 10561582.gif

Leduri in stop are Bogyciu, punet-l sa va arate
and_rei
eu vazusem in trafic o dsn cu stopuri pe leduri.se vedeau frumos biggrin.gif dar ca lumina era cam aceeasi chestie (acum nu stiu poate mi s-a parut mie nu zic nu)
Bogyciu
Nu mai am leduri, dar inca nu am renuntat la idee... Vor veni cat de curand. App, si ale mele sunt transparente (partial), si tot ELBA scrie pe ele naughty1.gif
coaja_lutoifam
stopurile mele cu leduri biggrin.gif home made

Maskatu
Acest topic s-a inchis. Folositi topicul mare.
LINK (click me)
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.