Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Termometru interior/exterior
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Imbunatatiri - Dacia Clasic
argon
Postez si eu cum mi-am montat termoetru la masina, poate e interesat cineva smile.gif

Cred ca pozele vorbesc de la sine, se vede unde am montat senzorul exterior, ferit de curentii de aer si de apa.
argon
Dupa cum se vede , nu am lasat nici o urma dupa montarea senzorului...
argon
Am ales consola pentru montarea lui, are si lumina la afisaj, si un buton pentru selectia temperaturi in/out.

Costuri: 300 000 termometrul
Lucrul: 10 minute
Scule necesare: o surubelnita.


Eu personal sunt foarte multumit de ce a iesit icon_mrgreen.gif
mircea-daniel
Merge?Adica arata bine temperatuta interna/externa? Nu e mare lucru, iti trebuie doar niste amarate de termorezistente, dar trebuie sa fie de calitate. De unde ai luat toate piesele?
eXtenSion
Vreau sa vad vara cat o sa iti indice senzorul exterior, dupa ce lasi masina undeva si se incinge bine.. Dar la ce ne trebuie termometru?
iulian808
QUOTE(argon @ 3 Mar 2006, 19:47)
Am ales consola pentru montarea lui, are si lumina la afisaj, si un buton pentru selectia temperaturi in/out.

Costuri: 300 000  termometrul
Lucrul: 10 minute
Scule necesare: o surubelnita.
Eu personal sunt foarte multumit de ce a iesit icon_mrgreen.gif
*



Ma intereseaza asa ceva! Unde pot gasi?
tarzy
QUOTE(eXtenSion @ 3 Mar 2006, 21:44)
.. Dar la ce ne trebuie termometru?
*




pai ... ca sa spuna cat este ceasul


seruios acum - intradevar, datorita faptului ca este sub plastic negru, la stationarea s-ar putea sa se incinga, dar ... in trafic cred ca va indica cat de cat corect.

foarte fericita alegerea locatiilor, totusi eu cred ca ar fi fost mai util daca afisajul ar fi fost montat undeva pe bord, cum este acum trebuie sa-ti iei ochii de la trafic ptr al "consulta".

mircea-daniel
Aceeasi plasare este si la Renault Clio...Deci nu e chiar atat de rau aleasa.
pastrama
Bai, da firul de la sonda pe unde pot sa-l scot? Io vreau sa pun sonda undeva in spate, sub masina.
tarzy
QUOTE(mircea-daniel @ 3 Mar 2006, 23:16)
Aceeasi plasare este si la Renault Clio...Deci nu e chiar atat de rau aleasa.
*




nu stiu ce Clio ai matale, dar la al meu (ma rog al firmei, dar ma dau eu cu el) indicatorul de termometru este in acelasi display ca si radioul.
romulus
Bine, bine dar pana la urma, de unde ai luat termometrul? Arata si ora, in afara de temperatura?
argon
@Mircea-Daniel, ce sa fac cu termorezistentele? termometrul e complet.
@Pastrama stelistu , Dirul are vreo 1,5 mwtri, nu ajunge pana in spate, si nu cred ca e bine sa-l prelungesti ca o sa-ti de-a date eronate..lungimea e calculata prntru tipul de senzor.
@romulus , ora nu arata.

L-am cumparat de la Praktiker, cum spuneam cu 300 000 ROL.
Este cat de cat exact, adica l-am testat langa un termometru clasic de camera profesional deala cu scala si arata Exact la fel. Senzorul exterior arata cu vreo 0,7 grade mai putin, probabil ca e mai expus. Senzorul interior se afla in corpul termometrului.

Nu l-am montat pe bord ca nu am avut unde, am bord Scoica, si dupa parerea mea daca il inghesuiam pe undeva arata a kich. Deasupra bordului nu merge pentru ca pe acolo vine caldura, si batea chiar pe el.
madcos
am si eu la munca(mol) tot modelul ala cam la acelasi pret.
argon
Eu am cautat la vreo 3 Moluri de pe aici si nu au asa ceva..sunt slabuti rau ca produse...si ce au sunt enorm de scumpe, benzina in schimb o boteaza cu apa foarte rar, asa ca pun de la ei icon_mrgreen.gif
george_slz
Pentru cei din Bucuresti......de la mine...fara numar: Se gasesc termometre ca cel de mai sus, care are avantajul ca e de calitate mult mai buna decat restul care ii seamana, cum spunea se gasesc la magazinul Conex Electronic . Intrati pe pagina web si dati cautare prin montaje si alegeti-va termometrul dorit ...mie de exemplu imi place termometrul de rack, dar e prea scump deocamdata.

Un termometru ca cel de sus(asemanator) am avut montat pe berlina, am avut iluminarea afisajului cu leduri, am avut termorezistenta montata in suportul exterior al oglinzii si indica corect....problema era ca alimentarea se face din baterie de 1,5V...
mircea-daniel
Tarzy, vroiam sa zic ca locul unde este montat senzorul de temperatura este acelasi ca la Clio...Nu ma refeream la display!
tarzy
pai ... in discutie se vorbea de dispaly (afisaj) smile.gif



elro
se putea si mai simplu,o sa revin eu cu poze...
Ciombe
Eu am senzor de temperatura de vre-o trei ani. L-am montat in spatele barei din fata, practic lipit pe interiorul spoilerului. Firul la mine e ceva mai lung (2m), iar afisajul l-am lipit de ceasul de pe tavan. E ok, indica bine. Foarte folositor la mersul in afara localitatilor, cand afara temperatua coboara sub zero grade si exista riscul formarii poleiului. Are chiar si o setare pentru alarma, daca sa zicem temperatura coboara sub Zero, imi bipuie de trei ori.
ghedaniel0
Pai uite ce am luat din bazarul din iasi cu 100 de mii si vreau sa jic ca are 100 jdimii de chestii pe el inclusiv timmer, countdown, alarm, light etc. si femeia de la care l-am luat mai avea 100 de modele . Toate firma majestic si audiola *statii 700 w 2,5 mil mp3 playere etc.
argon
ala e de birou..si ai grija ca temperatura e cu aproximatie plus/minut 10 grade biggrin.gif .. am avut si eu...dar s-a stricat...si ceasul ramanea in urma..
tunderbird
QUOTE(mircea-daniel @ 3 Mar 2006, 23:16)
Aceeasi plasare este si la Renault Clio...Deci nu e chiar atat de rau aleasa.
*



La Clio senzorul este montat la partea de jos a oglindei din dreapta...daca te uiti cu atentie se vede bulbul.
dandee
cred ca tot undeva la bara din fata il voi pune azi! lam luat 24 de lai am da mi se pare o investitie buna! numai ca mai am o intrebare daca il pun sub bara oare nu indica mai mulv vara cand e incalzita de soare si mai putin iarna knd merge in bataia vantului?
Minel
Ma bate gandu' sa imi iau si eu unul ca si cel postat in link-ul de mai jos .

A mai montat care dintre voi asa ceva , ... huh.gif

http://buy.mikado.ro/product_info.php?products_id=3454


( daca este considerata reclama , rog stergerea postu-ului ) .
SB04AKI
QUOTE(Minel @ 6 Feb 2010, 18:47)
Ma bate gandu' sa imi iau si eu unul ca si cel postat in link-ul de mai jos .

A mai montat care dintre voi asa ceva , ... huh.gif

http://buy.mikado.ro/product_info.php?products_id=3454
( daca este considerata reclama , rog stergerea postu-ului ) .
*



am si eu ceva asemanator in golf montat si is super multumit de el acuma vreau sa imi montez si in dacie unu dar vreau sa il integrez undeva in bord cand imi pun CN-ul.
cataMCM
am cumparat un ceas cu termomtru indica alternativ timpul si temperatura si nu are baterie ci doar mufa de bricheta.
este vorba de un model VST 756-2 de la http://www.vstclock.com/ . Intrebarea mea este daca sta in permamneta conectat la bricheta cat consuma sau daca ii tai mufa de bricheta si il leg direct (are doar 2 fire) trebuie sa-i pun vreo siguranta?
PS pretul este 15 ron, iluminatul este cu rosu sau verde.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.