Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Ceas Dacia 1310
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Piese auto - Dacia Clasic
LYM
Vreau sa-mi cumpar alt ceas din ala pt. masina. Asta care-l am o ia razna aleator: il setez, si dupa cateva ore ma trezesc cu el total aiurea (fara sa scot borna sau mai stiu eu ce).

Cat costa unul nou, si cum il demontez de-acolo ?
nick_florin
daca te referi la ceasul care indica ora de deasupra oglinzii..mai bine renunta...nu is bune de nimik..la frig si la caldura mare o iau razna chiar daca is conectate la baterie si chiar daca nu scoti alimentarea....alt tip?...nu stiu ce sa zic dar orice ai pune cred ca tot asa va functiona....dar daca ai pune un ceas cu cuc? biggrin.gif glumeam si eu....chiar is curios daca ai gasit vreo solutie...ca si al meu face tot asa si poate il schimb..ma mmult bafta
Radduu
E in jur de 300 mii unul nou. Alt tip de ceas este cel care se pune in bord (ultimul model CN).
LaurD
QUOTE(LYM @ 4 Mar 2006, 17:46)

Cat costa unul nou, si cum il demontez de-acolo ?
*


* in targ il gasesti cu 20-30 RON
* se desprind parasolarele din cleme , se dasfac cele doua (?) suruburi ale carcasei si se scoate mufa la care este conectat ceasul
LYM
Inca nu am rezolvat nimic cu ceasul din lipsa de timp.
Btw, nu gasesc un ceas ( insa pe baterie separata) care sa se potrveasca acolo? Poate il dau jos pe asa al ei si-l duc la un electronist ceva, sa mi-l lege la o baterie separata.
Asa ma gandesc ca nu mai face figuri, cu toate ca nu scoteam bateria deloc.
LaurD
Ceasul se alimenteaza cu doua plusuri ; unul plus care trece prin contact si un plus permanent . Daca alimentezi ceasul ( ambele plusuri ) cu plus permanent vei avea ca rezultat iluminarea permanenta a afisajului , dar acest lucru nu va face ca ceasul sa fie mai precis .
P S - daca cumperi altul e posibil sa functioneze perfect sau sa functioneze la fel ca cel vechi . Depinde de noroc
gti98
QUOTE(LYM @ 5 Mar 2006, 03:46)
Vreau sa-mi cumpar alt ceas din ala pt. masina. Asta care-l am o ia razna aleator: il setez, si dupa cateva ore ma trezesc cu el total aiurea (fara sa scot borna sau mai stiu eu ce).

Cat costa unul nou, si cum il demontez de-acolo ?
*



Este un defect in placuta ceasulu, cel mai probabil o lipitura rece. Nasol e ca, desi nu sunt prea multe lipituri, meseria de electronist e pe cale de disparitie (Ma refer la aia adevarati, nu la "glumeti"...) La cazanelu' meu, e unul din destul de putinele subansamble care a functionat neasteptat de bine (nu a luat-o inainte sau sa ramana in urma la variatiile de temperatura (si de tensiune) de pe masina).. Probabil ca totusi e vorba de noroc... Daca il inlocuiesti, incearca sa pui unul din alea cu cristale lichide. E adevarat ca trebuie sa-l luminezi cu lanterna si nu prea ai sa poti citi ora in ger, dar are baterii separate si e si f.ieftin, la noi e pe la 50-80k Rol.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.