Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: problema cu aparatu foto digital
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
JeRRy
Am achizitionat un aparat foto digital SANYO-XACTY ASA SCRIE pe el...am facut cateva poze cu el am scos cardu si acum cand il bag imi zice ceva de genu "UNABLE TO USE CARD" dar se vede e fundal imaginea pot sa ii setez culorile,rezolutia dar nu pot face poza sau filma..ma poate ajuta cineva ? e de la camera sau de la card ?
blackout
1. verifica daca are cumva comutator "lock" pe el, sa fie pe pozitia "off"
2. verifica daca ai introdus cardul corect.
3. daca cumva e plin si nu mai ai loc pe el...goleste-l.
4. poate s-a bulit, desi ma indoiesc...
JeRRy
cardu nu e blocat..sau sigurantza aia nu e trasa nu stiu exact cum se spune..e introdus corect ca nu sunt tampit...e gol golutz abia am descarcat pozele dupa el...e gol..daca avea ceva pe el imi arata..
costi
de la card e mai putin probabil
asa am patit si eu si a trebuit sa schimb aparatul
nu mai scoate card-ul ; fa-ti rost de cablu si conecteaza-l asa la PC (fara sa scoti card)
blackout
teoretic nu ar trebui sa fie absolut nici o problema daca se scoate cardul, dar...cine stie.... blink.gif
JeRRy
o sa incerc si varianta ta costy..cand scot cardu din el..nu mai imi apare textu . pot sa fac maxim o fotografie. am mai vb cu cineva si mi-a zis ca sa bulit cardul..normal daca era de la aparat ne trebuia sa imi apara si textu cand e cardu scos ?
alex
Incearca sa formatezi card-ul folosind optiunea din meniul aparatului foto. Vezi sa fi salvat in prealabil toate pozele de pe card pentru ca se vor pierde.
JeRRy
Alex ejti un geniu... am sa iti dau o bere smile.gif..am formatat si fuge..ms frumos }{ ..da din ce cauza a fct asa ? ai idee ?
blackout
fac eu iarasi pe desteptu' tongue.gif :
1. ori cardul a fost plin (ai descarcat pozele de pe el dar nu s-au sters de pe card, doar le-ai copiat);
2. ori a ramas vreun fisier pe acolo si aparatu' nu mai stia saracu' ce sa citeasca de pe card;
3. poate cititoru' ala de carduri modifica ceva pe card cand il sterge si iarasi aparatu' nu mai stie ce sa faca.

mai fa niste teste pana te lamuresti wink.gif
JeRRy
1..pe card aveam 20 de poze...
2.. am dat la poze CUT si PASTE...cardu era 1000 % gol
3...am mai facut poze dar niciodata nu mi-a facut asa... sad.gif
dar iti multumesc oricum smile.gif..
DRE
Pe viitor nu mai sterge pozele de pe card folosindu-te de calculator. Sterge-le din aparat. Am patit si eu aceeasi chestie cu un aparat Olympus. In loc de Cut, alege doar Copy.
laur
QUOTE(DRE @ 6 Mar 2006, 09:32)
Pe viitor nu mai sterge pozele de pe card folosindu-te de calculator. Sterge-le din aparat. Am patit si eu aceeasi chestie cu un aparat Olympus. In loc de Cut, alege doar Copy.
*


Eu folosesc totdeauna cut/paste, am folosit asa cu 3 aparate, si nu am avut nici o problema.
DRE
E vorba de anumite modele, nu de toate. Eu am zis ca am mai patit asa ceva, nu ca asa se intampla mereu. smile.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.