Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: radiocd ambition
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia - Diverse > Diverse
savin512
De curand sunt un fericit posesor al unui Logan Ambition nou-nout. Cu exceptia zonelor unde se observa drastice economii in realizare, in rest totul este perfect. Am montat radiocd-ul pe sanie sa nu mi-l sperie binevoitorii in parcare. Un lucru insa ma enerveaza la maxim. De fiecare data cand il introduc in locas trebuia sa-i bag codul. Nu exista vreo smecherie sa nu mi-l mai ceara de fiecare data. As renunta bucuros la aceasta facilitate.
Ce-i de facut, in afara de faptul ca pot sa-mi iau o alta scula mai de soi?
Multumesc anticipat forumistilor.
b64chr
Lasa-l in masina.
In loc de sanie, skiuri si alte alea de sezon recomand CASCO.
Nu numai tu ai renunta bucuros la facilitatea asta ci si "binevoitorii" care ti-l sperie in parcare.
savin512
Am in dotare si spray cu CASCO dar ma gandesc la faptul ca o oarece speretura s-ar solda si cu o mai buna aerisire a masinii din cauza spargerii geamurilor ori cu o lejera indoire a usii asa cum a patit-o un amic din Braila.
Oricum multumesc pentru raspuns. Daca exista vreo solutie, astept vesti.
DFA
Nu este ceva specific Logan-ului, deci se mută la Diverse.
alphred
daca reusesti sa-l alimentezi permanent cu 12 volti te-ai scos (sau fix cu tensiunea necesara alimentari parti care are grija de codul ala de 4 cifre). o baterie(accumulator) de 12V, o dioda si gata, nu cred ca e un curent foarte mare in stand-by.
DragosP
Să știi că și eu am avut griji d'astea.
Am studiat un pic radio-cass (eu am dsn clima, și am cass, da' nu-i mare diferență, e chiar mai simplu) și am ajuns la concluzia că cel mai simplu este să-i dau o gaură micuță în colțul din dreapta jos (acolo lângă butoanele pentru ton/benzi fm etc). N-am avut burghiu și mașină de găurit, da' am dat-o cu un cui înroșit. După aia am finisat frumos gaura cenzuratățind bavurile cu puțin șmirghel. A ieșit foarte frumos... O să pun și-o poză.
După aia, am dat încă o gaură micuță în consola centrală sub gaura din cass.
Și prin cele două găuri am băgat urechea unui lăcățel din ăla chinezesc. Și gata, m-am scos; ce CASCO, ce griji...
Slider
Adicatelea stai cu lacatu' agatat acolo? ohmy.gif
ydaniel
stiu.e cam greu.da te obisnuiesti:) cred ca merge decodat da nu suntn sigur:)
DragosP
Normal, da' ce-s prost să dau banii pe un amărât de CASCO și să-mi fure bijuteria de rcs? blink.gif
Am auzit că se fură și tetierele, cred că o să fac la fel și la ele...
vis-a-vis
Eu am patit-o.
Mi-au spart geamul lateral si au luat radio-CD-ul.
Fiind vineri spre sambata, am stat cu geamul nepus pana luni.
Nu mai zic ca nici pana acum nu am luat banii de la asirom, din cauza ca politia nu trimite confirmarea ca "n-a prins hotul".
Radio-CD-ul se scoate foarte usor cu niste agrafe.

Din cate am observat, iti cere codul daca initial ai setat un cod.
Daca il lasi fara cod, banuiesc nu ti-l mai cere.
Sony
Tu cum ai setat initial un cod?
Slider
...."Nu mai zic ca nici pana acum nu am luat banii de la asirom, din cauza ca politia nu trimite confirmarea ca "n-a prins hotul".....

astia de la politie poate sa caute hotu' si 2 ani si sa nu-l prinda....ce timpenie....
DragosP
Măi oameni buni, topicul ăsta e o aberație.
Ori schimbi scula, luând una care se pretează la pus/scos toată ziua pe/din sanie, ori îți iei unul cu față detașabilă, ori îl lasi acolo și asta e...
Ori, așa cum am spus mai sus, îi pui lacăt. wink.gif
mih95
Salut si bine ai venit pe forum
Din pacate solutii favorabile la problema ta nu prea sunt. Se poate elimina codul (decoda) RadioCd-lui de pe masina ta, la un atelier autorizat (electronist bun), dar... pierzi garantia si va costa ceva.... Si tot ramii cu un inconvenient trebuie sa reprogramezi de fiecare data posturile de radio.
Din pacate la mine in parcare au fost sparte masinile cu CD player si care nu aveau fata detasabila sau o uitasera peste noapte in masina , iar metoda folosita a fost spargerea geamului fata...nici nu s-au mai chinuit sa forteze portierele.
Nici pina azi hotii nu au fost prinsi....Asa ca eu unul il inteleg pe Savin512....
Iti recomand in primul rind CASCO si (sau) sa incerci sa vinzi RadioCd-ul cit este foarte nou, si sa-ti cumperi ceva cu fata detasabila.
dragos.avramescu
offtopic: cum adica 'nu a prins hotul' ?
adica daca-mi fura masina, asiguratorul nu-mi da banii pana nu e prins hotul ? WTF...
mih95
Tot ce am dorit sa exprim, a fost faptul ca furturile nu au avut o distributie temporala liniara, adica s-au petrecut aleator in ultimii doi, trei ani, toate cu AN dar din acelasi loc si cu acelasi mod de operare. In functie de asigurator si clauze contractuale poti primi sau nu contravaloarea bunului distrus, furat,... etc.
savin512
Fratilor, toate bune si frumoase. Am "CASC-O", dar vedeti bine ca hotul e c-un pacat si pagubasul cu o mie, dupa cum se zice in popor.
La mine in zona unde lucrez s-au furat si radiocd-uri fara fata detasabila, ramanand colegii mei draguti cu fata detasabila in buzunar. Sa-i fi vazut cum se uitau la ea si suspinau. Asta inseamna ca se pot utiliza si rcd-urile furate fara fetele detasabile.
Stie cineva un electronist bun in decodificarea rcd-ului original de pe Ambition?
Jack Daniel's
Savin512 , in primul rand se numeste decodare si nu decodificare ( operatiunea prin care cd-playerul nu o sa mai ceara de fiecare data codul ) , si se face deobicei de cei care decodeaza telefoane mobile .
savin512
QUOTE(big2003 @ 22 Mar 2006, 20:29)
Savin512 , in primul rand se numeste decodare si nu decodificare ( operatiunea prin care cd-playerul nu o sa mai ceara de fiecare data codul ) , si se face deobicei de cei care decodeaza telefoane mobile .
*



big2003. Multumesc pentru corectie si pentru sfat. O sa fac sapaturi in acest sens.
Jack Daniel's
OK ! Anunta-ne daca ai reusit inlaturarea codului si cat te-a costat , ca poate sunt curiosi si altii . Ceau .
sonykel
apropo de furat.intrebare intrebatoare.se poate descuia loganul cu cheie potrivita?adica cum era la vechea 1310 luam 5chei diferite si cel putin2 trebuia sa se potriveasca.deci loganu se deschide cu alta cheie sau nu?
klaus
Da se deschide, chiar f. usor...
Sony
Inseamna ca hotul ala care mi-a fortat incuietoarea usii stangi si nu a deschis-o era tare prost.
klaus
Inseamna ca nu eram eu... ca mie mi-ar fi reusit 04.gif
Sony
Am avut noroc ca nu erai tu. 04.gif Desi suntem cam off-topic aici, io am incercat sa deschid cu telecomanda cheii alta masina si nu am reusit. Sunt un hot prost. biggrin.gif E drept ca io nu am facut-o intentionat. M-am oprit langa o masina asemanatoare cu a mea si incercam sa o deschid. Cand am vazut ca nu merge m-am gandit ca s-a consumat bateria. Am vrut sa bag cheia in usa, dar am observat ca nu avea incuietoarea fortata si asa mi-am dat seama ca am sanse sa-mi iau o bataie daca ma incapatanez sa deschid masina. 04.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.