Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: BIP-uri enervante
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
bog_cip
Sunt abonat connex.
Am o problema de la un timp tot primesc de la "diverse" numere bip-uri. Ok voi spuneti ca poate sunt greseli , voite sau nu provocate chiar de operatorul de telefonie. Problema este ca un singur numar este foarte insistent imi da bip-uri intr-o veselie. Asta mai ales in week-end-uri. Am incercat sa stau de vb cu presoana dar , "nam cu cine". La intrebarea de ca ma suni raspuns "Doar ti-ma dat BIP" Nici nu la interesat ca poate ma deranjeaza ca n-am nici o treaba cu el etc. Oricum Nivelul cultural al persoanei este foate limitat si nu am ce sa ii fac.
Banuiesc dar nu sunt sigura ca mi se trage de la o "cunostinta" cu care am inodat relatia etc.
De ce ? Cei din cercul persoanei au chiar o "bucurie" stupida in a da BIP-uri. Aceasta a recunoscut-o chiar ia: "Ase ne place noua sa ne dam BIP-uri"
Numai ca individul a inceput sa dea si noapte trelefoane ... de ziua e ocupat...
Connex s-a spalat pe miini "ei nu fac blocari de genul asta" PUNCT.
Acuma ce imi recomandati sa fac? A mai parit cineva ceva de genul asta ? Cum a rezolvat problema.
R19/16v
depui o plangere...pe undeva smile.gif
klaus
1. Sa-ti iei un telefon la care se poate asigna o melodie la fiecare numar din agenda, sau la anumite grupuri.
Ii asignezi o melodie muta.
2. Sa ii raspunzi la bipuri. Cand incepe sa le dea, stai cu mana pe tasta de raspuns.
3. Sa mai analizezi si discutiile de la
http://www.daciaclub.ro/https://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=25413
http://www.daciaclub.ro/https://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=9791
StefanT
QUOTE(R19/16v @ 7 Mar 2006, 16:31)
depui o plangere...pe undeva smile.gif
*


Sunt convins ca i-ai solutionat problema. wink.gif

Pune numarul acilea, sa testez si io niste bipuri icon_mrgreen.gif
Ant
iti cumperi un telefon mai 'teligent si il bagi la ignore .
Lexy
Wow ce distractie sa dai beep-uri.. e asa de cool, de nu se poate! unsure.gif
StefanT
Hai ma asta e solutie, sa dea cateva milioane pe alt telefon?
Pui telefonul langa un radio, si cand auzi ca incepe sa distorsioneze, tii ochii pe ecran. Daca e el, il prinzi. Iii faci asa de 2-3 ori si garantat se linisteste.

Dar pune totusi numarul aici sa ii dau si eu cateva bipuri, ca si mie mi-s dragi tare astia biggrin.gif
GABY IS BACK !
Noaptea, baga-ti "mesageria vocala". O sa se sature pana la urma...
Si sa stii ca userii daciaclub au mai ajutat oameni cu astfel de probleme...
Pune numarul aici...... icon_mrgreen.gif
bog_cip
Numarul de telefon este ******** numar sters de moderator - publicarea este problematica; daca doriti transmiteti va rog via PM.
Habar n-am cine este. Oricum banuesc ca este o "saciala" esftina a unei cunostinte ( feminine ) a sotiei. Pe scurt cred ca persoana vrea sa ma face "gelos". Suna numai barbati , pe uni i-am potolit da asta ....
Multumesc de sugestii oricum bani de telefon smecher n-am .
sunt curios de reactie ...
bog_cip
Sunt curios de reactia individ-ului. Daca va zuna inapoi ... eventual dati-mi un semn
alx
tu esti barbat sau femeie ca din primul post se intelege una si din precedentul alta...
io cum de nu primesc domne...?
pit-bull
Activezi mesageria vocala si inchizi telefonul seara sau in perioada cand primesti cele mai multe beep-uri. Mesageria cu siguranta ii va prinde de cateva ori si vor consuma ceva credit...Poate se mai potolesc asa!
bog_cip
1. sunt barbat
2. nu suna regulat il apuca cind si cand adica a da un week-ne a stat 2 -3 saptamini iar da dat etc
3. nu pot face faza cu prinsul ca suna odata si gata imi mai da bip a doua zii sau cind are chef.
Deci daca aveti solutii la comportamet deasta... multumec anticipat.
bog_cip
******** numar sters de moderator - publicarea este problematica; daca doriti transmiteti va rog via PM.
am sa trimit pe PM nr scuze
Ant
pai incearca cu ... ceai de tei ... ca asta calmeaza. Am crezut ca iti da 10-15 bipuri pe ora. Un bip la 2-3 saptamani mai mult iti pune sangele in miscare. Ignora-l si tu, lasa telefonul mai mult pe vibratii sau cu volumul mai mic si asta e ... viata merge inainte.
bog_cip
Da bun sfat. Normal daca era o companie calumea putea sa blocheze numal sa nu ma mai apeleze pe mine punct. Fiind in romina asta e.
Multam de ajutor
bog_cip
Daca cineva mai doreste nr de telefon care imi face probleme ... pe PM.
Multumesc anticipat pentru colaborare
CristiZ
bog_clip... cineva a intrebat daca esti barbat sau femeie, eu te intreb daca esti roman sau ai tastatura defecta...
LadaNiva-WRC
ai numarul? ii unul sau mai multe?
da-mi numarul ca are pretanamea o sora care-i in clasa a 6 sau a 7-a, si colegi ei is dependenti de bip, din 30 cati are in clasa cred ca cel putin 25 am mobile, si ei cand n-au ce face dau bipuri
si daca-i prinde, asta este tata imi cumpara cartela de reincarcare asa ca nu-mi fac probleme, cam asta-i raspunsul
ei isi dau bip cand iasa din clasa, cand is in fata portii, can intra in casa, cand iasa din casa, cand merg sa manca, cand termina, etc etc
daca vrei, poate ca colegi ei, or mai avea asa vreo inca cativa prieteni fiecare maniacodependenti de bip, si dupa ce-l stresezi pe ala...s-o calma
sau poti sa-l suni noaptea pe la 4 -5 cand sigur doarme si sa-l intrebi ce-o facut steaua ieri, alalta ieri, sau rapid, dinamo, sau cat ii ceasu, il ti 15 minute la telefon, si cand te intreaba cine esti ii zici piotr, sau igor, sau nebunu sau mai stiu eu ce, apoi iti inchizi telefonu
a 2-a noapte la fel asa ii faci vreo 2 nopti apoi astepti vreo 3 zile, iar reiei problema
eventual poti sa-l suni la 2 juamte 3 si sa revi cu un telefon pe la 4 sa vezi daca o adormit
treaba asta o stiu de la fratemio asa-i face la pretenasa biggrin.gif
daca vrei detalii si alte idei baga un mp-u si-ti mai zic
Sony
Mai asta cu containerul Niva, scrie si tu corect ca sa inteleaga si ochiul lui mandea ce vrei sa spui!
madcos
radmasa.gif tari faze.ba,cel mai misto este cand primesti apel ascuns.o vrea sa suni inapoi? blink.gif primesc din astea indiferent de ora.solutia legala cica ar fi(la orange)sa faci plangere la politie,si cu dovada plangerii iti pot spune nr. 168.gif
donraulo
m-am confruntat si eu cu asemenea probleme.
spre exemplu, primeam beep-uri cu ascuns indiferent de ore..... astea cu ascuns sunt cele mai "periculoase", pentru ca te pune pe ganduri si nu ai absolut nici o sansa.
revenind, in general, in momentul in care primesc beep-uri repetate, (cu numarul available) sun eu sa vedem care e problema, de poate sa fie cineva pe care il cunosc, care are nevoie de mine, insa din diverse motive nu poate sa ma sune, in consecinta sun eu.
problema intervine in momentul in care persoana raspunde, si nu zice nimic, azi asa maine asa.... trec prin toate fazele, luat cu vorba buna......pana la injuraturi si amenintari. (rezultatul fiind nul sau dimpotriva se ambitioneaza persoana)
in consecinta cu numarul in mana, sun la Connex (eu fiind pe connex) si ii rog sa imi spuna cine este proprietarul numarului respectiv, iar cei de la connex imi spun ca nu pot sa imi spuna acest lucru. desi mi se pare ciudat un lucru. Connex are un serviciu numit AGENDA, care practic inseamna o carte de telefoane, mai exact, daca sun si spun ca vreau si eu numarul persoanei X, mi-l ofera fara nici o problema (asta in cazul in care nu este pus la secret) insa daca ii sun si le cer numele persoanei care are numarul x.... nu domle' nu se poate.
solutia? sa faci o plangere la politie, si apoi iti pot spune cine te deranjeaza.
insa solutia care da efectul cel mai mare este sa nu te afecteze, sau sa il ignori, iar incet incet, vazandu-se ignorat, se plictiseste si nu va mai da beep-uri. in cazul meu este cea mai eficienta metoda
(ignorare din partea mea, induce in timp plictiseala din partea faptuitorului finalul ..... isi gaseste pe altul pe care sa il streseze)
bog_cip
'CristiZ' multumesc de ironie. E foarte constructiva si matura.
Va multumesc pentru sfaturi si ajutor. Cred ca "donraulo" a pus punctul pe "i". Asa e sunt unii care asa "inteleg" sa foloseasca un telefon mobil. NO COMMENT.
In particular fie spus individul a dat bip-uri ieri, nu conteaza cate. Problema e ca nu pot inchide telefonul, telefonul este al sotiei. Ea sta acasa avind grija de junior ( 1 an si ~ 2 luni ). Partea nasoala e ca poate deranja prin bip-uri. Politica "operatorilor" no comentez dar e stupida: sa ma duc la politie pentru asa ceva ????? Pentru unul care nu are ce face. Daca eu dau "bip" la 112 imediat ma salta si mi da si o amenda, cu recalamati mea sa consum timpul si banii politiei care cred ca poate face ceva mult mai util. Da e strigator la cer cum nu poate fi instintat de connex, origen etc ca daca mai da bip la nr meu ii restictioneaza apelurile ...
'LadaNiva-WRC' n-am reusit sa iti trimit mail pe PM eventual daca poti trimite-mi tu un mail si iti dau cu mare drag nr de telefon.
Va multumesc la toti pentru pareri ( ironii ) si sfaturi. Sa vedem cum se va termina povestea.
Asi
autoresponse pentru nr ala
e cod de retea nu trebe mobil smecher.. da un search pe google dupa coduri de retea si vezi acolo codu respectiv.
sau ingnore.. sau divert call catre un nr vesnic inchis sau poate ii dai divert call catre 112 243.gif
in fine sunt multe chestii care pot descuraja un bipuitor..
DRE
Nu se poate da divert catre 112 wink.gif
lapescuit
poate imi spuneti si mie ce model de telefon are functiile astea:
-divert call pt un singur nr din agenda;
-autoresponse pt un singur nr din agenda;
-ignore(restrict/reject) call pt un singur nr din agenda;
smile.gif
body
Nevasta-mea ( e profa) si primea beepuri de la copii tembeli !Pus tunurile pe ei ( adica am dat nr de tel tuturor prietenilor si i-am linistit) .
O alta faza super a fost urmatoarea ...beepuri mereu nevestimii , dat tel dupa tel meu , luat un accent de rrom neaos si dupa injuraturile de rigoare i-am zis pustiului ca daca nu se potoleste il tai....si apoi nici un beep nu a mai urmat ... biggrin.gif
bertro
- companiile de telefonie NU dau numele unui client atunci cand suni si spui ca vrei sa afli numele din "spatele" numarului x tocmai pentru ca exista amatori din astia de glume proaste. va dati seama ca ar fi si mai multe glume daca ar putea respectivii sa afle cum te cheama inainte sa te sune.

- la faza cu numarul ascuns si aflarea lui de la operator e o problema mai mult tehnica decat legala: centralele lor nu tin evidenta apelurilor primite (avand in vedere ca nu esti taxat pentru acestea si deci salvarea lor ar consuma resurse inutile). In momentul in care vrei sa afli ce numar te-a sunat in data x la ora y, ei trebuie sa caute prin toata baza de date si sa afle de la ce numar a fost initiat un apel catre numarul tau (deci cumva invers). Ceea ce mananca o gramada de timp si resurse. Resurse pe care ei nu-s dispusi sa le iroseasca decat in cazurile cu adevarat importante (recte atunci cand vii cu solicitare de la politie).

exista insa o metoda la indemana oricui are un calculator conectat permanent la net. metoda se bazeaza pe faptul ca nu centrala este cea care interpreteaza stringul #31# si ascunde numarul, ci chiar telefonul din mana ta. ma refer la alta metoda decat modificarea softului telefonului in sensul neascunderii numerelor la apelurile primite (care ar fi cea mai eficienta pana la urma).

metoda consta in obtinerea unui numar de tel VoIP gratuit de pe un anumit site, instalarea unei aplicatii SIP pe computerul conectat la net, redirectarea anumitor categorii de apeluri din telefon catre numarul SIP (de ex apelurile la care nu se raspunde sau la care se da reject), apoi utilizarea unei anume functii din meniul aplicatiei SIP pentru a obtine detaliile (inclusiv numarul) apelului. PM pt detalii
Apostol Bogdan
am patit si io faza cu bipurile la orice ora si i-am directionat numarul spre 112 si am scapat. tongue.gif
DRE
Mai oameni buni, sunteti culmea cu redirectionat numarul spre 112!!! In afara de faptul ca nu se poate, este o mare aberatie! Va faceti singuri un deserviciu. Sa admitem ca s-ar putea redirecta toate apelurile la 112. Buuun. Pai ia sa vedem, ce inseamna redirectare? Un nr. va suna pe voi, iar voi sunati AUTOMAT mai departe, asadar e ca si cum ati suna VOI la 112, nu ala. Apoi sa vezi cum curg amenzile ca de pe numarul vostru de telefon cineva i-a bagat pe aia in PM (post meridian tongue.gif). Asa ca mai lasati folclorul cu redirectat catre 112 ca nu tine!
Asi
eu ziceam la misto.. momentan ii taxez cand ii prind.
acu sper sa nu citeasca cine nu trebe dar ma deranja rau de tot un anume stimabil pe care am reusit sa-l exasperez cu telefonu nici macar fiind implicat.
am luat cartea de telefon in brate si fara numar am stat vreo 2 ore si am dat telefoane in proste la nimereala dandu-ma un angajat de la romtelecom.. se schimba centrala, si vi se va schimba numarul in: numaru lu "stimabilu". si din alea 100-200 de telefoane cate am dat macar un sfert tot au prins teapa si au dat mai departe la alti 10-50 de colegi, rude..etc si conluzia a fost ca 1luna-2 a sunat fixu la ala ca la centrala.
ma cracanez de ras si acuma... acum really.. voi sa nu faceti asa.nici eu nu am procedat corect.. dar uneori te calca pe nervi unii oameni, si incepem sa debitam metode nastrusnice de a ne simti mai linistiti.
matrafox
prea tare faza sincer ,asa merita romanii cu beep-uri si cred ca si eu voi pune chestia asta in aplicare ptr ca am eu niste cliente care ma cam deranjeaza cand nu ma astept,chiar si cand nu ar trebuii nici un deranj wub.gif ms intr-un fel de "sfat" biggrin.gif
Asi
si era sa uit.. am intalnit oameni care cu madrie isi etalau modul de a face rost de credit..
dadea bipuri pe nr la intamplare si aia sunau inapoi si ii tinea la taclale cu greseala.. n-am dat eu bip..etc si statea vreo 2-3min si aduna alea 100 de min sa primeasca dolaru bonus .. ce tampenie.. mai bine incarc cu cu 1 dolar decat sa ma muncesc sa trag lumea de limba o ora juma si-un pic sa vorbeasca din greseala cu mine.
anpop
eu raman la parerea ca cea mai buna metoda e un tel mai "destept"....dai nr respectiv pe silent sau autoanswer si nu mai ai prbl....
Asi
si din ciclul.. suntem beti si n-avem cu ce ne distra.. luam 2 mobile cu conex cent .. sau nu avea importanta.. credit/minute sa avem, important e ca cele 2 mobile sa aiba speaker..

sunam aleeatoriu la 2 nr in acelasi timp de pe cele 2 mobile.. si le puneam invers unu peste altu.. practiv vorbeau unu cu altu.. si era oarecum amuznt.. ne spargeam de ras la ce discutii se ajungea intre cei 2 nefericiti treziti din somn de destepti ca noi care fiecare credea ca celelalt l-a sunat radmasa.gif

edit .. tare de tot a fost cand am pus sa vorbeasca 955 cu 961 de cica o lua pe donsoara de la telefon la sectie, iar donsora asistenta il lua pe garcea la nebuni.
idem pentru 2 companii de taxiuri intre ele.
gap
in legatura cu devierea , in momentul in care telefonul A suna pe telefonul B, iar telefonu redirectioneaza automat apelurile catre telefonul C, pe ecranul telefonului C vei vedea numarul telefonului A.

excl.gif
bonzai
eu as proceda asa:
pasul 1) dat sms la nr respectiv si rugat sa inceteze cu sunatul.
pasul 2) daca continua, pus anunturi pe net de genul:
1) vand opel astra adus recent 2003, 5500 euro, nr tel xxxxxx
2) studenta blonda, caut partener distractie urgent,contacti-ma dupa ora 23 nr xxxxxxx

pasul 3) as intreba sotia serios despre numarul respectiv smile.gif

Asi
mda pacat ca nu merge aia cu vi s-a schimbat nr in : xxxxxx si la mobil ci doar pe fix
cat despre deviere.. intradevar aparare nr A dar chestia este ca plateste B devierea catre C.. la ca si la roaming.
NFS
Pt telefoanele cu Symbian, exista niste programele cu care poti bloca un anumit numar. Cind suna respectivul sa intre direct ocupat, sau sa-i trimita automat un sms, sau sa-ti inchida soneria sau sa-l redirecteze.
Faci o lista si bagi in ea pe aia de care nu mai vrei sa auzi. smile.gif (black list). Sau poti sa faci white list, si atunci telefonul suna numai la cei din lista alba.

Eu am doua programe d-astea: Advanced Call manager si Blacklist. Le gasiti lejer cu DC.

Am uitat sa zic... se pot bloca si numerele "ascunse"! happy.gif
bertro
am incercat sa dau pm-uri persoanelor care au cerut detalii. in unele cazuri nu am reusit (imi dadea "no user"). imi cer scuze celor care nu au primit, o sa incerc dupa ce se reface forumul.
bog_cip
Vad ca au disparut posturile la acest topic. Este o problema cu forumul ? Inital , mi devreme am vazut ca se raspunsese destul de mult la subiect.
In cazul in care doreste cineva nr de telefon cu "probleme" rog sa imi trimita pa PM.
Multumesc.
bertro
nu ti-a sters nimeni topicul. este o problema cu baza de date.
initial nu aparea nici un mesaj pt nici un topic. mesajul de mai sus l-am pus eu acum cateva minute ca sa testez o banuiala. vezi ca se discuta la "probleme administrative" despre problema asta.
bog_cip
Ok s-a rezolvat cu forumul.
Legat de numar .... ce sa zic ieri s-a linistit dar nu stiu cit o sa il tina ...
Daca mai da bip-uri o sa incerc sa vb cu el sa vedem poate il induplec data continua, mai vedem ce si cum.
Multumesc mult pentru sfaturi.
Ciombe
Salutare!

Baieti, io i-am lecuit pe doi de-astia cu beep-uri!
Cum
?

?
radmasa.gif icon_mrgreen.gif

Pai simplu, i-am pus sa se certe cu... faxul!
Adica dimineata la 7 cand ajungeeam la scarbici, dadeam o tura pe la faxurile din firma (vre-o 5 in zona mea, da sunt mult mai multe in toata firma wacko.gif ) si de pe fiecare fax le trimiteam cate un fax pe mobil. Bineinteles, raspundeau aia, alo-alo si incepeau sa injure sa comenteze alea alea... radmasa.gif se certau cu o masina de trimis fax! Pe una am exasperat-o, da macar nu mai imi da beep! Iar faxurile astea sunt formidabile, dai un fax, ala raspunde, faxul nu poate trimite, si .. .dupa ce inchide ala, faxul mai formeaza iarasi numarul... si asta se poate seta, la mine e setat sa incerce de trei ori. De trei ori de pe 5 faxuri diferite inseamna 15 enervari la adresa alauia care mi-a dat beep! Betoon!
Numai bine!


Sony
Ciombe, ai cea mai originala rezolvare! radmasa.gif La chestii din astea nu te depaseste nimeni. radmasa.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.