Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Proiect de boxe
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
XMihai
Mi-am facut un proiect de boxe, numai ca-mi trebuie 2 difuzoare de 25cm(10" cred) si nu stiu ce marca ar fii mai buna si la pret si la calitate.
Are idee cineva de unde as putea achizitiona 2 difuzoare bune?
Va Multumesc
IRONICK
Pentru casa sau masina ?
Ce inseamna "proiect de boxe" ? Ai desenat o cutie ?
XMihai
QUOTE(IRONICK @ 7 Mar 2006, 15:04)
Pentru casa sau masina ?
Ce inseamna "proiect de boxe" ? Ai desenat o cutie ?
*



Da pentru casa.
O sa revin cu poze.
IRONICK
Tu faci cutia inainte sa cumperi difuzoarele ? blink.gif
Pai atunci ce fel de boxa mai este aia ?
Incinta se calculeaza si construieste in functie de difuzoare.
Ce putere, cate cai, ce tip de incinta, rezonator helmholzov (adica bassreflex) ?
XMihai
Am gasit ceva aici
IRONICK
Cauta Visaton, Selenium, QSL sau PAudio. (sa fie pe 8 ohmi)

PS. Difuzoarele de masina nu suna prea bine in casa. Din ce mi-ai aratat tu, vrei sa faci doar un subwoofer ?
raduboy
Nu te chinui degeaba.iti spun din propria experienta,daca vrei sa ai niste bixe care sa sune bine,dute si cumpara-ti boxele gata facute.Trebuie multe calcule pentru a iesi ceva care sa sune bine,iar acasa miram-as sa poti face ceva .Eu m-am lasat pagubas si mi-am luat boxe din comert.
IRONICK
QUOTE(raduboy @ 7 Mar 2006, 15:54)
Nu te chinui degeaba.iti spun din propria experienta,daca vrei sa ai niste bixe care sa sune bine,dute si cumpara-ti boxele gata facute.Trebuie multe calcule pentru a iesi ceva care sa sune bine,iar acasa miram-as sa poti face ceva. Eu m-am lasat pagubas si mi-am luat boxe din comert.
*

Nu trebuiesc multe calcule. (sunt o groaza de programe care fac lucrul asta destul de bine).
Problema este alegerea difuzorului pentru scopul propus si constructia incintei.

XMihai
QUOTE(IRONICK @ 7 Mar 2006, 15:58)
Nu trebuiesc multe calcule. (sunt o groaza de programe care fac lucrul asta destul de bine).
*



Si care ar fii un asemenea program?
IRONICK
QUOTE(XMihai @ 7 Mar 2006, 19:03)
Si care ar fii un asemenea program?
*

BassBox Pro
Vezi ca programul are si un help foarte bun. Vei invata multe despre incinte acustice si difuzoare.
Asi
si mai ales sa iti iei un difuzor mai de firma ca sa iti dea valori exacte si neaparat parametrii T/S pentru a putea calcula incinta, si a vedea cel mai indicat tip de incinta, si sa iti alegi in principal difuzorul in functie de ce cauti, fidelitate, putere, SPL, frecvente joase etc..

cu difuzorul in brate si parametrii p hartie se baga in n programe care iti pot calcula binisor cam cum va arata cutia propriuzisa.. si mai ales.. materialul sa fie ceva robust (ceva mdf de 2" ideal) si bine antifonat (sunt pe la muzica burete rombic , mocheta, dynamat, si diverse materiale care sa evite rezonantele de cutie si reverberatiile .. sa nu sune a butoi.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.