Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Probleme Sony Ericsson K300
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
kaspersky
Acum vreo luna ma roaga cineva sa-i duc un Sony Ericsson K300 sa i se schimbe firmware-ul deoarece nu avea meniu in limba romana. Dus la baieti, schimbat firmware, dat telefonul inapoi. Azi ma suna ca cica telefonul are probleme de cind cu schimbatu' de firmware se pare ca trimite un SMS la un nr. de tel din Suedia (asta fara sa se vada pe telefon). Pe factura apar SMS-urile la numarul respectiv trimise la ore cind nimeni nu avea acces la telefonul respectiv.

Intrebarea mea este daca asta se datoreaza firmware-ului sau are K300 vreo optiune prin care se realizeaza trimiterea acelui SMS?
SiloS
eu am k300 si nu se trimite nimic . Cel putin nu am vazut eu .
sddragos
sad.gif sad.gif sad.gif
mad.gif mad.gif mad.gif
ohmy.gif ohmy.gif ohmy.gif
blink.gif blink.gif blink.gif

cmres80
S-ar putea sa fie vreun virus dar nu stiu daca asa ceva este totusi posibil blink.gif
kaspersky
Treaba cu SMS-ul s-a aflat in felul urmator: se genera cost suplimentar, s-a cerut factura detailata de la portocala si acolo figureaza SMS-ul in fiecare zi!
GoGu
F posibil sa nu fie firmware oficial si sa aiba un "cadou" la pachet...

Sau poate astea s-e se updateaza ca windozu, prin sms-uri in suedia... smile.gif
tarzy
QUOTE(kaspersky @ 8 Mar 2006, 13:44)
Acum vreo luna ma roaga cineva sa-i duc un Sony Ericsson K300 sa i se schimbe firmware-ul deoarece nu avea meniu in limba romana. Dus la baieti, schimbat firmware, dat telefonul inapoi. Azi ma suna ca cica telefonul are probleme de cind cu schimbatu' de firmware se pare ca trimite un SMS la un nr. de tel din Suedia (asta fara sa se vada pe telefon). Pe factura apar SMS-urile la numarul respectiv trimise la ore cind nimeni nu avea acces la telefonul respectiv.

Intrebarea mea este daca asta se datoreaza firmware-ului sau are K300 vreo optiune prin care se realizeaza trimiterea acelui SMS?
*




Eu am SE K300 cam de 1 luna

meniul avea by defaul si limba romana

al meu e blocat pe connex

a ... tastatura este foarte sensibila, eu reusesc sa trimit cel putin 2 SMS / saptamana la primul nume din agenda biggrin.gif
sa nu fie si la tine aceeasi situatie

kaspersky
QUOTE(tarzy @ 8 Mar 2006, 14:30)
a ... tastatura este foarte sensibila, eu reusesc sa trimit cel putin 2 SMS / saptamana la primul nume din agenda  biggrin.gif
sa nu fie si la tine aceeasi situatie
*


exclus, au fost trimise SMS-uri la ore la care telefonul statea linistit pe masa

Telefonul a fost cumparat nou in magazin in RO, nu avea meniu RO by default, probabil ca tara de origine a telefonului e Spania (scria AMENA pe el).
sddragos
Imposibil sa fie trimis la un numar (real) din Suedia, din greseala. Imposibil. Ericsson e firma suedeza?
kaspersky
QUOTE(sddragos @ 8 Mar 2006, 14:36)
Ericsson e firma suedeza?
*


Da
sddragos
QUOTE(kaspersky @ 8 Mar 2006, 15:39)
Da
*



wink.gif
kaspersky
E.T. ...Phone...Home? blink.gif
apunake
QUOTE(kaspersky @ 8 Mar 2006, 14:52)
E.T. ...Phone...Home?  blink.gif
*


Off:ET avea bunul simt sa sune nava mama pe numere netaxabile.
Bietul om plateste la greu si macar daca s-ar alege si el cu o suedeza din afacerea asta.

On: unde a fost scris softul? ca sa stim sa nu calcam pe acolo.
kaspersky
QUOTE(apunake @ 8 Mar 2006, 15:28)
On: unde a fost scris softul? ca sa stim sa nu calcam pe acolo.
*


TM

LE:
Numarul la care trimite SMS-uri este: +46 708605522
Am sunat si raspunde robotu': You have called Sony Ericsson... Ca daca telefonu' trimite SMS-uri la ei e pt. ca am un prototip SE, and you can't do anything 022.gif

Am mai gasit o pagina despre asa ceva la(mare lucru n-am prea inteles de acolo decit ca e un bug, probabil):
http://www.bhtelecom.ba/bi_novosti_detaljn...f23fbf3cca.html

LE2: multumita lui Boris am aflat ce scrie pe pagina de mai sus: respectivii au observat un trafic intens de mesaje catre numarul respectiv si au blocat trimiterea de mesaje catre acel numar. Posibil virus!!
RIon
Recomand trimiterea catre Cetelec sau Radcom, service-uri autorizate (se poate trimite si prin service de dealer, stii unde sa mergi, o cauti pe Mirela din partea mea sa te ajute).
Exista firmware facut special pentru feedback, probabil aia o fi...
Exista si anumite setari care nu pot fi sterse...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.