Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Au voie sa iti retina cartea de ident. la intrare?
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
i96nds

Am fost zilele astea la o firma.
Mi-au spus sa prezint buletinul de identitate/cartea de identitate.
OK, o arat.
Portarul mi-l retine. Nu imi vine sa cred. Ii spun ca poate sa noteze ce date vrea din el. Insa ii zic ca nu are voie sa il retina.
Pana la urma nu m-a lasat sa intru pana nu i-am lasat buletinul.

E legal? Eu stiam ca numai politia are voie sa ti-l retina - si nu mai cu o procedura mai ciudata. Au insa dreptul sa te legitimeze.

Ce parere aveti? Portarul zicea ca asa e regulamentul de ordine interioara si ca trebuie sa il respect.... Are voie un regulament de ordine sa prevada "sechestrarea" buletinului?
driverx
Du-te si dai in cap la portar sau dai in cap la superiorul lui care a cenzurat regulamentul ala de dezordine exterioara ca incalca legea tarii in care functioneaza "firma" aia. Pentru cine nu crede, sa citeasca legea si/sau un buletin vechi dinala ceausist, ca acolo sunt trecute o serie de reguli.

Tara de idioti.....
Como
Legea 105/1996

""Art. 23. - (1) Cartea de identitate a unei persoane fizice nu poate fi retinuta in afara cazurilor prevazute in prezenta lege.

(2) Este interzisa darea sau primirea cartii de identitate drept garantie pentru prestarea unor servicii, pentru incredintarea unor bunuri si valori, pentru plata datoriilor sau in alte scopuri."

Nici in orasele occidentale afectate de terorism nu-ti opreste nimeni actele personale. Dimpotriva, pot sa te identifice mai usor daca actul e la tine wink.gif In legea respectiva, retinere inseamna ca o opreste politistul si o depune la evidenta populatiei daca nu e a ta, daca e deteriorata etc.
Radduu
Nici macar politia nu are voie sa te legitimeze asa oricum dar sa mai si retina buletinul
argon
Dar certificatul de inmatriculare (talonu)au voie sa-l retina la intrarea intr-o institutie?(cu masina ma refer)
dizzy
dar intr-o cladire privata nu cumva se aplica regulile locului?
Fa-ti o legitimattoe de servici si o lasi la poarta.
Eu am pierdut deja vreo 3 asa
driverx
QUOTE(dizzy @ 9 Mar 2006, 21:59)
dar intr-o cladire privata nu cumva se aplica regulile locului?
Fa-ti o legitimattoe de servici si o lasi la poarta.
Eu am pierdut deja vreo 3 asa
*



E posibil, dar o cladire nu e o tara, sa aiba propriile legi. De cand niste cenzuraturi de regulamente interioare is mai tari decat legea in care functioneaza firma respectiva si sa isi permita sa faca reguli interne care incalca legi?
MoneyTalks
QUOTE(i96nds @ 9 Mar 2006, 15:58)
Pana la urma nu m-a lasat sa intru pana nu i-am lasat buletinul.

Eu in locul tau le spuneam "la revedere, eu nu discut cu asa zise firme care nu respecta legea" si NU INTRAM IN "FIRMA" AIA PENTRU NIMIC IN LUME. Iar daca as avea legaturi de afaceri cu acea "firma" le-as intrerupe IMEDIAT.
jaf
Dar tot nu inteleg ce ii asa grav.. eu sambata am fost la un atelier(impreuna cu 2 co-forumisti) si la intratre am lasat buletinu la portar.. nasol ca am uitat sa-l iau.. azi am fost iarasi la acel atelier si mi-am dat seama ca mi-o ramas sambata buletinul acolo radmasa.gif radmasa.gif si ieri nu stiam pe unde mi buletinu.. viata-i greu blush.gif
driverx
QUOTE(jaf @ 9 Mar 2006, 22:23)
viata-i greu  blush.gif
*



Da. Pentru unii. Si vad ca tii sa ne arati asta radmasa.gif Uite inca un argument bun zic eu pentru cei care legea e apa de ploaie. Ca o firma de cenzurat va cere buletinul e una, niste idioti, dar voi sa va conformati si sa lasati buletinul la podoabe de genu....nu continui ca nu imi permite regulamentul.....
ICET

Faza e ca intr-o firma privata trebuie sa-i respecti regulile interioare(acolo unde sunt)daca vrei sa intri.Dar la fel de bine poti lasa o legitimatie in locul CI.
driverx
QUOTE(ICET @ 9 Mar 2006, 22:31)
Faza e ca intr-o firma privata trebuie sa-i respecti regulile interioare(acolo unde sunt)daca vrei sa intri.
*




Pentru cei care au deschis televizoarele mai tarziu. Noi exact asta condamnam aici....cenzuraturi de firme care isi fac regulile interioare dupa cum i se scoala la "patronel" sau mai stiu eu ce destept de prin firma cu prea multe puteri pentru mintea lui ingusta. Veseli care uita ca traiesc intr-o tara unde exista niste legi si au pretentia ca altii sa o incalce.
marksman
Nu stiu cum sa va zic, dar si la firma unde lucrez eu nu ti se da drumu' la plimbare cu card de acces "guest" decat daca lasi un act de identitate la poarta. Cred ca ideea e ca poti iesi cu cardul pe alta poarta decat aia pe care ai intrat si mai departe nu spun ce se poate face cu cardul ala. Pe cand daca ai lasat un act de identitate, parca nu-ti e asa usor s-o stergi cu cardul.
jaf
Dar pentru cartea aia de identitate simt ca nu am nici un fel de sentiment radmasa.gif atat timp cat scrie ROMANIA pe ea.. probabil ca daca ar scrie USA as mai avea unele sentimente(mai multe normal) fata de ea biggrin.gif
steph
voi nu ati inchiriat niciodata echipament de schi/placa? sau pe vremuri la casete video, la inchirieri.

peste tot se lase buletinul.

din pacate asa s-a impamantenit.
Asi
m-as duce in toate cluburile din bucuresti de biliard unde iti cer buletinul.. stiu una cel putin care culme ca este unu foarte respectat, pe la munte la toate de inchiriat.. si cu monitorul oficial in mana sa le dau peste bot.
romulus
QUOTE(Illusi0n @ 9 Mar 2006, 22:39)
Nu stiu cum sa va zic, dar si la firma unde lucrez eu nu ti se da drumu' la plimbare cu card de acces "guest" decat daca lasi un act de identitate la poarta. Cred ca ideea e ca poti iesi cu cardul pe alta poarta decat aia pe care ai intrat si mai departe nu spun ce se poate face cu cardul ala. Pe cand daca ai lasat un act de identitate, parca nu-ti e asa usor s-o stergi cu cardul.
*


Si cam ce sa se poata face cu el? Ca nu-l poti folosi in alta parte decat acolo unde-i este alocata seria si accesul. Odata plecat cu el, devine o bucata de plastic fara valoare. Doar daca individul vrea sa vina noaptea, sau in afara programului sa se plimbe pe coridoare, si alea pe unde mai are acces, pentru ca (cel putin la mine la servici), cum e declarata disparitia unei cartele de acces, i-am taiat accesul pe la toate punctele. Ce e nasol, e ca ramai cu o cartela mai putin si nu ai decat sa cumperi alta. Si nu-s ieftine, sa le ia 243.gif
maxiK
""Art. 23. - (1) Cartea de identitate a unei persoane fizice nu poate fi retinuta in afara cazurilor prevazute in prezenta lege.

La intrarea intr-o institutie cartea de identitate nu este retinuta (in sensul pe care legiuitorul l-a avut in vedere) ci este pastrata pana la parasirea acelei institutii.
romulus
QUOTE(maxiK @ 10 Mar 2006, 08:00)
""Art. 23. - (1) Cartea de identitate a unei persoane fizice nu poate fi retinuta in afara cazurilor prevazute in prezenta lege.

La intrarea intr-o institutie cartea de identitate nu este retinuta (in sensul pe care legiuitorul l-a avut in vedere) ci este pastrata pana la parasirea acelei institutii.
*


Deci, cum s-ar zice, au grija de ea, ca sa nu cumva sa o pierzi prin institutia respectiva biggrin.gif
i96nds
QUOTE(MoneyTalks @ 9 Mar 2006, 23:21)
Eu in locul tau le spuneam "la revedere, eu nu discut cu asa zise firme care nu respecta legea" si NU INTRAM IN "FIRMA" AIA PENTRU NIMIC IN LUME. Iar daca as avea legaturi de afaceri cu acea "firma" le-as intrerupe IMEDIAT.


Ei... si daca va zic care e firma aia ??? Nu ma pot abtine sa nu ii dau numele !

CONNEX-VODAFONE !!!!


Adica Mobifon S.A. .........


Deci e una dintre firmele respectate din tara asta cu care evident ca ai de a face...
Uncle-Sam
La o agentie CEC mi s-a retinut si mie cartea de identitate
eudin_umarian
legitimarea si retinerea cartilor de identitate nu se poate face decat de organele abilitate si respectand legile in vigoare. clar! wink.gif
daciaclub-johnny bravo
QUOTE(ICET @ 10 Mar 2006, 00:31)
Faza e ca intr-o firma privata trebuie sa-i respecti regulile interioare(acolo unde sunt)daca vrei sa intri.Dar la fel de bine poti lasa o legitimatie in locul CI.
*




De acord insa regulile interioare ale firmei trebuie sa tina cont de legile tarii.
crintea1949
La intrare in orice firma exista un registru in care sunt inregistrati vizitatorii si carora li se da un ecuson, un bon care va fi confirmat cu semnatura si stampila de persoana la acre se merge din sociatatea respectiva. ........
Nu se retine nici un act de identitate, nici macar cand intri in sediul politiei
Muttley
He he... Povestile astea-s nimica toata fata de ce se-ntampla prin caminele studentesti. Acolo, portaru-ti retine actul (buletin, permis de conducere, ce-o fi el) si-l lasa pe masa. La un mom dat mai pleaca cu diverse treburi si le lasa acolo nesupravegheate. Do the math...
Daedalus
Pentru cei ce stiti Pub 178 de la Luica, acolo ca sa joci biliard trebuie sa lasi garantie buletinul. Nu au fost niciodata probleme, dar e legal ce fac ei ?
Asi
QUOTE(Daedalus @ 11 Mar 2006, 12:29)
Pentru cei ce stiti Pub 178 de la Luica, acolo ca sa joci biliard trebuie sa lasi garantie buletinul. Nu au fost niciodata probleme, dar e legal ce fac ei ?
*



stiu de el (naspa tacuri, bile .. ok mese naspa dar ingrijite.).
nu e legal ce fac.. si se poate face ceva in sensul asta cu un avocat dupa tine si monitoru oficial in brate.

eu unul nu am facut asa dar am atentionat pe cineva din... IDM de la grozavesti ca nu au voie si ca e contrar legii si m-au lasat asa .. fara sa mai las buletinu.
am lasat doar cardul de membru si la lasarea cardului si luarea inapoi au voie sa intrebe de buletin sa vada daca esti tu in cardul de membru... si asa au facut.. mai sunt unii fara card de membru.. si la aia trebuie sa inventeze ceva .. si conform cu legea.
klaus
Legea mentionata mai sus a fost abrogata de OUG 97/2005, insa continutul art. 24 pastreaza continutul vechiului art. 23 mentionat.
QUOTE(OUG 97/2005)
Art. 24. - (1) Actul de identitate al unei persoane fizice nu poate fi reținut în afara cazurilor prevăzute de prezenta ordonanță de urgență.
(2) Este interzisă darea, primirea sau solicitare actului de identitate drept garanție pentru prestarea unor servicii, pentru încredințarea unor bunuri și valori, pentru plata datoriilor sau în alte scopuri, de către persoanele neautorizate.

Si daca citim la sanctiuni:
QUOTE(OUG 97/2005)
Art. 42. - Constituie contravenții și se sancționează după cum urmează:
a) nerespectarea dispozițiilor art. 14 alin. (1), art. 18 alin. (2) și (3), art. 23 și art. 37 alin. (4), cu amendă de la 25 lei (RON) la 50 lei (RON);
cool.gif nerespectarea dispozițiilor art. 24, 38 și 39, cu amendă de la 40 lei (RON) la 80 lei (RON);
c) nerespectarea dispozițiilor art. 30 alin. (1) și art. 35, cu amendă de la 75 lei (RON) la 150 lei (RON).


Si retinerea actului de identitate se face doar de politist:
QUOTE(OUG 97/2005)
Art. 17. - (1) Orice modificări, adăugări sau mențiuni, altele decât cele prevăzute de lege, înscrise în actul de identitate sunt interzise și atrag nulitatea acestuia.
(2) În situațiile prevăzute la alin. (1), nulitatea se constată de către lucrătorii de poliție sau de către lucrătorii serviciilor publice comunitare de evidență a persoanelor, după caz.
(3) Polițistul care constată una dintre situațiile prevăzute la alin. (1) este obligat să rețină actul de identitate respectiv și să-l depună la cel mai apropiat serviciu public comunitar de evidență a persoanelor.


Deci retinerea BI/CI este nelegala si se sanctioneaza cu amenda de la 40 la 80 RON (de la 400 mii la 800 mii lei ROL)

In ceea ce priveste regulamentul de ordine interioara a unei firme, oricare ar fi ea, este inferior ca putere legala legilor tarii.
Nu poate fi in contradictie cu legislatia tarii.
De unde si posibilitatile de lupta impotriva unor astfel de practici:
1. reclamare la politie ca vi s-a retinut actul
2. reclamare la camera de munca pentru regulament de ordine interioara cu prevederi nelegale. Sper ca va dati seama ca daca vin aia de la camera de munca in control, nu vin sa dea o amenda de 40 RON. Au ei grija sa gaseasca si altceva...
3. Amenintarea paznicului ca face abuz in serviciu si ca ii faceti reclamatie penala pentru asa ceva
mircea-daniel
Spitalul SRI!
Mi s-a retinut buletinul pentru acces...Cine are curaj sa ii ia la intrebari?
Policlinica Militara!
Mi s-a retinut buletinul pentru acces...Cine are curaj sa ii ia la intrebari?
Valentine
Sunt si eu curios daca a facut cineva scandal pentru chestia asta pana acuma ... adica sa depuna reclamatie la politie etc. ..
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.