Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Blue Air...a zburat cineva?
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
ydaniel
ma intereseaza daca a zburat cineva cu ei efectiv.stiu pagina lor de web
de fiecare data cand deschid televizorul vad ceva rau de ei.
ar fi o metoda de economisire serioasa la nivelul clubului meu decat sa mergem cu microbusele prin europa.astept povesti...reale blush.gif
StefanT
Sora mea a calatorit de cateva ori cu ei, Bologna-Bacau. Super OK! Te servesc cu diverse tot drumul, mancarica, personal super amabil si drum linistit. IEFTIN. Ea cu tot cu reducerea aia pt student a platit 140 de euo, cu tot cu taxe de aeroport.
Deci, go for it!
Bafta!
Valentine
Avionul ala care s-a prabusit in Grecia in vara (eu eram atunci acolo) s-a prabusit pentru ca compania care trebuia sa aiba grija de el (un fel de, sau afiliata la Blue Air) nu a facut reparatia la usa din spate a avionului desi stiau ca e defecta (stiau ca se mai defectase de 5 ori!) pentru ca au vrut sa mai salveze din costuri.

Personal nu am incredere in liniile astea de avioane super ieftine ...
Ciombe
Am zburat cu ei in septembrie (11 septembrie wacko.gif ).
Pe bune, pana la Barcelona si inapoi, de fapt am aterizat la 90 de km de Barcelona, la Reus. De acolo e tren direct pana la Barcelona. Super ieftin, 59 Euro de persoana dus-intors! DAR, ei NU te servesc decat cu apa! Daca vrei mancarica, e contra cost, adica la 2 euro un rahat de sanwisch, mai bine mananc o ciocolata de la noi.
Ideea e ca astfel de companii isi permit preturi mici tocmai pt ca opereaza pe aeroporturi mai mici si care nu sunt chiar in buricul targului.
Valentine, nu e chiar cum spui tu... tu faci referire la un astfel de aparat prost intretinut. Ai ramane surprins sa aflii cat de "bine" isi intretin aviaonele unele companii europene MARI... 022.gif . Da in fine, avionul e cel mai sigur mijloc de transport din lume. Deci... go on!
Asi
QUOTE(Ciombe @ 14 Mar 2006, 07:50)
Da in  fine, avionul e cel mai sigur mijloc de transport din lume. Deci... go on!
*



n-as fi asa de convins.. mai sigur mergi cu trenul... ai da siguranta.. let me think.. cate avione se prabusesc? si cate trenuri deraiaza?.. si unde mai mai punem.. cine iese dintr-un avion cazut de la xxx m altitudine.. si cati mor la o deraiere a trenului? .. exactly my point!

chiar si cu vaporul mergi mai sigur, chiar si pe jos, sau si cu masina daca iti place sa conduci si nu esti vre-un maniac dupa depasiri pe benzi continuue (duble eventual)
Ciombe
Sa mor daca mint!
De cate ori zbor cu avionu imi DORESC sa prind turbulente.. blink.gif excl.gif
Pana acum (si am cam zburat ceva!)- nimic seros, doar mici zgaltaieli... De turbulente ADEVARATE am auzit doar de la altii, sau am vazut prin filme. Eu VREUA SA TRAIESC PE VIU turbulentele alea de care se tem unii... excl.gif
Si nu fac nici un misto!
Cand zbori cu avioane MARI sansele sa ai disconfort in timpul zborului sunt foarte foarte mici.
Cu alea mici e ceva mai palpitant biggrin.gif .
Am observat o chestie: De cate ori am zburat cu companii aeriene romanesti (Tarom, Carpatica) plotii au decolat si au aterizat in mod exemplar, aproape ca nu am simtit.. De cate ori am zburat cu companii straine, am avut mereu impresia ca pilotii aia testau rezistenta avioanelor la aterizare, faceau concurs, care da mai tare cu el de pista! De fiecare data, Lufthansa a dat cu mine !

Totusi, au doar am spus ceea ce zic statisticile internationale. Raportand numarul de calatori la numarul accidentelor, transportul aerian este mai sigur decat cel cu vaporul sau cel cu trenul. Ganditi-va ca de ex in germania sunt oameni care zboara zilnic cu avionul pentru a ajunge la scarbici! Ganditi-va la cat se zboara in State, sau in tarile dezvoltate, nu va raportati neapara la clasa d emijloc de la noi... La noi clasa de mijloc zboara poate o data la 2 -3 ani... blush.gif e normal ca la noi sa existe inca teama de zbor.

P.S. Stiu, sunt mai sarit, da am sarit cu parasuta cand eram ami mic blink.gif si nu mi s-a parut prea palpitant... am zburat cu parapanta, da asta nu e nici pe departe un sport extrem - asa cum zic unii... Din pacate nu m-am tinut de fizica si matematica, si nu mi-am urmat visul de a pilota avioane.

Numai bine!
octa74
Am inteles ca atunci cand cumperi biletul nu-ti da decat o foaie printata prin care se confirma achitarea sumei. Au fost situatii cand vreo persoana a ramas la sol din cauza ca, desi avea bilet, nu mai erau locuri?
mihai5
Eu am zburat cu Blue Air. Nimic deosebit, oricum zborul a fost unul scurt, n-au fost probleme. Serviciile au fost rezonabile, insa asa cum a mai scris cineva daca vroiai ceva mancarica trebuia sa platesti in plus, altfel cafeaua, ceaiul si apa erau incluse.

QUOTE(Valentine @ 14 Mar 2006, 01:41)
Avionul ala care s-a prabusit in Grecia in vara (eu eram atunci acolo) s-a prabusit pentru ca compania care trebuia sa aiba grija de el (un fel de, sau afiliata la Blue Air) nu a facut reparatia la usa din spate a avionului desi stiau ca e defecta (stiau ca se mai defectase de 5 ori!) pentru ca au vrut sa mai salveze din costuri.

Personal nu am incredere in liniile astea de avioane super ieftine ...
*



Am citit acum vreo cateva luni (parca in revista Capital) o analiza referitoare la companiile aeriene low-cost. Era legat de momentul intrarii pe piata romaneasca a unei companii din Slovacia, iar acest lucru "ameninta" (si) compania de care vorbim. Am retinut ca Blue Air era o companie micuta, operau cu vreo cateva avioane (4-5), nicidecum nu cred sa fie vreo alta companie afiliata la Blue Air.

IsNa
QUOTE(Asi @ 14 Mar 2006, 10:13)
chiar si cu vaporul mergi mai sigur, chiar si pe jos, sau si cu masina daca iti place sa conduci si nu esti vre-un maniac dupa depasiri pe benzi continuue (duble eventual)
*




Statisticile spun altceva. Si ele nu se bazeaza pe impresii subiective, cum faci tu, ci pe numere.
Da' zau: "cu masina e mai sigur decat cu avionul" !!!???? drunksinging.gif
Asi
e o parere personala...

oricum nu am teama de zbor.. am zburat de cateva ori cu un iar-nustiucat.. biplan de agricultura.. nu se pune..

am mai testat un dc10 acum ceva timp spre nemtia, si un boeing.. ceva relativ mare de pe otopeni spre franta.


iar recent am mers spre germania cu masina.. si e cu totul altceva.. e mai lung si mai frumos .. ai ce vedea. cu trenul.. aceeasi poveste.

iar referitor la statistici.. poate ai dreptate dar la avion, precum si la vapor daca se afla in the middle of nowhere, daca se intampla ceva 99% nimeni nu scapa. e un fel de totul sau nimic.
la tren cum e? ca oricum ar fi nu prea are ce sa se intample, si daca se intampla nu se ajunge la la procente de 100% nici pe aproape..
in masina norocul ti-l faci cu mana ta.. singura chestie care mai speri e sa te feresti de aia suparati pe viata lor si a altora, si de maniaci, taximetristi.. etc.. si in plus asta e valabil pana iesi din romania ca apoi parca se schimba ceva.. devine mai civilizat traficul.
IsNa
QUOTE(Asi @ 14 Mar 2006, 11:52)
in masina norocul ti-l faci cu mana ta..
*



Pai tocmai asta e problema! E bine ca tu ai incredere in tine, dar gandeste logic: cine are sanse mai mari sa faca o gresala:
- tu, omul de rand, sofer amator care conduci la sosea poate o data pe saptamana, sau
- un pilot profesionist, selectat dintre oameni pe niste principii mult mai riguroase decat la scoala de soferi, scolit ani de zile, examinat si reexaminat periodic, si pt. care pilotatul e slujba lui zilnica??

In afara de asta, el are pe altii la fel lui in "trafic", profesionisti instruiti, nu papucari cu impresii de pilot de raliu..

In plus masinariile pe care le conduc sunt proiectate, fabricate si intretinute dupa standarde mult mai riguroase decat orice masina terestra sau maritima.

Faptul ca te afli la 12.000M altitudine intr-un tub de metal care strabate cerul cu 1000KM/h, sub controlul unei persoane pe care nu o cunosti, e de natura sa-ti creeze sensatia de nesiguranta, dar realitatea e invers.
ydaniel
suna bine:) dar cate kg de bagaje ai voie gratis?smile.gif
Asi
intentionezi sa vi de-acasa cu catel si purcel? radmasa.gif banuiesc ca o limita rezonabila .. incat sa ai cateva haine si cateva diverse gen aparat foto/laptop.. si nu sa cari un geamantan de conserve sa nu mori de foame sau sa fie un mijloc de transport atunci cand te muti cu totul.
Marty
QUOTE(Valentine @ 14 Mar 2006, 00:41)
Avionul ala care s-a prabusit in Grecia in vara (eu eram atunci acolo) s-a prabusit pentru ca compania care trebuia sa aiba grija de el (un fel de, sau afiliata la Blue Air) nu a facut reparatia la usa din spate a avionului desi stiau ca e defecta (stiau ca se mai defectase de 5 ori!) pentru ca au vrut sa mai salveze din costuri.

Personal nu am incredere in liniile astea de avioane super ieftine ...
*



Ceea ce spui tu acolo e o enormitate! In primul rind, avionul s-a prabusit prin Cipru. In al doilea rind, ce daca erau "afiliati" ? Crezi ca in cazul unei "afilieri", intretinerea se face intr-un unic loc? In al treilea rind, aia aveau intr-adevar legaturi cu o companie romaneasca, cu Dac Air. Care Dac Air era agent de ticketing. radmasa.gif

OT: La noi mai opereaza si MyAir. A mai operat si VolareWeb pina au dat faliment. smile.gif
ydaniel
deci ma rog bagaje de sportivi:un rucsac de vreo 40 de l in cabina si o mare geanta in cala:)
jhr
am zburat cu blue air in turcia anul trecut.excelent.e adevarat, iti dau apa, ceai sau cafea,dar tocmai aici e spilul, ca e ieftin;ce te intereseaza, sa dai 300 de euro pe un bilet cu mancare oricum nasoala si putina sau 59 de euro si sa bei doar o cafea?ce, mori de foame 1-2-3 ore ? a fost bine, oamenii seriosi, pilotul bun, aterizare usoara, deci RECOMAND.
dizzy
Daca stai sa te gandesti o ora poti sa stai si in picioare, la banii aia, e mai ieftin ca autobuzul.
Am zburat cu ei pana in Antalya au fost okay, avionul era curat inauntru, apa, cafea sau ceai, mancare pe bani, bautura pe bani. Iti poti lua un sandwhich la tine, o apa la 1,5 litri si stai relaxat.
drumaru
Ai voie 25 kg maxim bagaj de cala si 7 kg maxim bagaj de mina.
ydaniel
nu ma intereseaza confortul:) si nici bauturi si mancarica:)
Luka
Si eu am zburat la Barcelona (Reus) - de acolo am mers cu un autobuz care asteapta avionul

Avand in vedere ca zburam prima oara, a fost cea mai urata experienta din viata mea. Nu din cauza lor insa, ci din cauza fricii mele. Insa mi s-a spus ca merg destul de bine fata de alte companii, mai ales straine.

La momentul respectiv (ianuarie 2005) am platit 116 euro dus-intors si am primit in avion apa, cafea si sandwich.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.