Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: carnet de conducere valabil in grecia?
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Calatorii si Intalniri
crisrom35
sunt casatorita de o luna cu un grec si traiesc in atena si as dori sa stiu daca pot sa folosesc carnetul de conducere din romania aici si care sunt conditiile ( il am pe cel nou, de tip card).
os
Fiecare tara are reglementari proprii in ce priveste recunoasterea, preschimbarea, evenrtual conditiile de eliberare a acestor documente.

Singurul raspuns valabil il afli din Grecia (Politie? Autoritatea care se ocupa cu permisele de conducere? Autoritatea pentru straini?). Noi iti putem da numai "informatii" bazate pe zvonuri, ori pe experiente personale care nu neaparat se potrivesc cu situatia ta - si care "informatii" nu fac decit sa tulbure situatia.
nitz
Pentru cetateni romani, carnetul de conducere este sigur valabil timp de cel putin trei luni de la intrarea in Grecia (experienta personala). Mai mult de atata, dupa cum spune os, alfi de la autoritatile grecesti.
Seducatorul
din cate stiu si eu este valabil 3 luni, nu stiu insa cum trateaza pesoanele cu varsta intre 18-21 de ani care au carnet valabil in tara lor pt ca la ei se obtine carnetu abia la 21 de ani.
insa daca nu incalci vreo regula nu te opreste nimeni.
Fiorossu
Urgent mergi si intreaba la politia lor.

Sa-ti explic ce am patit eu. Am fost acum 3 ani si am inchiriat fara probleme masina in Grecia, permisul fiind perfect valabil. Am fost acum 2 ani si hopa...au zis ca nu se mai poate, cum ca trb permis international. Care cica e eliberat de ACR-ul din tara noastra la vreo 1.000.000 la data respectiva. Anul trecut n-am fost, dar de regula nu se revine la o reglementare veche, si cred ca si acum n-as avea voie sa conduc acolo.

Trage tu concluziile
laur
Am inchiriat eu masina anul trecut, si nu a fo nici o problema cu permisul romanesc.
b64chr
Fiorosule, faza cu permisul international eliberat de ACR e o mare teapa. Nu-ti trebuie nicaieri asa ceva si nu ti-l recunoaste nimeni.
nairam
Problema este un pic mai incalcita deoarece anu trecut prin august am fost in Grecia in concediu cu autoturismul din dotare ... La vama nici o problema .. pe traseu nu m-a oprit nimeni sa ma intrebe de sanatate dar in momentul in care am avut un mic accident (din vina mea) au aparut problemele
Eram cam 10 km de Sparti si cu ochii dupa portocali l-am lovit pe un nene grec... Am chemat politia a venit la fata locului i-am dat actele dupa care l-am urmat la "sectie" pentru ca vroiam sa-mi dea o "dovada" ... Mi-a redactat procesul verbal si mi-a cerut permisul pentru ca sa ma penalizeze ... Senin i-am intins permisul meu neaos ... romanesc (tip card) aia au facut ochii mari si au vazut ca nu au cum sa-mi ia puncte de pe el .... Au intrat in panica si l-au intrebat pe seful lor .... Ala a venit si mi-a explicat ca acest permis NU este valabil la ei pentru ca trebuie unul international de pe care sa poata sa-mi ia punctele .... Dar nu au chef sa-mi faca probleme pentru ca am condus fara permis deoarece eu totusi conduc de multi ani si nu au fost victime asa ca MA IARTA... dar sa fiu mai atent pe viitor .... Acum nu am inteles exact de ce ma iarta
- ma iarta si nu-mi iau puncte de pe permis sau
- ma iarta ca am condus fara permis valabil in tara lor ...
In tot cazul toata amenda pe care am platit-o a fost de 50 Eurocenti pentru timbrul pe care l-au aplicat pe dovada (procesul verbal) ... Pagubele produse grecului le-au acoperit fara probleme cei de la Omniasig la care aveam cartea verde iar reparatia mea a fost facuta cand am ajuns acasa pe casco tot la Omniasig... Nu au fost pagube importante

Morala ar fi ca daca tot stai mai multisor prin Grecia dute si echivaleaza-ti permisul de conducere romanesc cu cel grecesc... E mai simplu si mai sigur ... sa nu patesti vreo nazbatie ...

Edit:
Era sa uit:
CASA DE PIATRA !!!!! biggrin.gif
stoianco
Felicitari... casatoria implica cetatenie si de aici cu totul alte conditii decat un cetatean Roman la volan in Grecia... verifica la Politie in Atena... sa nu intrebi unde ca sunt peste tot... mai ales in centrul Atenei...dar sper ca nu locuiesti prin zona... wink.gif ... stim noi de ce....
Crisplant
Si eu am fost in Grecia anul trecut.
Acolo am inchiriat o masina, si tipul de la inchirieri m-a intrebat daca am permis de conducere international.
I l-am aratat si mi-a spus> Stim amandoi ca nu e international, dar treaca de la mine.
Stiam chestia asta de la ghidul firmei de turism cu care plecasem in grecia, dar tot el ne-a invatat ca daca ne opreste politia sa spunem ca suntem din polonia si ca nu avem actele la noi si nu va fi nici o problema
Jack Daniel's
De Bulgaria ce stiti ? E nevoie de un permis international sau e bun cel romanesc ?
AMW
Deci eu prin vara vreau sa plec cu masina din tara...prin europa...mai multe tari si ma gandeam ca al nostru e tradus in 3 limbi... mai trebuie sa imi fac carnet international?
AL
NUUUU !!!!
AL
QUOTE(big2003 @ 4 Apr 2006, 22:43)
De Bulgaria ce stiti ? E nevoie de un permis international sau e bun cel romanesc ?
*



stim ca-i o tara frumoasa cu care Romania se invecineaza in sud... icon_mrgreen.gif

NU trebuie permis international, DA - e suficient cel romanesc.
AMW
Multumim frumos domnule AL, dar mai am o intrebare...plec acum de 1 mai din tara si plec cu prietena care are permisul de aproape un an...aproape insemnand inca 5 zile din momentul in care ies din tara pana face 1 an de permis...ma tot bate la cap sa o las sa conduca, si vreau sa plec noaptea si sa treaca ea graninta la romani si bulgari..crezi ca pot sa ii zica ceva....plec pana in turcia. Sa o las??biggrin.gif
horsewhisperer27
deci, in ce tari este si in ce tari "nu prea este" valabil permisul de la noi?grecia e tot in europa,,,,!!!
BlaueCorsa
Intrucat saptamana viitoare plec in Creta, am intrebat la Ambasada. Bad news.

QUOTE(Ambasada Greciei)
dear sir,


in order to drive in Greece, for short periods, you do need an  
international driving licence.
stoianco
Vyrus, eu am fost la sfarsitul lui sept 2005 si carnetul meu, cel normal, a fost mai mult decat bun!!! (in Grecia am fost oprit de 3-4 ori de Garcea dar nu a zis nimeni ca nu ar fi bun carnetul... si cel mai probabil ar fi la granita sa nu te lase sa intri in Grecia fara un permis acceptat, dar la greci nu cere nimeni asa ceva...)

Drum bun si vacanta placuta!
BlaueCorsa
Nu ma duc cu masina, e una rezervata pentru inchiriere acolo. Presupun ca totusi am sa-mi fac permis international, desi ma enerveaza modul in care ACR profita de faptul ca e unicul organism care elibereaza asa ceva in Romania.

PS: multumesc de urari smile.gif .
horsewhisperer27
la noi, oricine are exclusivitatea intr-un domeniu, nu profita, rupe!!!

cam cat costa?
BlaueCorsa
Pentru 2 ani, 585 RON.
horsewhisperer27
cat dureaza?in cat timp se face?cum se procedeaza?
BlaueCorsa
Dureaza fix 10 minute, iti trebuie cartea de identitate, permisul national si o poza tip pasaport. Si, evident, banii.
E o bucata de carton jegoasa pe care se anexeaza traducerea (inclusiv in greaca si araba) a detaliilor despre detinator.
UPDATE: e pentru 1 an.
J o h n n y

blink.gif
Pana la urma trebuie sa nu permis international?
BlaueCorsa
Vezi postul anterior: "you DO need..." unsure.gif
stoianco
Oameni buni,

Daca plecati cu masinile din Romania spre UE este suficient permisul de conducere standard!!! 100% sigur!!! Cu unele din celelalte tari (non-UE) sunt incheiate protocoale prin care sunt recunoscute si permisele romanesti.

Atentie: daca va duceti la Politia Romana si intrebati daca permisul Romanesc este recunoscut in UAE or sa raspunda "DA". Insa daca va duceti acolo or sa va ceara permis international (ei inteleg prin asta sa scrie in limba lor pe permis)

Numai bine!
BlaueCorsa
1. UAE = United Arab Emirates
2. Conventia de la Viena (1968) este un acord international si nu are nimic de-a face cu UE.
3. In UNELE state membre UE (Cipru, Spania etc.) permisele de conducere romanesti sunt recunoscute PE O PERIOADA LIMITATA (se elimina necesitatea obtinerii permisului international pentru turisti).
4. Mailul oficial de la Ambasada Greciei este, cel putin din punctul meu de vedere, mai documentat decat parerea ta (no offence!).
TAZ_TASMANIA
vyrus,
pana acum am fost de 3 ori cu masina personala in Grecia si am stat cate o luna cam de fiecare data.
Nimeni nu m-a intrebat de carnet international de conducere - si sincer am fost oprit de cateva ori de politie pentru control de rutina - asa ca daca tu vrei sa iti faci carnet international e OK dar nu cred ca o sa iti foloseasca - eu ii vad ca pe niste bani aruncati - my opinion.
Nici asigurare medicala nu iti trebuie pentru Grecia dar acest aspect este tratat in topicul "Bulgaria-Grecia".
Si in Bulgaria am fost oprit de "politie" si nici ei nu au spus ceva de carnet international - doar daca le dau si lor un souvenir.
Tu faci cum vrei...
BlaueCorsa
Avand in vedere ca au fost si cazuri de turisti mai putin norocosi, am preferat sa-l fac, totusi. Daca n-o sa trebuiasca acum, probabil o sa fie necesar pe viitor, nu de alta dar plec destul de des din tara in interes de serviciu, in general in afara UE. Din punctul meu de vedere s-ar putea sa fie util... la un moment dat. Oricum, cand ma intorc o sa va povestesc daca a fost util sau nu.
BlaueCorsa
Mea culpa. M-am intors de 2 zile din Grecia (Creta). Nu m-a intrebat nimeni de permis international (agentia a zis ca e ok permisul national, iar cu politia nu m-am intalnit mai deloc).
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.