Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: FOLIE OMOLOGATA
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia SuperNova > Imbunatatiri - Dacia SuperNova
Pages: 1, 2
vyalli
Salut!Poate sa imi zica si mie cineva unde se monteaza folie omologata in BUcuresti.Pana acum am gasit la unii EXPERTDETAILING dar cer doar pe geamurile din spate+luneta 4.800.000 fara tva huh.gif huh.gif .Daca stie cineva un loc unde se monteaza mai ieftin si cu omologare raman dator cu o bere tongue.gif


Multumesc anticipat
marius80_eugen
La GIP se monteaza ! Este maxim 2 mil , este Llumar si are garantie parca peste 3 ani . Firma este pe langa autogara Militari . Problema este ca nu vor sa monteze si pe fata ci numai spate si luneta . Si problema si mai mare este ca iti da jos toate geamurile .... si asta e mai grav ...
vyalli

La GIP se monteaza ! Este maxim 2 mil , este Llumar si are garantie parca peste 3 ani . Firma este pe langa autogara Militari . Problema este ca nu vor sa monteze si pe fata ci numai spate si luneta . Si problema si mai mare este ca iti da jos toate geamurile .... si asta e mai grav .


DE CE ITI DA GEAMURILE JOS DACA ITI MONTEAZA FOLIE ohmy.gif ohmy.gif ohmy.gif


Am sunat acum 2 sapt la ei si mi-au zis :ionizare 1,500 000 iar folie 2500 000.Daca ti-ai montat folie de la ei poti sa pui niste poze te rog frumos
catin_maus
Am montat si eu la gip si monteaza foarte bine. Geamurile se dau jos sa o puna cat mai bine ca pe urma te duci la ei ca ti s-a dezlipit, stai linistit ca lucreza super bine baietii acolo. Pe mine m-a costat 360 RON toata masina dar eu am facut si ionizare pe fata pe acte cu 30% dar te intelegi cu baietii si... wink.gif
vyalli
Cand ti le-ai pus??? Eu vreau folie si am inteles ca pe fata nu mai te lasa sa iti pui.Daca ai niste poze sa pui ar fi perfect icon_mrgreen.gif
SYL
Cei de la GIP nu mai pu folie pe fata pt c anu mai au folie de fata (trebuei s aaibe transaprenta de 70%) asa ca pe fata doar le ionizeaza.
Jack Daniel's
Pai si cum arata cu negru pe spate si oglinda pe fata ?
My Berlina
QUOTE(big2003 @ 7 May 2006, 12:53)
Pai si cum arata cu negru pe spate si oglinda pe fata ?
*


Ca sorcova... cool.gif
PVF
Le.am scris celor de la GIP si iata raspunsul pentru DSN:

Costul aplicarii foliei pentru geamurile laterale spate si luneta este de 2800000 lei. In cazul in care doriti sa le metalizati atunci costul lucrarii este de 1600000 lei.
Ambele metode au acreditare RAR.

AlinREHAU
La ce procent se poate ajunge cu ionizarea ? 70 %
In Bacau stie cineva daca e vre-o firma care face ionizari ?
Cam cat dureaza operatiunea de ionizare la toate geamurile ?
vreau sa-mi iau o SN...
SYL
Conform legii ionizarea se poate face maxim 30% pt geamurile laterale fata si 70% pt cele din spate (laterale+luneta).
Operatiunea dureaza cam 2 ore..
speedy82
Salutare! Sfatul meu este pana intra in vigoare noul regulament si cu normele de aplicare sa nu mai puneti folie pe geamuri sau ionizari pentru ca nu se stie ce anume va fi legal si ce nu, ca sa nu ramaneti cu banii dati pe folie sau pe ionizare si dupa aia va treziti ca mai dati banii si pe amenzi.
SYL
Atata timp cat am autorizatie RAR nu vad motiv sa iau amenda. E ca si cum cineva m-ar amenda ca am masina euro 2, pt ca acum e obligatoriu ca masinile nou inamtriculate sa aibe euro 3.
AlinREHAU
am pile smile.gif)
david79
da dar luneta se poate ? cam cat ar costa aici unde spuneti ?
SYL
Da, evident ca se poate doar luneta...
Vinti
QUOTE(SYL @ 23 Jun 2006, 17:49)
Atata timp cat am autorizatie RAR nu vad motiv sa iau amenda.
*


stai linistit ca daca vor sa-ti dea amenda iti dau ..............cu tot cu autorizatie tongue.gif
matrafox
autorizatia RAR nu este eliberata de RAR asa ca nu mai puneti botul la aburerile comerciantilor de folii ptr ca RAR-ul nu a omologat si autorizat nici o folie.e sursa sigura si mai ales ca in decret scrie ca nu ai voie cu folie.daca vrea sa te haleasca ,te haleste
cristiV
QUOTE(matrafox @ 2 Jul 2006, 19:45)
autorizatia RAR nu este eliberata de RAR asa ca nu mai puneti botul la aburerile comerciantilor de folii ptr ca RAR-ul nu a omologat si autorizat nici o folie.e sursa sigura si mai ales ca in decret scrie ca nu ai voie cu folie.daca vrea sa te haleasca ,te haleste
*


nu cumva cu autorizatia data de comerciant dupa montare trebuie sa te duci cu ea si cu masina bineinteles la RAR pentru a-ti completa in talon sau cartea de identitate a masinii? unsure.gif
Bitu
In Deva pentru o Nova Gti costa 110 Eur pt. luneta si geamuri spate si 55 pt. geamuri fata.
JAF LA DRUMUL MARE !!!
cosmin_2300
si-a ionizat azi unchiul meu geamurile de pe spate la o DSN . Culoarea geamurilor este neagra-ognlinda si au costat 1.5 mil lei , pe la valea cascadelor . Sapt viitoare mi le fac si eu ...
Maskatu
Avand in vedere ca am terminat de reparat cam 90% din problemele ce le aveam cu masina, incepand cu bucsile, pivotii si terminand cu cadrul motor sau axul volan, ma bate gandul ca la anul prin primavara-vara sa imi montez folie omologata. Cum nu imi place sa dau banii aiurea pe ceva fara sa stiu inainte cu ce se mananca treaba as vrea sa stiu mai multe lucruri:

1. Cam ce preturi se practica pentru folie luneta si geamuri laterale spate. Din ce am sapat eu pe internet, pe site-urile astea mai "recunoscute" preturile sunt de 200 pana la 350 ron cu folie llumar sau solar zone.

2. Geamurile fata se pot cola? Mi se pare ca arata cam ca nuca in perete doar geamurile spate si luneta si ma gandeam si la cele din fata, evident in limita legii si tot cu autorizatie. Vad ca pe site-urile cu folii sunt precizate si tarife pentru geamurile fata... sa inteleg ca se poate dar stiu ca gradul de "intunecare" este de maxim 20-30%? Pe spate cat este?

3. Dupa ce se coleaza luneta, mai pot folosi dezaburirea? Tin minte ca am vazut multi berbeci care aveau folia facuta varza fix in dreptul rezistentelor. Era folia "din vitan" sau este o problema mai generala? La intalniri am vazut ca baietii nu au avut probleme de genul.

4. Vreo cunostinta ceva, un service recomandat cu preturi bune aveti? smile.gif
puiu82
1.Nu mai stiu preturile actuale,dar iti pot da numarul de telefon al firmei la care mi-am montat eu folia.
2-Chestia cu legalitatea foliei pe fata e discutabila...ce am eu pe geamurile fata era legal la momentul respectiv.....nu stiu daca te multumeste.
3-Bineinteles.
4-Aici ma abtin.....unde eu am fost multumit,poate tu nu vei fi.
Esti sigur ca vrei folie si nu vrei ionizare?
Bafta!
p_alecsu
maskatu de ce nu le ionizezi ? mie mi se pare mai convenabil ionizatul decat folia. si sigur nu ai probleme cu dezaburirea si poti sa faci si geamurile fata in proportie de 30%. in schimb la folie gasesti mai greu omologare pentru geamurile fata.
Maskatu
Decat sa dai jos luneta, si geamurile laterale mai bine vinzi masina si cumperi una cu geamurile gata ionizate. Tocmai de aceea vreau folie autorizata si de calitate, sa nu am probleme cel putin 3-4 ani, si sa am si garantie. Nu vreau ceva foarte intunecat sa stau noaptea sa scot capul pe geam ca berbecul, din cauza ca nu vad nimic prin folie.
puiu82
@ Maskatu....dupa parerea mea......montajul corect al foliei se face cu geamurile si luneta DATE JOS........la mine asa a fost facut montajul.
Bafta!
and_rei
ionizare pe fata nu se da.am un prieten care si a facut matizul.are omologare doar pe spate
SYL
1) Eu la Symbol am dat 400 lei in iulie, toate geamurile (exceptand parbrizul), folie Llumar. Recomand Llumar si nu alte folii...

2) Da, se pot face si geamurile pe fata, folia legala avand transparenta de 72%... Ea practic e foarte putin fumurie, in schimb ajuta f mult, fiind atermica nu te mai frige soarele prin ea, plus in caz de spargere a geamului retine cioburile.

3) Da, dezaburirea se poate folosi fara probleme (la Symbol o folosesc, mai ales ca e cuplata cu incalzirea oglinzilor). Ceea ce ai vazut tu cu "fumurizarea" afectata de incalzirea luneta se intampla la ionizare; (la ionizare trebuie avut grija sa nu fie folosita dezaburirea decat cand e nevoie).

4) Eu aici am facut: http://www.reno.ro/Montez-folie-autorizata...171160-s60.html
Toate geamurile, in limita legala (adica pe fata cu transparenta 72%).

PS. Eu la DSN am ionizare si la Symbol folie: recomand cu caldura folia, e net superioara la orice capitol(poate mai putin la pret)...Vroiam si la DSN sa pun folie, dar mai intai ar trebui sa dezionizez geamurile, ceea ce implica niste costuri suplimentare...Repet aici vorbim de folia de calitate(Llumar, care se zice ca e cea mai buna) si evident omologata RAR, nu ne referim la porcarii de folii de 10-20 lei luate din Vitan. Nu te lua dupa cei care zic ca e mai buna ionizarea; e ca si cum ai zice ca Dacia 1310 e mai buna ca Loganul. icon_mrgreen.gif
Maskatu
Bun deci pe fata transparenta minim 72% adica sa fie fumurii maxim 28%, insa pe spate cat trebuie sa fie transparenta minima?

Vad ca au promotie baietii, 300 ron pentru toate geamurile.
SYL
Pe spate se poate oricat, adica cel mai mult 95% fumuriu... Recomand 80% fumuriu, prin cele de 95% nu prea se vede.
ganxstarap
Salutare baieti,

Am un Skoda Octavia din 2003 si as dori sa va cer ajutorul daca stiti cumva un loc unde se monteaza folii omologate in Salaj,sau in apropiere...

O adresa,mail,nr de telefon,mess,orice...

Astept ajutorul vostru si va multumesc anticipat,

ganxstarap
Maskatu
In primul rand nu incepe sa postezi peste tot pentru ca se considera spam si se baneaza contul. In al doilea rand, nu ai gasit in tot salajul un service/atelier unde se monteaza folii? wacko.gif
ORIJINAL21
o intrebare scurta.
merge pusa folie pe geamurile de pe spate + luneta fara autorizatie sau omologare?
mai exact ma intereseaza daca va spune ceva bascaliosu' (daca exista vreun risc...
ms frumos
Svendrix
@ Orijinal: Da.. Iti trebuie omologare.. Nu conteaza ca e doar luneta sau doar geamurile laterale spate etc.. Bascaliosu'(Cum ii zici tu) poate sa-ti comenteze pe orice crede el ca nu e in regula..Si daca-ti cere acea hartie cu omologarea si tu zici ca nu ai.. Pa-pa certificat..
Maskatu
QUOTE
Art.102. - (1) Constituie contraventii si se sanctioneaza cu amenda prevazuta în clasa a IV-a de sanctiuni urmatoarele fapte savârsite de persoane fizice:
35. aplicarea tratamentelor chimice sau a foliilor, pe parbriz, luneta sau pe geamurile laterale, cu exceptia celor omologate si/sau certificate de catre autoritatea competenta si care sunt marcate corespunzator;

Certificatul de înmatriculare sau de înregistrare se reține de către poliția rutieră în următoarele cazuri:
[...]
-autovehiculul sau tramvaiul are aplicate pe parbriz, lunetă sau geamurile laterale afișe sau reclame publicitare, folii neomologate și/sau nemarcate corespunzător ori accesorii, care restrâng sau estompează vizibilitatea în timpul mersului, atât din interior, cât și din exterior;


+amenda intre 315 si 700

drive safe wink.gif
ORIJINAL21
ms pt raspuns smile.gif
robert1991
eu am avut geamuri ionizate si intr-un an jumatate cat am tinut masina , cand ma oprea politia niciodata nu mi-a cerut omologarea , desi o aveam ! Dar daca ti-o cere si nu ai ai pus-o ! Mai bine pune cu omologare si gata ! Stie cineva cam cat mai costa ?
Svendrix
Depinde si de unde esti.. Adica la Pitesti stiu ca era ionizarea 400lei prin iarna dar de folie nu stiu nimic.. Insa la mine in Galati sa-ti pui folie 4 geamuri+luneta e 250 de lei..De bineinteles vorbesc despre cele cu omologare..
Maskatu
Orice folie este ilegala pe lateralele fata, chiar si cu transparenta cea mai mare.
Svendrix
Pai eu am un prieten care si-a pus acum 1 luna maxim folie pe o Dacie si i-a pus si pe fata.. Bine 25-30% maxim dar i-a dat si actu in mana.. Acum ca i-o fi impins in buzunar lu ala nu stiu ca nu am intrebat dar cred ca daca era sa fi dat ceva zicea..

Sau sa zic ca i-ar fi dat omologare doar spate si luneta si fata i-a pus-o si i-a zis ca merge pe dosul lui dar din cate stiu eu pe actul ala nu scrie ca pe fata ai nustiucat si pe spate ai altceva si tot asa.. Scrie ca a pus la firma D si firma lucreaza cu autorizatia nr. ... si atat..
Maskatu
Astia de monteaza foliile, au tot interesul sa iti ia banii. Omologarea nu-i mare bataie de cap, ca nu-i doare mana sa scoata la imprimanta o foaie in plus, si sa lipeasca doua stickete cu "autorizat rar" pe lateralele fata.
SERGIULICA04FUX
70% trebuie sa ai tarnsparenta pe fata si la noi la sn-uri cum is verzui geamurile laterale nu se mai pot pune folie, am fost eu si am intrebat la RAR si mi-au raspuns ca se poate pune cu 70% transp pe fata daca geamurile de pe masina sunt clare, iar daca au tenta de culoare nu se mai poate pune.

29 Apr 2011, 13:34:
a si inca o chestie ce am vazut la cei cu rar-ul mobil 2 bucati de sticla una clara si una mai inchisa cu care le demonstreaza la cei care au folie pe fata ca is prea inchise
ORIJINAL21
in carte(legislatie) scrie ca nu trebuie sa ai lipit nimic pe parbriz si pe geamurile laterale.
Dar, nu specifica ca nu ai voie sa pui folie (fara autorizatie) pe geamurile laterale ale lunetei(spate).

voi ce parere aveti de asta.???
stiu ca pe luneta trebuie autorizatie.
dar, pe laterale spate nu mi-a spus potitaiu' niciodata nimic.
chiar m-a intrebat o data ce transport si s-a uitat prin geam.dar, nu mi-a cerut nimic.
robert1991
n-are rost sa te complici ! ori pui cu omologare ori le lasi asa ! stiu pe cineva care si-a pus singur pe geamurile laterale spate la toate masinile pe care le-a avut si n-a primit nicio amenda , dar nu are rost sa iti pui...
ORIJINAL21
si-a facut si luneta sau doar geamurile spate...
Svendrix
Si eu stiu pe cineva care si-a pus singur si nu stiu daca a apucat sa stea cu folia pe geamuri 2 luni ca l-a tras odata pe dreapta si papa certificat si amenda vreo 200 sau 300 numai stiu exact..
Dar bine ca la asta nu avea cum sa nu bata la ochi pentru ca avea cred pana si pe fata vreo 70% obturare numai zic ca luneta si spatele erau full abia vedeai din masina afara.. din afara inauntru niciatat.. Si noaptea ca sa faca o parcare trebuia sa dea geamurile jos ca sa poata sa vada in oglinzi ca nu vedea nimic cu geamu ridicat..
robert1991
doar pe geamurile laterale spate ! pe luneta nu ii reuseste si isi pune o perdea negra smile.gif) laugh.gif
ORIJINAL21
merge...dar, iese cu bule wink.gif)) sa foloseaca apa din abundenta si ii va iesi pana la urma smile.gif
Svendrix
Oricum din ce am vazut .. Dupa un timp(depinde si de cat de bine e pusa folia) din cauza dezaburirii folia de pe luneta se desprinde partial pe unde trec acele fire.. Bine.. Conteaza si cat de mult folosesti dezaburirea..
robert1991
ale mele erau ionizate si unde treceau firele de dezaburire se decolorase, s-a facut mai urat !
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.